REAGERER: Generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Norsk Presseforbund. Foto: Scanpix.

- VG krenker muslimer

En vits på baksiden av dagens VG antyder at muslimer er tomme i hodet. – Dette er ikke en ytring, men en krenking av mennesker, sier Per Edgar Kokkvold.


Under headingen Dagens bløte formidler VG søndag følgende vits: Hva er likheten mellom en brusflaske og en muslim? Svar: Begge er tomme fra halsen og opp.

Vitsen, som er plasser nederst på baksiden av avisen får generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Presseforbundet til å reagere.

- Krenker mennesker

Av vitsen på baksiden av dagens VG.Av vitsen på baksiden av dagens VG.

- Jeg har stor sans for vide rammer når det gjelder ytringer, men den der ville jeg som redaktør ikke brakt videre. Dette er ikke først og fremst en frimodig ytring, men en krenking av mennesker, sier Kokkvold til ABC Nyheter.

- Den er ikke bløt, men først og fremst dum, fortsetter Kokkvold.

Selv har han fått hard medfart etter at han forsvarte publiseringen av Muhammed-karikaturene, og han har også mottatt drapstrusler som følge av sin rolle i Muhammed-striden. Dette er ikke en ytring han finner det verdt å forsvare på samme måte.

- Retten til å krenke er ukrenkelig, men det betyr ikke at man har rett til å krenke mennesker, sier han.

- Det beste med denne vitsen er at den er vanskelig å finne, avslutter han.

Andre ABC Nyheter har vært i kontakt med reagerer ikke like sterkt. Visepresident på Stortinget, SV-politikeren Akhtar Chaudhry mener ikke vitsen er noe å hisse seg opp over.

- Dette er ikke noe å stresse med. Det må jo være lov å komme med vitser. Norske muslimer må kunne le av seg sjøl, mener han.

Legger seg flat

Redaksjonssjef i VG, Jan-Erik Lauré legger seg flat for kritikken, og innrømmer at vitsen aldri skulle kommet på trykk.

- VG beklager at vitsen kom på trykk. Den burde vært stoppet, men gled forbi våre ellers gode kontrollrutiner, sier Lauré til ABC Nyheter.

Det skal ha vakt oppsikt internt i redaksjonen da de ansatte leste avisen søndag.

- Det er klart at vi ikke liker at sånt kommer på trykk, sier Lauré.

Også sjefredaktør i VG beklager vitsen. Bernt Olufsen skriver følgende på sin Twitter-side:

«Ser alvorlig på at VG trykket ufin og krenkende vits på sistesiden. En klar svikt i kontrollrutinene. Beklager på lederplass i morgen.»

Lesernes kommentarer

Hva med svensker.

Jeg har både hørt og lest denne vitsen tidligere, men da med svensker som dumme. Hva mener du om det Kokkvold, er det like ille eller er det meningen at en gruppe av befolkningen skal skånes for det andre må tåle?

Forskjellen.

Du ser ikke forskjellen du Hansen, ei heller gjør dine meningsfeller det.

Forskjellen er om det er harmløst eller harmfullt. Om det er diskriminerende eller ikke. Hva vi sier om svenskene, og de om oss, betyr lite når det ligger lite i det. Kom vi derimot i en konflikt med dem så var det annerledes. Hvis det var vondt ment så var det vondt ment. Men vi er ikke i konflikt med svenskene, vi er av samme rase som dem, og det er heller ingen religionsforskjeller av betydning. Vitsene nordmenn og svensker i mellom har gått frem og tilbake i årevis og har blitt en del av kulturen. Så lenge ingen tar det ille opp er det relativt harmløst.

Men tror du virkelig ikke at den som står bak denne meget dårlige muslimvitsen ikke innehar en solid porsjon fordommer og negative holdninger til muslimer? Og ville du likt den omvendte vitsen hvis du oppholdt i et muslimsk land? At mennesker fra vesten var tomme fra halsen og opp? Ville ikke det provosert deg en smule, at slike holdninger ble spredd på en slik måte i landets største avis?

