Reaksjonene lot ikke vente på seg etter at Kjell Inge Røkke hadde møtt et samlet presse-Norge. Foto: Scanpix

- Røkke byr opp regjeringen til krig

En rasende Kjell Inge Røkke håpet han ville kjede de mange journalistene som hadde møtt opp.


ABC Startsiden

Målt etter antall tv-kameraer, må pressekonferansen ligge godt an i konkurransen om å bli årets mediebegivenhet. Den kommer også til å gå inn i historien som en av de aller merkeligste, skriver Dagens Næringsliv.

Les også: Ikke synd på Røkke

«Hvis jeg har rett, eller tror jeg har rett, så gir jeg meg aldri»

Røkke kom 20 minutter for sent og åpnet med å holde et timelangt foredrag om ankerhåndteringsfartøyer og brønnintervensjoner. Han fortalte dessuten at Aker og Aker Solutions har mange flinke ingeniører som er kreative og arbeider hardt, skriver næringslivsavisen og kaller dette en avsporing.

Svingslag mot Brustad

– Røkke svingte svøpen over pressen. Finanspressen, som i årevis har hyllet Røkke og trykket ham til sitt bryst, fikk gjennomgå. Men aller verst gikk det ut over næringsminister Sylvia Brustad, skriver Dagsavisens kommentator Arne Strand.

Han forstår og tror på at Røkke har hatt en vanskelig periode, med voldsomt politisk press og mediekjør de siste ukene. Men Strand mener han har seg selv å takke for måten han har taklet saken.

– Det er vanskelig å forstå at Røkke virkelig kan tro at han tjener sin sak med bøllete og sjikanerende opptreden overfor Brustad. Svingslagene mot Brustad ble slag i lufta. De ga overskrifter, men ingen poeng, skriver Strand.

Men Brustad tok seg ikke bryet med å svare på svingslagene. Hun vendte det andre kinnet til, og roste Røkke for å være opptatt av å finne en løsning. Strand mener svaret er komisk.

– Det var han jo ikke. Han fortsatte krigen mot regjeringen, skriver Strand.

Fra sak til krig

I VG omdøper kommentator Fritjof Jacobsen Aker-saken til Aker-krigen og skriver at Røkke kan vinne denne krigen.

– At han velger å fremstille næringsministeren som en kunnskapsløs tulling som logrer for pressen, er rett og slett en krigserklæring, skriver han om onsdagens pressekonferanse.

Og en krig mot regjeringen ligger Røkke godt an til å vinne, mener Jacobsen, og viser til dunkle utsagn fra Røkke som kan tolkes til at han kan tenke seg å selge til utlandet.

– Et storstilt salg av selskaper til utlandet, blir et mareritt for de rødgrønne. Hvis aksjonæravtalen med Røkke ikke kan forhindre et slikt salg, ser oppkjøpet i Aker Solutions ut som den største tabben denne regjeringen har gjort, skriver Jacobsen og konkluderer med at en mulig løsning på konflikten er at Røkke får viljen sin.

Friskere enn «Je»-parodi

På Dagbladets sisteside forteller Marie Simonsen om Røkkes «Je»-parodi.

– Det var friskt å ape etter næringsministerens dialekt, men det han faktisk sa var enda friskere, skriver Dagbladets politiske redaktør.

Hun viser til det hun mener er kjernen i konflikten: Røkke sa at Brustad, på vegne av en minoritetsaksjonær, hadde umyndiggjort styret, administrasjonen og generalforsamlingen da hun insisterte på at transaksjonene skulle nullstilles.

– Sjelden har noen gått til et slikt frontalangrep på regjeringen. Stein Erik Hagen blir en smågutt i forhold, skriver Simonsen og oppfordrer statsminister Jens Stoltenberg til enten å stille seg bak Brustad, eller å innrømme at Røkke har rett og at regjeringen ikke har skjønt bæret og har dummet seg ut.

Malt i et hjørne

Aftenpostens økonomiredaktør, Ola Storeng, skriver at han nå ser Røkkes beinharde konflikt med regjeringen som mer fastlåst enn noen gang. Storeng viser til at Røkke pekte på logikken i aksjonæravtalen om at Aker skal være i førersetet, mens staten skal være en passiv medeier.

