NULLSKATTEYTER: Thorbjørn Jagland betaler ikke skatt. Nå reagerer flere av hans tidligere kolleger på Stortinget. (Foto: Scanpix)

Jagland betaler ikke skatt

Thorbjørn Jagland har 2,2 millioner i inntekt, og bor gratis. Likevel slipper han skatt.


Tidligere stortingspresident Thorbjørn Jagland (Ap) er blitt nullskattyter etter at han overtok som generalsekretær i Europarådet.

Jagland har en lønn på 2,2 millioner kroner i sin nye jobb og bor i tillegg gratis i et herskapshus i Strasbourg. Europarådet betaler også for fire tjenere og en sjåfør, skriver VG.

Skattefrihet er et annet privilegium, og Jagland slipper å betale skatt både til Norge og Frankrike.

Norske diplomater i utlandet betaler til sammenligning statsskatt til Norge, men slipper kommuneskatt.

Per Olaf Lundteigen, som sitter i finanskomiteen på Stortinget for Senterpartiet, reagerer på at Jagland slipper skatt på sin nye millioninntekt.

Lundteigen viser til at norske pensjonister som bosetter seg i utlandet, likevel må betale skatt til Norge.

– Når pensjonistene må betale, så bør dette også gjelde folk i slike stillinger i utlandet, sier han.

– Dette er et eksempel på hvordan de som har privilegier og deres representanter ivaretar hverandres interesser, sier Lundteigen.

Torstein Dahle, som er leder for partiet Rødt og skatteekspert ved Norges Handelshøyskole, kaller ordningen antikvarisk.

– Dette er skattefritak til personer som på alle andre måter lever et privilegert liv. At de da også skal slippe skatt, er helt urimelig, mener Dahle.

Jagland ønsker ikke å kommentere sin nye status som nullskattyter, men opplyser via sin rådgiver Flemming Gade Kjerschow at han forholder seg til de avtaler og regler som gjelder for ansatte i Europarådet. (©NTB)

Lesernes kommentarer

"Se opp til folk"

Ja slike folk vil altså 30% av det Norske folk ha i førersetet,de selv blir flådd på skatter og avgifter.Det er 4 år til neste valg,og historien gjentar seg!!!

Ingen bør la seg overraske

Ingen bør la seg overraske av dette. Det eksisterer en politisk og kulturell elite i Europa som svever rundt i sin egen sfære – høyt hevet over og ubesmittet av de problemer og utfordringer som vanlige folk er berørt av. Det er denne eliten som for eksempel ønsker det multikulturelle samfunnet velkommen. Det er disse som ønsker å styre på vegne av oss andre. Og det er disse menneskene som snakker om det direkte folkestyrets heslige ansikt når et flertall i Sveits sier nei takk til minareter.

At den samme eliten bevilger seg særegne økonomiske privilegier, så snart den får muligheten til det, er derfor ikke uventet.

Når det gjelder skattekåte sosialister som kommer i slike posisjoner, så er vel dette den eneste måten disse personene kan bli velstående på – de er jo vanligvis ikke i stand til å starte egne bedrifter og bli formuende av egen kraft. Men de burde vel i det minste betale kildeskatt, slik som våre pensjonister i utlandet må gjøre?

Først Norsk topp politiker så EU verv.

Det er dette alle Norske politikere sikler etter når de er leie av å styre det Norske folk. Neste steg på karriere stigen er en godt betalt stilling i Europeisk styre og stell. Dette er også grunnen til at storparten av Norske politikere slikker alle og enhver opp etter ryggen nettopp for å gjøre seg fine for å bedre sine sjanser for et senere verv. Dette til tross for at flertallet av det Norske folk ikke har ønsket den samme tilnærmingen til EU, dette gjennom to folkeavstemminger. Det er ikkke lite av våre skattepenger som rundhåndet deles ut til alle gode formål, hvor agendaen er en smule egoistisk.

Gullkantet avtale for de som er ansatt i europarådet..