Ikke tror jeg at f. eks. kristne er glad for å bli omtalt på den måten. Og jeg kan love at det aldri kommer en vits på trykk i VG som lyder som følger:

"Hva er likheten mellom en brusflaske og en kristen? Svar: Begge er tomme fra halsen og opp".

Point taken?

Jan, ikke bland raser inn i denne diskusjonen.

Jan, ikke bland raser inn i denne diskusjonen.
Det er snakk om muslimer, og de er like homo som deg og meg - altså homo sapiens.
Apekatter og gorillaer hører til en annen rase.
Jeg deler ikke mennesker inn i raser, men tydeligvis gjør rasister det.
Og siden du nevner dette med raser så er jeg usikker på hvor du plasserer deg.

Og til slutt så er både du, VG og Lauré, og Akhtar Chaudhry i utakt angående denne vitsen.

Henger ikke med i svingene.

Rødsand, du henger ikke med i svingene her. Hvorfor skulle jeg ikke nevner rase? Hvis du leser det jeg skriver så bør du skjønne ut av sammenhengen at det er en naturlig ting å nevne. Det du sier er like smart som hvis jeg nå sier til deg: Du Geir, ikke bland homo inn i denne debatten.

Ja, jeg skjønte at du snakker om homo sapiens.

"Muslim" er ikke en rase.

Jeg synes selv ikke noe særlig om vitsen, men du tar feil i å tolk den som rasistisk. Rødsand har helt rett, "muslim" er ikke en rase. Hadde vedkommende som skrev vitsen vært ute etter å ytre seg rasistisk, ville det være nok av fæle ord å ta av, for å si det sånn. RASISME er krenkelse av mennesker basert på deres ETNISITET. Å gjøre narr av religioner, religiøsitet o.s.v., er ikke pent, men RASISTISK, det er det ikke. Men selvfølgelig, at Norges største avis skulle ha en vits der en stor minoritetsreligion gjøres narr av, det passer seg ikke.

Raser - Arter..

Der tar du feil. Gorilla og sjimpanser er ikke raser av mennesket, men egne arter. En rase er en variant av samme art. Arter kan normalt ikke få fruktbart avkom når de får barn, det gjør ulike raser. Ett eksempel: Puddel og labrador er to raser av arten hund. De kan få blandingsvalper som igjen kan få valper. Hund og Rødrev er to ulike arter og kan ikke få fruktbart avkom. Viktig å skille dette. Det vil si at det er ulike menneskeraser, men ikke ulike menneskearter.

Beklager, min feil. Skulle

Beklager, min feil.
Skulle vært i anførselstegn.

Selvhøytideligheten lenge leve, ikke sant hr. Jan Paulsen?

Jeg ser frem til at Jan Paulsen tar avstand fra blondine-vitser. Min kone synes ikke det er spesielt morsomt å bli hengt ut som dum pga hårfargen, men verken hun eller andre blondiner klarer å lage så mye røre ut av en vits. Selvhøytideligheten lenge leve, ikke sant hr. Jan Paulsen?

Nivået ditt.

Hvem snakket om blondine vitser? Mangler du fullstendig saklige argumenter i forhold til det jeg sa siden du kommer drassende med det der?

Til din overraskelse så kan jeg fortelle deg at jeg har sans for at noen har mot til å stå i mot et press mot å publisere tegninger av hva det måtte være av religiøse symboler og/eller ansikter. At noen har mot til ikke la seg herse med av ytterligående krefter, det har jeg veldig sans for.

Dårlige vitser derimot... Jeg er altså helt på linje med Kokkevold her. Man kan ikke uhemmet drive hets av dem man ikke liker. Neste gang er det kanskje du Andersen som blir hetset. Som du sier liker ikke blondiner blondine vitser spesielt godt. Men i motsetning til sitt rykte så er blondinene oppegående nok til å skjønne at disse vitsene er harmløse. Muslimene er også oppegående nok til å forstå at vitsene om dem ikke er det.

Svensker er mindre utsatt.

Nå er svenskevitser litt anderledes en vitser om jøder, eller negre eller muslimer. Disse gruppene er litt mer utsatt enn svensker og disse "vitsene" gjør mer skade enn vitser om svensker.

