
Politiet kan varsle arbeidsgivere om sexkjøp
Politiet i Trondheim ønsker å varsle sjefen til sexkjøpere i saker der det er relevant. Nå får de støtte fra justisminister Knut Storberget.
Politiet kan ikke rutinemessig varsle arbeidsgiver om ansatte som bøtelegges for sexkjøp, men i «spesielle tilfeller» vil det være korrekt, mener Storberget ifølge Adresseavisen.
«Det nye forbudet mot kjøp av seksuelle tjenester utfordrer politiet på ulike måter. Blant utfordringene er nettopp å vurdere i hvilke tilfeller melding kan og bør gis når personer i ulike yrker siktes for overtredelse av forbudet», skriver Storberget i et svar på et spørsmål stilt av stortingsrepresentant Linda Cathrine Hofstad Helleland (H).
Foreløpig er det bare politiet i Trondheim som har varslet om at det kan bli aktuelt å varsle arbeidsgiver, ifølge Justisdepartementet. (©NTB)

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
3. desember 2009 - 8:07
SEXKJØP
det og gjøre.Det høre til privatlivet.
JILL
Per
3. desember 2009 - 8:10
Personvernet i Norge er borte!
Da synes jeg arbeidsgiver skal varsles når en arbeidstager utøver vold, bryter fartsgrensene, stjeler etc. Hvorfor det kun skal varsles i forbindelse med sexkjøp synes jeg Storberget bør forklare, for meg virker det som om dette er den aller mest alvorlige kriminalitet som finnes! Tror ikke arbeidsgiver til pedofile blir varslet engang, så det sier jo litt om forbrytelsen. Hvorfor kan ikke Arbeiderpartiet innføre gapestokken som var i forrige århundre og la disse sexkjøperne stå midt på Karl Johan til spott og spe for allmennheten. Kan sikkert hjelpe myndighetene med en spyttklyse eller to!
Det eneste politiet og Storberget gjør her er å gi arbeidsgiver en god latter!
Jan-egil Bogdanoff
3. desember 2009 - 9:47
Det er kommunisme...
Jeg sier meg inderlig enig i ditt innlegg.
Nå lurer jeg på om Storberget har slitt seg fra Ivo Kaprino Studio. Der er det gjort mye fint, men alle har treskaller.
Sigve Jensen
3. desember 2009 - 8:31
Den siste stat
Norge er den siste kommunist stat i Norden.
Det som er det fornurlige er jo at det blir jo faen ikke bedre heller, det er bare om å gjøre å øse nye regler paragrafer å fanden vet hva ned over hue på folk.
Som sagt i tidligere innlegg her, hva med pedofile og kriminelle, for guds skld nei, en kan jo ikke gi ut opplysninger om dem neeeiiii da, er jo farlig det, forbanna lavpanna skalle den der Storberget, han må da skjønne at sånt provoserer.
Ketil Jansen
3. desember 2009 - 8:37
Herregud hvor skal dette ende???????
av de som ikke får seg noe annet sted ! nei dette landet og de idiotene som styrer det
bør begynne og se ting fra flere sider en demes engen !! bare se i Drammen så skal dem ha 40 sone
og miljøgate i et industri område der det ikke bor noen men er pukkverk-salatfabrikk og
butikker for industien !!Nei de kontor rottene burde hatt litt mere i hode en bare og stelle
i stand trøbbel for alle som ikke er som dem!!!
Odd B Hansen
3. desember 2009 - 8:44
So what?
Ikke hver dag jeg kjøper sex akkurat, men det er vel slik det har blitt i dette landet.
Et lov og regelverk som mangler sidestykke.
Hvem er det forresten som velger politikerne våre.
Vi har vel oss selv å takke, da.
3. desember 2009 - 9:00
Politiet kan varsle arbeidsgivere ?
Kjell Hjemmen
3. desember 2009 - 9:07
Politioppgaver
Beklager, men de er jo også vanlige folk med lett tilgang til markedet.
Kai Stick
3. desember 2009 - 9:35
Ja, og hvem er arbeidsgiver
Greit om arbeidsgiver blir varslet om sexkjøpet skjer i arbeidstida, men ellers er det bare patetisk.
Forby heller salg av sex, ikke bare kjøp!
Du kan for eksempel kjøpe deg trimsett til mopeden, men har ikke lov å bruke det!!!
Og du har lov å selge sex, men ikke kjøpe det!!!
Noe motstridende system?
Kanskje bedre å ikke selge noen av delene, så slipper vi problemet på begge...
Jon Østvik
3. desember 2009 - 9:21
Kunnskapsløse reaksjoner
Er ikke det bra da???
Likeledes synes jeg det er bra at poltiet har mulighet til å informere et apotek om at deres nye vaskehjelp er dømt for en rekke overtredelser av narkotikalovgivningen. Likeldes synes jeg faktisk også det kan være et poeng å informere Røde Kors, Norsk Folkehjelp, et lokalt krisesenter eller andre veldedige organisasjoner dersom en av deres ansatte kjøper seksuelle tjenester i Norge eller i utlandet.
