
Israel betaler krigserstatning til FN
– Israels regjering har betalt 10,5 millioner dollar til FN for tapene FN ble påført, sier FNs talsmann Martin Nesirky fredag.
FN krevde erstatning fra Israel for bygninger, butikker, skoler og kjøretøy som ble ødelagt under krigen på Gazastripen i desember 2008 og januar 2009.
Israel nekter for å ha angrepet FNs eiendom med vilje under den tre uker lange militæroffensiven.
Om lag 1.400 palestinere og 13 israelere ble drept mens kampene pågikk. (©NTB)

Grekere retter sinnet mot EU
Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
Lesernes kommentarer
Pål Vedeld Djupvik
23. januar 2010 - 12:29
KRIGSKADE ERSTATNINGER.
Per Martin Gjærde
23. januar 2010 - 13:32
Feil historie
Det kan alltid diskuteres hvor stor risiko man skal ta for sivile tap i slike situasjoner.
Ferja "Hydro"som fraktet tungtvann over Tinnsjøen under krigen ble senket, og dette kunne være helt avgjørende for at tyskerne ikke rakk å utvikle atombomba før amerikanerne. Det er tragisk at det gikk med 14 sivile nordmenn i aksjonen, men aksjonen har siden vært ansett som et høydepunkt i norsk motstandskamp.
Seinere gjennomgang av tysk atomforskning tyder på at tyskerne kanskje ikke ville ha rukket å utvikle bomba i tide, men det kunne ikke de allierte være sikre på da de bestemte seg for å gjennomføre aksjonen - med norsk mannskap.
Ville du ha krevd erstatning fra England hvis det i stedet var engelske bombefly som senket "Hydro"?
Ville du ha krevd erstatning fra russerne for skadene da de kastet tyskerne ut av Finnmark?
Pål Vedeld Djupvik
23. januar 2010 - 16:11
KRIGEN I NORGE.
Per Martin Gjærde
23. januar 2010 - 17:48
Feil igjen