- De tror de kan henge oss
Den ene av de drapstiltalte i DR Kongo, Joshua French, tar bladet fra munnen i en fersk video.
Kongo-saken
* Tjostolv Moland (28) fra Aust-Agder og Joshua French (27) fra Vestfold er tiltalt for å ha drept sjåføren Abedi Kasongo nordøst i det afrikanske landet Kongo i begynnelsen av mai i år.
* Fredag 14. august startet rettssaken mot de to. Den føres ved en militær domstol i Kisangani.
* Tiltalen omfatter både drap, drapsforsøk, spionasje, væpnet ran og forsøk på å danne et kriminelt forbund.
* De to nekter skyld og hevder Kasongo ble drept av en væpnet bande. To vitner hevder de så nordmennene skyte Kasongo.
* Begge nordmennene har bakgrunn fra Forsvaret og fra private sikkerhetsselskaper. De hadde på seg ID-kort fra Forsvaret da de ble pågrepet 9. og 11. mai.
* De tiltaltes forsvarer, André Kibambe, har krev at alle aktoratets bevis mot hans klienter må underkjennes. Men torsdag ble det klart at retten tok få av klagene til etterretning. (©NTB)
Nesten alle bevis ble godkjent i saken mot de to drapstiltalte nordmennene. Det ble klart da rettens president leste opp kjennelsen torsdag ettermiddag.
Rettssaken mot Joshua French (27) og Tjostolv Moland (28) startet igjen torsdag etter 48 timers pause. De er tiltalt for drap på sjåføren Abedi Kasongo 5. mai i år.
Like etter klokken 12 torsdag ble retten satt, drøye tre timer etter oppsatt tid. Etter kjennelsen om bevisene begynte opplesningen av tiltalen.
- Moland skjøt
Aktor Jean-Blaise Bwa Mulunde fortalte retten torsdag at han vet hvordan det forløp da sjåføren Abedi Kasongo (47) ble drept.
- Moland skjøt, og French filmet det hele, sier Mulunde, og omtaler 28-åringen som «den farlige Moland» ifølge Aftenposten.
Tidligere har et bilde av en smilende Tjostolv Moland som tørker blod fra førersetet i bilen blitt offentliggjort.
Det skal ifølge Aftenposten være uklart om aktor mener at han sitter på ytterligere bilde- eller videobevis i saken.
Nordmennene nektet å forklare seg for retten torsdag.
Tas med i vurderingen
Rettens president Claude Disimo Yatikeke sa at den tiltalte har denne retten, men minnet samtidig om at domstolen vil ta dette med i vurderingen.
French tilbakeviste alle anklagene i tiltalen da han ble spurt om dette, og nektet å svare på spørsmål.
– Hvis du bekrefter at du er uskyldig, har du muligheten til å forsvare deg nå, fortsatte rettens president.
– Jeg gjentar, jeg vil ikke svare på spørsmål, svarte French.
Etter planen skulle rettssaken fortsette i Kisangani torsdag ettermiddag. Blant annet skulle aktoratet vise bilder fra nordmennenes kameraer.
- Rettsfarse
Tidligere torsdag skal de tiltalte ha fått meddelt at dommerne kom til å godkjenne alle bevis mot dem.
– Hvis de får fullføre denne rettsfarsen, vil vi anke saken til høyesterett og til menneskerettighetsdomstolen. Dette er grove brudd på alle rettsprinsipper og lover, og det er en skam for den kongolesiske nasjonen, sa French til NTB.
Blant annet godkjenner retten den medisinske rapporten om den drepte sjåføren. Nordmennenes forsvarer, advokat André Kibambe, krevde denne underkjent, ettersom navnet på den drepte var skrevet «Kasongo Abedi».
Får fremme krav
Retten har imidlertid avgjort at en stor del av de maskinskrevne rapportene fra avhør ikke skal kunne benyttes, med bakgrunn i at det skal være tilføyd elementer i disse. Alle de håndskrevne rapportene skal derimot kunne brukes.
Samtidig får alle som har varslet at de vil fremme krav om økonomisk kompensasjon i saken, fremme disse kravene for retten.
Nektet adgang
Både Utenriksdepartementets representanter og forsvareren til de to drapstiltalte nordmennene ble torsdag morgen nektet adgang til fengselet i Kisangani i Kongo. Årsaken til dette er ikke kjent. Dette er første gang UD og forsvareren nektes å komme inn i fengselet, og UD kommer til å be om en forklaring på dette, skriver VG Nett.
Rettssaken mot Moland og French føres for en militær domstol i Kisangani. Tiltalen omfatter både drap, drapsforsøk, spionasje, væpnet ran og forsøk på å danne et kriminelt forbund. De to nekter skyld og hevder Kasongo ble drept av en væpnet bande. (©NTB)

Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Jan Ekkeren
20. august 2009 - 9:51
Nå må UD ta ansvar og
Korrupsjon vil ikke bli godtatt på noen måte !
Da må vi stenge grensene for all innvandring og handel
med Kongo, punktum.
Trond Setså
20. august 2009 - 10:45
Dette er stor skam...
Rettsaken er en ren farse, som enkelte ønsker å sko seg på økonomisk. Derfor må norske myndigheter snarest komme på banen å fortelle hva som blir den økonomiske konsekvensen for nasjonen hvis de to nordmennene blir uskyldig dømt. Dette går simpelthen bare ikke an - vi lever da tross alt i år 2009...
