Gaveinnkjøp måtte vike for snøballkamp da en snøstorm rammet Washington DC lørdag.

Snørstorm rammet julehandelen

En av de travleste handelshelgene i året gikk i vasken for næringslivet på Østkysten av USA da området ble rammet av en massiv snøstorm.


De få som våget seg ut i kulda og snoen i Washington, Baltimore og andre byer lørdag, fant nesten folketomme gater og veier, fulle av snødriver og forlatte biler, mens fem centimeter snø lavet ned i timen.

Snøværet som strekker seg fra North Carolina til New York er et av de verste på mange år. Noen steder er det falt over 60 centimeter snø, og meteorologene varslet at stormen ville bli verre, med snø og sterk vind, innen den glir over utover søndagen.

Flytrafikk innstilt

De fleste flyavgangene i området ble innstilt som følge av uværet. Alle rullebanene på Reagan-flyplassen i Washington var stengt, mens en var åpen på Dulles-flyplassen. Men få ankomster var ventet.

Også togpassasjerer måtte regne med store forsinkelser, og i Washington ble alle bybusser og T-banetrafikken på banestrekninger som ikke går i tunnel, innstilt.

Det ble erklært unntakstilstand i både Philadelphia og Washington, og folk i hovedstadsområdet ble bedt om å holde seg hjemme. Også guvernørene i Virginia, West Virginia og Kentucky erklærte unntakstilstand.

Borgermester Adrian Fenty i Washington priser seg lykkelig for at uværet fant sted i helgen og ikke på en vanlig arbeidsdag.

Skiløpere i sentrum

I Washington holdt de store museene stengt, og skiløpere på langrennsski benyttet anledning til å lage løyper på The Mall, mellom Kongressen og Washington-monumentet i sentrum av byen.

I New York forberedte myndighetene seg på 25 centimeter snø i bygatene.

Verst var situasjonen lørdag i Virginia der snøværet kan ha kostet minst tre mennesker livet i bilulykker på glatte veier.

Flere tusen bilister ble sittende fast i snødrivene, og nasjonalgarden ble satt inn for å berge dem. Politi registrerte over 4.000 trafikkuhell og biler som var fastkjørt i snømassene, og flere av de store riksveiene var stengt i timevis.

70.000 mennesker i deler av staten ble sittende i mørket hjemme etter at strømmen gikk.

Julehandelen rammes

På hele østkysten gikk julehandelen så tregt at en fjernsynskanal ga snøstormen navnet «The Shopper Stopper Storm».

Handelsstanden, som håpet på en bedre førjulssesong enn i fjor, like etter at finanskrisen var et faktum, måtte innse at stormen tar en solid jafs ut av salgstallene.

På de store kjøpesentrene rundt Washington, Baltimore og Philadelphia var det godt med plass på parkeringsplassene og få kunder i de butikkene som åpnet. Mange åpnet sent og stengte tidlig.

På det store kjøpesenteret Tysons Corner utenfor Washington var bare halvparten av butikkene åpne.

Senatet spar unna

De folkevalgte i Senatet holdt derimot koken. Senatorene måtte opp tidlig lørdag morgen for å ta seg til fots til Kongressen og spa unna lovforslag som har hopet seg opp gjennom høsten, og de fikk blant annet vedtatt militærbudsjettet.

President Barack Obama skyndte seg å reise fra København så snart han var ferdig med å mekle fram enigheten på klimatoppmøtet, for å nå fram til USA før det ble umulig å lande.

Store snøploger fjernet det verste av snøen fra rullebanen på Andrew Air Force Base slik at Air Force One kunne komme ned, men på grunn av værforholdene måtte han kjøre i bil til Det hvite hus i stedet for helikopter.

Lesernes kommentarer

ja,ja

<<<<<<

Ja, Ja

Problemet med at været oppfører seg helt normalt er at klimafantastene, de som kom seg hjem fra København før uværet, bare kommer med følgende uttalelse. Litt sne og kulde det er bare normale foreteelser, MEN straks det er litt varmere noen dager da er det global oppvarming.

Ja, nå prater vi!!!

Det er der hele ubalansen i propagandaen ligger. Spørsmålet er kun over hvor lang tid en ønsker å lage statestikk. Tempsvingninger over 1 dag-1 uke- 1 mnd- et år osv.
Seriøse forskere ser over en minimums tidslinje på 10ooo år, men Stoltenbergerne har lagt seg på de siste 10 til 20 år. Da passer kurven best med deres egen avgiftskurve!!

Nei nå må jeg ut å kjøre snøfreseren. Har litt dårlig samvittighet. Burde måkt manuelt så jeg ikke produserte mer C02. Nei, dæven det blir jo helt feil!! Mindere CO2 gir jo kaldere vær og mere snø. Tar freseren alikevell, da er det jo håp om å slippe å bruke den på sikt. God sønndag :)

Snørstorm?!

Mener de snørrstorm eller snøstorm? -håper det er det siste...... :)

Tare og strivefeil

Dagen der på krever sitt,da blir det snørr...........Happy Cristamaaaaaaaas

Snøkaos

Snøkaos og skiløping, ja. Og bildet viser unge mennesker i kaotisk lek med snøball-kasting. De burde jo heller vært i kjøpesenterne og holdt julehandelen oppe. Makan! Leke og ha det gøy - når butikkene lider....

Snøen hindret søndagshandel.

Det var godt at søndagshandelen ble hindret av Gud selv, dette kan de ikke skylde på konkurentene. Søndagshandel er et uvesen. Uken har syv dager og du har seks dager å arbeide på, det skulle være nok!

Nyhet??

eg ser på nyhetsbilde 10 cm snø i USA
Dette må være dein teitaste nyheita til no i år
For dei st det med seg det er faktisk Vinter!!