I skuddlinja for fred
Da israelske soldater skjøt tåregass og gummikuler mot demonstrantene på Hebron, stilte danske Ida (24) seg midt i skuddlinja.
Episoden oppildnet demonstrantene som fortsatte steinkastingen utover ettermiddagen. ABC Nyheter fulgte gatekampene, på trygg avstand fra soldatenes gummikuler og steinkastingen.
Foran alle demonstrantene sto Ida rolig mens steiner og tåregassgranater fløy gjennom lufta.
- Jeg deltar på alt
Lørdag treffer vi henne inne i leiligheten der International Solidarity Movement (ISM) holder til i den israelske delen av Hebron.
- Jeg går på alle demonstrasjoner som er her i byen. Er det noen som demonstrerer, stiller jeg, sier hun til ABC Nyheter.
Gaza-krigen har ført til kraftig sinne blant palestinerne og internasjonale aktivister i Hebron. Vestbredden er styrt av Fatah-partiet, men Hamas har mange tilhengere i byen.
Det førte til frykt for store sammenstøt mellom Hamas-tilhengere, Fatah og israelske soldater.
Tre uker etter den israelske ”Operation Cast Lead” begynte, ser det imidlertid ut for at Vestbredden har sluppet unna de tyngste sammenstøtene.
- Nøytral støtte
De internasjonale aktivistene fortsetter kampen, uansett om våpenhvilen holder eller ikke. I leiligheten til ISM treffer vi aktivister fra USA, Danmark, Frankrike og Østerrike.
Med sine utenlandske pass kan de ta seg inn i Israel gjennom den israelske muren som omringer Vestbredden, og fly fra hovedstaden Tel Aviv.
Palestinerne kan ikke ta seg over grensa uten spesiell tillatelse. Men på grunn av jobben ISM gjør, risikerer aktivistene å bli nektet innreise til Israel.
Derfor ønsker de heller ikke at å stå fram med fullt navn. Aktivistene ser imidlertid ikke på seg selv som partiske.
- Jeg støtter palestinerne. Det mener jeg er å være nøytral, sier Ida.
Observerer
Hun sier hun deltok på demonstrasjonen fredag for å dempe gemyttene og redusere faren for vold.
- Det jeg gjør er ikke modig. Jeg går på demonstrasjonene for å observere ta bilder og være tilstede. Vi ønsker å hindre videre eskalering. Når vi er til stede er det mindre sjanse for at soldatene skyter, sier Ida.
Som de andre aktivistene har Ida lært seg forskjell på lyden av skarpe skudd, gummikuler og tåregassgranater.
Selv fikk hun en gummikule i foten og et sår etter en tåregassgranatar på armen.
Foruten å delta på demonstrasjoner, følger aktivistene palestinske barn på skolen. De drar også med palestinere inn på politistasjonen for å melde fra om overgrep mot palestinerne.
Skutt i hodet
For amerikanske David holdt det på å gå helt galt, da han ble skutt i hode av gummikuler med stålkjerne i februar. Nå er hans store visjon å få hjemlandet USA til å åpne øynene for palestinernes sak på Vestbredden.
En amerikaner i Hebron: David vil få USA til åpne øynene for palestinernes sak på Vestbredden.
- Folk er dårlige informerte om hva som skjer her. De ser på palestinerne som terrorister og tror Israel bare forsvarer seg, sier David.
De siste åra har han jobbet som yoga-lærer i San Francisco, der han også fikk kjennskap til Palestina-konflikten. Han håper nå på at Barack Obama vil være krassere i sin kritikk av Israel.
Men samtidig innrømmer han at det trolig ikke vil skje.
- Obama har gitt løfter under valgkampen som går langt i å møte Israels ønsker. Derfor fikk han ikke min støtte, sier David.

FN-eksperter kritiserer Spania for overgrep mot dommer
Meninger: Er egentlig oppvarmingen global?
Lesernes kommentarer
Øyvind Evensen
18. januar 2009 - 17:59
Får som fortjent!
Peter Hammervold
18. januar 2009 - 18:50
hmmmm
mvh Peter
Ove Hauge
18. januar 2009 - 19:06
Hvor i teksten til Øyvind
Peter Hammervold
18. januar 2009 - 21:08
ja...
Men syns fremdeles det er veldig feil å kalle folk pakk. Kanskje det er mye av grunnen til mye av skiten. At vi ikke tolererer hverandre og ser på hverandre som pakk fordi vi demonstrerer vår mening.
mvh Peter
Siv Una Hagen
18. januar 2009 - 20:04
Nøytralt??
- Jeg støtter palestinerne. Det mener jeg er å være nøytral, sier Ida. "
Nokon bør gje denne jenta ei ordbok..
Ingolv Helgesen
18. januar 2009 - 20:19
Forskrudde Danske
Jorunn Lauvstad
19. januar 2009 - 8:25
Demonstrasjonen
Hvorfor skal ikke palestinerne ha den samme retten?
Geir Hanesand
19. januar 2009 - 8:30
Hebron er ikke i Israel
Jeg er sikker på at Øyvind Evensen mener alle arabere er pakk. Og ja, jeg synes det er riktig at han får lov å skrive det. Jeg ser forøvrig at han skriver palestinere i anførselstegn. Det ser ut som enkelte "debattanter" her på ABC Startsidens sider mener at disse menneskene egentlig ikke eksisterer. Ihverfall er de klart mindreverdige. Jeg har derimot ikke sett noen som klarer å komme med et fornuftig forslag til hvor disse "palestinerne" egentlig skal få lov å bo. Ennå er det ingen som har våget å foreslå den løsningen som ble forsøkt med et annet forlkeslag i Europa for ca 70 år siden.
Når det gjelder den danske jenta, som artikkelen egentlig handler om, synes jeg det er utrolig modig å risikere sitt eget liv for å hindre vold. Jeg skulle ønske jeg var like tøff - men det er jeg altså ikke. Det er mye lettere å sitte her i Norge og skjelle ut andre, ikke sant?
Per Martin Gjærde
4. februar 2009 - 11:12
Demokratisk?
Du skriver at Israel er et demokratisk land, og det er et argument mange bruker for å forsvare overgrepene mot palestinerne. Israel kan bryte FN-resolusjoner og internasjonal folkerett så mye de viI fordi arabere ikke er like demokratiske.
Men denne staten er ikke mer demokratisk enn at de palestinerne som bor innenfor grensene ikke har lov til å opprette egne palestinske partier.
Jødiske partier som vil kaste alle palestinere ut av Israel er derimot OK.
Palestinske statsborgere kan heller ikke eie jord i Israel. (Et tilsvarende forbud gjaldt tidligere for jøder i en del land, og var ikke mer demokratisk der.)
I tillegg kommer daglig trakassering og ydmyking av palestinske statsborgere.
Under den første Golf-krigen fikk f.eks. de jødiske statsborgerne gassmasker, men ikke de palestinske.
En stat som behandler borgere så ulikt, er ikke demokratisk.
Så er da heller ikke meninga med Israel å skape en flerkulturell stat, men en rent jødisk en.
Jeg regner egentlig med at du mente det du skrev ironisk.