I ruiner: For noen få var den amerikanske skolen en vei ut av Gaza-isolasjonen. Nå er skolen jevnet med jorden. Foto: Andreas H. Lunde / ABC Nyheter

- Vi skal visst leve i Middelalderen

Radikale islamister var den største trusselen mot den amerikanske skolen i Gaza. Så ble den knust av israelske jagerfly.


BEIT HANOUN/JABALIA (ABC Nyheter): Alai Oriban leter desperat gjennom ruinene av biblioteket på skolen. Hun var bibliotekar på skolen der de beste elevene fra det mest velstående familiene i Gaza gikk.

Her fulgte undervisningen amerikansk mønsterplan, og skolen var et sekulært motvekt til konservative Hamas. De beste elevene fikk stipender på eliteuniversiteter i USA og Storbritannia.

Nå ligger alt i ruiner.

ABCTV: Gaza gir ikke opp

- Skaper terrorister

- Hvordan skal jeg kunne undervise uten bøker? Mine bøker var det eneste vinduet ut av Gaza for mange av elevene. Hvor mange nye terrorister tror du Israel har skapt her? spør hun retorisk.

Direktør Ridhi Salem tråkker gjennom knust glass og betongstøv som dekker det som var skolens grønne hage.

- Denne skolen var annerledes. Vi hadde lærere her fra hele verden. Her var det greit å ha forskjellige meninger, sier Salem.

Fram til Israel innledet "Operation Cast Lead" var det de radikale islamistene som var den største trusselen mot skolen. En av de utenlandske lærerne ble kidnappet, og alle de utenlandske ansatte forlot skolen da Hamas tok over.

- Det var fundamentalistiske grupper som ikke likte hva vi drev med og som ønsker å sende ut et budskap, sier Salem.

 – Jeg hadde over 20000 bøker i biblioteket mitt sier Alai Oriban, nå er de borte. Foto: Andreas H. Lunde / ABC Nyheter – Jeg hadde over 20000 bøker i biblioteket mitt sier Alai Oriban, nå er de borte. Foto: Andreas H. Lunde / ABC Nyheter

Militant område

Skolen ble knust klokka 02.00 på dag fem av den israelske luftkrigen. En nattevakt ble drept momentant da F16-fly gikk til angrep.

Området rundt skolen er kjent som et sted der flere raketter har blitt skutt mot Israel.

- Det var grunnen til at vi hadde vakter 24 timer i uka. Det var ingen militær aktivitet ved skolen, og ingen raketter ble skutt herfra. Vi har spurt øyenvitner i ettertid, og ingen har sett noe. Dette var et tragisk feilgrep, sier Salem.

Han tror likevel ikke at feilbombing var årsaken.

- Dette var et strategisk feilgrep. Nå er jeg sikker på at Israel ikke ønsker oss noe godt her i Gaza. De ønsker visst at vi skal leve i Middelalderen, sier han.

Elevene som står uten en skolebygning har heller ingen alternative steder å gå på skole.

Ingen steder å dra

- Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Jeg kan ikke gå på de offentlige skolene. De følger helt andre programmer, sier Labib El Helloui (17).

Budskapet fra lærerne og elevene som i ruinhaugen av skolen, står i sterk kontrast til de militante islamistene som ledet motstandskampen mot Israel.

En kort kjøretur unna ligger byen Jabalia. Her startet demonstrasjonene som sådde den første intifadaen i 1987. Nå er det Hamas som styrer, men også grupper som Islamsk jihad har mange tilhengere.

De mest militante gruppene rekruterer mange fra de 35.000 personene i byens flyktningeleir, som huset palestinere som flyktet fra det nåværende Israel i 1948.

 Vi har vunnet krigen mot sionistene, sier Mosher Al Masri, en radikal Hamas-leder. Foto: Andreas H. Lunde / ABC Nyheter Vi har vunnet krigen mot sionistene, sier Mosher Al Masri, en radikal Hamas-leder. Foto: Andreas H. Lunde / ABC Nyheter

- Den hellige krigen fortsetter

Store deler av byen ligger i grus. Den store Alkholafa-moskeen er jevnet med jorda.

Markedsplassen utenfor blir benyttet til fredagsbønnen, og flere hundre muslimer er møtt opp.

Preken blir holdt av , en radikal Hamas-leder. De frammøte får høre om nødvendigheten av hellig krig mot sionistene, og om den religiøse plikten til å gjøre motstand.

