Femåring bortført av mormor

Den fem år gammel jenta fra Søgne i Vest-Agder som mandag ble bortført av mormoren sin, er nå tilbake i barnevernets omsorg.


Barnevernet overtok omsorgen for jenta fra hennes mor forrige uke. Men mandag klarte mormoren å få med seg femåringen fra barnehagen, skriver Fædrelandsvennen. Mormoren skal ha forklart personalet at hun skulle ta med barnebarnet til en avtale.

Politiet hadde kontakt med mormoren på mobiltelefon tidlig tirsdag ettermiddag, og hun hadde forståelse for ønsket om at barnet ble brakt tilbake, skriver NRK.

Mandag ettermiddag aksjonerte politiet mot en bolig i Grimstad.

– Barnet er nå på Grimstad politistasjon og blir der til barnevernet henter barnet og overtar den videre omsorgen, sier lensmann Terje Pedersen i Søgne.

Pedersen sier bestemoren ville ha avklart en del spørsmål rundt barnet før hun skulle melde seg for politiet.


Politietet sendte ut etterlysning internt av bestemoren og jenta, og politiet på Sørlandet fikk beskjed om å holde utkikk etter kvinnens bil. Det ble ikke aktuelt å gå ut med offentlig etterlysning av dem.

Inntil sist uke var kontakten mellom jenta og familien som normal. Barnet og moren har også bodd sammen med bestemoren. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Samrøre

Barnevernet er oppdragsgiver for politiet, og egentlig politiets barneavdeling.. allikevel er det politiet som etterforsker lovbrudd i barnevernet.. og ikke SEFO. Man får en lukket krets.. like sprøtt som hvis SEFO hadde vært under politiets kommando.

Barnevernet og psykiatri følger ikke politiets "fair-play" regler. De skaper sin egen jus og sin egen virkelighet etter eget forgodtbefinnende og produserer kriminelle av vanlige mennesker på løpende bånd. På denne måten holder de politiet i arbeide, og politiet er muligens fornøyd med dette. Jeg tror politiet ville tjene på å distansere seg fra barnevernet og psykiatriens terrorkrig mot befolkningen. Det er ikke forbudt å være skilt eller seriemonogam i Norge i dag, og heller ikke å være fattig eller arbeidsløs. Halvkristne kommuneansatte med stort behov for å kompansere egen utilstrekkelighet eller mangel på fornuftige arbeidsoppgaver med utstrakt maktmisbruk mot mer eller mindre tilfeldige ofre. Er du så uheldig å ha et problem eller to er disse over deg som ulver.. så kommer gribbene.. så er du ferdig. De har også en ekstrem strategi og velutviklet teknikk for å legge lokk på informasjonen til befolkningen som gjør selv frimurerne misunnelige.

Det er nok stor variasjon ifra plass til plass i landet. Enkelte steder i vårt langstrakte land får man følelsen av å befinne seg i nazi utrbryterrepublikker. Lovtolkninene er så bort i natta at man kan bare legge bort norges lover. Den er museumsgjenstand. Tett sammenvevde juntaer regjerer totalt etter eget forgodtbefinnende, og totalt uten hensyn til rettssikkerhet og trivsel i befolkningen.

Dette fører til grusomme tragedier.. politivold.. tikkende bomber osv osv.. i saker hvor mennesker er rasende etter ydmykende møter med barnevern og psykiatri. Statsansattes koordinerte og utstrakte forbrytervirksomhet må avsløres. Styres den ovenfra eller er det mer å klassifisere som en kollektiv galskap hos de som egentlig skulle hjelpe mennesker å finne seg selv og utvikle seg som mennesker.

Alle vet at barn trives best sammen med mennesker de kjenner og er trygge på. Den utstrakte bruken av tvang er selvforsterkende, for ingen vil lenger ha noe med barnevernet å gjøre frivillig. Barnevernet bør deles opp i to adskilte enheter hvorav ihvertfall den ene er kun venligsinnet og kan kontaktes uten frykt for bruk av tvang. Å forholde seg til "slemsnille" barnevernere er rette og slett for mye å kreve av barns psyke.. foreldres også.