Det samme som jeg sa.

Dette var egentlig akkurat det samme som jeg sa, bare med litt flere ord. Kanskje du forstod bedre kortversjonen, Rødsand?

Nå er det vel slik at det er vitser i alle land.

Nå er det vel slik at det er vitser i alle land.
Alle vitser om seg selv, og om de andre.
Det gjelder også jøder, eller negre eller muslimer.
De morsomste vitsene for muslimer er akkurat de om jøder.

Svenskefa... osv.

Hadde du servert denne vitsen sommeren 1905, kunne den ha vært dråpen som gjorde at det hadde brutt ut krig mellom Norge og Sverige.
Tenk deg om før du mener å ha sett lyset om at alt alle må jo kunne vitses om.
Ellers bør du lese det andre svaret du har fått. Og huske på at vi alle kan bli mer forståelsesfulle.

Stakkars Muslimene

Det er jo klart Muslimene må særbehandles. De er jo så ømskinnet.
De vitsene både svensker, kristne etc. har måttet tåle i alle år skal forbys når de rettes mot muslimer.
Egentlig burde dette vært en vits, men er desverre harde fakta. Noen tåler ikke like mye som andre. Og noen skriker høyere enn andre!!!!!!!

Gud forby!

Gud forby at det blir vitset om muslimer,det vi kan si til svensker og dansker kan ikke sies til muslimer for da er det rasisme!.Blir ikke muslimene selv fornermet så er det altids en som Per Edgar Kokkvold som blir fornermet på deres vegne,slutt å være så hårsår.

Så hårsåre er vi vel ikke

Med alle de blondinevitsene og svenskevitsene som har versert, er denne muslimvitsen for blåbær å regne. Absolutt ingen ting å hoppe i taket av. Det er jo ingen som mener at muslimer har mindre vett enn andre. At vitsen ikke er særlig morsom er noe ganske annet.

Hva med det norske og svenske fiskelaget som var på Iddefjorden og pilka. Nordmennene dro opp den ene fisken etter den andre. Svenskene fikk ingen. Til slutt sendte de bort en svenske for å spionere på nordmennene. Etter en stund kom han heseblesende tilbake. "Nå vet jeg hva nordmenne gjør for å få fisk", sa han. "De har hakka høl i isen".

Og denne er tross alt sann-

Under svenske brusflasker:

Åpnes andre enden!

Feigt som f***!

Ok ! Jeg kan brukes kanskje, og gå god for det skrevne ord, og flat det legger jeg meg ikke. Det er å miste "anskt".

Men Kokkvold da!

Kokkvold, nå tror jeg du er blitt litt skvetten av de seriøse truslene du i andre sammenhenger har mottatt av pøbel-muslimer. Når du lager ståhei av ingenting, nærmest normal norsk lavpannevitsing som jeg vanskelig kan tro en eneste muslim bryr seg om, gir du jo disse ekstremistene gratis "mat" for at omtrent intet skal være mulig å mene - uten at man går på gummisåler med nerver i spenn. Du er noenlunde tilgitt - for du sto opp og sa fra den gang det gjaldt - og ble direkte truet. Ikke la pøbelen tro at trusler nytter - at du har fått "nerver".

Dårlig vits.

Det er noen situasjoner hvor en vits ikke er passende.

Den som kun tar spøk for spøk og alvor kun alvorlig.......

Jeg ble ekskludert fra denne siden en periode for det samme.
Jeg endret på en svenskevits bare for å teste ut hvor integrert en gruppe mennesker er i forhold til andre grupper mennesker.
Det var ikke ondt ment, men bare en for meg morsom vits.
Jeg falt i unåde, men ble tilgitt da jeg på mine knær innrømmet mine synder og lovet aldi å skrive flere vitser. Ikke ulik sitasjonen Galileo Galilei kom ut for da han skev boken "Dialog". Og han skrev kun om sannheten.
Jeg tør ikke komme med flere vitser på denne siden for da blir jeg permanent ekskludert og blir henvist til vitsesidene.
Og kan ikke skrive mer til disse seriøse sidene.
Og til sist:
Den som kun tar spøk for spøk og alvor kun alvorlig, har fattet begge deler like dårligt.

