Saera Khan sier nei

Stortingsrepresentant Saera Khan har gitt beskjed til Oslo Aps nominasjonskomité om at hun sier nei til å stå på partiets liste ved neste stortingsvalg.


Ti minutter før Oslo Arbeiderparti skulle holde pressekonferanse for å presentere nominasjonskomiteens forslag til stortingsliste, tok Saera Khan selv kontakt med nominasjonskomiteens leder Geir Axelsen.

Khan ga da beskjed om at hun ikke ønsker å stille til gjenvalg. Sent onsdag kveld innrømmet Khan at hun har brukt store summer på å ringe såkalte klarsynte fra sin stortingstelefon.

– Hun understreket at hun ikke har gjort noe ulovlig, men at hun opplever den situasjonen hun er kommet i, som veldig vanskelig personlig. Hun sa at det derfor er best for henne, og også for Oslo Arbeiderparti, at hun trekker seg fra lista, sier Axelsen til NTB.

Ville granske saken

Onsdag kveld, før Khan kom med sin innrømmelse, innstilte nominasjonskomiteen i Oslo Arbeiderparti Khan på sjetteplass på sin stortingsliste. Komiteen varslet torsdag at den ville granske saken.

– Hvis hun ikke hadde trukket seg, ville jeg ønsket at nominasjonskomiteen satte seg bedre inn i saken for å få en oversikt over hva dette dreier seg om, og så vurdert hennes kandidatur ut ifra dette. Nå har vi ikke fått muligheten til å gjøre det, og det må vi respektere, sier Axelsen.

Axelsen vil ikke si at han ble lettet da Khan trakk seg, og han understreker at han håper Khan vil fortsette som aktivt medlem i Oslo Arbeiderparti.

– Dette er først og fremst trist for Saera, og jeg tror de aller fleste i Oslo Arbeiderparti føler med henne i den situasjonen hun er kommet opp i. Jeg mener hun har veldig mange gode kvaliteter som politiker, sier Axelsen til NTB.

Minoriteter

Dersom de fem øverste kandidatene på lista blir stående, må det komme en ny kvinne inn på sjetteplassen for at lista skal være i overensstemmelse med partiets vedtekter. Oslo Arbeiderparti kan likevel ikke garantere at sjetteplassen går til en person med minoritetsbakgrunn.

– Jeg tror ikke jeg skal gå inn nå og spekulere på eller legge noen føringer på hvem som skal inn på sjetteplassen. Nå står lokallagene fritt til å komme med sine synspunkter, og vi i nominasjonskomiteen vil vurdere dette i ro og mak fram til neste listeforslag sendes ut, sier Axelsen.

Partisekretær Rune Tokle i Oslo Arbeiderparti sier at nominasjonskomiteen har ambisjoner om å få personer med minoritetsbakgrunn høyt opp på lista.

Neste kvinne på nominasjonslista som har minoritetsbakgrunn, er Karima Abd-Daif, som i dag er ført opp på 16. plass. Foruten Saera Khan er Khalid Mahmood den personen med minoritetsbakgrunn som rager høyest på nominasjonskomiteens listeforslag. Han står på 11. plass.

Kritikk

Arbeiderpartiets parlamentariske leder Hill-Marta Solberg sier at tilliten til Khan er svekket fordi hun har løyet om mobilregningene.

– Det er helt klart at når sannheten holdes tilbake, så gjør det noe med tillitsforholdet. Khan har ikke fortalt hele sannheten, selv om hun fra første dag har fått klare råd om å gjøre det. Det er det vondt å forholde seg til. Jeg veldig skuffet, og jeg er lei meg for at saken er blitt som den er blitt, sier Solberg.

