Oslo Kretsfengsel som ligger i Grønlandsleiret. Illustrasjonsfoto: Scanpix

Belønner utenlandske kriminelle med pensjon

Utlendinger som kommer til Norge og bryter loven slik at de havner i fengsel i mer enn ett år, blir belønnet med medlemskap i folketrygden. Dermed får de dekket helseutgifter og rett på pensjon.


Det er regjeringen som i en ny fortolkning av folketrygdloven slår fast at utlendinger som soner dom på minst ett år, automatisk blir medlem i folketrygden, selv om de kom ulovlig til Norge.

Sju av ti straffedømte utlendinger i norske fengsler soner mer enn ett års straff, ifølge Aftenposten.

Dersom de gjør noe som er så alvorlig at straffen blir på minst tre år, får de rett på grunnpensjon fra de fyller 67 år. Tre år i fengsel utgjør 3/40 grunnpensjon, som med dagens satser innebærer en utbetaling på 455 kroner i måneden.

Kommer de utenlandske kriminelle fra EØS-land som for eksempel Litauen eller Polen, har de i tillegg rett på å få pengene selv om de forlater Norge.

Per januar i år sitter 1.001 utenlandske statsborgere i norske fengsler. De utgjør 32 prosent av alle innsatte.

Regjeringens argument for å gi automatisk folketrygdmedlemskap er basert på enkeltsaker tidligere der det har vært uenighet om hvilke rettigheter utenlandske fanger har. Flere har fått nei til sykehusbehandling fordi det ikke har blitt regnet som akutt eller øyeblikkelig hjelp.

Både Høyre og Fremskrittspartiet mener det er helt urimelig å belønne utenlandske kriminelle med medlemskap i folketrygden. (©NTB)

Lesernes kommentarer

jævlig bra til de

jævlig bra til de rødgrønne.

Saken var oppe i Stortingets

Saken var oppe i Stortingets spørretime i dag. Justisminister Storberget sa at da han leste om dette i Aftenposten i dag morges, regnet han med at også andre ville lese om dette og at han derfor hadde tatt initiativ i saken og bl.a. snakket med arbeids- og inkluderingsministeren. Storberget, som nok har fått utviklet sine følehorn etter hijab-saken, Killingreen-saken, krangelen med politiet, etc. ga uttrykk for at dette var i strid med folks rettsfølelse og at dette måtte endres.

Men på hvilken planet befinner Arbeidsdepartementet seg som skriver følgende i en e-post til Aftenposten: «Avsoning i norske fengsler i samsvar med rettskraftig dom er ikke å anse som ulovlig opphold. Personer med dommer på 12 måneder eller mer vil derfor være å anse som medlem av folketrygden i henhold til folketrygdloven paragraf 2-1.»

Human lov

Det er ihvertfall en ganske human lov!
Skal man liksom dømme utlendinger til fengsel i Norge for så å si at de oppholder seg ulovlig i landet? Da må man jo dømme dem til fengsel i hjemlandet, eller et annet land i så fall.

Når de utlendingene som faktisk sitter i Norske fengsler,sitter der fordi den Norske domstolen har dømt dem til å sitte der,sitter de altså da der lovlig,vil jeg påstå. Og da må man jo,som i alle andre saker, forholde seg til norsk lov. Og den norske loven sier,ifølge folketrygdloven paragraf 2-1:

"§ 2-1. Personer som er bosatt i Norge

Personer som er bosatt i Norge, er pliktige medlemmer i folketrygden.

Som bosatt i Norge regnes den som oppholder seg i Norge, når oppholdet er ment å vare eller har vart minst 12 måneder. En person som flytter til Norge, regnes som bosatt fra innreisedatoen.

Det er et vilkår for medlemskap at vedkommende har lovlig opphold i Norge.

Ved midlertidig fravær fra Norge som ikke er ment å vare mer enn 12 måneder, regnes vedkommende fortsatt som bosatt her. Dette gjelder likevel ikke dersom vedkommende skal oppholde seg eller har oppholdt seg i utlandet mer enn seks måneder pr. år i to eller flere påfølgende år.",


Dette er altså loven,og vi må forholde oss til loven. I annet fall må man i så fall gå inn på en diskusjon om lovendring, evt. omskrivning av loven.

I følge Aftenposten har

I følge Aftenposten har regjeringen slått fast at fanger som soner en dom på minst 12 måneder får medlemskap i folketrygden - og dermed rett til pensjon og dekning av helseutgifter - selv om de kom ulovlig til Norge.
Det er ikke snakk om fengsel fordi de ulovlig oppholder seg i landet, men fengsel fordi de har begått lovbrudd.
Med de milde straffene vi har i Norge er det ganske grove saker som berettiger til fengsel i 12 måneder, eller mer. Det paradoksale er således at av de som oppholder seg her ulovlig, er det de som begår de største lovbruddene som får medlemskap i folketrygden - og etter utsont straff kan reise hjem med pensjon fra Norge !
Som justisministeren sa i dag, så strider dette mot rettsfølelsen hos folk og må endres.

