LAVA: Utbruddene på Mayon-vulkanen, som ligger rett ved byen Legazpi, kan vare lenge. (Foto: Scanpix)

Kan vare i månedsvis

Myndighetene på Filippinene minner om forrige vulkanutbrudd, som varte i to måneder.


Onsdag fortsatte lavaen å renne nedover fjellsiden på vulkanen Mayon i Filippinene. Nå sier myndighetene i landet at utbruddet kan vare i flere måneder.

Det innebærer at mange av de over 20.000 evakuerte kan komme til å måtte feire jul i store evakueringsleire.

Dette bildet er tatt onsdag morgen, og viser at lavaen strømmer langs fjellsidene (Foto: Scanpix)Dette bildet er tatt onsdag morgen, og viser at lavaen strømmer langs fjellsidene (Foto: Scanpix)

Onsdag morgen hadde Mayon-vulkanen fem små eksplosjoner, en av dem skjøt aske 500 meter opp i været, ifølge vulkanolog July Sabit.

- Lavaen, og fragmenter av lava, som renner ned fra vulkanen vil fortsette. Det er en del av utbruddet, og det er stor sannsynlighet for at det vil være slik i månedsvis, sier han.

Ved forrige utbrudd, i 2006, fortsatte utbruddene i to måneder. Den gang gikk ingen liv tapt, men store mengder vulkansk aske ble liggende igjen i fjellsidene.

Da en tyfon traff området samme år, førte det til et ras som drepte over 1000 personer.

Myndighetene har allerede evakuert over 6000 familier som bor ved foten av vulkanen, og håper å evakuere nesten 4000 til de neste to dagene.

Det filipinske instituttet for vulkanologi og seismologi sier at et farlig utbrudd er sannsynlig i nærmeste fremtid.

Mayon, som ligger i et område med mye jordbruk, har hatt utbrudd 48 ganger siden man begynte å måle. Flere tusen har blitt drept som en følge av utbruddene.

I 1814 ble mer enn 1200 mennesker drept, da lava begravde byen Cagsawa.

Mayon ligger om lag 330 kilometer sørøst for hovedstaden Manila.

50.000 flykter fra lavaen. Se video ved å trykke på videoruten:

Lesernes kommentarer

Er det noen som kan anslå......

dersom en vulkan av denne størelse står aktiv i 2 mnd, hvor mye C02 ,pluss giftige gasser kommer ut da. Kunne jo vært litt artig å sjå, nå i disse klimadager :)
Se ting litt i perspektiv, liksom. Hvor mye drit kommer ut av naturens egen utegrill, i forhold til bilparken i Norden f.eks.

Vulkan

Det er nå slik at vulkaner har utbrudd no og da. Biler har utslipp, kun dersom de blir brukt. Dermed er det menneskeskapt utslipp som kommer i tillegg til det som naturen "baler" med. Men siden du, i en annen diskusjon, mente at det var fysisk umulig at nedsmelting av sypolisen kunne medføre 2m havstigning. Spør jeg: hvor mye kan det utgjøre? Hvor mye is er det der?

Er det noen som kan anslå.... Tror det..

Hei.
Av det jeg har lest, så mener jeg at vi slapp ut ca 140-150 ganger mer CO2 samme året. Så Mt.St.Helen var ikke den største synderen det året. Kan ikke gå god for disse tallene 100%, men mener jeg leste noe slikt en gang.

Mvh
Bård

vulkaners årlige CO2 utslipp

tilsvarer omtrent en hundredel av menneskenes
(http://climate.envsci.rutgers.edu/pdf/emissions_0207.pdf)

CO2

Hvert eneste menneske på jorden produserer ca 0,5 tonn (500 kg) CO2 i året. Det skulle bli ca 3,5 milliarder tonn i året. Så koster det Norge ca 3 milliarder kroner å lagre 100.000 tonn som endel av månelandingen til Stoltenberg Her er det ett fantastisk missforhold, når skal politikerne våkne, og forstå at problemet ikke er CO2. Hverken naturlig eller menneskeskapt.