Arkivbilde av hurtigruteskipet Richard With i stormfullt farvann ved Melkøya utenfor Hammerfest. Det økonomiske ruskeværet som i lang tid har herjet hurtigruteselskapet, fører nå til at 200 landansatte mister arbeidet. Arkivfoto: Marit Hommedal / SCANPIX.

Hurtigrute-ansatte i sjokk

De landansatte i Hurtigruten har vært forberedt på store kutt. Men for flere var det likevel et sjokk å få de rene fakta på bordet: 200 må gå.


– Vi har visst at selskapet skulle spare 150 millioner kroner, og at dette ville føre til mange oppsigelser. Men det er likevel et tung dag. Da omfanget ble klart for oss, reagerte mange med sjokk, sier Randi Heggelund som er hovedtillitsvalgt for de landansatte i Narvik.

Kuttene ble presentert samtidig som det kriserammede selskapet Hurtigruten ASA presenterte et resultat for tredje kvartal som er mye dårligere enn i fjor. Hittil i år har Hurtigruten ASA et resultat før skatt på minus 119,5 millioner kroner, mot 87,5 millioner kroner på plussiden i samme periode i 2007.

– Tøff melding

Selskapet er nødt til å kutte årlige kostnader til salg og administrasjon med til sammen 150 millioner kroner innen utgangen av 2009. Dette fører til at antallet ansatte reduseres med rundt 200, framgår det av kvartalsrapporten.

– At vi skal redusere bemanningen på land med 50 prosent, er en tøff melding å få. Men vi er nødt til å redusere kostnadene vesentlig, sier konsernsjef Olav Fjell i Hurtigruten til NTB.

Av de 200 som må gå, jobber 80 i Norge, og 120 i selskapets utenlandsorganisasjon.

– Vi er i en trengt økonomisk situasjon og har ikke noe tilbud om sluttpakker å komme med til de ansatte. Men arbeidsplassene til dem som blir igjen, er trygge, lover Fjell. Han avviser at det er aktuelt med flere oppsigelser, og viser til at inntektene allerede er gått opp.

– Vi har et overskudd i tredje kvartal på 60 millioner kroner. Men vi vet erfaringsmessig at fjerde og første kvartal ender i underskudd, og overskuddet denne gang er ikke stort nok, sier Fjell.

– Nytt selskap

I høst har Hurtigruten ASA solgt sin ferje- og hurtigbåtvirksomhet samt eierandelen i Nor-Cargo UK. Arbeidet med å selge ut flere virksomheter for å bedre likviditeten vil fortsette i 2009.

– Vi selger alt som ikke er kjernevirksomhet og bruker pengene til å betale ned gjeld. Hurtigruten kommer til å bli et nytt og annerledes selskap, mer lønnsomt og fokusert enn tidligere, sier Fjell.

Hurtigrutens resultat før skatt i tredje kvartal på 45,9 millioner kroner er en kraftig nedgang fra tilsvarende periode i fjor. Da endte resultatet på 136,8 millioner kroner. I hovedsak skyldes nedgangen lavere passasjertall i sommersesongen og store kostnadsøkninger.

Kvartalsresultatet ble møtt med en ytterligere nedgang i aksjekursen på Oslo Børs. Ved børsslutt hadde den svekket seg med drøye 1,5 prosent. På ett år har aksjen rast med hele 87,7 prosent. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Nytt selskap?

Hvor er det blitt av de gamle hurtigruteselskapene: Stavangerske, Bergenske, Nordenfjeldske, Ofotens Vesterålens Dampskipselskap samt Finnmark Fylkesrederi og Ruteselskap. Erdet ikke mulig å redde Hurtigruta, norskekystens stolteste og vakreste. Hva med middelhavskrus om vinteren og norskekysten om sommeren. Noe må da kunne gjøres. Legges det hele ned, er det tusenvis som gremmes. Bruk fantasien dere som har noe med dette å gjøre.

Dundrende underskudd

Ja det er det dette selskapet har presangtert over mange år,de bestemte seg for og fornye flåten sin for en del år siden,denne ivesteringen har nå knekt selskapet,nå selges båtene eller legges i opplag,folkene sies opp,kan vel forstå at de måtte fornye seg på ett tidspunkt,men skal man se økonomisk på det så hadde de egentlig aldri råd.Samtidig kan vi vel være enige om at det norske samfunnet kunne ha kostet på seg denne driften,men vi er jo gjerrige som få,så det er ikke aktuelt for bevilgende myndighet.

hurtigruten

La meg først si at det er en skam at regjeringen ikke kommer på banen, men ser vel at da blir det mindre til å leke verdens sosialkontor og kjøpe seg popularitet for i utlandet, det er vel noen politikere som sikter seg inn på en toppjobb? Som Gro gjorde?
Så til båtene; hva med å gjøre en prøvesesong som englandsbåt mellom bergen og newcastle? Disse båtene tåler jo litt ruskevær, ikke som alt det rasket som de tidligere har sendt østfra, når standarden ikke var god nok for den?

outsourcing av booking til Tallin

http://e24.no/boers-og-finans/article2792003.ece

Dersom nyheten om at hurtigruten skal legge booking til Tallin er riktig så synes jeg det er et mer enn bemerkelsesbverdig skritt å ta. Istedet burde vi hatt bookingpersonale ombord på båtene. Et stort
problem de siste årene har vært at "booking" ikke har kjent båtene, ikke har kjent kysten, ikke har kjent
regler og prosedyrer. Hvordan skal dette kunne fungere fra Tallin? Hvor billig skal vi gjøre oss selv? Vi snakkker om Norges viktigste turistattraksjon. Kanskje er der noen ansvarlige i dette ødeleggende løpet? Det er kanskje ikke de 200 som nå må gå? Dessverre så tror jeg ikke det. Ansvaret ligger et helt annet sted. Og løsningen ligger garantert ikke i Tallin.

Hurtigruta

Har selv seilt på hurtigruta,da var det aldri slike problemer.Ikke kan det legges på prisene da blir det få som har råd til å reise.Staten må inn med det som trrengs,men problemet er vel at det får ingen annerkjennelse utenriks.Med andre ord ingen stjerne for ministeren.

HURTIGRUTA

Nordlendinger har et ekstremt nostalgisk forhold til hurtigruta. Det virker som at hvis den ikke går som den har gjort i de siste 50 år, ja da dør hele nordnorge. Den var en gang veldig viktig for kysten, men ikke i dag med flyforbindelser, hurtigbåter, fraktbåter etc. Det er typisk at man også der roper på at staten skal redde den. Det må vel gå an å drive forretningsmessig uten at det offentlige skal pumpe inn hundrevis av millioner. Det virker svært overflødig at det skal være daglige anløp. Faktisk 2 anløp pr dag. 1 på nordgående og 1 på sydgående rute. I de større byene langst kysten kansje ja, men ikke på alle de små stedene. Halver kapasiteten på vinterhalvåret.