Politisk redaktør i samme avis, Harald Stanghelle, skriver at han forstår Røkkes kamplyst. Han mener det mest interessante i onsdagens seanse ligger i at Røkke avviser at han kommer til å gi seg. Dette mener Stanghelle er et stort problem for Stoltenberg og Brustad.

– På mange måter er de malt inn i et både praktisk og politisk hjørne. Da skal det ikke bli lett å forklare at selveste regjeringen blankt avvises når Kjell Inge Røkke er motstanderen, skriver han. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Krig mot regjeringen

Den krigen kommer Røkke til å vinne på grunn av at i regjeringen sitter det bare folk som ikke har peiling på hva de driver med. Hurra for Røkke!

Krig mot regjeringen.

Helt enig med Harald. Jeg håper Røkke tar rotta på regjeringen. Det er helt ufattelig at den derre Brustad Bua får holde på. Det er ikke lenge siden hun prøvde seg som helseminister, og det gikk jo bra !!!!!
Det er på tide at Jens setter seg ned og finner kvalifiserte folk til å lede dette landet. Sånn som det er nå, minner det mer og mer om det berømte " supperådet ".
Håper det norske folk skjønner alvoret, og får skiftet ut bemanningen ved neste valg, før de kjører alt i grøfta.

En minoritetseier er en minoritetseier - eller..?

Jeg, og mange med meg, er vel av den oppfatning at en minoritetseier er en minoritetseier selv om minoritetseieren denne gang er Staten. Hvis det ikke er slik vil det ikke være likhet for loven, og det kan ikke være en rettsstat verdig. Det er et ordtak som heter "opp som en bjørn og ned som en skinnfell". Det er regjeringens situasjon akkurat nå.

Kan be om generalfosamling.

Ja, og i tillegg kommer det som sjelden nevnes, at en minoritetseier på 12% kan be om generalforsamling. Gjorde staten det? Nei, fordi statens stryrerepresentant visste ikke hva som foregikk. Staten hadde ikke lest leksa si og var uforberedt til timen.

Detter er krigen mellom Røkke's penger og dine penger!

Skribentenes manglende samfunnsforståelse på disse sider forbauser meg stadig vekk. Især overvekten av glorifiserende, unyanserte, følelsesbaserte og ukritiske støtteerklæringer til Røkke og likedann de usaklige og kategoriske frontalangrep mot de sittende politikere, i dette tilfelle de rødgrønne, illustrerer godt hvorfor de rike i Norge er så rike, og hvorfor infrastrukturen er på nivå med uland!

Norge tilhører de 5 % av landene i verden hvor næringslivet bader i mest penger.
Årsaken er tredelt:
- De betaler ikke skatt
- Det finnes nærmest ikke reel konkurranse.
- Holdningen i befolkningen, politikernes manglende evne til handling og massemedias misbruk av makt gir disse rikninger så å si fritt spillerom.

Visste du at Norge er det ENESTE landet i Europa, hvor politikken er styrt av massemedia istedenfor en saklig agenda?

Selv vil jeg tilføye at politikerne har vært alt for snille mht. spillereglene for disse rikinger. De er navletittende, naive og forstår ikke at ”tillitt” er den nordiske måten for de rike å lure Staten på.

Å prøve å lure Staten (dvs. dine og mine penger) slik Røkke har gjort i denne saken, og mange andre før ham (det er bare å se på Terragutta, som grabbet til seg 60 millioner i personlige bonuser etter å ha lurt diverse kommuner, for deretter å la underselskapet gå konkurs, slik at du og jeg sitter igjen med regninga istedenfor Terragruppen), kvalifiserer i mange land til lange fengselsstraffer, tilbakebetaling av alle midler osv. Røkke grafser til seg MILLIARDER!

I Norge så gir vi slike kriminelle sendetid og spalteplass, slik at de kan spille på opinionen. Vinner du den kampen, vinner du over politikerne som igjen er avhengige av din og min stemme. Fengselstraff er jo helt i det blå så lenge vi tror vi har med helter å gjøre! DET VET RØKKE!