Barnevernet trenger å overvåkes på samme måte som politiet. Idag er det umulig å kjempe med barnevernet, for de kontrollerer informasjonsflyten totalt, og kjemper på akademisk hjemmebane i rettsalen. Dette er en idrett så brutal at den må stoppes snarest mulig av hensyn til barnas beste. Det blir forferdelig urettferdig når enkelte utnytter statens monopol på omsorgsforskning til økonomisk gevinst for seg og sine likesinnede.

Hva får barna sagt i denne debatten? Ingenting. De er en brikke i maktfamilienes hensynsløse spill.

Bestemor er jo sikkert snill..

hadde det vært far eller farfar kunne nok tonen vært litt anderledes.

Mormor har ikke bortført noen

Dettte er dessverre enda et eksempel på hvor forkvaklet og pervertert vårt samfunn og systemets syn på familien har blitt.
Det er ikke mormor som har bortført sitt barnebarn, men derimot sørget for å redde det vekk fra de som allerede har bortført barnet: barnevernet.

Det er svært godt dokumentert at barn som havner under barnevernets "omsorg" og ansvar ikke klarer seg senere i livet. Tallet er så høyt som 3 av 4. det vil si at 3 av 4 som har vært under barnevernets omsorg får alvorlige problemer senere i livet. De ender som narkomane, sosialklineter, alkoholikere, psykiatriske pasienter og som selvmordsofre.
Mange vil kanskje hevde at det viser at barnevernet har handlet for sent i barns såkalt dårlige omsorgsmiljø. Men i undersøkelsene er det barn helt ned til spebarnsalder som er med. Det handler altså om at hele barnevernomsorgsystemet, strategi, kompetansje og filosofi er fullstendig feilsått og ødelegger liv. Det biologiske prinsipp er fraværende i barnevernets forståelse av barns behov for tilhørighet.

At mormor her har grepet inn og forsøkt å redde et barn ut av systemets ødeleggende klør er prisverdig.
Forhåpentligvis har både mormor og barn kommet seg ut av landet allerede.

Hilsen
Rune Nilsson
ansv.red av nettstedet www.barnarett.no

Liten korrigering til forrige innlegg

I min underskrift forsvant dessverre en s fra nettstedsadressen. Det skal være www.barnasrett.no

det er helt rett det du

det er helt rett det du skrev der. barn blir ødelagt når av barnevernet. barnevernet er makt syke. jeg har selv blitt tatt av barnevernet når jeg gikk i 3 klasse. de har ødlagt meg helt. har ikke klart meg på skolen i det hele tatt når jeg endelig kom hjem igjen. klarte ikke å full føre videregående å jeg hadde bare dårlie karakterer på ungdomskolen.. har selv fått to barn, å er livredd barnevernet enda. Barn burde bli hørt.

Du er ikke ordentlig ødelagt..

før du har topp karakterer i alle fag. :)

glemte navnet mitt. hilsen

glemte navnet mitt. hilsen iselin larsen

Barn burde bli hørt. de har

Barn burde bli hørt. de har noe de skulle ha sagt de også. desverre så blir de ikke det. er veldig synd. for de blir helt ødelagt. synd de ikke blir hørt av fosterforeldre heller.. vet om 3 barn som har det vondt der de er nå. de savner mora si veldig. å er fortsatt avhennig av mora si. har mye jeg kunne ha sagt.. hilsen iselin larsen

Barnevern og mormor

Vet vi (de andre som kommenterer) hva som har skjedd før barnevernet hentet barnet ? Eller noe som helst om moren ?

Nei

Det er det bare barnevernet som vet, og de vil jo bare ha faktabasert diskusjon, så da får vi andre holde kjeft.

Ja nå.. tenkte jeg altså på før mormor hentet barnet.. det er jo hun som verner barnet. Barnevernet verner vel mest barnevernet, men man kan ikke kalle det barnevernvernet..

Det vi vet er at barnevernet ikke forstår konsekvensene av sin adferd og ikke har evnen til å ta hensyn. Ikke gjør noen forsøk på å forbedre sine rutiner av den enkle grunn at de er totalt hevet over all kritikk. De er altfor velskolerte til å ta tilbakemelding fra andre enn rektor(dette ble sikkert for unøyaktig for deg, men prøv å assosier.. sjefen.. kongen.. osv.) De er maktmennesker som sjelden går i dialog, og når de gjør det er det kun for å svekke motpart i en slik grad at dialogen skal opphøre. Selvfølgelig vet vi ingenting om hva vi snakker om, det er fri fantasi. Barnevernet derimot.. det er fakta. Vi får bare holde kjeft vi da, så vi får et faktabasert demokrati.