Det er vel derfor AP på død og liv vil presse det Norske folket inn i EU, sånn at de opphøyde politikkerne får slippe å betale skatten sin..

sosialistene og skatt

dette er typisk sosialistisk skattepolitikk,når fanskapet er ute og reise er det ikkje spørsmål
at dei skal skattast på nokon område,men få alt gratis,frireiser med koner enorm diett fleire månader
når dei har ferie og no sjølvsagt nullskatt av inntekt og gratis bolig og sikkert mykje meir som me
SKATTEBETALARAR ikkje veit,sikkert gratisreiser heim kvar helg og,med kjerring.
ein ting er sikkert eg fattar ikkje at folk stemmer på dritten.
for folk flest skal flåast,samma fan, gjennom skattar,avgifter,renter,bil,hus+++++++++++++++!!
Reknar med det er minstepensjonistane i spania som skal betala gildet for den engelsktalande mongoliden,forbause meg ikkje.
reknar med kompisfinansminister ordnar opp!

Jagland slipper skatt.

Typisk. Regler lages for den alminnelige kvinne og mann. Samtidig lages det egne regler for de som styrer landet. Ikke skal de betale skatt. Full pensjon oppnåes etter 12 års opptjeningstid. Blir de ikke gjenvalgt på Stortinget kan de gå i åresvis på etterlønn. Eller gå av som pensjonister med full stortingspensjon. I tillegg kan de tjene like mye som stortingspensjon uten trekk. HVORFOR SKAL IKKE DISSE HA VANLEG PENSJON OG VANLIGE REGLER SOM GJELDER FOR OSS ANDRE???

Typisk norsk

Det er jammen så typisk norsk. Misunneligheten ingen grenser kjenner.
Det er selvfølgelig en smule urettferdig men det er nå det nå avtalt av de som steller med det og jeg tror ikke at Jagland på noen måter har krevd det selv. Det er nå en gang slik og ferdig basta. Synes også galt at dette slåes så stort opp. Jobben er tidsbegrenset og dermed tar denne fordelen slutt en dag.
Nå har nå folk som Lundteigen nokka å prate om for en god stund og så som man kjenner herr Lundteigen skulle han ikke rope så høyt. Tror ikke han hadde forholdt seg annerledes om han satt i Jaglands stilling. Det er nå en gang det som følger med jobben selv om man mener at det er urettferdig overfor alle oss andre.
Vi skal være glad for at der er en nordmann som sitter i denne stillingen. Synes man kritiserer Jagland litt for mye, vel hannes engelsk (talen til Barack Obama) nok kunne være en del bedre.
Istedetfor å gjøre oss vanlige folk misunnelig skulle Lundteigen heller tatt dette opp med de som har makt og myndighet å forandre på dette.

Misunnelse----

Kan så være at du kaller det misunnelse, men hvem er det som har laget disse reglene? Jo det er for det meste Ap som har styrt, og som har ordnet med det. De kan mele sin egen kake, og det er det heldigvis flere og flere som oppdager.
Se bare på Stoltenberg som har tjent over 4,4 millioner i forrige periode, og som ikke har lagt til side en eneste krone i formue. Og disse snakker om at Høyre og Frp vil gi til de som har mest fra før. Jeg vil spy.

Gerd du har så rett.

Går en dypt ned i disse Stoltenbergernes skattevegring, så blir en skuffet over deres mangel på fellesskap. De prater om solidaritet-lagond osv, men det er bare en ilusjon. Bruntland rømte landet og lever i ett land hun ikke selv har klart å ødelegge. operasjoner tar hun gratis i Norge. Kommunister, er det rette navnet på slike maktmissbrukere fulle av løgn.

Er det AP som har bygget opp

Er det AP som har bygget opp Europeisk råd? Nå har nok AP bygget opp mye, men et sted må vel grensen gå.

Merkelig, ikke sant?

