
Svensk LO advarer mot svensk sykekur
Svensk LO advarer Norge mot å ta i bruk svensk medisin for å få ned sykefraværet.
Normert sykmelding etter svensk modell er et av statsminister Jens Stoltenbergs (Ap) forslag for å få ned det høye sykefraværet i Norge.
Nå advarer svensk LO sterkt mot en norsk blåkopi av de svenske sykmeldingsnormene – der blant annet blindtarmoperasjon utløser null uker sykmelding, skriver Dagsavisen.
Svenskene innførte normert sykmelding i 2007 etter at antallet sykmeldte hadde økt dramatisk. For mange sykdommer ble resultatet halvering eller mer av sykmeldingsperioden: Mens gjennomsnittlig sykmeldingstid for blindtarmoperasjon tidligere var 27 dager, sier de nye anbefalingene at du kun bør bli sykmeldt om du har tungt fysisk arbeid eller har fått komplikasjoner etter operasjonen.
Spesielt ble psykisk syke hardt rammet av endringene. ME-pasienter og deprimerte skulle for eksempel gå fra henholdsvis å være sykmeldte i snitt 119 og 341 dager til null dager.
– Dette er ikke veien å gå. De nye reglene sørger ikke for at folk blir friske, sier svenske LOs viseordfører Ulla Lindqvist til Dagsavisen.
– Det er helt urealistisk at utbrente skal greie seg uten en eneste dag sykmelding. For mange er det jo nettopp jobben som har gjort dem syke, legger hun til.
Prosjektleder Jan Larsson hos Socialstyrelsen, som tilsvarer det norske Helsedirektoratet, sa til Dagens Nyheter at det var utfordrende å sette grensene da de ble utformet i 2007.
– Vi kan jo ikke si at vi har noe godt vitenskapelig belegg for noen av retningslinjene vi setter, sa han. (©NTB)
Les også: Gjør sykefravær dyrere for bedriftene.

Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet
Lesernes kommentarer
Frode Edvindsen
20. november 2009 - 8:40
Feil kompasskurs?
Betingelsene for drift av skoler, barnehager og institusjoner blir stadig dårligere og dårligere, og vi ser oftere og oftere at det trues med nedleggelse og oppsigelser.
Nå skal man ikke kunne få sykemelding med mindre man er nesten død eller i det minste har en dødelig sykdom. Her er det bare og samle sammen kropsdelene i en bærepose, og komme seg på jobben litt brennkvikt. Og når vi gjennom et langt arbeidsliv har slitt oss helt ut pga. kroniske sykdommer vi ikke fikk gjort noe med i en tidlig fase, så er det ingen sykehjem eller gamlehjem som kan ta oss i mot, for de er sansynligvis er nedlagt.
Nei "Feigejens", nå er det på tide du finner riktig kompasskurs her, før du kjører hele samfunnet i dass.
Dag Remen
20. november 2009 - 9:01
Jens på jordet.
Dag Remen
20. november 2009 - 9:09
Sykemelding
Berit Johansen
20. november 2009 - 9:11
Hva sier LO nå?
Johnny Vila
20. november 2009 - 9:12
Sosialisme, PØH
Terje Johannessen
20. november 2009 - 9:15
Nå begynner hverdagen å
Nå er det ikke så lenge siden vi kunne lese om at det var under vurdering at pårørende kunne være hjemme med sykemelding når pårørende var syke. Allerede vet vi at mye fravær fra jobb skyldes barns- eller ektefelles sykdom. Vi vet også at mye korttidsfravær rett og slett skyldes fyll og rus.NHO`s Bernander mente i et intervju at det er langtidsfraværet som er problemet. Sikkert riktig. Men jeg antar at langtidsfraværene begynner med korttidsfravær over en periode. Svært mye av langtidsfraværet kan nok politikerne takke seg selv for, og det gjør de ved å sende regninga til de sykemeldte. Politikerne har kommet til kort ved å sørge for å få folk hurtigere i jobb ved å få bukt med helsekøene.
Nå er det altså nok en gang de som dessverre av ymse årsaker har måttet krype til korsett, og andre skavanker som igjen skal få dårlig samvittighet. Svært mange av de som har måttet gå til det unevnelige lange skritt å takke ja til uføretrygd har igjennom mange år gått på jobb med sine plager uten å kny. Til det en dag rett og slett er fullstendig umulig å fortsette. Det bør nok være en tankekors for noen og enhver, at det finnes kolleger som med store plager likevel møter på jobb hver dag uten å kny. Disse nevnes ikke.
