
Lakselus eksploderer, truer oppdrett og villfisk
Omfanget av lakselus er tredoblet i oppdrettsanleggene i høst. Forskerne frykter at næringa går på en katastrofe og legges brakk.
Luseeksplosjon har ført til nesten full stans i oppdrettsnæringa i Chile. Det samme kan skje her, advarer Havforskningsinstituttet.
– Hele laksenæringa trenger øyeblikkelig hjelp, sier forsker Øivind Bergh ved Havforskningsinstituttet i Bergen til Nationen.
Katastrofe
Bare siden i fjor høst er det blitt tre ganger mer lakselus på oppdrettslaks i norske anlegg. Villaksen i mange elver kan også være truet av utryddelse.
I en rapport fra Havforskningsinstituttet heter det følgende:
«Vi kan stå overfor en katastrofe. Det vil by på store utfordringer å holde lusa under kontroll de nærmeste årene. Der er ingen nye avlusningsmidler tilgjengelig, og det vil ta flere år å utvikle nye. Det hviler derfor et meget tungt ansvar på næring og myndigheter for å verne villaksen.»
Krisemøter
Norsk institutt for vannforskning (Nina) krever krisemøter om situasjonen.
– Lusesituasjonen er ute av kontroll langs hele kysten fra Nordland og sørover. Vi ser ikke hvordan næringa uten drastiske tiltak skal få denne situasjonen under kontroll før smoltutvandringen våren 2010, sier seniorforsker Torbjørn Forseth i Nina.
Han viser til rapporter om nedsatt behandlingseffekt for medisinene, resistens og multiresistens for hele skalaen av medisiner.
– Vi forstår ikke hvorfor det ikke er krisemøter på alle nivåer i forvaltningen og oppdrettsnæringen om den alvorlige situasjonen, sier Forseth. (©NTB)

Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
19. november 2009 - 8:21
Lakselus
Gunnar Hagen
19. november 2009 - 8:31
---Lakselus---
Dag Remen
19. november 2009 - 8:33
Kortsiktig tankegang
Selv har jeg vært nede og sett under mærer, og det er et trist syn. Jeg er ikke i tvil om at spredning av resistente virus, lus og bakterier til villfisk er fullstendig ute av kontroll.
Anleggene må opp på land, og jeg ser ikke at dette trenger å ødelegge økonomien i næringen. Jeg er skuffet over at ingen av naturværnorganisasjonene griper hardere tak i disse problemene.
Politikerne blir jo bare styrt av søkkrike lobbyister så der er det skylapper og liten forståelse for hva som skjer.
Kjell Berglund
19. november 2009 - 8:35
resistens
Sånn går det når man 'medisinerer' naturen...
Arve Fretheim
19. november 2009 - 8:41
NIVA
Skjalg Sannes
19. november 2009 - 8:55
NINA
Hovedkontoret ligger i Trondheim, og de har en egen forskningsstasjon for laksefisk i Rogaland.
De er i stor grad involvert i forskningen på laksefisk og spredningen av laksselusa.
Carl S. Bjurstedt
19. november 2009 - 8:59
Rett analyse, Remen
Etter 17 år som miljøvernrådgiver i en kommune med lakseelv (Driva) så er jeg redd vi må innse at vi må få næringa fysisk adskilt fra havmiljøet med smittebarrierer - land er nok det enkleste. Men da blir fisken så dyr at ingen vil ha den...
Næringen - sekundert av fiskeridept.- og -dir. er tung og styrer det meste, det så vi f.eks. ved opprettelsen av nasjonale laksefjorder. Eller når kommunene gjennom sine arealplaner prøver å legge ut oppdrettsfri områder - da er det innsigelse fra f.dir. tvert. "Havet er vårt, f... off" ser ut til å være mottoet der i gården. (Merk at f.dir, trolig med rette, sier de gjennomfører den politikk de er pålagt av Stortinget.)
EUs vanndirektiv skal i utgangspkt også gjelde kystområdene. Men da FD sa at den norske implementeringen ikke skulle omfatte smitte fra oppdrettsanlegg, neivel, da ble dette unntatt...
Det så et par år ut til at næringen klarte å få luseproblemet under kontroll gjennom tiltak som relokalisering av anlegg og synkronisert avlusing slik at en ungikk smitte mellom anlegg. Vi var optimistiske for Driva og Sunndalfjordens del mhp lus i fjor. Men resistens har hele tiden ligget der som en trussel. Er det i ferd med å utvikles resistens, er jeg redd løpet er kjørt - i alle fall enten for vill eller tam laks. Enten fortsetter oppdrettsnæringa med stadig mer lus og tar først knekken på villaks og sjøørret og derretter på seg selv, eller så må en bygge ned næringa - eller flytte på land. Det siste er jeg redd bare er en drøm. Det går nok som med hvalfangsten, økonomien presser en næring til å utrydde seg selv. Bare synd den drar villaks og sjøørret med seg i fallet.