Kris Evensen
20. august 2009 - 12:42
Selv om rettsaken virker som
Lorentz Hanssen
20. august 2009 - 13:16
Saken bør/må
Ingvald Risanger
20. august 2009 - 11:46
Hvor er Støre nå ?????
jeg er fullstendig enig i hva både Jan Ekkeren og Trond Setså uttaler, hvor i all værden blir det av Norske myndigheter nå ?
Norge skal liksom være et foregangs land på veldig mange områder, deriblant rettssikkerhet.
Gidder ikke å si så mye om dette, men når alt kommer til alt,..viser Støre seg fra den sanne side, nemmelig at han er den største "kyllingen" som i mine øyne noen gang har eksistert.
Kom ikke til meg og fortell at Norske myndigheter kan sette inn tiltak og press ovenfor Kongo.
Er UD og Støre av en annen oppfattning, skal jeg med glede veilede dem hvordan en skal gå frem.
Skal ikke være utdannet astro fysiker for å skjønne dette.
Sannheten er nemmelig den at det ikke våges, grunnet fare for og sette Norges rykte og renome på spill.
(akkuratt som om det er så godt fra før av...haha....se bare på krekar-saken)
Ikke rasistisk men, men hadde siktede i denne sak vært norske statsborgere med innvandrer bakgrunn, ja da skal du se at fløyta hadde fått en annen låt fra Norske styresmakter sin side.
DETTE FINNES DET MANGE EKSEMPLER PÅ.
Jeg vil oppfordre Støre til å krype ut av skjørtet sitt, og begynne å opptre som en MANN.
Slik han opptrer, ser jeg ikke vekk fra at hans foreldre fortsatt mottar barne trygd på han.
Ingve Zetterstrøm
20. august 2009 - 16:36
Korrekt!
Charles Holmstrøm
20. august 2009 - 19:50
INGVALD
Nils Tore Molvik
21. august 2009 - 9:28
Charles Holmstrøm
Helge Jakobsen
20. august 2009 - 12:11
Støre!!!!!!!
Han har ikke baller nok til å ta tak i saken og protestere mot det Kongolesiske "hubba bubba" systemet.
Håper folk får øynene opp til valget,og får fjernet ham sammen med resten av APs supperåd.
Om de er skyldige eller ei vet ikke jeg, men de har iallefall krav på en rettferdig rettsak, noe Norge burde presset på for å få igjennom.
Vil ogå advare andre som vil reise til disse korrupte landene nede i Afrika: styr unna du vet aldri om du havner i trøbbel.Disse landene er fulle av banditter.
Ken-Børre Langås
20. august 2009 - 13:39
Å blande kort
Olav Moldestad
20. august 2009 - 13:41
La dem sitte
20. august 2009 - 13:52
Hmmm....
Jeg tror ikke så mye på det de tiltalte sier ang retts-systemet m.v.
Har ennå ikke hørt en eneste plausibel forklaring på hva gutta egentlig bedreiv i Kongo.
Erik Haugan
20. august 2009 - 14:10
Få gutta hjem! Her kan vi
Her kan vi dra inn alt mulig i landet vårt fordi vi er "redde" for at de skal bli henrettet i hjemlandet, Men når det gjelder norske karer så skjer den ingen ting?!
Gunnar Melstveit
20. august 2009 - 14:22
Kongo
Steinar Stormer
20. august 2009 - 14:37
,-kriminelle innvandrere
Ingolv Helgesen
20. august 2009 - 14:41
"Uskyldig"?
Eit drap skal rettferdiggjøres med lik straff.
Men her hjemme i nord sys det silkeputer under slike folk.Håper i det lengste at "gutta"er uskyldige.
Kan kansje sende ned noen av våre "tvilsome"advokater
Gunnar Melstveit
20. august 2009 - 14:56
Dust?
Asbjørn GAbrielsen
20. august 2009 - 15:03
Umotivert!
Olav Moldestad
20. august 2009 - 15:25
merklig
øye for øye tann for tann. Det er jo så mange beviser som peker på dem.
Hva gjorde dem der nede? kan ikke tro det var ferie. Hva med dem forfalskede id kortene som dem hadde fra UN (nato) og hvorfor hadde dem skarpskytter gever i leiligheten sin?
Selvsagt er dem skyldig! Skal bli spennende å se videre i denne saken.
Jan A Skaug
20. august 2009 - 16:24
RETTSFARSE
Hva gjøres dersom vi ser to nordmenn henge(i galgen) på torget, filmet og går verden rundt på nyhetene?
Uansett er det da for sent, jobber norske UD med noe i det stille? Er de skyldige i drap ? Denne rettsaken forteller oss det neppe. Rettsprinsippene der nede er noe anderledes en her hjemme og i Europa forøvrig.
Eneste mulighet er å betale en stor nok sum for dem i løsepenger, kun den norske stat har midler til dette, men de kan ikke gjøre dette offentlig, men igjennom stråmenn eller familie av de to.
Uansett skyld eller ikke så synes jeg de fortjener en rettferdig rettsak, samme hvor de oppholder seg.
Domstolene i Strasburg kansje, nei de er jo ikke statsoverhoder eller eks. av sådan slag.
Terje Wingsternes
20. august 2009 - 16:38
kongo
Ingve Zetterstrøm
20. august 2009 - 16:43
Anke den til den hag?
Kan de få en rettferdig rettssak i utlandet og evt. fegslet i et annet land?
Egil Haug
20. august 2009 - 18:13
Kan ikke annet enn å
Ottar Skår
22. august 2009 - 14:06
SANNE JEI
JA NO KAN DERE SOM SVERGE SÅNN TIL RØGRØNN REGJRING OG PLAYBOYANE DER BERRE SJÅ KVA DERE STEMMER PÅ HALLE LU JA.