
Bjugn-barn anmelder Hammern
Solveig Marie Johnsen (20), et av barna i Bjugn-saken tidlig på 90-tallet, anmelder Ulf Hammern for uttalelsene om at de ble hjernevasket.
Det var i april at Hammern, som ble frifunnet for seksuelle overgrep, i Adresseavisen omtalte de berørte barnehagebarna som «hjernevasket av sine foreldre».
– Da jeg først leste om dette, ble jeg litt satt ut over at han gikk ut i avisa med noe slikt. Jeg ble rett og slett sint og veldig skuffet. Å komme med en slik uttalelse er krenkende både overfor meg og min familie, sier Solveig Marie Johnsen til VG Nett.
Sammen med advokat Kai Stephansen i advokatfirmaet Strand i Trondheim har hun kommet fram til at hun vil anmelde Hammern for ærekrenkelse.
Ulf Hammerns advokat, Sigurd J. Klomsæt, ønsker ikke å kommentere anmeldelsen. (©NTB)

Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet
Lesernes kommentarer
John Kornelius Idland
8. august 2008 - 11:08
Æ r e s k r e n k e t - hvem ?
Den vesentlige delen av denne viten var dessuten viden kjent allerede f ø r Bjugn-farsen ble vasket og kokt sammen av visse individer i Bjugn & Omegn.
I mange land - også i Norge - ble denne fagkunnskapen forsøkt matet inn i tomme hoder ved hjelp av TV-programmer, og altså i god tid f ø r Bjugn-forestillingen ble regissert. Det frembrakte imidlertid ingen merbar effekt i det selvbestaltede norske fagmiljø (-eks. legeeksperten Kreyberg-Normann).
Bjugn-farsen er en av tidenes versting-saker hva gjelder blottlegging av norsk medisinsk-faglig og rettergangsmessig lavnivå (-her er det jaggu sterk konkurranse om hedersmedaljene).
Lik uttrykket quisling er også Bjugn i ferd med å bli tatt i bruk internasjonalt - muligens der også misbrukt - da ofte som en peker til en slags åndemanet udyktighet, helst innen rettsvesen og legevitenskap.
At dette Bjugn-barnehagebarnet nå, etter 15 års helvete for Hammern m/familie, føler seg noe æreskrenket, det tror man så mer enn gjerne. Hun bør da også ha i mente at hun selv og personer rundt henne er en vesentlig del av årsaken til den spottbefengte internasjonaliseringen av BJUGN.
Om hans uttalelse - muligens - skulle være noe upresis og da bittelitt æreskrenkende, må hun gjerne ta med bjugnaktig ro, og i stedet lese n ø y e gjennom professor Andenæs sin ytterst habile dissekering av Bjugn-farsen. Denne lille og lettleste blekka anbefales på det aller sterkeste som grunnpensum for barnehage-ansatte, foreldre og alle dem som tror at de vet. Noen vil da forhåpentligvis erkjenne at kun god tro og store munnhell ikke alltid strekker til. Faglig orden og redelighet må være aktivt tilstede, på ethvert plan.
Forøvrig tilsier både det retts-historiske forløp og ganske vanlig folkeskikk at Hammern m/familie nå bør tilkjennes ro og et visst slingringsmonn, selv om enkelte av farse-aktørene derved skulle få lilletåa si i klem.
Erfaringsbakgrunn hittil gjør at man ved en slik anmodning bør være realistisk, hvilket her altså dessverre må bety ikke optimistisk.
Bård Espeland
8. august 2008 - 11:42
hjernevask
Trond Simonsen
8. august 2008 - 11:58
La Hammern få fred!
La nå Hammern og familien få fred.
Æreskrenkelse fra en nå 20 åring? Er det penger Frk. (Har vel lov til å kalle henne det uten å vite om hun er frøken - uten å krenke henne) Johnsen er ute etter? Eller skjer det for lite i hennes liv?
Etter det jeg har fått med meg er Hammern frikjent for tidligere anklager. La han og familien få fred. Vi trenger ikke USA tendenser her i steinrøysa.
Einar Olsen
8. august 2008 - 13:31
TAKK !
Jeg har absolutt ingen forutsetninger for selv å kunne uttale meg i Bjugn-saken spesielt, men har selv, som alenefar gjennom mange år absolutt forutsetninger for å uttale meg om kvinnelige ansatte i skole og barnevern, samt psykologer innleid og betalt av barnevernet. Forrannevnte personer/institusjoner i Norge er den største fare for "barnas beste" (som de selv kaller det så fint).
Det som reddet meg var mest sannsynlig at jeg fikk "truet" igjennom en uavhengig psykolog, samt at dommeren forlangte dommeravhør av barnet (mitt eget). Dommeren var en gammel ringrev som ikke lot seg påvirke av unge "fjoner" som både prøvde å nekte dommeravhørene og å utsette saken i det uendelige. Den første dommeren (jeg snakker her hele tiden om byretten/tingretten) var en kvinne, og etter min påstand om at hun allerede hadde forhåndsdømt meg i saken, var hun altså ikke tilstede unner selve rettsforhanslingene.
Jeg oppfordrer alle som kommer i en konfliktsituasjon med skole, barnevern eller annen statlig institusjon
å kjempe på det sterkeste for å få sin egen uavhengige psykolog. Hvis saken involverer barn, forlang dommeravhør av barnet/barna.
Etter å ha lest ditt innlegg John Kornelius, forstår jeg at Norge påberoper seg å være verdensmestere også på dette område.
Einar Olsen. Fredrikstad.