
– Støre slapp billig unna i karikaturstriden
Samfunnsredaktør Vebjørn Selbekk i DagenMagazinet
Han ble drapstruet og måtte gå i dekning da den kristne avisen for fire år siden publiserte en faksimile av de danske Muhammed-karikaturene, som hadde stått på trykk i Jyllands-Posten.
– Gledelig utvikling
Etter at den danske tegneren Kurt Westergaard ble angrepet i sitt hjem sist fredag, har debatten på ny blusset opp. Fra flere hold er norske medier de siste dagene blitt utfordret til å trykke Westergaards tegning, noe Bergens Tidende og Stavanger Aftenblad har gjort. Fredag fulgte Aftenposten etter.
– Det er en voldsom forskjell i tonen fra fire år tilbake. Nå har selv toppolitikere i SV og Sp kommet til at norske medier bør trykke tegningene. Det må sies å være en gledelig utvikling, sier Selbekk.
Han bedyrer at hensikten med å trykke tegningene i sin tid, ikke var å provosere muslimer.
– Saken handler om ytringsfrihet og viktigheten av å ikke gi etter for trusler. Da vi trykket tegningene, var det på bakgrunn av en rent journalistisk vurdering. Men det ble jo framstilt som en bevisst provokasjon fra kristne ekstremister, sier redaktøren.
– Hisset opp stemningen
Under karikaturstriden vinteren 2006, sa utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) at han forsto at tegningene virket støtende på muslimer. Han beklaget også den uro trykkingen hadde skapt, men ikke selve trykkingen.
– Støre har sluppet billig unna kritikk for sin håndtering av karikaturstriden. Han bidro til å hisse opp stemningen ved å sende brev til norske ambassader der han skriver at trykkingen var krenkende. På arabisk fjernsyn sa han også at ingen toneangivende norske medier hadde trykket tegningene. Men faktum er at flere og større aviser trykket faksimilen i Norge enn i Danmark, sier Selbekk.
Han understreker at han ikke bærer nag til Støre og sier han har et godt forhold til utenriksministeren i dag. Men da det sto på som verst, følte han seg isolert.
– Det var ingen støtte å få. Sterke krefter ønsket å utnytte dette til egen fordel, blant dem de danske imamene som reiste rundt i Midtøsten med falske tegninger. Det var først to uker etter at tegningene hadde stått på trykk hos oss, at norske flagg ble brent i Gaza, sier Selbekk. (©NTB)

De bruker norsk som hemmelig språk
Tvi tvi, Tooji!
Lesernes kommentarer
Hans-Erik Christensen
8. januar 2010 - 16:41
Karikaturstrid
DETTE ER OG BLIR AV DE STØRSTE FEIGHETER AV EN SKANDALE FRA NORSKE POLITIKERE !!!
Lilian Schmidt
8. januar 2010 - 17:18
Støre avtvinger overhodet ingen respekt
Politikere som nå reviderer sitt syn synes arrogant å tro at folk ikke husker lenger enn til siste lønningsdag. Men mange husker begivenhetene meget godt.
Støre har ingenting å slå seg på brystet for,og det har heller ingen andre framstående norske politikere. De la seg langflate alle som en, sammen med alt som kunne stå og gå i de toneangivende avisene. Heldigvis fant mennesker som kunne tenke selv en viss gjenklang for egne tanker bl.a. i franske aviser. Takk og pris vil det alltid være noen som står opp og forsvarer sannheten selv om det går på egen sikkerhet løs.
Hugo Morgan Frøyheim
8. januar 2010 - 17:30
Tilbakeholden:::::::::::::
Torbjørn Wiggen
8. januar 2010 - 17:43
skamfullt
Magnar Husby
8. januar 2010 - 17:48
Intet prisverdig
Susie Trøen
8. januar 2010 - 18:55
Feig Støre
Og til deg herr Husby du finner kanskje det mer prisverdig og bli overkjørt av Islam.De har laget verre karikaturer av oss utro hunder og prøver å overta våre land i vesten.Vi skulle hatt flere aviser som gjorde det samme som Aftenposten det kaller jeg prisverdig og kanskje det vil få Imamene på arenaen,da skal vi få se hvor vinden båser hen.Kanskje Støre da vil stoppe bistanden til madrasskolene i Pakistan eller her i landet også.Det er frisk med en diskusjon om dette temaet takk ABC-nyheter dere er kommet på folkets side nå.