Barnevern og politi

På generelt grunnlag vil jeg si at politi skal holde seg helt borte fra barnevernsaker. Det burde finnes andre muligheter enn politivold for å løse slike saker. Egentlig er det jo også helt latterlig å ha et barnevern bestående av folk som har et par tre års skolegang etter videregående, med lilla skjerf og tunnelsyn. Ja hvem tror de egentlig de er ?? Det finnes desverre ikke noe objektivt barnevern som klarer å gjøre det beste for barna som trenger hjelp. Har en følelse av at de omplasserer barn for å oppnå målsetninger. Det er antagelig en større og mer traumatisk opplevelse for et barn å bli revet vekk fra mamma enn å ha noen dårlige opplevelser i hjemmet. En mor er en mor, og det kan ikke en fostermor aldri bli, og dessuten er fostermoren der fordi hun tjener rått på å være det.

Og hvor blir det av..

de som trekker seg fra barnevernsarbeidet i protest?

Dette er sårbare og

Dette er sårbare og vanskelige saker som vi kjenner for lite til å kommentere, men dog,hvis barnet har en oppogående mormor som kan og vil ta seg av barnet bør den lille slippe å bli sendt til fremmede personer.

Du kommenterer jo saken selv..

uten å vite hvor lite jeg vet om saken.. jeg vet sikkert mindre enn du tror, og da vet også "vi" mindre. Vi visste lite om jødeutryddelsen også.. men magefølelsen burde ha advart oss da vi så nazimarsjene og den hysteriske stemningen. Ondskapen foregår aldri åpenlyst, for den ønsker ikke bli kommentert, og derfor vil den alltid slå ned på uvitenhet. Ondskapen ønsker alltid å skolere, fordi det bare er barnet eller idioten som avslører keiserens klær.. uten at nakenhet er spesielt ondt da.. men nå snakker jeg om sannheten.. uansett om den er pinlig eller ond... Ondskapen havner ikke i noen lærebok før den er avslørt og nedkjempet. Nå snakker jeg generelt her... og ikke spesifikt om barnevernet. Barnevernet er sammensatt og bare delvis et redskap for ondskapen. Det finnes vel knapt noe som bare er ondt, men det er liten trøst for den som er utsatt for noe ubehagelige uansett forsetter, og ikke blir trodd eller hørt.

En innbringende jobb gjør noe med oss. Vi velger å se bort fra det umoralske i det vi gjør. Vi opphøyer det gjerne til noe edelt, eller kanskje vi slutter i jobben vår og overlater den til noen med mindre samvittighet... men stort sett er folk avhengig av å fortsette i den stillingen de har for å bevare sånn noenlunde sinnsro, og for å holde på sitt miljø og kontaktnett.

Hvis mormor er oppegående nok til å lure barnhagen er hun også oppegående nok til å passe barnet. Hun viser også ved sin handling at hun bryr seg. Bra mormor! En hverdagshelt!

Heia mormor

Stå på mormor. Er helt sikker på at du er bedre skikket til og ta ansvaret over dette stakkars barnet en hva barnevernet er. Det var kanskje ikke den rette måten og gå frem på for og evnt.få omsorgen for barnet. Men kan forstå hvor fortvilet du er i en slik situasjon. Så stå på og vær det bare en mormor kan være. Og så får vi håpe at politiet som skal håndtere dette skjønner at de har med et sårt barn og gjøre og handler deretter. Dette betviler jeg sterk,men man kan jo håpe.

Overgrep

Hvorfor sikte bestemoren for overgrep?, sikt heller barnevernet for berøvelse av det normale liv for barnet.

