
– Mange nekter for medlemskap i innvandrerforening
En innvandrerforening som i løpet av de siste ti årene har fått drøyt én million kroner i støtte av Oslo kommune, mistenkes for medlemsjuks.
Oslo (NTB-Solveig Joten Svensen): Det er TV 2 som har ringt et tilfeldig utvalg av medlemmene som er oppført i organisasjonens medlemslister. 28 av 34 oppringte personer, eller 80 prosent, benektet medlemskap i foreningen.
Leder Fazal Hussain i Pakistan Velferds Organisasjon mener medlemmene TV 2 har snakket med lyver.
– Du vet hvor mange gærninger det er i foreningen. En dag er de mot deg og en annen dag er de mot meg. Det er ikke så lett å lede foreningen, sier Hussain.
Han benekter at medlemstallet, som i en søknad om støtte fra Oslo kommune i februar viste 506, er blåst opp.
Senest i februar fikk Pakistan Velferds Organisasjon 265.000 kroner fra Utenriksdepartementet til et seminar om islam og demokrati i Oslo.
Vil motbevise
Khalid Mahmood, som er stortingskandidat for Arbeiderpartiet i Oslo, har siden oppstarten i 1974 hatt sentrale styreverv i foreningen, men gikk av som sekretær i mars.
– Så vidt jeg vet har styret nå bedt alle medlemmene om skriftlig bekreftelse på medlemskapet sitt. Disse bekreftelsene vil de legge fram for å motbevise beskyldningene om medlemsjuks, sier Mahmood til NTB.
Han sier at organisasjonen umulig kan ha mottatt så mye som én million kroner av Oslo kommune, og viser til at maksimumsbeløpet for støtte til små organisasjoner er 60.000 kroner per år.
Ifølge TV 2 har medlemmene i Pakistan Velferds Organisasjon blitt meldt inn samme dag, samtidig som medlemsavgiften for alle er satt kontant inn på konto – av organisasjonen selv. Dette finnes det ifølge Mahmood en naturlig forklaring på:
– Organisasjonen er veldig liten, og for å spare penger på utsendelse av giroer og annet, betaler medlemmene kontingenten kontant på møter innen utgangen av hvert år. Kassereren setter pengene fortløpende inn på foreningens konto, forteller den tidligere sekretæren.
– Toppen av et isfjell
Venstre-politiker Abid Q. Raja mener medlemsjuks er del av en ukultur som må bekjempes.
– Jeg vil tippe ut fra de rykter som er i miljøene, at dette er toppen av et isfjell. Hvis en går dypere inn i dette, vil en finne større økonomiske misligheter, i form av underslag, utroskap og bedrageri, sier Raja til TV 2.
Han krever at Oslo kommune griper inn i den aktuelle saken og gransker medlemslistene.
– Dette er juks med fellesskapets midler, og denne typen saker skader alle innvandreres omdømme, sier den tidligere forsvarsadvokaten. (©NTB)

Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
23. mai 2009 - 8:27
Hva annet kunne man forvente...?
Man kan jo ikke si noe negativt om våre nye landsmenn - uansett hva de foretar seg. Men da AUF jukset - så boltret pressen seg.... men de var jo norske da!
Willy Wiksaas
Håkon Olaussen
23. mai 2009 - 8:53
Juks
Robin Kristiansen
23. mai 2009 - 8:54
Hva er det du snakker om?
I tillegg så har du lagt inn et innlegg som svar på en avisartikkel om juks som "våre nye landsmenn" begår hvor du sier at "pressen boltret seg" når det gjaldt AUF.
Dette viser jo at pressen tør å si noe negativt om innvandrere. Noe de faktisk gjør hele tiden. Fortjent eller ikke.
Nordmenn jukser og innvandrere jukser. Jeg må bare skuffe deg med at du ikke er medlem av et folkeslag som er bedre enn andre.
Harald Svingerud
23. mai 2009 - 9:16
Juksing
Robin Kristiansen
23. mai 2009 - 14:11
"Slikt gjør man ikke i Norge"?