De rike blir stadig rikere, og regjeringer verden over har latt seg lure til å overføre store summer fra din og min kasse (statskassa) til slike som Røkke, pga. det som blir omtalt som ”finanskrisen”. Kort sagt består denne ”krisen” av at de rike ble SÅ grådige, og delte ut SÅ mange penger til seg selv, at kassene ble tømt, fordi du og jeg ikke hadde penger igjen til å spytte inn noe mer. Og nå går du løs på vår felleskasse, med støtte av en braute med synsere!

”Krisen” har gått utover Røkke sin pengebeholdning, og for å kompensere for det, så har også han en plan med å overføre mesteparten av gjelda over på statskassa (som er dine og mine penger).

Med en slik utilgivelig handling har Røkke i al tydelighet vist at det er grådigheten hans som styrer handlingene. Alt vrøvl om medvirkning, arbeidsplasser, en minister som kritiserer stakkars ham osv. er et resultat av mange og nøye vurderte taktiske utspill, som skal få deg og meg til å tro at han er en arbeidsom kar, som har gjort en masse bra for Norge og DERFOR er uskyldig i beskyldningene om å grafse til seg penger fra Staten.

Men fakta er fakta:

Skatteparadiset Norge ligger på bunn mht. infrastruktur: Tognettet detter sammen, veistandarden er på nivå med Albania, offentlige bygg især skolebygg er helsefarlige,
Helsenorge ligger på ryggen, det offentlige makter ikke lengre sine oppgaver pga. offentlig fattigdom og privat rikdom, og især offentlig ansatte blir arbeidsløse, syke eller uføre av denne rovdriften som har foregått for å kunne forsyne de som allerede har mest fra før.

Når vi legger til at minst 1/3 del av befolkningen ønsker at denne utviklingen skal forsterkes, og at Røkke og alle de andre snyltere skal kunne fortsette med å robbe deg og meg, ja da vet et samfunn rett og slett ikke sitt eget beste.

Jeg kommer daglig bort i folk, som klager på at ”skolen vår” burde være slik og slik, og at det gjøres alt for lite til å få det til å fungere.
Dessverre er det de samme folka som stemmer inn politikere som ”hater” offentlige utgifter og betegner disse som sløsing med skattebetalernes penger osv.
Pga. av det samme hatet fremelsker de ”helter” som Røkke.

De har ikke evne til å skjønne sammenhengen med at disse grådighetsbaroner forårsaker at dine og mine barn ikke får den opplæringen de skal ha pga. mangel på kvalifisert arbeidskraft, skvisede budsjetter, et inneklima, som burde vært forbehold disse baroner, og en manglende handlingskraft til å kreve en rettferdig fordeling av samfunnsgodene!

Politikere skal sørge for at innbyggere flest har det bra. Sammenlignet med verden for øvrig, så er det et stort misforhold mellom de som tjener penger som gress og alle de slitere som plages av dårlige helsetilbud, rotten infrastruktur, bedrøvelig standard på offentlige bygg, veier, tognett osv., elendige off. tilbud på kultur, sport, skole, fritid og mye mer.

Dette får vi ikke endret på så lenge vi har skribenter på denne siden, som mangler gangsyn, bare kritiserer og aldri har noe konstruktivt å bidra med!

Så om du vil ha et bedre samfunn, bør Norge gjøre noe mer enn å glorifisere at grådighetsbaronene er helter istedenfor kriminelle.

Vil du vite mer om hvilke tiltak som må settes i gang for å få ”det gode samfunn” er det bare å google på meg!

Kva skal me priotera først .

Fårstår det slik at du sit inne med masse kunnskap , Så hvilke tiltak skal til får å få det gode samfunn til å fungere på ein god måte ?

svar til Halvor

Du kan som sagt google. Vil du ha noe i et dynamisk perspektiv så skrev jeg bl. annet dette i 2007
om indre Østfold: http://www.nrk.no/torget/1436_i%C3%B8-osloregionens-betente-blindtarm
Har skrevet endel om konkrete tiltak ifht. "finanskrisen" også her på ABC