Det nevnes trygdede, og sykefravær. En generalisering uten sidestykke.
Om Stoltenberg tror at de uføretrygdede lever i en gullkantet situasjon bør han tro om igjen.
Man må jo håpe at Stoltenberg og politikerne med ham, og endel arbeidsgivere ikke misunner dem en hverdag fylt med plager og dårlig økonomi.
Ting kan sikkert gjøres. generalisering bør man være forsiktig med. Vent med slike forslag til man har mer kjøtt på beina er mitt råd.
Håvard Moen
20. november 2009 - 9:47
Hverdagen
Kommunen skal spare penger. Dette er en sirkel som ikke er bra.De som jobber, sliter seg ut, noe som betyr sykemeldinger. Er dette veien å gå ?
Kai Stick
20. november 2009 - 10:20
Ja det virker sånn.
Bruk og kast, blir kanskje et nytt begrep innen arbeidslivet? Jo vi bukker og takker vi Jens...
Anne grethe Eikrem
20. november 2009 - 10:24
Sykefravær...
66% av den opprinnelege lønna er ikkje mykje å rope hurra for når mesteparten går til reising imellom diverse instansar og spesialistar som tilslutt gjer deg ei diagnose og:" vi kan diverre ikkje hjelpe deg med anna enn fysioterapi og betennelsedempande medisinar".Så prøvar ein det,og får ingen hjelp,blir endå til mykje verre,og sluttar.Så prøvar ein litt diverse "alternativt" noke hjelper litt og SÅ finn ein kan hende noko som hjelper,,,kva skjer då?Nå nei,, du må pent betale det sjølv,for dette er ikkje godkjendte behandlingsformer!!!!...Makan til trangsynt og gamaldags system,skal ein jammen langt av garde for å finne!Ein skulle meine og tru,at intensjonen var å få folk friske,iallfall betre så dei kunne i det minste leve eit nokon lunde smertefritt liv.Då ville livskvaliteten bli betre,og kan hende ein til og med greidde å jobbe litt att.OG då meinar eg at,kva behandling du har eller får som gjer deg betre,,det skulle vere revnande likgyldig fordi folk blir betre,t.o.m delvis eller heilt friske.Men ein blir kanskje nøydd til å fortsette med behandling i ny og ne for å halde seg friske(alt etter kva ein lir av)og det kostar.Difor MÅ dei styrande i dette landet byrja å tenkje annaleis,eg vil sei alternativt.Men så lenge det er Legane som har monopol på å kunne hjelpe folk(hjelpe er eit vidt begrep,og svært individuelt),så kjem vi oss ikkje lenger.Og så må det vere slutt på å mistenkeleg gjer dei som går sjukmelde.Ikkje alt syner utan på(då siktar eg ikkje berre til psykiske lidingar).Ingen har visst kor vondt eg har hatt det,fordi eg har ikkje fått meg til å gå på jobb å "gramme"meg.Eg var eit ja-menneske og det blei eg straffa for.Når ein ikkje kan stille opp lenger p.g.a "plager"som gjer at du rett og slett ikkje greier meir,ja nei då må du ikkje komme her og komme her altså!!...Og så var eg no "berre"ein vikar då.Ingen rettigheiter,sjølv om eg betalte inn til KLP.
Der er nok av dei som vert sjukmelde 100%,men jobbar ein annan plass i tillegg!!!Det verste er at dei seier det rett ut,men kvar er Nav då?
Jon Gjerde
20. november 2009 - 9:42
Særllg i offentlig sektor og helse og omsorg..
Randi Vadstein Wettre
20. november 2009 - 9:52
Kva er årsaka til høgt fråvær?
20. november 2009 - 10:36
Høgt sjukefråvær?
Det at Jens Stoltenberg vil leggja ansvaret over på private bedrefter,er for å knekke dei.På sikt vil det offentelige systemet ta over av seg sjølve og alt no kan vi sjå konturane av kva det fører til.
Difor fortsetter regjeringa med å byggja opp ein hær av byråkrater som står klar til å ta over.
No må nokon gripe inn å få bort slangen frå "paradiset"
Jan Olsen
20. november 2009 - 10:40
Triste greier dette,
Frode Edvindsen
20. november 2009 - 11:23
Investeringer i fremtiden
Det er nok sikkert det de tror de driver med nå, men jeg kan ikke se at en politikk som ikke styrker våre sosiale rettigheter og bygger på de viktigsre grunnsteinene i vårt samfunn, skole, barnehager, helsevesen og eldreomsorg, skal "sikre" fremtiden for folket.