Det er vel ikke rart at folk snyter det de kan på skatten, jobber svart og prøver å lure unne så mye de kan?
Her hjemme får man et påslag på inntekten på omlag kr. 40.000.- for bruk av firmabil.
Får man gratis avis, skal det skattes av, for ikke å snakke om gratis bolig.
Tjenere og sjåfører har vi ikke hørt om engang.
Selvstendige næringsdrivende får ikke en gang rett til sykelønn (60% etter dag 16) eller arbeidsledighetstrygd!!
Er du arbeidsledig og pusser opp huset ditt, må du betale skatt, for de regner verdiøkningen som inntekt.
Pensjonister i utlandet betaler skatt, men de "slipper" fullt medlemskap i folketrygden.
Ikke mange pensjonister med 2,2 mill. i inntekt, er det vel?
Likevel står Jagland og hans likesinnede med tårevåte øyne og ber oss å bidra til fellesskapet for at vi skal kunne opprettholde vår (Les pampenes) levestandard.
Men, dette er sosialismens bakside - eller rettere sagt - rette side. Andre skal bidra slik at de får det bedre. Minner dette om andre kommunistiske stater?
Enda blir de overrasket over at folk har pollitikerforakt?

Ledd så mye

Jeg har aldri ledd så mye som når jeg hørte "engelsken" til Jagland under talen. De burde vel funnet en i nobelkomiteen som kunne engelsk til å holdt talen!
Og at en mann som er så full av seg selv, og pompøs som han ikke betaler skatt, tror jeg han syntes er bare rettferdig.

Urettferdig!!!!!

Jeg begynner å få sansen for Lundteigen, han har noen bra meninger noen ganger.
Det er jo ikke rettferdig at pensjonister i utlandet skal betale kildeskatt til Norge, når slike som Jagland slipper noen skatt.
Men den menige mann/kvinne skal flåes i dette samfunnet ser det ut for.

Hvorfor skal ikke

Hvorfor skal ikke pensjonister skatte til Norge, om de ikke skatter til landet de bor i? Man bør vel ikke glemme at pensjonister er en broget masse. Mange har minstepensjon, og mange har en høy pensjon.
Jeg synes at man bør oppsøke skatteetatens hjemmesider for å oppdatere seg på hva dette med såkalt kildeskatt dreier seg om. Det virker som ikke alle har fulgt med i undervisningen her.

Skatt er en borgerplikt

Før valget hadde vi en heftig debatt rundt Stein Erik Hagens skatt. Arbeiderpartiet har vært knallharde og kjørt en krystallklar linje om at skatt er og skal være en borgerplikt så lenge vi har en Sosialistisk regjering hvor Arbeiderpartiet er i førersete.

I Jagland´s tilfelle vil det være moralsk riktig om skatten fra hans inntekt deles mellom Norge og Frankrike. Og jeg mener at Jagland og Arbeiderpartiet i tett sammarbeid må være med og bidra slik at Arbeiderpartiets grunnverdier med all tydelighet forplikter alle samfunnslag i Norge. Om dette kompenseres med en eventuell høyere lønn siden flere familiemedlemmer også blir med på flyttelasset til Jagland, synes for meg å være helt rimelig.

Sosialister er de verste

Sosialister er de verste hyklere.
De tar pengene fra arbeidsfolk, og kaller dem grådige fordi de ønsker å beholde noe av verdiskapningen selv.

Alt i orden.

Jagland opplyser via sin rådgiver at han forholder seg til de avtaler og regler som gjelder for ansatte i Europarådet. Det vil si at alt er i orden.

Det er slik at politikere lager to sett lover og regler for alt mulig. Et sett som gjelder for dem selv og et sett som gjelder for vanlige dødelige.

Så dette er "business as usual", som det heter på et språk Jagland har litt problemer med.

Heia Jagland!