Oddbjørn Stabbforsmo
23. mai 2009 - 9:31
Kulturforskjeller
Noen vil vel med en viss rett hevde at det er tilstander skapt av en elendig økonomi, men det er kanskje heller betimelig å si at det er slike forhold som skaper elendig økonomi for de store massene.
Når innvandrere kommer til et land hvor nøden er fraværende er det nok fristende for noen å gå langt over den lovlige streken
Norden har hatt et helt annet syn på slike forhold, særlig den gamle bondekulturen oppfattet det som en stor skam og fornedrelse å stjele på den ene eller annen måte. Det mest ytterliggående eksempel på ærlighet ovenfor offentlig myndighet viste vel Søren Jaabæk da han på sitt kontor hadde et blekkhus for statens bruk og et for sin private korrespondanse. Noen som kan gå i seg selv og se hva du gjør i dag?
I nyere kan det se ut som om, kanskje særlig i bymiljøer hvor man "blander seg med massene", at forskjellene jevner seg mer ut og det stjeles over en lav sko overalt i systemene.
Roald Rassmussen
23. mai 2009 - 11:44
auf
Isabella Dyro
23. mai 2009 - 13:28
Våre nye landsmenn
Oddbjørn Stabbforsmo
23. mai 2009 - 14:06
Kutt ut partiretorikken
Hold opp med denne evige lovsangen av et politisk parti i enhver sammenheng.
Også facisme og kommunisme hadde sine åpenbare svakheter.
Dette dreier seg ikke om snevre politiske strømninger i Norge, men om ulike kulturer.
Hvordan skal både vi og innvandrerne oppføre oss som samfunnsaktører?
Det er ikke under noen omstendighet akseptabelt å jukse for å oppnå egne fordeler enten man er innvandrer eller etnisk nordmann.
Susie Trøen
23. mai 2009 - 17:08
partiretorikken
Robin Kristiansen
23. mai 2009 - 14:08
Heia Norge og heil nordmenn.
Sieg heil sier jeg bare.
Vi nordmenn er faens ikke noe bedre enn innvandrere. Det har vært en del korrupsjonsskandaler hos "oss" også.
Det var vel noe i AUF og en liten vannverkskandale og sikkert mye mye mer som jeg ikke husker og som faktisk ikke er oppdaget.
Ikke vær så jævli blåøyd og/eller selvforherligende.
Tor Eriksen
23. mai 2009 - 14:27
Noe nytt?
I tillegg er det gjerne kvotert inn noen innvandrere som skal følge opp saker med tilknytning til slike miljøer, da er ikke skandalene langt unna. Det snakkes stadig om stigmatisering av innvandrere, er det rart? De er heller ikke særlig interresert i å rydde opp i egne rekker, har også registrert at Sahera Khan er "back in business". Stå på Sentrumspartiet, dere har snart klart å kjøre landet i grøfta. Dere trenger sannsynligvis bare en periode til!
Hans Thomassen
23. mai 2009 - 17:02
Hvem skal kontrollere?
Norske ungdomsorganisasjoner jukset fordi "alle" andre gjorde det. Vel, ikke alle gjorde dette. Men det ble ihvertfall en juksekultur og innen kursviksomheten også. Man bedro fellesskapet med åpne øyne og synes det var OK. Våre fremtidige politiske ledere!
Vanlige folk og jounalister observerer mye av galskapen men de som er ansatt for å kontrollere pengestrømmen gir enten blaffen eller de er ikke dyktige nok. Må man bedrive oppsøkende virksomhet for å avsløre svindelen, ja så gjør det. Gjør jobben, enkelt og greit. Synes man kontroll av medlemslister er kjedelig eller vemmelig så bytt jobb og ansett noen tidligere parkeringsvakter, med utsikt til bonus ved gode fangster, som oppsøkende kontrollører .
Gabor Kovacs
23. mai 2009 - 18:17
Ærelighet varer lengst!
Ulf Dahl
23. mai 2009 - 19:50
Forsvar
Kjell-Egil Murud
23. mai 2009 - 20:37
Medlemsjuks
Medlemsjuks har den norske statskirke holdt på med i årevis.
Ulf Dahl
25. mai 2009 - 18:34
Medlemsjuks