Jeg tror ikke regjeringen graver bare sin egen grav, men desverre også mange andres grav i samme tid.
Er dette en sosialistisk regjering? Nei dette minner ikke mye om sosialisme i det hele tatt.
Vi har en statsminister som prøver å virke sterk, og banker gjennom alle saker han mener er viktige, men når det begynner å storme rundt ham, ja da sender han bare andre ut i frontlinjen for å tale sin sak. Er dette et tegn på styrke?? jeg bare spør.
Arnfinn Hystad
20. november 2009 - 11:59
Hva koster det egentlig ?
Hva koster det egentlig å betale ut trygd og sykepenger?
Når det gjelder statlige utgifter tar man ikke med inntekter, men snakker da bare om utgifter. For hver 1000 lapp som utbetales må mottaker betale 30-35% skatt og resten av pengene benyttes til kjøp av varer og tjenester hvor man da betaler 25% skatt. Tar en med i vurderingen alle som blir sysselsatt av de varer og tjenester som du kjøper, samt at disse og betaler skatt av sine inntekter, ja da er det vel ikke langt fra at staten har fått tilbake de 1000 kroner som ble utbetalt. Det hadde vært interessant å få presentert de faktiske utgifter av å ha en god sykelønnsordning, ikke bare hva som utbetales.
Mener ikke at sykepenger skal være en sovepute, men at vi får et mer realistisk bilde av situasjonen.
I den senere tid har det blitt mer og mer vanlig å konkurranseutsettes tjenester, og i mange tilfeller er det tjenesteytende oppgaver som blir vurdert først, og det er vel liten tvil om at dette vil presse enkelte ut av arbeidslivet. Eksempelvis konkurranseutsatte staten skiltproduksjon ved Åstvedt Industrier (attføringsbedrift i Bergen) som etter hva vi leser har det medført flytting av denne oppgaven til Sverige. Nå skal Bergen kommune konkurranseutsette «Bydrift» . Det blir etterhvert en tøffere hverdag, og tatt i betraktning at dette i stor grad kan gå ut over grupper i middels eller lavtlønnsyrker, og i noen grad lav utdannelse og kanskje høy gjennomsnittsalder, er vel veien kort til sykemelding eller arbeidsledighet. Stat og kommune har vel over tid bidratt med en del arbeidsplasser hvor det i noen tilfeller har vært mulig å jobbe selv om man kanskje ikke kan prestere 100%, men det har vel helle ikke vært blant de best betalte jobbene.
Staten og statlige bedrifter har etterhvert fokusert på store anbud hvor man ikke i samme grad tar hensyn til lokale leverandører, men hvor store effektive kommersielle selskaper kan vinner anbudene,
Om varene blir produsert i Norge er kanskje ikke så viktig.
Dette presser igjen næringslivet til å bli mer effektive og det blir større krav til at den enkelte må prestere 100%
Posten er nå konkurranseutsatt, og tilbakemeldingen der er en langt tøffere hverdag.
Kan det være at Stat og kommune nå presser enkelte grupper ut av arbeidslivet og i tillegg vil gjøre livet vanskelig for de som ikke klarer den tøffe hverdagen, ja da burde man kanskje revurdere om alle oppgaver for enhver pris må konkurranseutsettes?. Jeg tror at flere skjermede arbeidsplasser ville få mange av de syke tilbake i jobb selv om lønnen ikke var astronomisk. Det vil nok kreve at det lønner seg å gå på jobb fremfor å være hjemme, men det burde være mulig å få til ?
Å sette statlige og kommunale oppgaver ut til andre land betyr vel bare flere på trygd samtidig som vi mister skatteinntekter.
Jeg er ikke økonom (som de fleste nå har forstått), men kanskje kunne en datamodell som vist oss hvor mye penger stat og kommune får tilbake via skatter i forhold til utbetalnger.
Svarer det seg eksempelvis at vårt nasjonale oljeselskap får produsert plattformer i utlandet tatt i betraktning at Norske produsenter og arbeidsgivere da mister inntekter som igjen fører til at staten mister moms og inntektsskatt, for ikke å glemme at vi mister kompetanse samtidig som vi gir konkurrenter opplæring i ny teknologi?
Når vi skal bruke «felles penger» kan det være greit å se utgifter og inntekter i en sammenheng og utfra dette se hva som egentlig er mest økonomisk.
Å bli presentert for utgiftssiden sier vel egentlig ikke stort om tilstanden til et foretak, ei heller utgiftssiden for sykelønn.
Jim
20. november 2009 - 13:37
Sosialisme, kapitalisme eller en gylden middelvei?