Etter fredagsbønnen holder Al Masri en provisorisk pressekonferanse for de mange

journalistene som møtte opp.

- Vi har vunnet krigen mot sionistene, sier han.

-Hamas støtter palestinerne

- En av verdens største militærmakter har ikke nådd sine mål. Når det gjelder vår kamp, vil den fortsette fram til beleiringen av Gaza er over. Hamas støtter palestinerne som vi deler blod med, fortsetter han.

I Jabalia er det ingenting som tyder på at krigen har fått palestinerne til å snu seg mot Hamas.

For mange palestinere som ABC Nyheter snakker med, framstår islamistenes motstandskamp som et attraktivt svar på isolasjon og håpløshet.

Den amerikanske skolen manet til moderasjon og samarbeid mellom palestinerne. Nå ligger ogå den i ruiner.

Lesernes kommentarer

Og hvorfor drev man og skjøt raketter akkurat fra dette området?

Jo, selvfølgelig for å tiltrekke seg israelsk skyts. Da fikk man slå to fluer i en smekk. man fikk ødelegge den eneste skolen på stripa som ikke kun underviste i terror. Man fikk også rette søkelyset mot Israel, som "bomber skoler"!!!

Israel har mest å vinne

Det er vel kanskje Israel som har mest å vinne på at ingen demokratisk utvikling skjer i de Palestisnke områdene. For viss det skjer vil de jo faktisk få en forhandlingsmotpart de ikke kan motsette seg, og det er ikke ønskelig fra Israels side. Den eneste måten (desverre) Palestinerne kan kjempe mot Israel er ved hjelp av terror. Jeg håper de snart får hjelp av flere land og stater til å bekjempe sionismen som råder i Israel. Antagelig vil dette ( noe jeg tror) føre til enda mer lidelser i midt-østen samt en stor ekskalering av konflikten. Jeg tror dette desverre at dette er nødvendig. Det må snart bli slutt på vestens kamp, mot andre folk og land, with God on our Side.

Trur Israel ønsker seg

Trur Israel ønsker seg fungerende demokratier i selvstyreområdene slik at de kan tuppe hele området ut av Israel.
Regner med at Israel vil være de første til å anerkjene selvstyreområde som selvstendig stat, hvis den tid kommer.

Israel og fungerende demokratier.

Hvis det er flertallet av borgerne i Staten Israel du mener så tror jeg du har rett. Hvis det gjelder de herskende klasser i Tel AViv så er jeg helt overbevist om at du tar grundig feil. Den utalelsen er ikke engang naiv, den er langt verre.

Fordelen for Israel med å

Fordelen for Israel med å tuppe ut PNA er den at de blir kvitt en masse arabere som i neste omgang krever Israelsk statsborgerskap. Ikke for å glemme at PNA er ett stort pengesluk. Hvor trur du alle midlene som skal til for å drive PNA blant annet kommer fra? Ikke bare de kjente giverlandene.

ISRAEL HAR MEST Å VINNE PÅ AT ARABERNE IKKE LEVER I DEMOKRATIER.

Dette tror folk som FRIDJOV KNOPH, han må være "professor" a la Valgforskerne som Årebrot. Nesten 2 millioner arabere ønsker å leve som folk, og lever fredelig i Israel som fullvedige borgere med fulle meneskerettigheter. Ingen kan si hvorfor de millitante araberne og mange europeere ser Israelerne på havets bunn, sammen med krabbene.

Fulle borgerrettigheter

Ja, det er nettop dette som er poenget. Folk som deg og meg forstår ikke hvorfor arab-palestinerne ikke vil holde fred og leve fredelig med sine naboer, noe de meget vel har anledning til. For Israel er ikke noe religionsdiktatur. Israel er faktisk en sekulær stat, med full religionsfrihet og fulle demokratiske borgerettigheter for alle innbyggere.

Da blir det kun ett svar slik jeg ser det, på hvorfor arab-palestinerne driver denne krigen som de har gjort nå i over 60 år; nemlig at de ikke vil leve fredelig, de vil ha denne krigen og de ønsker staten Israel (med alle jødene) utslettet. (Det skal foresten ikke forundre meg om de også ønsker de israelske muslimene også utslettet, for de har jo "forrådt" den islamske sak, ved å velge å leve fredelig sammen med jødene i Israel).