Det Storberget dermed sier er at politiets mulighet til å informere om personers strafferegister ikke stopper ved pedofile som søker arbeid i barnehage, men også omfatter andre personer og straffbare forhold. Det går selvfølgelig en grense et sted og kravene er strenge nok vil jeg tro. Men hvorfor man blir så rasende for at Storberget åpner for at det i visse situasjoner kan være riktig å informere om at en ansatt har kjøpt seksuelle tjenester forstår jeg rett og slett ikke. Det er straffbart og vil i mange tilfeller si noe om en persons karakter som rett og slett gjør ham eller henne fullstendig uegnet til å inneha en slik posisjon.
Jan-egil Bogdanoff
3. desember 2009 - 10:31
Det er da forskjell..
Slike sammenligninger kan ta knekken på all fornuft.
Jon Østvik
3. desember 2009 - 11:47
Det er ikke
Geir Toften
9. desember 2009 - 21:15
Det du skriver er ikke et eksempel.
Vi er tilbake der jeg, hvis jeg ikke betaler lånet mitt i benken, blir smurt utover avisa, og i lysingsbladet, men hvis jeg raner banken for det samme beløpet blir taushetsplikten for politiet å gjelde.
Det handler om gapestokken, for noe som var lovlig for et par år siden, helt til rødstrømpene overtok makta på tinget
Dette er den gode gammeldagse gapestokken, og den brukes mot de som ikke får seg noe (sex) på annet vis enn å kjøpe det. Norske kvinner er nemlig kresne. Visste du ikke det Jon????
Kjell Hjemmen
3. desember 2009 - 10:20
Kunnskap.
provoserende overskrift ??
Jan-egil Bogdanoff
3. desember 2009 - 10:39
Dette er sant !
Her får Storberget et dilemma vedr. rapportering. Hva med Storberget er du en av
evnukkene på tinget. Det har da vært avslørt at også kåte folkevalgte som
har latt stå*** styre en sexhandel.
Vi er en gjeng med kåte gærninger alle mann spør du meg.
Rolf yngve Hatlestad
3. desember 2009 - 11:51
kunnskapsløse reaksjoner
Sterke reaksjoner kommer fra personer som er frustrert av lover og forslag til lover som virker hinsides i forhold til hva som er gjengs oppfatning av den "kriminelle handling". Kjøp av sex - fy skam seg, men salg av sex - se det er bra. Hvor langt ut på "landet" må du reise Jon Østvik, før du kanskje reagerer på idiotien på hva det skal satses på, ved bruk av "alles" midler. Er du et lamslått "stemmekveg" som svelger alt medhårs, mothårs, på tvers og på langs.
Skal vi i dette landet ikke få lov å tenke lenger selv,
ikke ha lov til å ha egne meininger,
ikke få lov til å ytre seg,
ikke få lov til å ytre noe kritisk offentlig ???
Hva forteller disse siste setningene deg Mr. Jon Østvik
Hvis ikke kan du desverre ikke melde deg inn i KGB, har hørt at dette er nedlagt, desverre !
Jon Østvik
3. desember 2009 - 12:55
Såpass ja....
Jeg ser at du gjør deg til talsmann for flertallet og at du hevder å være kjent med den "gjengse oppfatning". Personlig tror jeg ikke det - jeg tror faktisk et flertall i befolkningen synes det er greit at kjøp av seksuelle tjenester er straffbart. Men det er vel neppe poenget her.
For øvrig vil jeg kort påpeke at jeg slett ikke anser meg som et "stemmekveg". Tvert i mot anser jeg meg selv som en nokså kritisk person som verken forhåndsdømmer eller svelger andres oppfatninger, kommentarer eller politiske holdning. Før jeg bestemmer for et standpunkt i en sak tar jeg meg til og med tid til å undersøke saken. Og når jeg gjorde det i denne saken så jeg raskt at Storbergets uttalelse ikke er annet en redegjørelse i forhold til hva politiet kan (les: ikke må) gjøre når den nye loven trer i kraft.
Jeg merker meg at flere er uenige i at dette skal være lov - du er åpenbart en av disse. Du mener kanskje at kjøp av sex skal være lovlig også. Greit for meg. Vi bor i et land hvor vi faktisk har rett til å ha egne meninger. Vi har til og med rett til å ytre disse meningene - selv offentlig. Det er det jeg gjør og det vil jeg fortsette å gjøre.
Bjørn Sæbø
3. desember 2009 - 12:17
Vandelsattest?
Politiet trenger ikkje kjøre rundt å spre dritt. Ønsker Apoteket å sikre seg, så ber de vaskefirma om vandelsattest i dag og ..
Dessuten så er det syke regler som bestemmer om du er kriminell eller ikkje. Alvorlig talt. Klarer ikkje sjå noko kriminellt i å kjøpe sex eg. Lettjente penger, og uforpliktende sex?
At mange kvinner er importerte og selger på tvang, og får pengene banket ut av seg er ein ANNA sak.
Men reint skattemessig så er det den som selger sex, som er kriminell vel? , og det er ikkje uvanlig at ein arbeidsgiver reagerer på at ansatte har fleire jobber.