VG avslørte for to uker siden at Khans mobilregninger lå høyt over andre stortingsrepresentanter. Avisen skrev også at Ap-representanten har ringt spåkoner, noe Khan hele tiden har nektet for. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Riktig avgjørelse

Når jenta ikke klarer jobben sin uten konsulent hjep fra spåkoner i flere hundre tusen kroners klassen,
da skjønner vi at "FJÆRA HAR RØKET OPPE I KRANIJE POTTA ET STED.

Hva i himmelenes navn har et slikt menneske på Stortinget og gjøre for oss.

Hva ??

Flott!!!!!!!

Det skulle bare mangle, synd at det ikke er flere som deg som tar hatten sin å går! Slik som du har drevet på går bare ikke ann! Takk morn til deg!!!! Takk å pris. Bra du hadde slikt vett oppe i KRANJEPOTTA att du skjønte hvor dette bar, takk å pris. Sikkert ledig jobb til deg i en cebabsjappe.

Vel jeg vet ikke helt jeg--

Hmm.. ca 1/3 del av gjelda mi.. Arbeiderpartiet sier : Hun er jo ung og man gjør jo feil i ungdommen.. Artig.. Da så.. Gleder meg til å høre mer fra den kanten.

Men uansett.. oi fin regning..

Svar J Berglund

Ja enig, men hva med andres gjeld hmmmmm ???????

Fritt frem!

Slik Ap legger dette frem, er det jo bare for unge folk å lure og kanskje verre ting. Man kan jo bare si at "jeg er jo ung og dum".

På tide!!

Hun har nok blitt skviset ut av Ap ledelsen. Tror ikke hun hadde gått av hadde det ikke vært for at hun ble presset ut fordi slike som henne ødelegger bare for partiet. Hun tenker sikkert på det, men tenk på å hun ødelegger for innvandrerene. Hun skulle gå frem å vise innvandrerene et positivt ansikt, og takker med løgner og ikke minst alle pengene hun prøvde å lure fra det norske folk. Tror ikke helt om å STOR SKADE hun har gjort mot innvandrere og seg selv!!

Svar Bjørn Helge Solbakken

Ja enig med deg, får håpe hun må gå- slike trenger vi ikke. Mørk eller hvit, spiller ingen rolle!

Slapp litt av da folkens!

Hvor stor forbrytelse er dette egentlig? Hadde en av deres kjære etnisk norske FRP-politikere gjort det samme, hadde dere sikkert ikke brydd dere stort. Hun har sikkert har et problem (på linje med gamblingproblemer etc) når hun ringer spåkoner for så mye, og hun skulle jo ikke brukt stortingstelefonen til dette. Men hun har jo altså betalt tilbake mye penger (alle på stortinget står i utgangspunktet fritt til å bruke telefonen til private formål), og som sagt er ikke dette den største blødmen i verden.

En opplysning til dere som tror hun er innvandrer: Hun ble født i Oslo i 1979, og har bodd her hele livet.

Det er dårlig skjult rasisme når noen foreslår at hun skal få seg jobb i en kebabsjappe. Mange av annen etnisitet jobber i kebabsjappe, og innlegget viser dermed at vedkommende mener alle med annen etnisitet bare kan jobbe i kebabsjappe. At hun liksom "lurer penger fra det norske folk", er like tåpelig. Som om hun selv ikke er en del av det norske folk da eller?

Skjerpings.

Svar til Alvar Sletten.

Hei !
Du skjønner det at dette med kebabsjappa, er bare et bilde på hvor slike mennesker hører hjemme
i arbeidslivet og ikke i Stortinget organ.

Det er helt sikkert ikke noe RASISME i dette da.!!

1. Hadde en FRP-politiker

1. Hadde en FRP-politiker gjort dette, hadde det vært OVERALT i media, det skal jeg love deg!!

2. Du mener hun har et problem som har ringt spåkoner så mye...
Har det falt deg inn at hun kanskje faktisk KJENNER denne spåkona som hun har lagt igjen så mye penger hos, og at de kanskje deler "potten"?
En fin måte å melke penger ut av statskassa på...