Barnevernet

Det er helt tydelig at Barnevernet ikke er særlig godt likt, blandt folk flest. Men saken har altså en side til, som er taushetsbelagt, og den får vi aldri vite noe om. Kanskje Barnevernet har gode grunner i dette tilfellet. Vi vet ingenting om familieforholdene, moren eller mormoren. Vi bare antar at Barnevernet er på gyngende grunn, igjen.
Det kan godt hende at Barnevernet tar seg for store friheter, kanskje for å rettferdiggjøre sin egen stilling.
Men vi vet ikke hvordan det ville gått med barn som barnevernet har tatt seg av, om de hadde blitt hos familiene sine. Det kunne faktisk stått enda dårligere til med Iselin Larsen og hennes "medsøsken" hvis ingen hadde grepet inn. Men vi vet ikke. Vi får bare håpe at saken her, og lignende saker løser seg til det beste for barna. Jeg tror folk er forutinntatt, og får en følelse av overgrep fra Barnevernet, straks navnet blir nevnt. La oss vente og se.

En fosterfamilie tjener ikke

En fosterfamilie tjener ikke rått, bare sånn at det er sagt !!! ...Mine foreldre var fosterforeldre til ei jente i mange år, i begynnelsen bare i helgene, men etterhvert flyttet hun inn. Moren hennes hadde ikke muligheter til å ta seg av jenta etterhvert, desverre...Det var narkotika og festing inn i bildet. Ut og inn av fengsel p.g.a. stjeling, narkotika og andre lovbrudd. De levde stort sett av frelsesarmeen, de måltidene dem fikk der. Hjemme hos dem var det skittent og kjøleskapet var tomt. Det lille som var der var som regel gammel mygla mat. Som resultat av alt dette hadde hun liten omgangskrets og venner. Hun var innesluttet og veldig urolig / stresset.
Kan noen her med hånden på hjertet si at denne jenta hadde det bedre sammen med mammaen sin, istedet for et trygt og godt hjem hos fosterforeldre der hun får kjærlighet og forståelse, god oppfølging både i fritida og på skolen. Syns dere svartmaler barneværnet litt for mye her. Jeg vet det finnes eksempler på det motsatte, men mange klarer seg meget bra. Denne jenta hadde ''bukket'' under for lenge siden hvis barnevernet ikke hadde tatt over omsorgen og skaffet fosterhjem for henne. Hun er voksen nå, har samboer og 2 nydelige unger. Utdanning har hun, og fast jobb. Klarer seg utmerket i hverdagen.

Det høres ut som hun hadde det bedre hos dere..

og ingen har heller sagt at barnevernet bare gjør fæle ting. Selvfølgelig ikke, isåfall ville de jo fått problemer. Saken er bare den at det ikke alltid er konstant behov for hjelp fra barnevernet i samfunnet.. noen ganger er det mer, og andre ganger er det mindre. Når det er lite trafikk hos barnvernet legger de lista lavere for å intervenere.. og de går iblandt inn og lager problemer for barn som har det meget bra. Og disse barna får ikke si fra! Det er det som er så drøyt. De blir ikke hørt, for barnevernet har alltid rett. Dette er ikke enkeltsaker og uhell.. dette er standard prosedyre.. det at barnevernet iblandt hjelper folk å få et bedre liv er unntaket som bekrefter regelen. Barnevernet er en kosmetisk løsning på et dypereliggende problem i samfunnet.

Men hvordan vet jeg at historien din ikke er oppkonstruert.. den er jo standardisert og et typisk forsøk på å stemple barnevernebarn som barn av alkoholikere og narkomane..typisk ukristelige mennesker.. ofte er det helt andre ting, som f.eks konflikt med kommunen som betaler for lave lønninger, stiller urimelige krav til at man skal jobbe mens man er syk osv. Havner man i konflikt med de gale menneskene så er man plutselig skoletaper, narkoman(for det er jo alle skoletapere), har psykisk problemer(for det har jo alle narkomane) osv. Rapportene flagrer i hytt og pine og har null kontakt med virkeligheten. Det er ingen dialog.. det er kanskje noe spørreskjemaer som blir manipulert vilt for å skape et inntrykk av at du trenger hjelp, dvs. mister alle menneskrettigheter og at livet ditt må administreres. Ja, det hender folk trenger hjelp, men barnevernet må få en frist på å innhente samtykke fra enten barn eller foreldre, hvis ikke blir det slik det er nå at barna blir en vare som skal foredles for å gi barnevernerne middag på bordet. Det er ikke bra for noen å leve under kontinuerlig tvang uten at det foreligger rettslig kjennelse. Mange av de som uttaler seg negativt vet hva de snakker om.. det er ikke enkelttilfeller.. det er et system.. Det er også endel som lever under et ubehagelig press om å miste barna sine.. disse hører vi heller aldri om.. det trues og hintes om at de skal miste barna.. for at de skal oppføre seg ordentlig.. Dette er ikke den motivasjonen folk trenger for å oppføre seg ok.