Nei, dette tullet om en tostatsløsning er bare helt feil medisin. Det vil aldri bli fred av det. Eneste måten å oppnå fred, er hvis muslimene aksepterer et Stor-Israel (Sekulært sådan) og ønsker statsborgerskap i denne staten. Vel, navnet på staten kan selvfølgelig diskuteres, hvis det er så forferdelig for muslimene å tilhøre et land som heter Israel. da kunne jo for eksempel navnet bli Palestina, hvor alle fikk leve som fredelige naboer, med full religionsfrihet og ellers fulle demokratiske borgerrettigheter.

Men jeg er redd dette aldri vil skje, for Islam tllater ikke borgerrettigheter eller menneskerettigheter i det hele tatt og dette kan selvsagt ikke Israelittene akseptere.

Men dessuten ærlig talt,

er helt sikker på at Josip Broz Titos partizaner og franskmennenes Le resistance ville betakke seg for å bli sammenlignet med Hizballah eller Hamas. Og jeg tror dette gjelder også den norske hjemmefronten.Den drev ikke med sprengning av fullpakkede kirker, tog og busser, markedsplasser og skoler (Beslan), teater, kafeer og utesteder.

Løgn- igjen

eg vert så provosert av denne løgn- propagandaen. Jerusalem post skriv følgende: " Ei hittil ukjent gruppe; Mujahidi Beit al Makdes, (Holy warriors of Jerusalem), sa at deira menn sto bak torsdagens rakettangrep på den amerikanske internasjonale skulen på Gazastripa. Gruppa seier at skulen vart angripen fordi den var det siste symbol på den amerikanske administrasjonen og deira allierte på Gazastripa. Angrepet skjedde berre timar før møte i Ramallah mellom USA`s president George W. Bush og PA`s president Mahmoud Abbas. Angrepet kom kort etter at tusenvis av Hamastilhengjarar i Gaza protesterte mot Bush sitt besøk" Eit utdrag, artikkelen kan lesast i sin heilhet i Jerusalem post.

Så nå ber eg ABC- journalistane slutta å servera slik reinspikka løgn!!!!!

Angående løgn!

Løgn er det mest kjente middel i all politikk, spesielt i konflikt situasjoner. Dette brukes av militære, politikere og media. Det er nemlig INGEN som er nøytrale og objektive. derfor er dette knapt noe å hyle opp om, eller å være overrasket over for den saks skyld.

Løgn

Artikkelen du referer til i Jerusalem Post er fra 10. januar 2008. Altså mer enn ett år før skolen ble lagt i ruiner. Det var et bombeangrep utført av islamister, som også Jerusalem Post skriver.

Men det var israelske fly som bombet skolen under "Operation Cast Lead". Dette er referert til i mange internasjonale medier og av FN (http://www.reliefweb.int/rw/rwb.nsf/db900SID/EDIS-7NKMF6?OpenDocument).

Når det gjelder kidnappinger er vår informasjon hentet fra direktøren på skolen. Det var etter at Hamas tvang Fatah ut av Gaza at de internasjonale lærerne reiste.

Ok. Men det viser iallfall

Ok. Men det viser iallfall at det har vore mange islamistar på skulen. Og det at det berre var palestinske lærarar på skulen indikerer at det er terroristar inne i biletet.
Israel har hatt ein grunn for det dei har gjort. ( mest sannsynleg har det vore utskytningsramper for rakettutskytning, våpenlager el.l.)
Eg trur ikkje på noko av det som står i norske media om Israel lenger.

selvfølgelig

Javisst,alle palestinerne,og spesiellt lærerne,er terrorister.De er alle opplært av Hamas til å drive terror utdannelse slik at hvert eneste hus og familie kan betjene sin egen rakettoppskytings rampe.De minste får ansvar for å lage å samle inn drivstoff til raketten mens de litt eldre samler jernrør og sveiser dem sammen.Det blir jo to fluer i en smekk,undervisning i sveis og konstruksjon.Målet er at hele palestinsk område blir en oppskynings rampe.
Og når det gjelder norsk media,så har de sikkert vært på flere opphold hos Hamas International propaganda school,der får de kunnskap om hvordan lure hele befolkninger.Det skjer jo heldigvis ikke hos israelerne,de kan ikke lyve og lure folk fordi de er jo Guds Utvalgte,det hadde jo ikke tatt seg ut hvis de spredde rundt seg med løgner,hvor ville da verden ta vegen,nei de kan man stole på heldigvis.

he he he he he he he he he

he he he he he he he he he he!