Kriminelle.

Hvorfor stjeler styresmaktene pengene fra det norske folk for å livnære utenlandske forbrytere som kommer hit på ulovlig vis? Hvorfor må norske statsborgere ligge på gata og i trappeoppganger og ikke får hjelp, når disse forbryterne får alt lagt opp i hendene? Får håpe at det er noen i dette landet som ser hva som skjer. Vi blir stadig pådyttet skatter og avgifter, er det for at forbryterne skal få hjelp?

Kvalm

Nå ble jeg ekstremt kvalm. Faen ta hele den rød/grønne smørja. Nå i all verdens dager skal disse kompletter dåreidiotene lære seg at det faktisk er mine/våre skattepenger de hiver ut på den dritten.

Kvalm!

Du trenger da ikke være blå av politisk farge for å bli kvalm av dette! Men dere som bruker dette til å slå politisk mynt og kalle det rødgrønn smørje. Når ble ordningen innført? Kan det tilfeldigvis være under en blå smørje som hadde støtte fra Frp. Det tror jeg, og jeg tror at uansett om Frp/høyre hadde sittet i regjering nå så hadde dette kommet opp uansett. Da hadde det vært de som hadde hatt et forklaringsproblem. Ta en sirkel omkring det dere selv tror på og analyser litt før dere spyr ut av dere så er det mulig dere finner svar som dere ikke liker. Jeg blir også kvalm av dette og jeg er ikke blå. Les nøyere og dere vil se at dette er noe som kommer utenfra og er derfor absolutt ikke befestet i en rødgrønn politikk for politikken i eu er vel ikke akkurat rødgrønn. Eller vil dere påstå det?

Rød/grønnt eller blått

Hei Jarle, det er komplett uinteresant. Kvalm blir jeg under enhver omstendighet. Og det er fullstendig likegyldig. Les teksten, noen har sittet og finlest teksten. Hadde de hatt vettet i behold hadde man endret regelverket slik at dette ikke er mulig. Fremdeles ekstremt kvalm.

Utrolig

Klønete og dumt av deg å hive deg på her. Jeg har redgjort for min politiske farge. Dette er da nok et eksempel på noen som ikke leser nøye nok.

Hei Yngve

Du er nok helt på jordet. På feil jorde til og med. Du burde vite at om det her er snakk om en ny fortolkning av loven, så betyr ikke det at loven ikke allerede finnes.
Men la oss håpe at loven nå heller, slik det skrives om her, blir forfortolket. Det skal ikke være lønnsomt å være kriminell i Norge. Når det gjelder rådgivere bør vel de rødgrønne sparke de gamle, og finne seg nye.
Det kommer det ene tåpelige utspillet etter det andre, som såvisst ikke sørger for øket oppslutning for dem. Men , som man ser,så ser man at folk med motsatt politisk oppfatning går i samme fella hele tiden.
De går i den samme fella ved å komme med usakelig visvas, gang etter gang.
Er det sååå vanskelig å føre fingrene i behersket modus over tastene, selv om ting opprører en?

rødblågrønn smørje

Ettersom du sier at du tror denne ordningen kom under en blå regjering så kan du kanskje fortelle oss når den kom da? De blå er jo ikke så kjent for å dele ut goder til kreti og pledi, og ihvertfall ikke med støtte fra Frp. Ligner litt mere på AP med støtte fra SV og V, men jeg vet ikke. Det er jo tydelig at du vet mere, så gi oss dato og regjering som innførte dette, og jeg skal garantert ikke stemme dem, men gi oss fakta.

Les de første linjene, Greva.

Les de første linjene i artikkelen en gang til og kom med en analyse av den rød/grønne regjeringen.

" Det er regjeringen (rød/grønne) som i en ny fortolkning av folketrygdloven slår fast at utlendinger som soner dom på minst ett år, automatisk blir medlem av i folketrygden, selv om de kom ulovlig til Norge." Ene og alene rød/grønn politikk. Det ser ikke ut fra at du innser dette faktum, men spyr ut kritikk som vanlig om "blå smørje" og FRP.

Haha det er flott å se at

Haha det er flott å se at vi er 100% enige i dag Wulff.

Hei

Leste du min siste i går. Vi kan gjerne diskutere temaet videre. Som jeg alltid sier, jeg har bygget opp ganske så sterke meninger, MEN jeg kan ta feil.

Helt enig

Dette kom nok opp under forrige Bondevik regjering og skulle vært kverket der og da, men man valgte nok minste motstands vei og skrev under uten å sette seg inn i hva direktivene la til grunn. Men sånn er det overalt i samfunnet. Og politisk klønethet finnes i alle partier. Er noen uenig i det?

Kvalm.