Og hovedpoenget mitt i debaetten er jo det at barnevernet må kontrolleres på samme måte som politiet.. hvis det de gjør er bra, hvorfor nekte kontroll og innsyn da? De er jo selv forkjemper for kontroll og innsyn. Hvis det er skadelig for barna at folk får vite noe om dem, hvorfor går de da selv inn og henter informasjon om dem?(Forventer de at andre utenforstående er like skadelig for barna som de selv er?) Fordi de er bedre kvalifisert.. mottatt et stempel fra staten som gjør dem til superomsorgspersoner hevet over mannen i gata. Dette er svindel, man kan ikke utdanne seg til å bli en supermamma, det har med kjærlighet og ikke kunnskap å gjøre, og at de en og annen gang hjelper et stakkars barn er ikke noe alibi. Dette er ikke vanskelig å hjelpe noen. Det som er vanskelig er å begrense seg når man får lommene fylt av grunker for å stemple folk som hjelpetrengende.

Stakkars tapere som de kan melke maksimalt. Det er forferdelig ubehagelig å havne i en slik bås fordi man ikke digger saksbehandling og utdanning, fordi man like teater og musikk, fordi man ikke har en fet jobb osv. Det finnes mellomting mellom vellykkede og mislykkede, og enkelte barn har det bedre i fattige hjem enn i rike, men det er alltid de fattige barna som hentes inn. Fattigdom(og da er du sikkert litt narkoman tyv) er liksom beviset på vannskjødsel.. og dermed blir jo barnevernet pisken som driver hele det økonomiske systemet. Hvorfor jobbe og skaffe seg penger og rikdom.. jo fordi hvis ikke kommer barnevernet. Er det slik vi vil ha det? Hvorfor er ikke dette nedfelt i loven som paragraf? Straffen for fattigdom(eller at man virker fattig) er barnevernere på nakken.

Går man til barnevernet og spør hvorfor de oppfører seg slik de gjør.. hvorfor lyver dere.. hvorfor holder dere sannheten skjult.. hvorfor nekter dere å si ifra om ting dere vet er feil osv.. så møter du umiddelbart trusselen om "å snakke med noen".. "trenger du å snakke med noen" .. "blir tiden lang?".. en helt åpenbar trussel om å måtte prate med den hjernevaskede psykolognæringen og deres pillepushende vennlighet. Jeg har selv blitt truet med medisinsk oppfølging av folk i kommunen, og har heldigvis en oppegående fastlege.. nå har FN bestemt at irreversibel tvangsmedisinering skal klassifiseres som tortur.. så vi er ikke langt unna torturtrusler her. Og jeg og andre lurer på hva vi har gjort for å fortjene slik behandling? Nedverdigende ydmykende behandling som resultat av at jeg ikke rakk jobben fordi jeg var til tannlegebehandling.. de går til angrep før de undersøker bakgrunnen... ja nå snakker jeg om hele kommunen ikke bare barnevernet. Dette er en klikk som vil ta livet av alt individuelt initiativ og bestemme hva folk skal gjøre.. jobbe med osv. De blir forferdelig irriterte hvis de møter intelligente motforestillinger til sine egne forslag.. og det skal veldig lite til før man havner i en eller annen byråkratisk felle. Og da er barnevernet en av truslene de benytter for å ta seg av folk som ikke adlyder blindt.