En annen spekulasjon

Atle Rusten har sin spekulasjon omkring bombingen av en amerikansk skole. La meg komme med min spekulasjon:
Noen krefter i Israel, er ikke interessert i noe moderat styre på Gaza. Derfor bomber de gjerne en amerikansk skole. En fanatisk, desperat motstander vil nok noen se seg tjent med.


Hamas driver en ren selvmordspolitikk og utroper "seier" etter ukene med store palestinske tap, mange av dem sivile. Denne mentaliteten til Hamas nøler jeg ikke med å betegne som tvers igjennom pervers. Og med slike ledere kan bare det palestinske folket utsettes for nye angrep, fordriving o.s.v.

Derfor er det å håpe at den palestinske presidenten får økt autoritet slik at Hamas kan svekkes på den ene eller andre måten. Den palestinske nasjonale sak kan ikke forsvares på den måten som skjer gjennom Hamas og deres støttespillere, Jihad-krigerne (de med sorte flagg).

Spekulasjoner

Ja, man kan jo spekulere hvordan man vil, men jeg velger å spekulere i hva som er mest sannsynlig, ikke lage konspirasjonsteorier, slik som du gjør her.

Hvis det skulle være noe som helst hold i alle desse påstandene om at Israel driver masseutryddelse av sivile, kvinner, barn og eldre, hvorfor er der da fortsatt liv igjen i Gaza? (Eller Libanon for den saks skyld, for sangen var nøyaktig den samme for to og et halvt år siden da Israel måtte forsvare seg fra den kanten).
Hvorfor flyr alltid israelerne over området og slipper flyveblad for å advare sivilbefolkningen om at de har planer om å bombe et område? Jo, selvfølgelig for at sivilbefolkningen skal få anledning å komme seg unna. Men det stikk motsatte ser ut til å skje. Det ser ut til at når desse flyvebladene faller, så blir områdene som skal bombes, jaget fulle av barn og annen sivilbefolkning.

Dette er svært dårleg

Dette er svært dårleg journalistikk med mange unøyaktigheter:
eit døme: "en av de utenlandske lærerne ble kidnappet, og alle de utenlandske ansatte forlot skolen da Hamas tok over"
I 2006 vart skulen angripen, og to ansatte kidnappa, ein australier og ein hollender. Etter det angrepet har ingen utanlandsk lærar arbeidd på skulen. Dette er det altså 3 år sidan.

Øynene som ser!

Alt man ikke selv er enig i betraktes selvsagt som dårlig journalistikk.

Midtøsten.

Man kan analysere og diskutere,som er vel og bra,men man kommer ikke utenom at det er opprettelsen av staten Israel som er årsaken til konflikten der nede.

Eller det er arabernes

Eller det er arabernes grådighet som er skyld i alle konfliktene i området. Bare se på PNA, uansett hva de tilbyes så er det aldri nok. Derfor er hele fredsplanen forsinket.

Midt i blinken

Endelig en som kaller en spade for en spade. Opprettelsen av staten Israel var en gedigen feil, men desverre uopprettelig. Derfor må man prøve å redde stumpene av stabilitet i området. Første og egentlig eneste mulighet er at man går tilbake til grensene fra 1967 (før 6 dagers krigen). Dette samt en opprettelse av an Palestisk stat som selvsagt må annerkjennes av Israel. Hamas, Fatah og Hizzbolah har alle sagt at dersom dette blir resultatet vil de umiddelbart annerkjenne staten Israel. At enkelte ekstreme sionister som idag er bosettere på vestbredden (hvorav de aller fleste er innvandrere til regionen)(mange med amerikansk bakgrunn) er imot dette er ikke unaturlig, men Israel kan ikke fortsette den agresjonen de idag driver, samt en stadig utvidelse av sitt territorium. Palestinerne vil før eller senere få hjelp fra flere muslimske stater mot Israel. Dette vil medføre til en ekstrem eskalering av konflikten hvor til syvende og sist amerika er nødt til endelig å velge side. Et forsvar av Israel i dagens situasjon vil være mer en uklokt og vil medføre massive terrorhandlinger rundt om i verden. Mange mennesker , fra hele verden, uansett relgion, er idag villige til å ta til våpen å kjempe for Palestinernes frihetskamp.
Israel tar ikke kritikk overhodet og snur alt til å være antisemitisme. dette gangner ikke jødenes sak. Ektreme jødiske grupper, som Senter for Anti-semitisme fyrer oppunder bålet med å kalle Kåre Willoch, Jonas Gahr Støre og Bondevik for rasister. det er dette som fører til et økt jødehat, og her må de til dels skylde seg selv. Jeg vet at disse menneskene heldigvis ikke snakker for flertallet av verdens jøder, men de ødelegger for sakligheten i debatten. Anti-semitisme er en uting, akkurat som blanding av politikk og relgion er en uting. La oss bringe debatten vekk fra relgion og ned på politisk plan (dette gjelder begge sider). Jo mer man undertrykker et folk, jo mere stridbare blir motstanderne. Kommunikasjon og dialog er eneste utvei, men Israel velger "jernhandsken" og vil derfor oppleve mer terror mot sine innbyggere og nasjon.