Nei, la nå gubben få kose seg da. Når gode norske borgere får slike jobber må de selvsagt nyte alle priveliger. Han får sikkert avgiftsfri sprit og tobakk og forng også. At ikke alle er like for loven er vel bare god gammel arbeiderpartipolitikk! Hva er nytt her? Og at de ikke snakker engelsk særlig godt er vel bare en bisak her..vi snakker jo norsk i Norge.
Håper flere Ap topper forsvinner. Ut av dette landet, og gjerne for godt....
Tror jeg skal melde meg inn i AP når jeg likevel lever i dette APELANDET..
Stakkar Jagland, det er kl

Snyltere, svindlere, kriminelle

Mesteparten av politiker og andre idioter som tror de gjør noe bra for landet misbruker stillingene sine til ytterste grenser. De lager regler som kommerbra for dem, men ikke for den vanlige mann og kvinne i gata.
Blir kvalm av slike kjeltringer som Jagland, men det er nok mange flere av disse svina i Norge.
Får håpe svinet for en tragisk , virkeig tragisk jul.
Måtte alt gå deg og dere andre kjeltringer på toppen galt.

Torbjørn Jagland viser

Torbjørn Jagland viser grådighet og egoisme på sitt aller verste. Dette er svært ødeleggende for Arbeiderpartiet og regjeringen. Jeg gremmes.

Jagland har tatt til Vettet

Jagland har endelig klart å komme seg vekk fra Skatte Gestapo, de som står på døren klokken 8 om morgen og tar bilder av allt du eier og har, hvis de mener du har tjener mer enn det du har oppgitt. Han har bare gjort det alle andre fornuftige skatteslaver gjør når de får muligheten til det. Flytter ut av landet, tjener penger og nyder et bedre liv.

Det er bare å håpe at hans eksempel får gjennomslag i hans eget parti og blir synlig i ny skatte lovgivning. Lundteigen og Dahle er som vanlig helt på jordet.

God søndag

marius :)

Nullskatteyter Jagland.

Dette er en grei dokumentasjon på Europarådets pampevelde. Som velvillig sosialdemokrat ønsker selvsagt Jagland å stille på like fot med alle andre? Sånn sett kan dette kanskje forklares med språkproblemer?

eu`s smøring og korrumpering av Norske eminenser tydeligere

eu-mafiaens eller skal vi si eu-adelens smøring og korrumpering av Norske eminenser for å få dem til å svikte sitt land og folk har vel aldri vært tydeligere enn dette.

Politikere av alle slag, embedsverk, advokater, byråkrater har blitt, og blir fortsatt behandlet etter samme (korrupsjons)lest i mer eller mindre grad. Tillitsvalgte Norske i ungdomsutvalg og organisasjoner likeledes i eu`s snuskete arbeid for å legge Norge under unionen, - og bli en union med naturressurser og en verdenspolitirolle(farlig makt).

At ikke Norske velgere velger bort slike ved valg, - er meg en gåte.


Ikke den skarpeste kniven i skuffen

Det er bare å beklage an dette viser i gjen at våre politikere er folk uten vyer.Disse menneskene tror de er bedre enn vanlige mennesker men de er snarere under middels.
Hunden min som er en middeles inteligent hund har de samme innstinkter som disse nemlig NÆRINGSVETT. Dette er instinkt som alle levende individer har og det første som blir utviklet
men ofte blir det ikke mer.Disse menneskene produserer intet,men bruker våre penger som fulle sjømenn og tror at de er en form for oveklasse.De finner se bla.ikke i at viktigere folk i sammfunnet går foan dem på Nobelbanketten. Dette er de poltikere vi har å velge i de gode folkene er i næringslivet.

Har ikke krav på norsk

Har ikke krav på norsk legehjelp heller da,stygt sakt men håper han blir syk.

Gro kalte Jagland for dum

Gro kalte Jagland for dum for ikke så lenge siden. Men man får vel i det lengste håpe for hans egen skyld at han ikke er så dum som Gro ved ikke å sørger for å ha medlemsskapet i orden i folketrygden ved NAV Utland slik at han får dekket helsetjenester i utlandet, f eks hvis han skulle trenge en hofteoprerasjon han også.. . Men da må han i det minste betale 9,1 % av lønna si i medlemsavgift til folketrygden, og det er jo litt. Tror ikke han slipper unna den der. Eller?

