
Vil kaste ut israelsk søsterparti
(ABC Nyheter): De norske og israelske Arbeiderpartiene sitter sammen i Sosialistinternasjonalen, og har tidvis hatt tett kontakt.
Men Israels Arbeiderparti sitter også i regjering i Israel, og partiets tidligere leder Ehud Barak hadde som forsvarsminister ansvaret for bordingen av tyrkiske ”Mavi Marmara”. Ni aktivister ble drept, og flere israelske soldater såret.
AUF-leder Martin Henriksen mener det israelske Arbeiderpartiet bør suspenderes fra Sosialistinternasjonalen, en gruppering av sosialdemokratiske søsterpartier.
- Må endre kurs
- Vi ser at vi bare kommer kort vei med retoriske fordømmelser. Vi tror at effekten kommer ved at norske partier sier klart fra i Israel. Kravet er at den politiske ledelsen må endre kurs, sier Henriksen til ABC Nyheter.
- Vi må skape debatt om en måte vi kan ta initiativ overfor andre partier på, sier han.
Suspensjonen bør, ifølge AUF, gjelde så lenge det israelske Arbeiderpartiet deltar i Benjamin Netanyahus regjering.
AUF krever også, i likhet med SV, at norske investeringer trekkes ut så lenge Israel okkuperer palestinsk land.
Henriksen sammenligner Israels behandling av palestinerne med apartheid-politikken i Sør-Afrika.
- Jeg mener det er mange likhetstrekk mellom apartheid og Israels politikk i Gaza og på Vestbredden. Det sør-afrikanske regimet var verre, men det er likheter, sier Henriksen.
AUF har også tidligere hatt kontakt med ungdomspartiet til Israels arbeiderparti, men etter en strid om AUFs holdning til Palestina-spørsmålet på 90-tallet ble det bilaterale samarbeidet brutt.
AUF kritisert for Fatah-støtte
Sosialistinternasjonalen (SI) har tidligere vært et forum der det norske Arbeiderpartiet har hatt samtaler med både det israelske søsterpartiet, og palestinske Fatah.
Fatah er også medlem av SI, og dermed også Ap's støtteparti. Men støtte til Fatah har heller ikke vært ukontroversielt. I fjor konkluderte en bistandsevaluering med at AUFs støtte til demokratibygging til ungdomspartiet Fatah Youth har vært mislykket.
Les også: Kritiserer AUF-bistand.
Henriksen sier AUF reagerte med å fryse samarbeidet fram til partiet holdt kongress i fjor høst, og fikk en mer demokratisk ledelse.
- Vi har vært klare på dette i vår støtte til Fatah Youth, og har ikke gitt noen direkte økonomisk bistand til partiet, kun til prosjekter.

De bruker norsk som hemmelig språk
Lesernes kommentarer
Tom Arild Wulff
8. juni 2010 - 14:37
Hva jeg undres mest over
Mosè Løwinger
8. juni 2010 - 14:53
AUF har ikke stemmerett i Israel
Hamas er fortsatt på terroristlisten og når de undertrykker og dreper sine egne,fordi de vil ha samling og fred med Fatah på Vestbredden,hvor palestinernes president styrer et autonom territorie,da er det store spørsmålet: Hvordan og med hvem skak Israel ta opp igjen fredsforhandlingene: den arabiske befolkning må komme til enighet seg imellom og bli forenet,FØR Israel går med på en tostatsløsning.
Og DNA må fortsette sine internasjonale anstrengelsene med ALLE parter i konfliktområder,uansett hvilket kontinent det ligger på og hvem som er innstemt som landets lovlige regjering.Dere i AUF må lese bedre de historiebøkene--helt tilbake til "romertider" for å forstå dagens politikk.
K A Amundsen
8. juni 2010 - 16:18
Etter valget
Og etter dette ble det de fact to selvstyreområder.
Odd Steinar Danielsen
8. juni 2010 - 17:13
Re: Etter valget
Men det tør ikke "demokratene" i Hamas.....
Vi i vesten venter!
K A Amundsen
8. juni 2010 - 18:46
Ble ikke det ordnet ved at de
Oddgeir Andersen
8. juni 2010 - 15:50
Israels kamp!
Hvor er de unge med de modige tanker om hvordan Europas frihet og demokrati skal bevares? Hvor er dere? Dere nye intellektuelle som skal avsløre dagens humbug og lefling med de totalitære krefte.: Er det ingen unge om ser, som forstår, som kan snakke og handle i tråd med våre beste frihetstradisjoner?