Du virker ganske naiv.

KHAN.....Kan Ikke....

Khan har fått jobb som spåkone, tror hun vil passe bedre der enn på Stortinget. Resten av gjengen der venter på å få hennes telefonnummer. Så no skal det bli telefonregninger,, pass på lommeboka.

AP KHAN

Nå ser vi ihvertfall hva skattepenga går til
Korrupsjon overalt !

Svar til AP KAHN

Hei. Enig med deg der. Hvor går pengene? Hva er garantiene for at pengene kommer dit dem skal? Dem vet det ikke selv en gang. Skrive ut skjekker på MILIARDER av kroner som skal redde noen trær nede i busjen??? Skjønner du? Hva med alle oss her hjemme som kunne trenge en ekstra slant til ditt å datt? Nei vi må betale skatter å avgifter ut av hvitøyet så det holder! Hva blir det neste tro? Bensin å diesel avgifter- bompenger osv: Synes det er rart at ingen reagerer snart. Vi finner oss i alt, om bensinen å dieselen hadde kostet 28 kr literen, javel hadde vi sagt da. Beklager men jeg blir bare mer å mer frustrert! Hvorfor er det ingen som gjør noe???? Noe forslag??

Bra foto som er brukt. Man

Bra foto som er brukt.
Man kahn se hennes tredje øye.
Nei, vent det var en acne vulgaris

Dette er faut.....

Det er trist å se at det igjen er et hunnkjønn som driter seg ut! Det er så at jeg nesten blir flau & jeg lurer litt på meningen med kvinnekvoteringen. Klart at jeg ønsker flere kvinner i sterke posisjoner, men det skal da ikke gå utover troverdighet & styringsevne.
Nå har Saera Khan valgt å trekke seg fra valg listen. Det er greit! Så kan hun tygge litt på feilene & heller stille til nest valg når hun har blitt litt mer ”voksen”. Forresten…. Er 29,5år uerfarent ungt? Hva er da voksent? 45 år? Eller kanskje man aldri blir voksen & erfaren i dette yrket?!?!!?
Må bare få nevne at jeg synes det samme om såkalt minoritets KVOTERIN….

Kahn

Ho er vel sikkert ikkje noe dårligere en resten av gjengen som sitter på stortinget, bar det at ho vart oppedaget.
Når en ser korleis dei sprer om seg med penger for å være storkar i utlandet å så lar de fedrelandet forfalle. Legger ned sjukehus, stenger avdelinger for å spare penger, men de kan ta med seg 50-60 milliarder og bruke på miljø tiltak i utlandet. Kan vi ikkje gå sammen nå og begynne å boikotte og streike mot pengebruken.
Vi er litt naive her i landet, vi klager og klager men vi jør ikke noe med det.
Skulle ønske eg var en resurssterk person som kunne offret litt mer tid på å få regjeringen til å skjønne at de har helt feil fokus når det gjelder fordelinger i statsbuskjettet.
De sier at de skal få vekk fattidommen i Norge og så setter de opp renta?? Normal tankegang vil da kjapt kunne finne ut at det medfører større fattigdom.
Men det er klart at når du sitter på stortinget og tjener mellom 600 000 og 1 500 000 i året så har du ikke mye begrep om hva et normalt liv vil sei. De har like mye på en måned som en minste pesjonist har på et helt år.
De skulle fått levd på 7000 i mnd i noen år å sett hvordan det var. Det er trass alt de som bygget opp landet vårt etter krigen nå som er pensjonerte.
Stortinget er som bukken og havre sekken mener eg.

Enig.

Dei som set på tinget i dag er så virkelighetsfjerne som det går an og bli, har sansynlegvis alldrig vert i ein jobb der dei må bruka nevane sine.