Jaglands skattefritak

Det er forskjell på Kong Salamon og Jørgen Hattemaker
De som skal gå foran som et godt eksempel blir istedet røyka ut av hiet og viser sitt sanne jeg.
Det finnes ingen grense for grådighet !!!. Jagland er intet unntak.
Verst var vel Landsmoderen som snakket om nabokjerringa.Kamelonen snakket med to tunger.
Hun flagget ut til Frankrike som null skatteyter,og samlet alle sne priser og formuer i Sveitsiske bamker.
Ved en tilfeldighet oppdages det at hun har vært hjemme og benyttet seg av det Norske helsevesen og
kommet først i køen både når det gjelder hofteoperasjoner og kreftbehandling.
Når hun blir konfrontert med dette skjønner hun ikke regelverket,noe som hun selv har vært med på
å gjennomføre.Som straff for dette er det den vanlige menigmann som blir skadelidene både når
det gjelder skatt og helsetjenester hjemme for utflyttede Normenn.Nå skal de tas med bålys.
Forresten les skattelistene for de som bekler taburettene på Stortinget.90 % av har 0 i formue,selv om de sitter med bortimot millioninntekt over flere år.Seiler også de under bekvemmeligsflagg eller har de
puttet formuen inn i madrassen.Det er et parakdoks av den vanlige lønnsmotaker blir hele tiden
minnet på nøysomhet.samtidig som vi blir minnet på at vi lever i verdens rikeste land for hvem ?????
God Jul !!

E U medlem.NEI


Det er vel en årsak til at disse folkene får disse jobbene,Vi har kjøpt og betalt disse jobben med våre
penger.Det er greit å være kar med andre folks midler.Di som sitter der nede er værre.Man må kvalifisere seg for å kunne delta der.

Janteloven er mye sterkere enn sexdriften i Norge.

Misunnelsen er nærmest sykelig.
Media og enkelte politikere har lang tradisjon for å bruke Torbjørn Jagland som hakkekylling.
Når bl.a. VG bruker dette som førstesideoppslag, forteller dette mer om VG, enn om Jageland som kun har en stilling som andre har lagt betingelsene for lenge før han overtok.
Dette er en europeisk stilling, ikke en norsk.
Jeg kan ikke huske at media tidligere har vært opptatt av hvordan stillinger i Europa avlønnes eller skattes, men når det gjelder en nordmann, da fremstår det nærmest som kriminelt.
Det kan være på sin plass å minne om at Europa er ganske mye mer enn Norge.
Er vi i Norge så heldige at vi får en person som innehar en meget betydelig posisjon i Europa og dermed i hele verden får vi akseptere det stillingen bærer med seg, på godt og vondt.
Så får det bare være som det er med politikere som Lundteigen, en del journalister og kommentatorer som er mest opptatt av å finne feil på det meste.
Det kan være på sin plass å minne om at Jagland, treffer og kommer til å treffe et stort antall av verdens ledere, de vet at han er norsk, det blir lagt merke til.
Vil for øvrig legge til at jeg snakker et meget dårlig engelsk i norske øyne, utlendingene synes jeg snakker meget godt. Ikke ulikt den situasjonen Jagland er i. Det er nå være på tide å se på Jagland med europeiske eller amerikanske øyne og ønske ham lykke til i jobben.

Misunnelse?

Her er det snakk om en laaangt under middels begavet politiker som i kjent stil, av bekvemmelighetshensyn, har blitt "sparket" oppover i høye stillinger, fordi man har funnet ham ubrukelig som representant for Partiets interesser.

Så får det vel bli opp til hans nye oppdragsgivere å vurdere fyren. VI slipper det heldigvis.