
- Norske soldater er i krig
(ABC Nyheter): Generaladvokat Arne Willy Dahl vil vekke til live de sovende krigstidsbestemmelsene i Norge. Han mener den alvorlige situasjonen for de norske soldatene i Afghanistan gjør det nødvendig.
- Det er bare å sammenligne situasjonen i 2005 med dagens. Den enkelte soldat på bakken i Afghanistan er i krig, selv om staten Norge - folkerettslig sett - ikke er i krig, sier generaladvokaten til ABC Nyheter.
Han ber derfor i et brev til Justisdepartmentet (JD) om at de vurderer om ikke krigstidsbestemmelsene skal benyttes i forhold til eventuelle lovbrudd begått av norske soldater.
Generaladvokaten viser til at han også ba om at det samme ble vurdert i 1999 i forbindelse med Kosovo, men at det da ikke skjedde noe fordi de norske soldatene var lite involvert i stridshandlinger.
Men nå er situasjonen for soldatene i Afghanistan en helt annen:
«Det er videre kjent at forholdene har endret seg siden begynnelsen på den norske tilværelsen i Nord-Afghanistan, i retning hyppigere sammenstøt med væpnede opprørere. Det er også gjort kjent gjennom massemedia at man må påregne ytterligere trefninger, eventuelt også tap, i tiden som kommer», skriver Dahl.
- Ingen enkelthendelser
For regjeringen har det vært vanskelig å bruke uttrykket «krig» om den jobben norske soldater gjør i Afghanistan, man har nøyd seg med å kalle det «væpnet konflikt» eller «krigslignende handlinger», noe også statssekretær Espen Barth Eide i UD forsøkte å klargjøre like før sommeren.
I fjor sommer ble det åpnet for at en kunne ære eksepsjonelle heltemodige handlinger i Afghanistan med krigskorset. Generaladvokaten mener at den andre siden av dette er at Norge også må la de militære få mer å si i eventuelle retterganger.
Les også: Krigskorset gjeninnføres
Arne Willy Dahl understreker at det ikke er noen enkelthendelser i Afghanistan som har utløst hans ønske om å ta i bruk krigstidsbestemmelsene i straffeprosessloven.
- Nei. Men etter skyteepisodene i våres ble det uttalt fra Forsvarets side at man måtte vente at det ble verre - og det ble det jo. Dette har vært en stigende tendens over flere år.
- Og i går ble jo en rekke hemmelige papirer lagt frem. Jeg har ikke sett dem. Men en kan jo forestille seg at det kan dukke opp en straffesak i forhold til norske soldater involvert i kamphandlingene i Afghanistan. Da bør personell med spesialkompetanse ta seg av disse sakene. Er ikke tiden inne for det nå?, spør han.
- Vurderes av likemenn
- Den viktigste grunnen for at krigstidsbestemmelsene bør vurderes, er at de vil gi den tiltalte i en eventuell straffesak en bedre mulighet ved at soldaten vurderes av sine likemenn - at det er militære meddommere, mener generaladvokaten.
Les også: Frykter Nato-metoder avsløres
I dag er det - stort sett - slik at handlinger som er alvorligere enn ulovlig fravær blir overtatt av sivile statsadvokater.
Konkret vil bruk av krigstidsbestemmelsene også innebære at det er krigsadvokaten som overtar en etterforskning og bestemmer om det eventuelt skal reises tiltale (svært alvorlige saker skal fortsatt sendes til Riksadvokaten), og en eventuell straffesak i Norge vil bli ført med militære meddommere.
- Disse meddommerne vil bli trukket ut fra en liste som nå også bør bli gått igjennom for å luke ut de som har sluttet i Forsvaret siden den ble satt opp for ti år siden, sier Dahl.


Fem dunjakker du har råd til
- Et nytt gigantskjelv vil komme
Lesernes kommentarer
27. juli 2010 - 12:23
Norske soldater er i krig
Willy Karlsen
27. juli 2010 - 12:39
Krig
Åke Tidemann
27. juli 2010 - 12:39
Norge i krig
forstått at Norge er i krig,og til og med i en
innvasjonsstyrke som har gått til angrep på
befolkningen i et land enormt langt borte fra Norge.At generaladvokaten nå vil innføre
krigstidsbestemmelser må jo være en sur pille
for Stoltenberg et co.som hele tiden har
poengtert at Norges innsats kun må betegnes
som en fredsbyggende virksomhet til gode for
Afghanistans innbyggere,eller kanskje for å
styrke stillingen til en korupt president.Hvem vet?
Nils Midtøy
27. juli 2010 - 12:48
A. D. After Disclosure
Andreas Kjelsaas
28. juli 2010 - 13:19
Borgerkrig.
Viggo Jordahl
27. juli 2010 - 14:47
Ja, Norge er i krig
Øivind Pedersen
27. juli 2010 - 15:01
www.hentsoldatenehjem.org
Jan erik Gjertsen
27. juli 2010 - 16:39
Forakt for folket.
Det må jo være forakt for den vanlige nordmann, å påstå noe slik.
Vi har ikke noe å gjøre i Afganistan, og at Norge som fredsnasjon skal drepe folk i andre land er helt sykt.
Forstår at flesteparten av folket vil at Afganistan skal bestemme i eget hus.
Ikke bli på dyttet den vestlige levemåte og tankegang.
27. juli 2010 - 17:08
Det er helt utrolig at noen
Og hvorfor kaster vi ikke Krekar på hue ut av landet?
Tommy Eriksen
27. juli 2010 - 19:36
FY!
Jeg blir kvalm!
Lasse jarl Sømme
27. juli 2010 - 18:08
?????? wth
hadde norge blitt "frigjordt" med bomber..hadde noen skutt din unge og kansje din mor..ja da hadde du syns att det var litt drøyt og blitt "litt" forbanna!!..håper du skreiv dette kun for å skape ein reaksjon.les litt mer nyheter og da mener eg ikke les forsiden på norges to største sladder (aviser?)..les litt historie og i samme slengen :)ps norge er i krig..dilter etter andre og tror alt skal gå bra..soldatene er yrkes soldater som har trent på dette i mange år
det sier litt om mentaliteten til politikerene i vårt land,lurer på hvor mye vi sponser med utenom soldater..OG NÅ SITTER NORGE OG I KLISTERET..(sorry) for hvilken grunn,vi blir medskyldige i andres øyne for ein okkupasjon av land,land som tidligere aldig var en trussel imot oss
ett quiz til slutt.går det ann og bombe ett land,drepe presidenten og stjele olje uten att resten av verden bare sitter og ser på?
Magne Brakestad
17. september 2010 - 18:58
Norske soldater i Afganistan
Magne Brakestad
17. september 2010 - 19:00
Norge har sendt soldater i Krig
Gunnar Nesheim
28. juli 2010 - 20:20
krig