Kong Harald fotografert under NRKs opptak til årets nyttårstale på slottet. Foto: Jon Eeg / SCANPIX.

Slottet grep inn

NRK fjernet et videoinnslag om kong Harald fra sitt nettsted etter at Slottet reagerte på innslaget.


På NRK P3s nettsider lå det mandag en video med kongen, hvor hans ord og vendinger fra nyttårstalen 2008 var klippet ut av sin sammenheng, skriver VG.

Videoen fremstilte kongen med sans for 17 år gamle jenter, og med pedofile tilbøyeligheter, og inngikk i P3s harselerende serie «Grovklipp».

Bare noen timer etter at klippet var publisert, fjernet statskanalen videoen fra sine nettsider.

– Videoen ble fjernet fordi Slottet var i kontakt. Vi var rett og slett ikke klar over at det eksisterer en muntlig avtale om hvordan nyttårstalen kan brukes, sier redaksjonssjef for NRK Ung, Barbara Jahn.

Slottet bekrefter saken overfor VG.

Injurieekspert Harald Stabell mener NRKs innslag er hetsende og ærekrenkende.

– Å fremstille noen som pedofil er ikke humor, sier han. (©NTB)


Oppdatert med link til Radioresepsjonen.

Lesernes kommentarer

Dette skremmer meg. Må man

Dette skremmer meg. Må man ha en avtale med NRK for at de ikke skal bruke kryssklipping og vrenge på det som er blitt sagt? Kan NRK, under foregivende av at det er "humor" bruke bilder og lyd til å framstille helt andre ting enn det et seriøst program avspeiler. Kuldegysninger.

Selvsagt!

For de som ikke har skjønt de ennå, så er det faktisk slik at media bruker opplysninger, informasjon og opptak helt ukritisk og akkurat som det passer dem. Den tabloide verden vi lever i gjør at pressen bruker alle triksene i boken. Det er svært sjelden at noen blir sitert riktig og ting blir utelatt, slik at meningen blir en helt annen. At det ikke er korrekt er ikke så farlig bare det selger. Mange innefor medias rekker idag kan i beste fall sammelignes med "åtselgribber".
Jeg synes også at det er svært betenkelig at kongehuset blir utsatt for dette. Ikke for det jeg er en sterk forkjemper for monarkiet, men bare fordi dette er en institusjon som har som policy og ikke ta til motmele mot pressen. Man angriper ingen som ikke kan forsvare seg eller........

Skremmende.

Det skremmer meg også.
Men etter å ha hørt og sett en del av NRK`s "humorister" de siste årene har jeg begynt å lure på om de må ha papir på å være komplett idiot som skal søke jobb innen den etaten nå.
Og det er vi, lisensbetalerne, som betaler lønnen deres. Det tror jeg ikke de ofrer en tanke.

Salige er de enfoldige for de har treskaller og kan ikke drukne.

Det stemmer vel med enkelte innan media desverre, samme kor mange innspel dei får så fortset dei.
Er kvalitetsikring eit ukjent begrep i mediaverdenen?
Finn ikkje ord som kan beskrive den enkle (enfoldige) journalismen som av enkelte vert ført idag, dei kallar det underhaldning.
Inngår ikkje moral, etikk og empati under studia eller oppdragelsen til desse?
Eller er det nok å være idiot som du ovanfor nevner for å få jobb innan medieverdenen?
Det ser ut som enkelte dei innbiller seg at til meir moro ein har det på andre si bekostning til betre underhaldning er det.
Utviklinga går i feil retning, det er ikkje anna å vente at born mobbar og bannar frå barnehagstida når mediekanalane oppfordrar til det.

Mi syster sa eingong;
"Den som må banne, og ha det moro på andre sin bekostning har for det første lite mellom ørene og for det andre ofte liten sjøltillit".

Stemmer dette så bør kanskje mediekanalane ansette proffesjonelle psykologer og psykiatere for å gje dei ansatte litt hjelp.

La dei lære å mestre å ha det moro på eiga bekostning ( sjølironi ), men det trengs det sjøltillit for å mestre og det ser ut som det er lite av på det holdet.

Skal tru korleis vi får det i framtida og på gamleheimen, når media har skulert og skulerar den oppvaksande slekt til å være frekkast mogeleg.