Kjell Inge Røkke og den norske regjering

Kjell Inge Røkke er en helt. Hva den mannen har greid å skape fra to tomme hender, kan du og andre gå ut og gjenta etter ham. Hele denne saken er mediaskapt, noen skal media henge til enhver tid. Når de så får tak en slik "sove i timen" deltaker som Berit Kjøll, så er farsen et faktum. Ingen tvil, Berit Kjøll har sovet eller ikke vært tilstede når viktige beslutninger er blitt fattet. Eller kanskje hun ikke har forstått hva som ble vedtatt? Uansett, hun bør finne seg en annen hobby en styreverv.
Jeg er ikke et sekund i tvil, Kjell Inge Røkke har fulgt alle lover og regler, han er for klok til å gjøre noe annet. Spesielt på bakgrunn av at media har ligget etter ham siden han kom hjem til Norge og at det såkalte "rikmannsnorge" med sine arvede penger skulle ha seg frabedt at en "oppkomling" kommer og gjør det bedre og har mere penger en dem. Da passer det godt å sitte på TV med sitt "dannede sprog" og være overrasket over at noen faktisk greier å gjennomføre de tanker og ideer man har.
Kjell Inge Røkke har vært nødt til å arbeide og kjempe for sin rikdom, han er derfor tøff og overrasker nok "rikmannsnorge" gjennom å ha vyer og faktisk greie å sette disse ut i livet.
Sylvia Brustad utviste en utrolig naivitet og dårlig politisk vurderingsevne ved å gå i strupen på den eneste som er i stand til å berge norske industriarbeidsplasser. Hun burde i alle fall ha satt seg inn i sakens fakta først. Eller kanskje hun lot seg lure av Berit Kjøll? Like dumt uansett.
Kjell Inge Røkke har min fulle støtte. Det er ikke han som har feilet i denne saken. Har noen feilet, så er det i første omgang Berit Kjøll som ikke har forstått hva hun var med på. Dernest Sylvia Brustad som uten å undersøke sakens fakta, gikk til frontalangrep på Røkke.
Så bør man igjen sette et søkelys på media. Det mediapress Røkke har vært utsatt for i de siste ukene, er langt over det som noe menneske bør utsettes for.
En skulle tro at media hadde lært noe av de tragediene de har forårsaket, bl.a Tønne saken, slik at en kunne forvente en viss edruelighet fra deres side. Det er forstemmende å se at media får fortsette med denne korsfestelsesstrategien sin uten at det blir reagert fra myndigheter og ansvarlige pressehold.
Avisene tror kanskje at det er slike oppslag som skal selge aviser. Der tar dere feil. Gå heller gjennom det usedvanlige dårlige produkt de aller fleste avishus sender ut på markedet hver dag. Nyheter er totalt fraværende. Sensasjonsstoff og annet møl er det avisene er fyllt med, til forveksling veldig likt Se og Hør.
Som et lite hjertesukk til slutt til media; prøv å fyll deres produkt med nyheter, lag en god gammeldags nyhetsavis. Så skal dere se at dere begynner å selge aviser igjen.

Dække mulig å værra uenig

Dække mulig å værra uenig me ræ.

Målrettet ledelse. Svar til Fred J Kraan.

Det som du betegner som dine penger,eller rettere sagt fellesskapets penger,det synes jeg er rar og uduglig utalelse. Har du aldri hørt om stratekisk ledersfilosofi. Jeg tror Røkke evner å se mye i en fremtidssamenheng. Han ser hva Norge er gode på, bla. teknologi når det gjelder energiutvikling for mange år fremover. Det vil på sikt gi vår nasjon en enorm verdiskapning som vi alle vil få glede av,og gi et stort tilskudd til felleskassa i landet vårt.
Det har nesten alltid vært slik, at sosialistene er den største bremseklossen vi har når det gjelder utvikling i samfunnet. Det er ikke lov å lykkes og hvis du er så heldig å lykkes,blir alle kluter satt inn for å stoppe deg. Norge er nærmere kommunismen, enn demokratiet.

Mye har skjedd med den rødgrønne regjeringen.