La meg få oppleve skarer av unge som nekter å fordømme Israel, som ser landets kamp for tilværelsen, som forstår Israels kamp i et svart hav av hat, intoleranse og fanatisme. La meg høre de skarer av unge, intellektuelle som ikke lenger finner seg i urettferdigheten og isoleringen av Israel! Nå må de unge samles på gater og torg og gå SAMMEN MED ISRAEL. De unge må snart se at israels kamp er fremtidens kamp!
K A Amundsen
8. juni 2010 - 17:13
En boikott av Israel vil
8. juni 2010 - 15:51
AUF OG NSDAP
Det er neppe noe av dem som kjenner noe særlig til midt-østens historie. Ikke forstår de egyptologi eller hebrasik. Ikke forstår de arameisk. Ikke kjenner de Irans, Syrias, libanons, Assyrias, Medias, Persias eller Israels og Judas historie. Det er synd at AUF går den islamske fascismes ærend.
Hold opp med det. Det må være plass til et demokrati i midt- østen.
Odd Steinar Danielsen
8. juni 2010 - 17:16
Re: AUF OG NSDAP
Tom Arild Wulff
8. juni 2010 - 16:15
En til til AUF
Odd Steinar Danielsen
8. juni 2010 - 17:14
Re: En til til AUF
Tom Arild Wulff
8. juni 2010 - 17:31
Nei Odd!
Erik Danielsen
8. juni 2010 - 18:03
De store linjer
Budkapet fra vestlige sosialister de senere år er ikke til å ta feil av. Vi støtter Israels "rett til å eksistere" så lenge de ikke forsvarer seg. Altså man forsvarer Israel rett til å "eksister" så lenge landet frivillig lar seg utslette av sine fiender. Man pakker selvsgagt dette selvmotsigende budskapet inn i mange fine fraser som motstand mot okkupasjon, kamp for humanitære hjelp, fred og menneskerettigheter og til og med "israelsvennskap". Men essensen er likevel ikke til å ta feil av.
Derfor er det godt for den norske befolkning og israelerne at DNA heiser rent og tydelig flagg. Det er unaturlig for DNA og pleie forbindelser med Det israelske Arbeidrparteit når Hamas er deres rette søsterparti.
Bra gjort Henriksen. Jeg tror at ditt initiativ til å bryte kontakten med Israel vil oppmuntre jihadistene til kamp mot etnisk, politisk og religiøs utrensing og apharteidpolitikk i alle Midtøstens stater. Du sender et tydelig signal til verdens undertrykte. Når DNA tar et slikt "modig" og moralsk ansvar for å markere asvsky mot Israels "apharteidpolitikk", så vil også DNAs venner bli oppmuntret til å slutte å forfølge og drive masakrer på de undertrykte i den islamske verden. Også de undertrykte i de samme landene kan nå se opp til moraelens og soldiartitetens fyrtårn - DNA - for aktiv hjelp og støtte.
Må jeg få anbefale disse videoene til Henriksen:
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/137932
http://www.youtube.com/watch?v=w5cf96o0h_w
http://www.youtube.com/watch?v=x1sx-LUu-j0
K A Amundsen
8. juni 2010 - 20:23
Når man har selvstyre så er
Odd Steinar Danielsen
8. juni 2010 - 18:08
SENSUR
Odd Steinar Danielsen
8. juni 2010 - 19:20
Vil kaste ut israelsk søsterparti
Kanskje AUF skulle vende seg mot Kina, Nord-Korea, Iran, Zimbawe, Burma, Vietnam o.s.v. Dette er land som nok burde få større oppmerksomhet fra sosialistene, her nevnes ikke politiske partier fordi knappest noen av disse landene har demokratiske partier med fri ytringsfrihet slik som i Israel.
Skremmende er det også å tenke på hvor flertallet av ”statsrådene” i den nåværende regjering har hatt sitt utspring, akkurat: AUF.
Kanskje litt for varmt for AUF i sommer, ta noen turer til de ovennevte land hvis dere da i det hele tatt får innreisetillatelse/visum til disse landene.
Om ikke får dere forhåpentligvis prøve å bli litt avkjølt på Utøya i sommer!
Kanskje en liten korreks fra Stoltenberg og Støre hadde vært på sin plass.
AUF, SV og dere andre venstrevridde , bare boikott Israel, vi andre koser oss med israelske varer!
Spennende å se om innlegget får bli liggende denne gangen!
Moderen
8. juni 2010 - 20:01
En bok til ettertanke... også for AUF