Er det slik vi vil ha det i framtida, og kvar går grensa?
Alle fortener respekt også kongehuset.

Kongen bør lære seg ydmykhet og sin plass i samfunnet.

Dette er tøys. Makan til bortkjemt riking skal man lete lenge etter. Selvsagt kan man harselere med Kongen og pedofili som humor. Kongen er ikke en vanlig privatperson og med all den rikdom og prestisje denne mannen har fått sånn helt uten videre så synes jeg definitivt han bør tåle at andre som ikke var så heldige å bli født inn i rikdom tøyser litt med denne totalt utdaterte og direkte latterlige tittelen han går rundt å bærer. Kong harald er en såpass kjent person at alle som ser klippet forstår at det er en spøk så det er ikke akkurat som om dette kan skade hans gode navn og rykte. Slottet og de kongelige burde holde seg over å gå til anmeldelser og klager slik som denne. De skal være veldig glade og ydmyke i at vi folket ikke har avsatt dem for lenge siden. Jobben deres nå til dags etter at vi tok fra dem mesteparten av makten de selvsagt ikke fortjente er å være pynt og gjenstand for humoristiske innslag av typen vi her diskuterer. Nå i 2009 så er det ikke noe annet en slik utdatert maktløs tittel fungerer som. Den kan enten gjøres narr av eller fungere som ett nostalgisk tilbakeblikk på en svunnen tid som mesteparten av kommentatorene over meg av en eller annen grunn ennå tror vi lever i. Følg med i tiden folkens, og det gjelder kongelige og representanter for kongehuset også; følg med i tiden!

Remix

Det å tulle med slike ting er helt vanlig for dagens ungdom. At de ikke skjønner det - er skremmende.

Halloen???

Jeg er av dagens ungdom og synes det er usmakelig av NRK å gjøre slikt. Så Silva, ikke skriv at det er helt vanlig av dagens ungdommer. Det er det ikke, og jeg vet at de fleste av mine venner synes dette ikke er rett av NRK å gjøre. Dagens ungdom har litt hjerneceller skjønner du, og hvis ikke så bør vi kanskje se litt på "gårsdagens" foreldre for hvordan dagens ungdom ble slik som du sier?

Bra sagt Marianne

Bra sagt Marianne. Dagens ungdom er ikke verre i dag en den har vert tidligere. Hilsen gårdsdagens forelder.

Har ikke sett hva det gjelder.

Jeg har ikke sett hva det gjelder, men jeg mener tålegrensen må være meget høy. Kongehuset er utdøende og holdes kunstig i live. At skattepenger blir brukt til å holde denne instutisjonen i live syns jeg er tåpelig.

LISENSBETALERE MÅ PROTESTERE MOT LAVPANNE-PROGRAMMER!!

Som lisensbetaler protesterer jeg på all demoraliserende lavpanne-"humor" presentert av div undermålere i NRK og andre mediakanaler. Hva feiler det disse "reporterne" som må henge ut og såre andre mennesker til en hver tid? Bl.a. en støyende norsk radio-kanal (som jeg av og til dessverre er nødt til å få inn inn i ørene) - synes å være styrt av folk med et perverst forhold til kropp, samliv og sex. De synes å ha som høyeste mål å forlede barn og ungdom til perversiteter og utnytting av andre mennesker. Det er kvalmende og skremmende...Hvem har oppdratt disse menneskene som synes å være uten både empati og forstand?

RIKKE............

La oss begynne boykotten av NRK Lisensen her å nå, kom alle sammen bli med..........Vi lager underskriftkampanjer.............

har vert gjort før

Det har vore gjort før det. Tror du det hjalp eller vil komme til å hjelpe

BOYKOTT...........

BOYKOTT NRK LISENSEN, la meg få høre vil dere bli med??????????

Menneskeverd og respekt

Kryssklipping av kongens nyttårstale og alle andre seriøse innslag er stort sett ekstremt tåpelig og viser til fulle reportere uten seriøs faglig kompetanse og tyngde. De har ikke kapasitet til å forstå hva de gjør. De er dessuten rett og slett en skam for "sin stand" og bryter med all "god presseskikk". Om man mener kongehuset er "ut" eller ikke, så finnes det andre måter og kanaler å gi uttrykk for dette på - enn gjennom trakassering og mobbing av enkeltmennesker. DANNELSE er visst blitt et fremmedord for mange ansatte både i NRK-underholdningsavd. og i mange andre media.