Og selv om barnevernet opptrer uredelig kan de hjelpe folk, men det ville vært enda bedre om de opptrådde redelig. At de var ærlige på at de ikke vet noenting når de ikke gjør det. Nå er standard politikk å komme med løgner, så må foreldre motbevise løgnene. Det er nok å så tvil.. så må foreldre motbevise at det finnes tvil. Dette er for drøyt. Jeg oppfatter det som kriminalitet, og når man protesterer så får man nye angrep rette mot seg.. man vet ikke hva man snakker om, man er depressiv osv. Det går faktisk ann å ha det bra selv om barnevernet eksisterer, men har fortsatt rett til å uttale seg selv om man er uenig meg barnevernet, dette virker det som barnevernet selv ofte har vanskelig for å tro. Jeg håper virkelig folk flest er intelligente nok til å gjennomskuet barnevernets statlig vernede barnebissniss som ekstremt kynisk. Den har oppstått som et resultat av manglende tilbud på intressante og utviklende jobber til befolkningen. Vi skal nå leve av å plage hverandre og holde hverandre nede, spre dritt om hverandre, sterilisere og eksludere hverandre sosialt slik man har erfaring fra i østblokkland for noen år tilbake.

Barnevernet er en moderne gapestokk, og man kan havne i den fullstendig uten annen grunn enn å ha tråkket feil mennesker på tærne.

helt feil. vi hadde det mye

helt feil. vi hadde det mye bedre hjemme de hadde ingen grunn til å ta oss. de fikk en melding av en nabo som hadde misforstått det vi hadde sagt. derfor tok like greit barnevernt oss, å skjekke oss. de tok med oss på en kjøre tur å lovet oss å få komme hjem igjen etter turen men nei da det fikk vi ikke. de jugde oss mitt i trynet, vi viste ingenting om hvorfor de tok å hentet oss. de ville bae prate. jeg kunnet ha hatt det mye bedre den dag i dag. jeg går til pyskolog for det den gangen har ikke kommet over det enda å det har gått mange år nå. det siste barnevernet sa til min mor var ikke føl deg for trygg, vi kommer til å ta barnebarna dine når barna dine får barn, vi følger med dere.. å det skal jeg love dere at de har gjor, hadde vi blitt mishandlet eller noe annet så hadde det vært greit. hadde de tatt tester på oss den gangen så hadde de skjønt hvorfor vi var som vi var på skolen å om hvorfor vi slet. vi har adhd derfor var vi som vi var den gangen. men den gangen så var det ikke så mye snakk om adhd, å det var vanskligere å oppdage det på jenter enn på gutter. nå har barnevernet tatt mine tante barn på grunn av bagateller, de lager sin egen historie til en masse dritt om ting å personer de ikke liker. de er ikke der for barna. de får heller gripe inn der det er snakk om dop, alkohol,misshandlios sin ng av barn eller at foreldreren ikke er mye hjemme.men heller ute på byen,hverdag,mens barna er hjemme alene hele tiden. tante barna mine hadde det bra hjemme hos sin mor. hadde de hatt det vondt så hadde de trivdes der de er nå. men det gjør de ikke, når mora dis ringer så skriker de i telefonen å sier at de vil hjem å er helt ute av seg. elsker deg mamma sier de vi vil bo hos deg vi. kan vi komme nå. de har det vondt nå. å de blir enda mere ødelagt vis vi ikke får de hjem snart.. blir irritert på barnevernet,de burde høre barna. de har noe de skulle ha sagt de også. har et barn det vondt hjemme så sier de det.. barnevernet burde skjekke en sak bedre enn å bare ta et barn med en gang, de kan heller hjelpe foreldre i hjemme sitt i stede. som de skal gjøre.. men det gjør de ikke desverre. HØR BARNA.

barnevernet gjør mye...

barnevernet gjør mye feil. De er ikke utdannet nok til å ha den viktige oppgaven de har.
regjeringen har mye og ta til her også,men også de har for lite kunnskap.

Hei Espen.

Denne historien er ikke oppkonstruert som du antyder. Dette er ikke ting vi har hørt gjennom barnevernet. Det jeg skriver her er ting som jeg og min familie såg med våre egne øyne. Foreldrene mine hadde god kontakt med moren til denne jenta og var ofte på besøk. Faren hennes døde av en overdose mens jenta bodde hos mine foreldre. Jeg tror det er mange flere barn enn det vi aner som som har det slik som henne.
Foreldrene mine var også fosterforeldre til en annen jente som mistet moren sin. Hun orket ikke bo sammen med pappaen sin som ikke brydde seg om henne lenger. Hun tok selv kontakt med barnevernet.