
Men dette kan prester gjøre
(ABC Nyheter): Den høyt profilerte presten Einar Gelius risikerer avskjed fra Den norske kirke. Oslo-biskop Ole Christian Kvarme mener han har tøyd strikken for langt, og prestens bok om sex i Bibelen skal være utløsende faktor.
Men mens Gelius kan bli tvunget ut av kirken, har andre prester den siste tiden nektet å døpe barn, avvist kjærester som vil gifte seg og endret kirkens liturgi. Det viser en gjennomgang ABC Nyheter har gjort.
Her er ti eksempler på hva Den norske kirke ikke synes det er like kontroversielt av sine prester å gjøre:
- Presten i Borgund kirke fikk reservere seg da han nektet å døpe barnet til et lesbisk par i Ålesund.
- En prest i Nordland får lov til å nekte fraskilte giftemål.
- Presten Bjørn Lian mener at det ikke er «en menneskerett å få barn, men en Guds gave» og mener kunstig befruktning er å tukle med skaperverket.
- Sognepresten i Tveit i Kristiansand fraråder folk offentlig fra å gi tiggere penger.
- Sykehuspresten på Haukeland Universitetssykehus, Liv Ingrid Svela, har mange ganger velsignet og holdt en dåpslignende seremoni for senaborterte fostre.
- Bispemøtet har vedtatt at det må avklares i det aktuelle bispedømmet om prester kan nekte tilsyn fra en homoliberal biskop. I Stavanger har 19 prester nektet.
- Professor og teolog, Jorunn Økland, mener far ikke skal føre sin datter til alters. – Ritualet symboliserer at kvinnen er mannens eiendom.
- Sogneprest i Moss, Anders Leknes, fordømmer bruken av dyrket mark til golfbaner eller andre formål
- En feministisk prest endret liturgiens «Faderen, Sønnen og Den hellige ånd» og døpte et barn i «Skaperen, Frigjørerens og Livgiverens navn».
- Og Ole Christian Kvarme har selv (i 2007) nektet en homofil prest jobb i Den norske kirke.
Les også: Hylles på Twitter
Les også: Vurderer å avskjedige Einar Gelius
--
Hva synes du skal være tillatt i en offentlig finansiert statskirke?

De bruker norsk som hemmelig språk
Lesernes kommentarer
19. november 2010 - 16:28
Dette er forbeholdt
Børge Jørgensen-Dahl
19. november 2010 - 16:44
mørkemenn lyttende til tunge salmevers akkompagnert av mørke, dy
Aage Solberg
19. november 2010 - 19:28
Kirken
At jeg trente sønnen til presten i mange år, i fotball, ble litt rart!
Da var vi plutselig bra nok ! ? ?
Børge Jørgensen-Dahl
20. november 2010 - 9:56
Syndige menneskebarn som vi er?
Ingar Nergård
10. desember 2010 - 11:16
Skrøneboka?
Har litt vanskelig for å forstå hvorfor du vil døpe barnet ditt da.
Er det bare tradisjon?
Stein Mikalsen
19. november 2010 - 16:29
Takhøyde!
Børge Jørgensen-Dahl
19. november 2010 - 16:47
Takhøyde?
Kåre Sivesand
19. november 2010 - 17:15
MORN DU!!!!
Ingar Nilsen
19. november 2010 - 17:24
Takhøyde
Hvilke imam var det som rettledet dere?
20. november 2010 - 9:23
slike som deg og Kvarme
De fleste som gir han sympati setter ikke foten i kirken. De fleste som setter foten sin i kirken, har lite sympati med han.
De fleste yrker har rettningslinjer og grenser.
Gelius har lett etter grensen og plutselig fant han den.
Og kalle folk mørkemenn fordi de vil ha skiller mellom medieklovner og prester, blir drøyt. Jeg skjønner det, og er selv ateist.
Iren Iren
19. november 2010 - 18:39
Så enig med deg .
26. november 2010 - 21:02
jeg hadde begynt å slite dørterskelen
Da tror jeg ikke du burde slite ned den dørterskelen i det hele tatt.
Kjetil Arnøy
19. november 2010 - 16:30
Tillatt i Den norske kirke
Børge Jørgensen-Dahl
19. november 2010 - 16:49
Inkluderende?
19. november 2010 - 16:30
MØRKEMENN
JILl
Børge Jørgensen-Dahl
19. november 2010 - 16:52
Plass til alle ved Gelius´ bryst?
Odd Korsnes
26. november 2010 - 11:23
mørkemann
Børge Jørgensen-Dahl
19. november 2010 - 16:39
Geliusene i den norske kirke.
For øvrig - jeg tar neppe feil når antar at de fleste av de som i dag slutter opp om Gelius og forlanger at han skal fortsette som prest i en kirke han krenker ved å sette seg ut over dens lære og fundament, selv neppe setter sin fot i noen kirke og antagelig heller ikke i Vålerenga kirke. Hedenskapet har alltid sluttet opp om prester som handler mot sin kirke. Kanskje Gelius burde danne sitt eget kirkesamfunn og vi får jo da se hvor mange av de som støtter ham som vil være medlemmer i en slik kirke. Dessuten - i prinsippet er det ikke staten som finansierer kirken. En del av den skatt som innkreves er kirkeskatt som dekkes av kirkens medlemmer og som staten administrer ved at den konfiskerer hele kirkeskatten mot å stå som bevilger av prestenes lønn. Trosamfunn uten for statskirken får derfor tilskudd som skal tilsvare hva deres medlemmer blir avkrevet som kirkeskatt. Det underlige er jo at mens prester som beviselig har stått fast på kirkens bekjennelse slik den fremgår av dens bekjennelsesskrifter, er blitt avskjediget uten et pip fra den gemene hop - mens de som til stadighet setter seg ut over kirkens lære og ordninger er blitt holdt hånden over av både biskoper og kirkeledelse. Det var på tide at man tar skritt for å få fjernet denne Gelius som stort sett bare figurere i det offentlig rom som en slags kirkelig bajas.
Tormod Anundsen
19. november 2010 - 17:11
Bekjennelse?
Ingar Nilsen
19. november 2010 - 17:29
Oooops
Ingar Nilsen
19. november 2010 - 17:27
Men Børga da!
Synes virkelig synd på dine kolleger og venner (tvilsomt) og ikke minst din familie.
Børge Jørgensen-Dahl
20. november 2010 - 10:14
Oss imamer imellom?
Linn Dehlin
19. november 2010 - 17:35
Synes nesten dette var litt
Rune Samseth
19. november 2010 - 20:31
Så mye styr. Jeg tror alle
Katarina Olsen
19. november 2010 - 16:44
Dyrker Gelius og alle hans ugjerninger!
Kåre Sivesand
19. november 2010 - 17:17
Ukristelig?
Rolf Johnsen
19. november 2010 - 16:56
Den Norske kirke ???
Fullstendig galskap. Religon er den største katastrofen som har rammet denne planeten noen gang. Det finnes ikke den katastofen som har tatt flere menneskeliv enn religion, og værre kommer det til å bli når muslimene barker sammen med resten av verden.
Kjell Jørgensen
19. november 2010 - 16:59
Hvis Kvarme hadde blitt
Stå på Einar.
Lars Johan Berge
19. november 2010 - 17:00
Bærtur
Jane Fjeldberg
19. november 2010 - 17:01
Nektet dåp ja!