Jeg ser at du Askidsrud vet hva sosialisme virkelig er for slags ideologi. Jeg og mange med meg streber etter like muligheter for alle, sosialistene derimot ønsker at alt skal være likt til slutt, uavhengig av innsats. Jeg hadde et svar til Kraan tidligere i dag, men jeg gikk kanskje for hardt ut mot sosialisme og kommunisme, disse ideologiene som tar initiativet bort fra folk og som korrumperer makt i et hurtig tempo, skal vel ikke kritiseres for hardt. Innlegget er i alle fall fjernet. ( Jmf siste setningen i ditt innlegg). Vi er nok ikke der, at Norge er nærmere kommunisme enn demokratiet, men det har skjedd uhyggelig mye i en uhyggelig fart med den rødgrnne regjeringen. For Norges og nordmenns del håper jeg inderlig på regjeringsskifte til høsten.

Røkke, Norges fremtidige leder.

Da kan man legge ned sauefjøset på Løvebakken?

RØKKE VS.STATEN.

Jeg er sikker på at Røkke lander på beina. Staten er en svært ukompetent medeier.Daværende næringsminister har antakelig ikke hatt nødvendige faglige forutsetninger for å sikre en god aksjonæroppgave. Staten er minoritetsaksjeeier,men opptrår som hovedaksjonær.
Når aksjene overdras til en pris som er ca.25% høyere enn for et år siden,er dette mistenkelig,men kanskje ikke urealistisk. Aker er en solid bedrift som engasjerer over 20000 medarbeidere.De trekkene som Aker gjør nå ved at Aker Solutions overtar flere selskaper kan være en genistrek. Så langt jeg kan se trygger dette arbeidsplassene,noe som er i Røkkes ånd. Denne mannen har vært en gullgruve for ansatte og Staten. Tenk så mye skatt det hele generer.De midlene Staten har betalt for "å kjøpe seg inn" er for småpenger å regne i det store hele. Ved det bråket Staten har stelt i stand,kan Røkkes og Akers omdømme komme til å lide,og det er samfunnet absolutt ikke tjent med.Jeg håper at de opprinnelig tenkte transaksjoner lar seg gjennomføre. Vår næværende regjering må delta i LO's hylekor for å virke troverdig der i gården. Bedriftsøkonomiske forhold legges til siden,til fordel for partipolitikken.

Dette er dårlige greier.

Gode bedriftsledere rydder opp i slike saker på styrerommet, noen taper og svelger kameler så det holder mens andre vinner og koser seg med seieren, uansett så greier de å rydde opp. I etterkant kommer de ut og viser verden en rolig fasade. Her har vi en regjering som ikke har særlig greie på å drive bedrifter og en bedriftsleder som slett ikke viser takter som er en god leder verdig. Seriøse aktører i verden legger nok merke til Røkkes sirkustalent, det viser at hans selskap er i konflikt med den norske stat som også er en av selskapets aksjonærer. Utad kan hans selskap oppfattes som usikkert, noe som kanskje ikke er det smarteste trekket Røkke har gjort. Det er ikke ALLTID full åpenhet er det ultimate.

Fantastiske "dialektiker" Røkke - klar for Det Norske Teater

Det er da helt fantastisk hva enkelte kan få slippe unna med. En ting er at han med å manipulere styret klarer å få eierne i et selskap hvor han selv er minoritetsveier utmanøvrert. Og så selge andre andre av sine selskaper til dette til en diskutabel pris.
En annen ting er at han slipper unna med å stå og æreskjelle en av regjeringens ministre på det groveste og så til slutt stå igjen som offer.
- Og videre truer han hele det offentlige, folkevalgte Norge med å furte og selge til gud hvet hvem. I tillegg skal han "foandre seg" til noe som ikke ble definert, men vi kan tydeligvis bare vente oss!
Er han voksen eller?

En av landets rikeste menn med betydelig makt over kommunikasjon og media blir gjennom en velregissert oppsetning for media et offer! Og journalister biter på kroken og stiller i hundrevis.
Utrolig!

Og så er det jo den såkalte opposisjonen som skriker over seg over hvor dumme regjeringen er. I ene øyeblikket er det fordi de har latt seg lure av Røkke, og i neste fordi de prøver seg på å styre ham?
Og en ting til journalister: Det betyr ikke at man angrer seg på hva man har sagt selv om man sier at man KANSKJE kunne ha valgt andre ord. Publikum har ikke en hukommelse på ett minutt. Tror det heter å vri en uttalelse for å lage en sensasjon som ikke var der i utgangspunktet.
Saklighet er alltid bra!