Bent Ellingsen
19. november 2009 - 9:03
Oppdrett må avvikles om nødvendig
Carl S. Bjurstedt
19. november 2009 - 9:06
NINA og NIVA - tunga rett i munnen, slurvete journalister...
NINA = Norsk institutt for naturforskning (hovedkontor i Trondheim). Det er der Torbjørn Forseth jobber, og der nyheten kommer fra - se http://www.nina.no/?io=1001778
NIVA = Norsk institutt for vannforskning (hovedkontor i Oslo) - www.niva.no
Begge akronymer med store bokstaver kun. (NINA har riktignok en forsker som heter Nina, men hun jobber med fjellrev.)
19. november 2009 - 9:46
Er det så nøye?
Jan Myhre
19. november 2009 - 9:25
Land løser ingenting.
Å flytte næringen på land løser ingenting. Det vil bare skape nye, og ukjente problemer. Man må innse disse enkle faktum:
1. Før eller siden kommer nedturen når man lager big business av naturens råvarer.
2. Det er ikke alt som egner seg å produsere til Rema-1000 priser.
3. Forbrukerne må innse at mer av husholdningsbudsjettet deres bør gå til å betale for skikkelige råvarer. Som de bør bruke tid til selv å tilberede fra grunnen av. Kiloprisen på gode råvarer er ofte mindre enn prisen en betaler for "ferdigmat". Og om det værste skulle skje - at det blir igjen litt mindre til billig rødvin og annet unødig "krimskrams", så er neppe det noe katastrofe.
Det finnes oppvekstanlegg for fisk. De har vært der til alle tider. Helt til de siste 20-30 år. Vi får lære oss å utnytte og forvalte disse bedre. Det er fremtidens utfordring.
Reidar Stornæs
19. november 2009 - 10:09
oppdrett...
1. Hører at det går med 3 - 4 kg villfisk til ein kg. oppdrett !?
2. Å hvorfor i helsikka blir ikke anlegg plasert på land , for å redusere smitte å rømning ?!
Hva i h....... er det vi holder på med ??
Ja !!!! hørte noe om halvaper !!!!!!!!!!!!!!!!
Sondre Krogh-Bjerke
19. november 2009 - 10:52
Et normalt husholdningsbudsjett
Spør deg selv hvordan du ville prioritert de månedlige utgiftene dersom din familie fikk utbetalt kun 20.000,- pr mnd. Jeg er sikker på at mange hadde begynt å prioritere de billigvariantene av ferdigmat..synd, for det er ikke nok næring i denne maten til å holde en god helse over tid.
Middag for under 100kr reklameres det med. Synd at det ikke er nok mat til en familie på 4 og ofte ikke all verdens kvalitet heller. Sett av 10-12.000,- pr mnd til næringsrik mat så er vi i nærheten av det man bør få i seg. Kutt i stedet ned på det unødvendige av magasiner, pynt, klær, bilkjøring og annen luksus. Mat skal ikke være luksus, det er livsnødvendig! Og da er det for ømtålig til å tukles med.
Hvilken ressurs har vi nok av? Planter! Spis mer planter! Bruk mer grønt i maten. Det koster mindre pr kg enn Grandis også, også gir det så mye mer næring til deg!
Skulle gjerne lært bort mye om hvordan man spiser skikkelig til en ok penge.
Andre Valentin Amundsen
19. november 2009 - 12:09
Miljøavgift.
Alle som fisker villfisk må betale en miljøavgift som går til å avluse tamlaksen!
Den lusa vi får utvunnet ved denne AP løsningen kan vi selge til Japan eller pumpe ned i en gammel oljebrønn.
Ligner litt på den forrige månelandingen.
Fiskeriministere med eierandeler i oppdrett og partibok i AP er selvfølgelig inhabile og slipper å betale avgift.
Lorentz Hanssen
19. november 2009 - 15:02
Lax
Tror nok det ville vært det beste å satt neste års smoltutsett i mindre mærer og dermed hatt større kontroll enn de har i dagens gigantmærer.
Det som mange,..særlig valdeiere(gårdbrukere) IKKE er enig i,...er at hvis det er slik "vannvittig fare for en nedsabling av vildlaksbestanden,....ja da må den TOTALFREDES,..også i elvene!!!!!!!!!!!!
I mellomtiden så kan bøndene kjempe for at oppdretterne kan tillates å få avluse fisken sin med formalin!
Einar Robberstad
19. november 2009 - 17:45
Lakselus-.
Hele næringen er et tapsprosjekt for samfunnet. Nå kan vi endelig bli kvitt hele "driten"
Hans-Erik Christensen
20. november 2009 - 10:03
Fiskerimimisteren, og lakselus
Formue 18.438.439.
Styreverv i flere selskaper.
EN AV VERSTINGENE, 90.000 laks rømt fra Sinkaberg - Hansens anlegg ved Kvaløya.
Forslag, trekk deg som fiskeriminister, du er og blir en grådig faan !!!
Birger Meinhardt
20. november 2009 - 11:53
Oppdrettsnæringa