Hvor mange ganger må der

Hvor mange ganger må der palestina fans fortelles at etter folkeretten tilhøhører Gaza og Vestbredden Israel.

I 1947 fikk araberene og jødene tilbud om å dele området. Araberene takket nei og jødene sa ja. Den som sier ja får alt.

Ganske likt arvereglene, den som frasier seg arv mister alt, og arven deles på de som sier ja.

Hvis Israel krefter

Hvis Israel krefter fortsetter å kjempe for utryddelse av Palestina og Palestinere bør de regne med å dø!

Palestina

Fridtjov, La meg oppklare litt.

Palestina er et geografisk område på lik linje med Scandinavia.
På det geografiske område befinner det seg følgende nasjonalstater: Egypt, Israel, Jordan, Libanon. I tilleg har israel et selvstyreområde innenfor sine grenser.

Kan ikke se at Israel prøver å utrydde de landene. Og det finnes ikke noen etnisk befolkning som heter palestinere. kan til nød Kalle de som bor i PNA for men dog under tvil.

Vis de såkalte palestinerene vil ha hele palestina så er de grådige.

Glemte Syria.

Glemte Syria.

Navnet skjemmer ingen.

Landet Israel er vel også ganske difust som oppgrenset land fra gammelt av. Her må det en deling til. At det etter 2. verdenskrig satt mennesker og tegnet grenser på at kart, uten engang å ha vært der er ille nok. At de heller ikke hadde tatt seg tid til å sjekke hvor det f.eks. var vann i området var hårreisende. Vannproblemet ordnet Israel med en rask grensejustering i 1948. Dette var kanskje forståelig. Mindre forståelig er det når man gjennom blokader og i tilleg bygging av en mur ( som ikke beskytter mot raketter), men som kun har til oppgave å lage en gettho (fengsel) der en folkegruppe sakte men sikkert skal ungjelde og forhåpentligvis bli tilintetgjort er ikke forståelig. De som nå sitter maed makten i Tel Aviv har likke mye blod på hendene (spesielt fra gammelt av) som en hvilken som helst terrorist. Vold skaper mer vold. det eneste som skaper mer vold enn vold er relgion. Her bør begge parter besinne seg, men Israel som forsøker fortvilet å fremstå som en demokratisk stat har derfor et særlig ansvar i å oppføre seg i henhold til folkeretten. Her har det vært mange og tildels store overtramp. Dette kan ikke resten av verden sitte å se på, og derfor må landet ( ved sin politiske ledelse) tåle krass kritikk og eventuelle sanksjoner. Jeg er også klar over at Israel består av et meget blandet folk, både av folkegrupper og relgioner. Dette gjelder alle landene i området. Dette kan vi tildels takke tidlige kolonivelder for. Spesielt britene har et særlig ansvar her. USA's støtte til Israel er mer økonomisk og miltært begrunnet enn relgiøst. Som vanlig er det storkapitalen som styrer, og er jeg redd, til slutt vil bestemme den enderlige løsningen i regionen. det er å håpe at de nye makthaverene i USA har litt mer vett, enn forgjengern.

