Risikerte armen for å redde hai

En australsk veterinær risikerte armen for å redde en hai som hadde svelget en enorm fiskekrok.


En tre meter lang sandtigerhai ble reddet fra en lang og pinefull død etter at en australsk veterinær risikerte armen sin for å redde den. Haien hadde svelget en gigantisk fiskekrok som hadde satt seg fast i munnen.

Den forvirrede hunnhaien ble oppdaget av dykkere utenfor New South Wales, på østkysten av Australia.

- Den så ikke ut til å ha det vondt, men det er åpenbart at den ikke kunne jakte eller spise ordentlig og ville ha strøket med, forteller dykker John Natoli til avisen Daily Mail.

Natoli fikk varslet lokale myndigheter som sendte ut spesialdykkere på jakt etter den utrydningstruede haien.

Ved hjelp av lasso og et bur klarte dykkerne å fange haien på fjorten meters dyp og heise henne opp til overflaten, hvor hun ble snudd på rygg for å miste bevisstheten, slik at den omfattende operasjonen kunne fullføres.

En ekspert fra dyreparken Sea World stod for det mest risikofylte inngrepet. Bare beskyttet av et stort plastrør, måtte veterinær David Blyde stikke hele armen sin inn i haiens gap for å få fjernet den meterlange stålkroken.

– Som veterinær ender jeg ofte opp med å stappe hånden opp på steder folk finner lite attraktive, forteller Blyde til tv-kanalen Seven Network.

Haien ble deretter sluppet ut igjen i Stillehavet, og skal ifølge forskerne ha stor sjanse for å klare seg bra.

Sandtigerhaien regnes for å være en av Australias mest utrydningstruede marine dyrearter etter å ha blitt utsatt for gjentatt overfiske.

Ifølge nyhetsbyrået AP finnes det i dag færre enn 300 eksemplarer igjen av arten utenfor østkysten av Australia.

Veterinær ved Sea World, David Blyde, risikerte armen sin på å fjerne en meterlang fiskekrok som satt fast i haigapet. Foto: AP.Veterinær ved Sea World, David Blyde, risikerte armen sin på å fjerne en meterlang fiskekrok som satt fast i haigapet. Foto: AP.

Lesernes kommentarer

tøffing med hjertet på rett sted

det er dette som er virkelig miljøvern'haien er med på å holde havet friskt og rent,noe som er blitt bevist
vitenskapelig.

det er kjempe bra

detta var veldig godt gjort hurra for ham

Hai med fiskekrok

Dette er ikke fiskekrok men en klepp for å få fisk opp i båten