Jarl Vatnamot
3. desember 2009 - 13:26
Bryte Loven
Ja da får di først innføre regler ang voldtektsforbrytere og Pedofilie ol slik at alle får vite om dem først,
Sexkjøp vil nå jeg si er bedre enn voldtekter for di som ikke får seg noe.
Støtter ikke tvungen sexindustri, men er 2 forskjellige ting når noe er frivilligt og noe er tvungent mener nå jeg. Jeg vil ha en regel som sier meg når Storberget har flyttet inn i nabolaget pga jeg vil ikke ha slik en idiot i nærheten det kan kanskje være smittsomt det han tenker på ;)
Ronny Sandnes
3. desember 2009 - 13:52
latterlig
Asgeir Kolsrud
3. desember 2009 - 14:08
STORBERGET
Birger Meinhardt
3. desember 2009 - 15:34
Den siste Sovjetstaten
Hans-Erik Christensen
3. desember 2009 - 15:40
A - beidsgivere, arbeidere
K Storberget kan starte med og arestere fiskeriministeren, Sinkaberg - Hansens anlegg ved kvaløya.
Tolketjenester i kriminal saker de siste fire år, fra små millioner, og opp til 155 millioner i 2010.
85% - 90% av innvandrerne kommer inn i Norge uten pass, altså velkommen til Norge, 8 av 10 innvandrere sitter permanent fengsla.
HVA ER TOTAL PRISEN FOR DISSE TABBENE PR ÅR ?......
Justisministeren strammer asypolitikken, neppe, K N legger seg paddeflat.
Hobbysosialistene AP / SV får det som de ønsker, leke seg blankt med milliardene så lenge det holder.
27 milliarder blitt gitt bort utenlands pr år, og det uten kontroll av UD / UDI hvor pengebeløpende tar veien, alle de store gutta i fattigste ulandene, går permanent i fine dresser, kjører MB, spiser Hummer, russisk kaviar, drikker godt, og helfeite som bare fann.
Synes det er på høy tid Knut Storberget, start raskest mulig, og ta en helrenns av dine egne gangstere, men gratulerer med DØV - DUMM - BLIND !!!!!
Jørgen Ingeberg
3. desember 2009 - 16:21
Jeg har vanskelig for å forstå logikken
Dette temaet er tilbakevendende og blir tydeligvis aldri utdebattert.
Jeg er ikke tilhenger av sex-kjøp, og jeg forstår ikke hvorfor ikke både salg og kjøp av sex er forbudt. Jeg forstår heller ikke at ikke alle kvinner som selger sex og som verken har oppholds- eller arbeidstillatelse i Norge ikke kan sendes ut av landet og dit de komfra. Det skrives mye om nigerianske prostituerte, og for alt jeg vet kommer de fra mange andre land utenfor EU/EØS også. Hva er problemet med å sende dem hjem med første fly? De er vel ikke asylsøkere eller flyktninger, vil jeg tro.
Dette spørsmålet skulle jeg ønske noen av våre politikere kunne svare på, i stedet for å diskutere sosiale problemer med kvinner som selger sex.
Nils Bøe
3. desember 2009 - 17:30
Likestilling kun for kvinner?
Nils Bøe
3. desember 2009 - 17:31
Likestilling kun for kvinner?
Frank Overå
3. desember 2009 - 17:57
wooow.....
Rolf yngve Hatlestad
3. desember 2009 - 19:18
Såpass ja,,ja
Ikke flertallet av folket, men av innleggene på siden. Det skulle være innlysende, men når vi er først er inne på det : se for deg - butikker, torg , boder og lignende hvor "varer" er utstilt for å selges, men det en hake - det forbudt å kjøpe. Det virker som ekte molbo.
I andre sammenhenger så ville vel det være logisk å si, at er det forbudt å kjøpe, da er det ingen som finner på å selge ! NEI, vent litt... narkotika er visst forbudt å selge... da selges dette ikke bare langs Akerselva, men over flere steder i landet, ikke minst her på vestlandet. Her er logikken på sitt beste, for å summere opp - sex - kan selges, men ikke kjøpes. Narkotika er forbudt - da kan det både selges og kjøpes. Tilogmed åpenlyst.
Jeg ihvertfall, ser tydelig at dette ikke "henger på greip".
Synd dersom du, som virker som en oppegående person, prøver å bortforklare/ ta politikerne i forsvar, ikke "ser" hva som opprører disse bak innleggene.
Det er ikke at dette handler om sex, men idiotien at de som selger er "fredet", men de som kjøper straffes. Jo, forresten, tenk deg noen i en situasjon hvor "tilgang" til sex er umuliggjort, av ymse årsaker. Hva med dem ?? Nei. Takke meg til at jeg er "heldig" som kan nyte sex, uten at politi (forkledd som "undercover") eller OTTAR og lignende grupper blander seg opp i det !!!
Takk for meg !!
Svenn Erik Stølefjell
3. desember 2009 - 19:43
Nok ett idiotisk utspill fra
Trond Schultz
7. desember 2009 - 8:09
Huff å Huff