FLAUT

Til Alvar Sletten. Hvis dette hadde vert FrP, som ALLTID får på pukkelen. Så hadde det stått i ALLE aviser & nyhetsforsendelser, & med STORE bokstaver.
Til Tommy BueSky. Det er fornedrigende å mene at kebab sjapper er lavest på arbeidsrangen. Jèg kan IKKE fordra kebab, men det er en arbeidsblass like god som kles butikk, farmasøyt, billettkonduktør, vaske yrke, overflatebehandling, kunstner, barnepedagog, o.s.v. i det uendelige.
Til meg selv…. Det er flaut å skrive faut! …. =)

Frp og den evinnelige stakkarrollen...

Det er ytterligere en stortingsrepresentant som har fått pålegg om å stanse telefonbruken sin. Vedkommende er fra Frp, men er ikke hengt ut på avisforsidene av den grunn. Denne saken har selvsagt ingenting med partipolitikk å gjøre, men mobberne fra ytre høyre har sikkert nok amo for flere uker ennå. Khan tok konsekvensen av egne handlinger. Respekt for det!

Denne FRP-politikeren har da

Denne FRP-politikeren har da ikke prøvd å lurer seg unna med løgner!?!

Så har da også

Så har da også Frp-politikeren fått beskyttelse av Stortingets presidentskap, og dermed unnsluppet kryssforhør av pressen. Det gjorde ikke Khan. Selvsagt finnes det ingen unnskyldning for løgn når man besitter et embete basert på tillit. Poenget er at denne saken dreier seg om personlige forhold, og ikke partipolitikk eller "stakkars Frp", som noen utrolig nok alltid prøver å vri det til.

Det gå en grense .....

Jeg er ingen tilhenger av Khan, men det går en grense for ufint språkbruk. La oss være litt mer siviliserte, og ikke synke ned på et nivå som vi helst ikke vil være bekjent av

Politikerforakt bare STIGER.

Synes det er alt for mye grums fra stortingpolitikere. Og alt skal hvist ties i hjel, dysses ned. Det har jo gått slag i slag siden medlemskapjukset til ungdomspartiene. Venter i spenning på at det skal skje noe i denne pensjonsaken, der sitter det jo storfisk som Berntsen og Bondevik i garnet og der får vi virkelig se på. om det er forskjell på kong Salomo og Jørgen hattemaker. Ellers synes jeg denne spåkoneafferen også er straffbar. Om det ikke var begrensning på telefonbruken for politikerne, er det vel svindel fordet. Glemmes skal heller ikke oprasjonene til Gro Harlem og mannen. Det og skulle ikke anmeldes. De batalte jo tilbake for oprasjonene, men jeg fikk aldrig med meg at de gjorde opp for rekreasjonsoppholda som jo var dyrere.

Er det ingen..

Er det ingen aldresgrense på dette forumet?? Synes man ihvertfall burde være over 13 for å få skrive her... Tror det er MANGE som er under det her. Håper egentlig det ihvertfall...

Tror nok de fleste er gamle

Tror nok de fleste er gamle nok, men kanskje ikke modne noe!

Hadde saken vært det at det

Hadde saken vært det at det hadde vært en "hvit" norsk statsborger som hadde begått denne ugjerningen, så hadde det nok fått værre følger enn det hun fikk.

Dette er da vel et nytt typisk tegn på at de med innvandrerbakgrunn i Norge blir bedre behandlet enn det vi behandler våre egne. Litt rart å tenke på egentlig det hvor naive vi egentlig er. Tro det beste om noen som bare svindler.. Ikke noe særlig smart av oss. Vil tro om denne forskjellsbehandlingen fortsetter, så er det nok borgerkrig før 2020!

Kanskje litt å ta i, men det kommer til å ende opp her som i de landa disse folka kommer fra. Nemlig ei stor suppe med selvmordsbombere og masseslagsmkål, som sist gjengene fra grønland og furuset som røyk sammen på furuset.

Enda et prakteksempel på at den rød/grønne sida trekker Norge nedi møkka ved å fortsette å bare stemple alle inn.