Norske soldater i heftig kamp

Soldater fra Norge deltok tirsdag i en tre timer lang skuddveksling i Afghanistan.


ABC Startsiden

Kampene skal ha foregått nordvest i Afghanistan på grensen mellom distriktene Ghowrmach og Morghab, melder VG Nett. Angrepet skjedde klokken 19.45 afghansk tid (17.15 norsk tid).

– Det var ikke en norsk operasjon, men en operasjon ledet av den afghanske hæren, der nordmennene var med som mentorer, sier kommunikasjonsrådgiver Kjetil Eide ved Fellesoperativt hovedkvarter.

De norske og afghanske styrkene besvarte ilden og tilkalte flystøtte, og det ble sluppet fem bomber fra fly. Flere opprørere ble drept i kampene, som varte i litt over tre timer.

I henhold til rapportene fra operasjonen skal ingen sivile ha kommet til skade, og det er heller ikke meldt om skade på sivil infrastruktur.

De norske soldatene er en del av Operational Mentoring and Liaison Team (OMLT), som driver opplæring og støtte for den nye afghanske hæren. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Woooow er vi i krig ?

Jeg har merket meg at sosialistene har ytret at Norge ikke er i krig.
Hvordan kan det da ha seg at vi er stadig vekk i skuddveksling når vi
bare er på "snilt" oppdrag ?

Presten, Krigsherren og Statsminister

Kjell Magne Bondevik satte igang djevelskapen. Han løy til det norske folk mens folk i forsvaret visste hva som foregikk, men de hadde jo taushetsplikt. Her har norske politikere regelrett bæsjet på leggen.

Forsvar

Med hvilken rett har norske politikere lov til å sende norske soldater til Afghanistan. Dette er et regelrett angrep på et folk vi ikke har hatt noen konflikt med.
Dette er ikke noe forsvar av Norge, men et regelrett angrep på en del av befolkningen i et fremmed land.
Å sende norske soldater ut i en meningsløs krig strider mot alle demokratiske prinsipper.
Afghanistans sivile er mektig lei av krigen, og oppslutningen rundt Taliban blir bare større og større. Norge fjerner seg mer og mer fra de demokratiske prinsippene og er blitt en lakei for USA og Mammon.
Vi må nok vente oss terroranslag på norsk jord pga. politikernes dumskap.
Jeg oppfordrer alle norske politikere til å få soldatene våre hjem mens det ennå er tid. Denne krigen kommer til å bli en skamplett i norsk historie på lik linje med USA`s krig i Vietnam.

Ikke har noe konflikt med?

Ikke har noe konflikt med? Al-Qaeda angrep USA i 2001 i noe som ikke kunne bli sett på som noe annet enn en krigshandling. Taliban nektet å overgi Bin Laden og Al-Qaeda og dermed hadde USA og Nato for øvrig all rett til å invadere Afghanistan. En del av Nato handler om at ett angrep mot ett av lands-medlemmene skulle bli sett på som ett angrep på dem alle. Dermed var Norge, som medlem av Nato forpliktet til å sende soldater og hjelpe-mannskap til krigen.

Og ikke prøv å si at Norge bør forlate Nato. Med et forsvar som ikke engang kan forsvare en liten bydel, så ville det vært intet mindre enn stor galskap.

Og det har vært krig i Afghanistan lenge før Nato kom inn. En del av den såkalte okkupasjonen er å opprette en samlet fungerende regjering for å få slutt på de endeløse konfliktene i området som har vart til og med lenge før den gangen Russland prøvde å invadere det samme landet.