Stakkars de rike.

Det er ikke lett å være rik i dette landet. De skaper jo arb.plasser, så hvorfor skal de betale skatt. Nei, det kan underklassen gjøre. Stakkars Røkke. Du har det leit nå. Har du salt til suppen din.

Røkke vs. Staten

I den grad dette er, eller vil bli en krig heier jeg på Kjell Inge Røkke. Denne mannen har gjort mer for Norge enn de aller fleste av de store med en masse penger. At janteloven herjer spesielt her i landet er jo en kjensgjerning, og at misunnelsen blant oss som kanskje ikke har så mye er spesielt utbredt her vet vi jo, og har vist bestandig. Nei, dere som anser Røkke som en som bare tenker på å sko seg selv bør stikke fingeren i jorda og finne ut hvor dere står. Misunnelige mennesker som ikke ønsker sin neste alt det beste er det værste jeg vet.

Øistein Darup

Norge har en særegen tradisjon å knuse folk som får noe til

Røkke blir beskylt for å lure Staten, selvsagt bare tøys siden staten har representanter i helle Aker systemet, Bergensrederen og motstandsmannen og kulturbyggeren Hilmar Reksten vart beskyldt for og å lure staten, ved at han lånte 200mil i fra statens garanti institutt, når prosjektet med tre supertankere strandet Ved Aker Stord og Reksten rederiet hadde tapt over 300 mill på skip som ikke ble bygget så nektet staten å være med å dele tap. Sosialister klarer ikke å skjønne hvordan de er å satse for å vinne slik Røkke og Reksten gjorde.

John Fredriksen Verdens største tankreder han har skjønt at han ikke kan drive sin virksomhet på Norsk jord. De forteller alt om bananstaten som blir styrt fra Akersgata av verdens disidert mest udugelige journalister.

Som kunn burde dekke Mette Marit sin koleksjon, og lyttet til Ari Ben alt annet er for disse journalistene som et guds ord i en gallning, Media monopolet i Norge må fjernes en Nasjon kan vanskelig leve over tid med en slik saue mentalitet som vi har i media.
Røkke forsøkt tappert å forklare disse om brøn intevensjon og arbeid på sjøbun totalt bortkastet disse mennesken har ikke evne til å skjønne noe slikt, og allerminst evne til ta et stanpungt godt eller dårlig. dette Røkke snaket om????

Den rød/grønne regjeringen i hjørnet

Den eneste årsaken til at det nå pågår en konflikt mellom den rød/grønne regjeringen og Røkke er at regjeringen, som de amatører de er, fikk panikk da de så markedets reaksjon på Røkkes salg av selskaper til Aker Solutions. At media ga uttrykk for mistanke om korrupsjon, bidro til at regjeringen mistet hodet fullstendig, brøt alle inngåtte avtaler og angrep Røkkes som person.
Hadde regjeringen trodd at de hadde noe å hente på å gå rettens vei, hadde den ikke nølt med å gjøre det. Regjeringen er fullstendig klar over at den har dummet seg ut og at denne dumheten kan ha katastrofale virkninger for Aker Solutions fremtidige virksomhet (oppsigelser er allerede på gang i Aker Solutions). Det eneste redelige regjeringen nå kan gjøre, er å erkjenne sitt ansvar for hele saken og be Røkke om unnskyldning. Det vil den ikke!
Jeg er forbauset over at ikke flere i denne diskusjonen har sett det poenget som ligger i regjeringens forsøk på å redde ansikt ved å misbruke sin makt mot Røkke.
Når Røkke respekterer og overholder norsk lov, har ikke staten grunn til å forulempe ham selv om mange synes den burde gjøre det. Bruker staten makt i en slik sak, bryter den grensen for legitimiteten for sitt monopol på voldsbruk. At den rød/grønne regjeringen uten å blunke utbasunerer at den vil tvinge Røkke til å gi dem rabatt på salget, røper en rystende mangel på sans for styresmaktenes handlinger i en rettsstat. At media ikke oppdager dette, gjør saken enda verre. Er Norge på vei til å bli en totalitær stat?