Injurierende?

"Injurieekspert Harald Stabell mener NRKs innslag er hetsende og ærekrenkende" står det skrevet her i artikkelen. Ikke bra å hetse med kongefamilien, eller noen andre heller for den slags skyld. Men kongefamilien må nok tåle adskillig mer enn oss andre. Selv kan kongen "injuriere" hvem han vil uten å bli stilt til doms av noen domstol i Norge. Men selv kan han saksøke hvem han vil? Noe å tenke på.
En annen ting er jo det at en muntlig avtale mellom kongen og NRK? Tviler på det. Uansett, hadde dette vært deg eller meg, så ville de nok forlangt å se en kontrakt. Er slottet så lite profesjonell at de inngår muntlige avtaler i viktige saker? Man må være nokså naiv for å tro på det. Hvem på slottet har inngått denne avtalen med hvem i NRK?

Hvis kongen ikke gjør noe galt dersom han er pedofil.

Hvordan kan det være galt å fremstille ham som pedofil?
Det er jo ikke galt uansett, når det er kongen.

Det kan heller ikke være galt å oppfordre kongen til kriminalitet, for det er jo faktisk umulig.
Dessuten er det ikke forbudt for prinsen å drepe kongen, for hvis han klarer det er han jo faktisk imun konge. Rent teoretisk sett altså.

Man kan heller ikke ta fra kongen tittelen for å dømme han, for det ville isåfal ha tilbakevirkende kraft.

Hvor interessant er egentlig alt dette? Ganske spør du meg. Vi har en lov som hever folk over loven. Det åpner i teorien for at en gruppe kaller seg "kongene" og dermed sprer immuniteten og tillater seg litt av hvert av svineri. Loven skulle gi beskytte de svake, men isfåfall beskytter den bare de svake med de litt mindre svake, og ikke mot de sterkeste.

Og eller så..!

Og ellers så har du bra.?

NRK-harselas

Det er nok ikke bare NRK sombør få et spark når det gjelder såkalt underholdning. Å henge ut og harselere med frontfigurer i samfunnet, er tidens underholdning.

Jeg slår over på en annen kanal når stand up- "komikere" er på skjermen.

Jeg savne de gode gamle guttene og jentene, som var MORSOMME i motsetning til dagens komikere som bare er kvalme.
Men sant skal sies, vi har enda Hege Schøyen og Øyvind Blunch, og noen av de som var med i Fredriksons Fabrikk og Karl & Co.

20 spørsmål får meg også til å le.

NRK P3

Fullstendig enig med Dahlø. Det er ikke første gang at P3 redaksjonen går over grenser, de er ikke
underholdende, og redaksjonen bør absolutt finne noe annet i gjøre. Total mangel på oppdragelse !

Det er vell gjerne slik at

Det er vell gjerne slik at alle nyhetsinnslag blir redigerte for tids tilpasning, Og media vinkler saken i den retning de vil ha den. Det er visst ikke så nøye i alle andre saker, så lenge det ikke påvirker det skandaløse kongehuset. P3 står i sin fulle rett som alle andre til å vinkle data i den retningen de vil.

OBJEKTIV nyhetsformidling - ikke "vinkling"

Nyhetsformidling må være objektiv...den skal ikke "vinkles" etter en "redaksjons" forgodtbefinnende. Med en subjektiv vinkling er nyheten blitt til løgn og manipulasjon. OBJEKTIVITET er den eneste form for "vinkling" som er mulig. De nyhetsreportere som ikke mestrer dette bør omgående skaffe seg annen jobb, søke uførhetstrygd eller melde seg som langtidsledig hos NAV. Når det gjelder underholdning i NRK-media - så er det jo slik at mennesker som ikke evner å skape egen lykke - må søke trøst og syntetisk "lykke" i å la seg "underholde". Hva som ansees som underholdende i dag er utfra et humanistisk ståsted ganske perverst - og ikke ulikt kjernen og intensjonen med Romerske gladiatorkamper. Brød og sirkus....skremmende mange synes kun å behøve det....