Jeg personlig oppfatter deg som kvalm i alle komentarer du serverer her , hvor kvalm skal jeg ikke komentere =:) !
Ellers så les mitt svar til Rosenqvist , han prøver nå å bli mere balansert i sine uttalelser .

Hei Sivert

Helt greit for meg. Men et spørsmål, hva har jeg skrevet som gjør deg så personlig kvalm av mine innlegg?

Kvalm.

Det som jeg og sikkert andre reagerer på er usakligheten og det ubalanserte du serverer . Det som Jarle Grava skriver er godt dekkende , du har sikkert lest det men les det igjen og tenk over det som står og prøv å la det synke inn til deg !
Si meg , blir du virkelig kvalm eller er det bare en talemåte ? =:)

Kvalm

Hei igjen Sivert. Selv om jeg også bommer noen ganger, så skal diskusjonen her gå på sak og ikke person. At jeg blir kvalm, det er min ensak, at du kaller hva jeg skriver, underforstått at jeg er kvalm, det er personangrep. Hold deg til saken min venn. Du forteller egentlig mest om deg selv ved å skrive slikt.

Hersketeknikk

Du føler at jeg angriper deg som persom mens jeg føler at jeg påpeker innholdet i det du skriver som ensidig og ikke balansert . Kansje filosofi burde være et fag i skolen .
Du skriver : "Du forteller egentlig mest om deg selv ved å skrive slikt." Dette oppfatter jeg som gammel kjent hersketeknikk.
Jeg bor i Litauen , og har en nabo som hadde 329 litas i pensjon . Hadde det før men nå er pensjonene redusert for de fleste fordi det er ikke penger til å utbetale som før .329 lt er ca 800 kroner . Dersom en Litauer sitter i fengsel en stund i Norge kan han fort få det samme i pensjon fra Norge .Da er det jo bra at slike saker kommer opp slik at de kan endres dersom det er mulig.
Ellers så kan jeg tilføye ut fra levekårene her at den beskrivelsen mange av dere har om hvordan det er å bo i Norge med en regjering som er en "smørje" og består av "idioter" oppfattes av meg som surt.
Norge er det beste landet i verden å bo i , det er min mening !

Hei Sivert

Da må du være så snill og fortelle meg hva som er så ubalansert.

Ubalansert.

Siv Jensen gikk ut og beskylte et parti for å bryte Norsk lov , hadde du noen negative komentarer til det ?
Var det brudd på Norsk lov ?

Hva har jeg skrevet

Så du beskylder meg for å være kvalm, så vet du ikke engang hva jeg har kommentert på. Forteller historien om`n Sivert.

?

Det jeg prøver å si deg er at du konskvent rakker ned på og karakterserer i veldige negative vendinger det du ikke er enig i og bruker uttrykk som :"Faen ta hele den rød/grønne smørja" .
Du tar aldri avstand fra tildels hårible komentarer fra andre som er på din side her .
Synes du alt som skrives her er ok , og da mener jeg de som har samme syn som du ?

?

Dersom du hvirkelig hadde lest noe av de jeg har skrevet så ville du ha konstatert at dette er første gang jeg har brukt en slik uttrykksform. Årsaken er rett og slett, at dette er noe av det mest kvalmende jeg har sett av en regjering i dette landet. Kanskje sett bort fra regjeringen Nygaardsvoll og unnfallenheten før 1940.

?

Ok , jeg avslutter diskusjonen med deg for denne gangen . Føler ikke jeg når fram , men skal følge spent med dine komentarer utover.

Hei Sivert.

Jeg har registrert spørsmålet ditt ang Holmenkollen og spaniagreiene. Som lokal man i Røyken har jeg null peiling på dette, men skal spørre sentralt og gi deg svaret som kommer. Oki ?

Norske minstepensjonister.

Norske minstepensjonister får minst av alle.En innvandrer som kommer til Norge får mange tusen kroner mere i måneden en en norsk minstepensjonist.Og hvis du har sittet lenge i norsk fengsel så får du også pensjon fra Norge.Hva blir det neste.Nå må vi teppebombe de rødgrønne med fybrev.Men vi glemmer dette i neste øyeblikk og siger enda lenger ned i godstolen og sapper vidre.God bedring.

Kriminelle trygdemottagere

Er det rart at kriminelle ønsker seg til Norge. Her får de behagelige fengselsopphold med PC på rommet og hvor de kan utdanne seg, få lønn (også under utdanning) som ofte er mer enn de kunne tjene hjemme, pluss at de for evig og alltid blir medlem av Folketrygden og får pensjon. Det må jo være paradis for mange millioner (i følge levekårsstatistikken milliarder) av mennesker som lever under svært kummelige kår. De kan bare få samlet sammen nok til en billett til Norge så er fremtiden sikret.

Og så snakker man om at det kanskje ikke blir nok penger igjen til pensjon til oss som er er innfødte.

"Kjære lille Norge" som en revy het engang her trengs det ny tankegang!