document.no og rights.no

På bloggen til Jan Simonen har det vært flere innlegg om denne sidens sensur. Flere er utestengt og får ikke komme til orde. Så vidt jeg husker er det påvist forskjellsbehandling her på abc hva gjelder Demokratene og andre partier, for å nevne noe. Legg også merke til HVA man får lov å kommenetere. Les document.no og rights.no Eksempler på nettsteder der det er ærlige forsøk på å finne sannheten. Resten av media, abc inkludert, viser at vi går mot et totalitært samfunn. Ta denne siden for det det er, et sted for de politisk korrekte oppslag med de politisk korrekte vinklinger og kommentarer som prøver å imøtegå dette så godt de kan. Ofte kommer noen av gjengangerne og ødelegger. En viss person som avslutter sine innlegg med Norge ut av EU, NATO, ISRAEL og USA for å nevne en gjenganger. Med slike gjengangere punkteres selvfølgelig ethvert forsøk på en seriøs debatt.

ja,ja, der gikk i vasken alt

ja,ja, der gikk i vasken alt propaganda som de kjørte siste 10 år for muslimer.

Vg er bare søppel.

VG og muslim i utakt.

Akhtar Chaudhry mener vitsen er noe man ikke må hisse seg opp over.
- Dette er ikke noe å stresse med. Det må jo være lov å komme med vitser. Norske muslimer må kunne le av seg sjøl, mener han.
- VG beklager at vitsen kom på trykk. Den burde vært stoppet, men gled forbi våre ellers gode kontrollrutiner, sier Lauré til ABC Nyheter.

Så hvordan kan VG og Lauré, og Akhtar Chaudhry være så i utakt, når vitsen handlet om muslimer?
Jeg hadde egentlig trodd vitsen skulle vrenges ut med stor skrift på 1. siden.
Det er jo dette VG lever av. Store overskrifter og bilder og menneskeskjebner på 1. siden.

Muslimvits

Litt rart at ingen muslimer har protestert? Er vi nordmenn oss selv verst? Er det vi som må protestere på deres vegne da? Nedvurderer vi dem ikke da også?

Kokkevold

Hvorfor reagerer du ikke når kristne blir trakasert ??????

?

Hvem sier at han ikke gjør det?

Når blir ord krenkende!?

Jeg for min del mener at: når ord blir satt sammen for dertil å virke eller være krenkende eller med direkte hensikt, er det krenkende og uavhengig av religion eller overbevisning!

Det må ikke bli slik at vi ikke tør å vitse med og om hverandre. Det har vi gjort i alle tider på kryss og tvers av religiøse grenser.
Hva med vår egen "galgenhumor"? Vitser vi ikke når vi sier en "Gudsforlatt plass" for eksempel.

VG blødmer


Hva er likheten mellom en tomflaske og VG?

Svar: Begge er uten innhold.

Hva er forskjellen på en tomflaske og VG?

Svar: Tomflasken kan pantes - VG kan man til nød tørke seg bak med.

Muslimsk sensur

Dette er resultatet av muslimsk terror og religiøs krenking av alt som heter "demokratisk" og "frihet". Vi får ikke lov å vitse om muslimer engang. Dette er et tegn på at sensuren blir strakt over selv til norske aviser.

Hadde jeg vært redaktør ville jeg kondemnert alle former for kritikk av den derre lille vitsen der oppe, fordi det er ingenting å grine over og muslimer har faen meg se å skjønne at i Norge gjelder ikke muslimske lover. Her er det YTRINGSFRIHET, og FORBUDT med tvangsekteskap osv.

Har folk begynt å bli paranoide av alle disse tomme dødstruslene disse bestemte terroristene sender til alt og alle som gjør narr av deres åh så hellige Muhammed? Mann dere opp og slutt å ta "truslene" så seriøst. Jeg har sett drittunger andre steder på Internettet tøffere enn det her.