P3- kanalen for umgdom?!

For noen år siden slo jeg en morgen på radioen for å høre på 9-timen. Jeg fikk mer og mer hakeslepp da programlederne drev og beskrev hvordan de gjorde det når de satt på do. Hele forløpet av prosessen ble nøye beskrevet.

Jeg ble sittende og lure på om 9-timefolka hadde gått fra vettet, da det med ett ble opplyst at dette var P3.
Jeg skrev et brev til de ansvarlige for programmet, og spurte om de var riktig vel bevart som kunne finne på å sende dette på radioen, og jeg fikk til svar at det var slik underholdning ungdommen ville ha.

Ikke rart at mesteparten av det som serveres som underholdning i dag er rett og slett vås, for det er vel de som var ungdommer da dette ble sendt, som bestemmer hva som er underholdning i dag.

Å få hva en betaler for

Nei, det er ikke lenger slik at en får det en betaler for.
La dem som ønsker å støtte NRK gjøre dette, og dem som ikke har interesse av det slippe.
Jeg har aldri sett på NRK, og det er ikke en uvane jeg kommer til å begynne med med det første heller.

P3 i sin fulle rett ?

Geir, det er mulig du har rett, hva med holdninger blant undom ? NRK har sluppet altfor lett i svært mange
saker , det er virkelig billige poenger som serveres - uansett hvem man harselerer med.
Beklager at NRK lisensen allerede er betalt !!

Idiotene og de lavpannede i NRK - burde hatt sin avskjed...

Hvor er Krinkatningssjefen...? En dust som desverre ikke holder mål - denne gangen heller. Trist at NRK skal synke så lavt - men det sier noe om venstrekreftene som herjer i Det Hvite Hus på Marienlyst - de som stort sett arbeider der har fått avslag i det militæret - i avisredaksjoner og på posten - da kan man være fulstendig overbevist om at man får sin ansettelse i NRK...!
Jeg gremmes over NRK...(!)


Willy Wiksaas

Nå må folk slutte!

Det får da være grenser til hårsårhet. Dette er satire og humor. Det må da gå an å tulle med offentlige personer, folkegrupper og religion uten at folk blir helt spinnville av den grunn. Det er jo ikke slik at det noen gang vil bli klippet sammen en uttalelse av kongen som blir presentert som nyheter i dagsrevyen. De viser helt tydelig at det er klippet sammen med vilje. De kunne ha klippet det sammen mer profesjonelt om de ville, slik at folk virkelig ville være i tvil om det var klippet sammen eller ikke. Men DET ville vært galt. Det finnes faktisk verre ting i verden, som blir til propaganda. Der politikere, nyhets kanaler og andre høytstående personer regelrett juger. DETTE er galt. Jeg tenker spesielt på de aller fleste kriger, og begrunnelse for disse. (Jug alt sammen) Jeg tenker på "False flag" operasjoner som blir iscenesatt som katalysator for krig og frihetsberøvende politisk agenda. Dette er noe som har skjedd gang på gang siden 1700 tallet.

Nå må folk slutte å henge seg opp i uviktig fjas og heller bruke tid på å lære sannheten om hvordan verden fungerer. Hvem som virkelig står bak alt som er galt i verden. Slutt å se på mainstream nyheter, følg med i den uavhengige pressen, og se begge sider. Utdann dere selv, for det offentlige ønsker ikke at dere skal bli selvtenkende eller at dere skal vite sannheten. Begynn i dag! Se "The Money Masters" også se Zeitgeist. Les nyheter på infowars.com og se filmene til - og støtt Alex Jones.

Det eneste våpen vi har er informasjon. Derfor er ytringfriheten den viktigste rettigheten vi har. Vi må bare tåle at noen sier noe vi ikke liker eller er uenig i!

Missbruk

Flere brudd her: Kongens tale er forfalsket, Kongens person er krenket, som er majestetsforbrytelse, bare for å nevne noe. Hvis jeg kun fikk NRK på TV, da hadde jeg ikke hatt TV. Derfor ser jeg nå bare på andre kanaler. Jeg tror publikum også føler seg krenket mange ganger. Min vurdering: NRK står til stryk.