Gjentar denne!: ...() Ingen

Gjentar denne!:

...()
Ingen ulovlig okkupasjon Det var først etter at Syria, Egypten og Jordan hadde startet utslettelseskrigen mot Israel i 1967, at jødene fikk kontroll og administrasjon over Judea, Samaria og Gaza. I virkeligheten befridde da Israel Vestbredden og Gaza fra ulovlig jordansk og egyptisk okkupasjon (Gaza). Jordan hadde endog forsøkt å annektere Judea-Samaria i 1950, men oppnådde ikke folkerettssamfunnets godkjennelse. Ifølge internasjonal lov var Jordan illegal okkupant. De som i dag krever rett til selvbestemmelse for "palestinerne" burde heller ikke glemme at i de 19 år da Vestbredden og Gaza var okkupert av araberstatene Jordan og Egypten, kunne de palestinske arabere fått sin stat på Vestbredden; men ingen krevde noen slik stat den gang. Før nederlaget i seksdagerskrigen i 1967 var det heller ingen i FN eller vestlige utenriksdepartementer som omtalte de palestinske arabere som et eget folk.

Ifølge folkeretten er det Israel som har retten til Vestbredden. Denne rett ble enstemmig bekreftet av Folkeforbundet i 1922 da de 52 medlemsstater vedtok "Palestinamandatet" og ga Storbritannia det oppdrag (mandat) å oppfylle Balfour-deklarsjonens løfte til jødefolket om "et nasjonalt hjem" (d.e. en stat) i fedrenes gamle land. Palestina-mandatet er en del av folkeretten. Allerede i forordet slås jødenes rett til mandatområdet fast. Ifølge art. 2 er det kun jødene som har nasjonale rettigheter. Arabere og andre folkegrupper har sivile rettigheter, som eiendomsrett og religionsfrihet. I teksten slås det videre fast at britene skal aktivt stimulere immigrasjon og opprettelse av jødiske bosetninger. Over 70% av jorden var statseiendom overtatt etter tyrkerne
()...

Når det gjelder Folkeforbundet.

Når Folkeforbudet blir sitert, denne fantastiske objektive organisasjon, må jeg spørre meg selv, hva er det neste noen kommer trekkende med. Det må kanskje være en uforbeholden støtte til FN's sikkerhetsråd som gjennom mange år har bevist at de er den rette instans til å sørge for evig og rettferdig fred i verden.
Det har tydeligvis ikke gått opp for noen at disse såkalte demokratiske organisasjonen kun er styrt av vestlige land, noe som påvirker avgjørelsene sterkt. Det er også mange av disse organisasjonene som har skylden for, i tilegg til kolonistater, den skjevfordeling av goder som finnes i verden. De er også skyld i u-land og spesielt muslimske lands hat mot vesten. Vi er på vei her i vesten til å komme i mindretall ( antallsmessig). Vi kan komme til å oppleve den dagen da vi også er i mindretall økonomisk og militært. Det ville da kanskje være uklokt å fortsette å ture frem som vi alltid har gjort. Det må en omfordeling til. dette kan bli smertelig for vestlige land, spesielt USA når det gjelder økonomiske interesser. Dette er imidlertid den eneste måten menneskene kan leve i fred med hverandre på tvers av politiske og relgiøse skillelinjer. Da må vesten slutte å forsøke å underkue andre raser og relgioner. Den kristne verden har misjonert lenge nok nå. Det kommer ikke noe godt ut av slikt.
Tilbake til Folkeforbundet. Vedtak gjort av Folkeforbundet på 1920 tallet er i beste fall morsom historie lesning og svært lite aktuelt idag. Det neste blir vel at et kart fra år 0 skal vise hvor grensene skal gå. det er de vestlige land som etter krigen tegnet noen streker på et kart for å forsøke å få bedre samvittighet selv. resultatet ser vi idag, med 60 års terror og undertrykkelse. Det er mennesker som fikser slikt som styrer verden og jeg er svært lite imponert.

Lev og ha det bra du.

Lev og ha det bra du.

Bedre

United Nations Partition Plan for Palestine

The United Nations Partition Plan for Palestine or United Nations General Assembly Resolution 181 (II) Future government of Palestine was a plan approved by the General Assembly on November 29, 1947[1] to terminate the British Mandate of Palestine by August 1, 1948, and facilitate the creation of two states, one Jewish and one Arab. The plan was approved by a vote of 33 to 13, with 10 abstentions. On March 5, 1948, the United Nations Security Council reached an impasse when it refused to pass a resolution which would have accepted the partition plan as a basis for Security Council action

...() and the Security Council voted to send the matter back to the General Assembly for further deliberation. ...()


the United Nations Security Council reached an impasse when it refused to pass a resolution which would have accepted the partition plan as a basis for Security Council action

resolution 181 gikk ikke igjennom i FN.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Partition_Plan_for_Palestine

http://www.idag.no/aktuelt-oppslag.php3?ID=3715