Innrømmer sviktende sikkerhet
Forsvaret aksepterer nå kritikken av sikkerhetsrutinene sine. - Kompetansen til våre ansatte er for dårlig, sier sjefen for Forsvarets Sikkerhetstjeneste som mener dette utgjør en fare for soldater i utlandet.
Mandag bragte ABC Nyheter nyheten om at Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) var kritiske til Forsvarets rutiner og håndtering av sikkerheten. Nå aksepterer Forsvarets ansvarlige den sviende kritikken.
- Vi er helt enige i at sikkerhetskompetansen til våre ansatte er for dårlig, men her sliter vi både i forhold til tid og ressurser for å bøte på denne problemstillingen, sier sjefen for Forsvarets Sikkerhetstjeneste (FOST), kommandør Geir Gade i en kommentar sendt ABC Nyheter på epost.
- Forsvaret stiller seg bak NSMs vurdering av sikkerhetstilstanden i Forsvaret.
Påvirker styrkene utenlands
Kommandør Gade skriver også at situasjonen påvirker mulighetene og sikkerheten for de norske styrkene i utlandet.
- Utilstrekkelig sikkerhet i Forsvaret kan i en gitt situasjon føre til et redusert militært handlingsrom. Det kan også medføre redusert sikkerhet for befal og soldater som deltar i militære operasjoner i utlandet, påpeker han.
FOST-sjefen er likevel fornøyd med at tilstanden offentliggjøres:
- Vi er godt fornøyd med at NSM nå gir ut en ugradert årsrapport om sikkerhetstilstanden i de virksomheter som underlagt NSMs tilsyn i forhold til lov og bestemmelser. Det er av åpenbare grunner ikke riktig å gå i detalj på hva som konkret ikke er godt nok når det gjelder sikkerhetstjenesten i Forsvaret.
- Forsvarssjefen har et kontinuerlig høyt fokus på sikkerhetstjeneste, og i de siste årene har det vært brukt betydelige ressurser for å heve nivået.
- Det er første gang at NSM gir ut en ugradert rapport om sikkerhetstilstanden. Hadde vi hatt et sammenlikningsgrunnlag tilbake fra NSMs etablering i 2003, ville dette vært helt åpenbart for alle at mye allerede er rettet på når det gjelder den militære sikkerhetstjenesten.
Sikkerhet har vært nedprioritert
Gade viser til Odelstingsproposisjon nr 49 fra 1997. I forbindelse med lovforslaget om ny lov om forebyggende sikkerhet står det der: ”Når vi nå er inne i en ny sikkerhetspolitisk situasjon, er det behov for å stille et fundamentalt spørsmål om hvorfor vi har en sikkerhetstjeneste. Hva skal den beskytte, og med hvilken logisk begrunnelse.”
- Dette sitatet reflekterer holdninger som var gjeldende i det norske samfunnet ved den kalde krigens slutt, der det tidligere trusselbildet ble kraftig redusert. Følgelig ble sikkerhetstjenesten nedprioritert i en lang periode, sier kommandøren.
- Det har vært svært ressurskrevende å bringe et nytt risikobilde på banen. Forsvaret har nå etablert en gjennomgående sikkerhetstjeneste og et godt internt instruksverk som nå begynner å virke etter sin hensikt.
- Med 23.000 personell i organisasjonen ligger det i sakens natur at det alltid vil være noen som av forskjellige grunner bryter etablerte sikkerhetsbestemmelser, mener han.


Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
Terje Johannessen
26. mai 2009 - 21:27
Helt utrolig av Forsvaret å
Slik info er en kjærkommen gave til de som har planer om å benytte seg av sviktende sikkerhet.
Her røper Forsvaret i sannhet seg selv. Dette burde man holdt kjeft om, og sørget i det stille for bedring av sikkerheten. At NSM også muligens røper de samme problemene for offentligheten er litt av et paradoks.
Dette burde i sannhet vært hemmeligholdt. Ihvertfall inntil probleme er løst.
Gabor Kovacs
27. mai 2009 - 8:05
Konfidensielle opplysninger
Helt enig med innsenderen. Kan like godt invitere fienden til omvisning i militærbasen med fullt innsyn i alle kart og dokumenter!
Jan-egil Bogdanoff
27. mai 2009 - 8:24
Svar på tiltale ?
• Gradert informasjon kommuniseres over åpne medier
• Rutiner innen kryptoforvaltning følges ikke
• Mangelfull adgangskontroll
• Manglende kontroll med graderte dokumenter
• Passord på lett synlige «gule lapper»
Nedleggelser av strategiske militærposter
Innvandrere eller muslimer tjenstegjør i det norske forsvar
Innkjøp av marine fartøy som forsvaret ikke har råd til å bruke
Vi har et forsvar som ikke holder mål rett og slett, beklageligvis.
Terje Johannessen
28. mai 2009 - 19:57
Det hjelper ikke hvor mye
Men siden man ikke kjenner Forsvaret fra innsiden må man naturligvis benytte seg av
det man finner på nettaviser.Men i DENNE saken gjør Forsvaret og NSM en brøler. De skiter faktisk i eget reir. De kritiserer for elendig sikkerhet, og så bryter etter min mening kravene som stilles til sikkerhet, ved å gå åpent ut med dette .