– Khalid Sheik Mohammed skal få sin straff, og han skal møte sin skaper, sier talsperson Robert Gibbs i Det hvite hus. Foto: Scanpix

Tror 2001-terrorist blir henrettet

Khalid Sheik Mohammed blir dømt og trolig henrettet for rollen han spilte i 2001-terroren mot USA, tror talsperson Robert Gibbs i Det hvite hus.

– Khalid Sheik Mohammed skal få sin straff, og han skal møte sin skaper. Han skal stilles for retten, og han blir trolig henrettet for de grufulle forbrytelsene han har begått, sier Gibbs til CNN.

Mohammed anklages for å være hovedmannen bak de omfattende terrorangrepene mot USA 11. september 2001.

Justisminister Eric Holder har tidligere sagt at han ønsker dødsstraff for Mohammed og fire andre Guantanamo-fanger som knyttes til terrorangrepene.

Obama-administrasjonen håper å kunne føre rettssaken for en sivil domstol på Manhattan, ikke langt fra Ground Zero. Dette har imidlertid vakt sterke reaksjoner blant innbyggerne i New York.

– Vi forstår de logistiske bekymringene og sikkerhetsbekymringene. Vi har diskutert med dem, sier Gibbs uten å bekrefte at administrasjonen leter etter et annet sted å føre rettssaken. (©NTB)

Lesernes kommentarer

møte sin skaper

ja man får håpe at han får møte sin skaper men hvem det var får han først se når han er der. Og jeg tror ikke de velbrukte 72 liksomjomfruene er der heller

blir nok mannen med grillspydet

mennesker som er i stand til å drepe uskyldige mennesker for sin sak, uansett hvor rettferdig de mener det er, har tapt sin rett til å leve.

Møte sin skaper.

Eller kanskje like mange 70 år gamle nonner?

Det er vel

dette som på amerikansk kalles "Miscarriage of justice"...
Tror de aller fleste hadde tilstått etter et opphold på Guantanamo.

Det er vel dette som på amerikansk kalles "Miscarriage of justic

Willie, bare drøm videre!!!!

Guantanamo er bedre

Det er helt klart bedre at et menneske som er i stand til å drepe uskyldige, sitter på Guantanamo, enn at vedkommende går fri rundt i samfunnet.

UTENKELIG.

Ingen er på Guantanamo er der uten grunn, og vi er ikke sånn laget at vi tilstår noe vi ikke har gjort, uansett.

Utenkelig?

Hva vet vi om det er noen på Guantanamo uten grunn, all den tid myndighetene ikke trenger annet enn en mistanke for å sende noen dit?
Og folk tilstår ting de ikke har gjort, det er bare å søke opp f.eks Fritz Moen... Det finnes utallige eksempler på dette, selv uten særlig press.
Og når vi vet at det benyttes tortur på stedet så må man vel kanskje regne med en falsk tilståelse eller ti. Og til deg som ba meg drømme videre; Hva behager?

Det å ha en fin følese inne i

Det å ha en god følelse inne i seg når andre får straff er akkurat slik det var for den som blir straffet når han utførte sine handlinger.

Dømt

Jeg skammer meg over å være landsmann med enkelte av de som har innlegg her. Skal man ikke være dømt før straffen ilegges??? Dette er forhåndsdømming! Skammelig!

Dette er snakk om terror!!!

Tror ikke Sigrunn hadde skrevet det samme om noen av hennes nærmeste hadde blitt drept av noen ytterliggående "rett troende"