
Senterpartiet sier nei til EU-direktiv
Senterpartiet vil at Norge skal reservere seg mot innlemmelse av EUs datalagringsdirektiv i norsk lov. Partileder Liv Signe Navarsete sier det er flertall mot direktivet på Stortinget.
Det blir i så fall første gang Norge gjør bruk av denne retten som ligger nedfelt i EØS-avtalen. Arbeiderpartiet har tidligere i den rødgrønne regjeringsperioden overkjørt SV og Sp, men i denne saken har ikke Ap flagget noe offisielt standpunkt.
Navarsete henstiller derfor til Arbeiderpartiet om å respektere stortingsflertallet. Saken kommer ikke til behandling før valget, så den dukker eventuelt opp igjen som et forhandlingstema i Soria Moria-II, hvis regjeringen beholder flertallet.
Neppe sterk reaksjon
– Denne saken ligger i ytterkanten av de fire frihetene som regulerer EUs indre marked. Derfor tror jeg ikke at en reservasjon nødvendigvis vil utløse noen reaksjoner fra EU-kommisjonens side, sier Navarsete til NTB.
Hun innrømmer imidlertid at bruken av reservasjonsretten er ukjent land for Norge, men viser til at seks medlemsland i EU heller ikke har innført det på grunn av sterk motstand i opinionen.
– Dette er en viktig sak for Senterpartiet. Men også mange andre partier og organisasjoner synes dette går for vidt. Når vi vet vi blir overvåket, endrer vi atferd. Når folk vet at det de sier eller skriver, blir lagret, oppfører de seg annerledes. Det er ganske alvorlig, sier Sp-lederen.
Verktøy
Direktivet er et verktøy i kampen mot kriminalitet, men Navarsete synes ikke at gevinsten er stor nok til å oppveie ulempene.
– For å ta noen få, skal en altså overvåke hundretusener. De land som har innført direktivet, kan kun få eksempler å vise til på at det virker. I mange land, også i Norge, er det voksende diskusjon og bred motstand, sier hun.
Navarsete tror at SV også går imot direktivet, og at de andre på Stortinget, Høyre inkludert, er motstander av innholdet. Høyre vil imidlertid ikke utfordre EØS-avtalen gjennom en reservasjon. (©NTB)

Høytlesning gir skoleflinke barn
Grekere retter sinnet mot EU
Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Lesernes kommentarer
Birger Meinhardt
2. august 2009 - 9:50
SP sier nei til EU-direktiv
Sveinung Lunestad
3. august 2009 - 11:40
Vi blir med i EU om vi vil eller ikke
Vi har sagt nei 2 ganger allerede så hvorfor står ikke dei resultatene mer en noen år?
Når vi sa nei i 94 så skrev dei oss bare inn i EØS uten å spørre folket som dei jobber for, Sveits hadde valg og sa NEI. Så hvorfor skrev dei oss bare inn? fordi vi stemmte nei på EU valget og dei var redd for at vi hadde sagt nei til EØS, for å være med i EØS er nesten det samme som å være med i EU, det er tydeligvis folk i Norge som ønsker et annert styre enn vi har i dag. Ett sentralt styre i Europa. Et styre som kommer til å bli et totallitært styre, les "Lisboa-traktaten". Med politi og kamera over alt og alt du gjør blir registrert på dei nye eID kortene som vi snart må skaffe oss, før dei klarer å lukke ett fritt samfunn må dei registrere og ha kontroll på innbyggerene i landet, derfor kommer eID i alle land i verden, Real-ID i USA, osv.
VÅKN OPP OG SE FASISMEN SNIKE SEG OPP PÅ OSS