Åpner Norges første naturfengsel
I juni åpner Norges første naturfengsel på Hustad i Møre og Romsdal. Luftegårder med høye gjerder skal byttes ut med friluftsliv, vedlikehold av kyststier og skogrydding. I alle fall for noen av de innsatte.
Dette smaker mer av rekreasjon enn av straff, vil kanskje noen si. Fungerende fengselsleder ved Hustad fengsel, Gjert Skjønberg, forstår godt at et slikt spørsmål kan stilles, han en forebyggende effekt.
– Straffen vil fortsatt være der i form av en frihetsberøvelse. De innsatte vil fortsatt ha store deler av døgnet regulert og må følge et program, sier han.
Forebygging
– Når vi ønsker å systematisere bruken av naturen så er det fordi vi tror at turer og arbeid i naturen har en forebyggende effekt. Et fengselsopphold skal ikke bare være frihetsberøvelse, men skal også bidra til mestring, påvirkning, endring og forebygging, sier Skjønberg.
Den offisielle åpningen av naturfengselet skulle egentlig ha skjedd nå i slutten av mars. På grunn av justisminister Knut Storbergets (Ap) sykdom, ble det hele utsatt til den andre uka i juni.
– Men vi er i gang. Egentlig har Hustad fengsel vært et naturfengsel siden det åpnet, sier Skjønberg.
Flott natur
Det er en utrolig flott natur i området rundt fengselet, som er blant landets aller nyeste. Det er gangavstand til både fjellterreng, skogsområder, en av Norges største og flotteste sandstrender, Farstadsanden.
Kystlandskapet innenfor Hustadvika er nærmeste nabo.
Fengselet er blitt lagt merke til med kreative forsøk i flere sammenhenger. Et samarbeid med Bjørnsonfestivalen om lyrikk og musikk har tydeligvis bidratt til økt leseglede blant de innsatte. De innsatte låner 17 ganger så mange bøker som folk flest.
Fengselet arbeider nå for å få på plass en rusmestringsavdeling. 60 prosent av de innsatte i norske fengsel har rusrelaterte problemer.
Skogrydding
En gruppe innsatte drev på med skogrydding da NTB besøkte Hustad fengsel like før påske.
– Dette er langt bedre enn å sitte inne bak murene. Tiden går også mye fortere, sier en av dem, Ola Sandøy.
Sandøy soner en dom for uaktsomt drap etter en trafikkulykke han var involvert i med vogntog i Trondheim. Saken er velkjent gjennom mediene. Sandøy sto fram både med navn og bilde den gangen, og gjør det gjerne fortsatt. Etter den tragiske ulykken fikk han sterk støtte fra sine kolleger i lastebilnæringen som mente feil paragraf i straffeloven ble lagt til grunn i tiltalen mot Sandøy.
Nå er han mest opptatt av å legge soningen bak seg, skaffe seg nytt førerkort og de sertifikatene som skal til for å bli godkjent som vogntogsjåfør og komme seg i arbeid igjen. Fortsatt har han noen uker med skogsarbeid på Hustad foran seg. (©NTB)
Klikk på videoruta over artikkelen for å se video fra Hustad.


Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
Per Askilsrud
6. april 2009 - 13:08
Bra tiltak.
Det bør være et fengsel med forholdsvis korte straffer.
Langtidsdømte farlige fanger bør ikke få plass i et slikt fengsel.
Pål Vedeld Djupvik
6. april 2009 - 13:59
VI HAR IKKE LANGTIDSDØMTE I NORGE.
Ragnar Østli
6. april 2009 - 13:29
Naturfengsel
Er det de såkalt rødgrønne med her Storberget som fortsatt skal belønne de kriminelle? Dette er jo en oppfordring til kriminell virksomhet.
De såkalt folkevalgte må da vel snart se at kriminaliten blir verre og verre her i landet. Spesielt utenlanske kriminelle begår jo mer og mer kriminalitet, om de blir tatt får de opphold i "hotellrom", samt dagpenger.
Hvor lenge skal etnisk norske finne seg i at landet forderves mer og mer.
Det er nesten bare ungdom fra ikke vestlig land som er innblandet i knivstikking, skyting, slåssing og voltekt her i landet. Hvor lenge finner den skikklige ungdommen seg i dette?
Og hvor lenge skal asylsøkere som driver narkosalg, få oppholde seg i landet?Jjeg bare spørr her Stoltenberg med kompani.!!!. Må vi kanskje vente til høsten ?
Per Askilsrud
6. april 2009 - 16:00
Har hatt besøstjeneste og
Derfor er jeg posetiv til et slikt fengsel, det kan gjøre at fangene oppdager andre livsverdier-livskvaliteter,slik at de både begynner å tenke og handle annerledes. Rehablitering heter det.
Når det gjelder asylsøkere og narkosalg er jeg enig med deg,problemet har blitt så stort at myndighetene helt har mistet kontrollen.Problemet er større enn som så, internasjonale avtaler og FN`"s høykomisær for flyktninger er jo en bestemende part i disse sakene.Hvordan vi skal løse dette problemet har jeg ikke noe svar på. Er det noen her som kan komme med fruktbare innspill?
Berit Rasmussen
6. april 2009 - 17:16
åpen soning
Kjell hugo Pedersen
7. april 2009 - 8:20
Enig, Per A...