
Foto: Scanpix.
Vil ha risikofri fyllekjøring
– Norske veier må bli så gode at det blir risikofritt å kjøre i ruspåvirket tilstand, mener leder av Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget, Per Sandberg (Frp).
– Selv om man kjører av veien fordi man har snakket i mobilen eller er rusa, bør Norge ha så gode veier at man kan overleve, sier Sandberg til Dagsavisen.
Fredag presenterte Dagsavisen en oversikt som viser at over halvparten av årets dødsulykker kunne vært unngått hvis bilistene ikke hadde kjørt i rus, for fort eller vært uoppmerksomme. Det er blant annet slik at 42 av dødsulykkene var utforkjøringer, ifølge Autoriserte Trafikkskolers Landsforbund.
Sandberg fastholder likevel at det er dårlig veistandard som er årsak til at så mange dør.
– Jeg stoler mer på svensk forskning på området, som viser at god veistandard får ned dødsulykkene, sier han.
Flere fotobokser, kontroller, fartsbegrensninger og kampanjer er ikke veien å gå for å få tryggere trafikk, ifølge Sandberg.
– Det hjelper jo ikke. Fokuset må ikke være på kontroller, men på å bedre infrastrukturen, mener Sandberg.
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) mener Sandberg tar feil.
– Hvis Sandberg skulle hatt rett, måtte risikoen for ulykker ha vært mindre i land som Tyskland og Frankrike, hvor standarden på mer av veinettet er høyere enn her til lands. Men slik er det ikke. Sammen med Sverige, England og Nederland er Norge blant landene med færrest omkomne per 100.000 innbyggere, sier hun. (©NTB)

Høytlesning gir skoleflinke barn
Grekere retter sinnet mot EU
Lesernes kommentarer
Steinar Barstad
12. juli 2008 - 7:48
Risikofri fyllekjøring
Ikke nok med at han var beruset på stortingets talerstol, men nå går han lengre med å si at det er veiens skyld om man kjører av veien i fylla, makan til vrøvl. Han må være gal!
En varsku til alle dere som har tenkt å stemme FRP, om dere kjører bil, eller er passasjer i ei bil tar dere da sjansen på å stemme på et parti som vil tillate fyllekjøring. Dere kan jo møte dem på veien......
12. juli 2008 - 10:47
Det var denne reaksjonen det røde media håper å oppnå
Det var nettopp det journalisten som skrev dette, ønsket å oppnå. Med store krigsbokstaver ønsker flere røde media og røde partitilhengere å insinuere at Sandberg ønsker å legalisere fyllekjøring samtidig som man atter en gang vil minne folk om at Sandberg kanskje var beruset på talerstolen - enten han hadde tatt seg en pjolter, eller av en annen grunn opptrådte slik at media fikk seg til å skrive at han var ruset. (De har forresten sjenkerett på Stortinget.) Media passer godt på å gardere seg slik, at de kan si at de aldri har skrevet at Sandberg vil legalisere fyllekjøring, men mye kan leses mellom linjene. At man ønsker at det er slik det det gjerne kan tolkes, det er det ovenstående innlegg bevis på. Kanskje det meners at fyllekjørere ikke har livets rett om uhellet skulle være ute? Det er et merkelig samfunn vi har. Det Sandberg mener er, skulle noe skje, burde folk kunne håpe på å overleve selv om føreren av ulykkeskjøretøyet er ruset. Det er dessverre en kjensgjerning at mange dødsulykker forårsakes av at føreren er ruset. Men det er neppe det samme som at Frp ønsker å legalisere promillekjøring. .
Ove Kristensen
13. juli 2008 - 11:50
Snodig formulert av Sandberg, men samferdselsministeren er verre
Sandberg vil ha bedre veistandard. Det er poenget hans. Han har valgt å argumentere for dette med å hevde at han tror bedre veier vil virke positivt på ulykkesstatistikken. Han underbygger argumentasjonen med å vise til svensk forskning på området.
Han kunne selvfølgelig ha valgt andre vinklinger når han argumenterer for bedre standard på veiene. Som at det mange steder vil være samfunnsøkonomisk fornuftig å bygge bedre veier for å korte ned reise og transporttid. At forbedringer i veinettet skaper et tettere hjemmemarked for mange norske bedrifter og dermed bedrer norsk konkurranseevne i et internasjonalt mardked. Og ikke minst at Norge faktisk har råd, veldig god råd, og at investeringer i infrastruktur her hjemme er den mest fornuftige og langsiktige måten den nasjonale formuen kan forvaltes på. Og at dette ikke trenger å være spesielt inflasjonsdrivende. Kontrakter om veibygging i Norge kan tegnes i utlandet med utenlandske selskap, slik det er gjort i tilfellet ny motorvei mellom Kristiandsand og Arendal, der et tysk firma står for utbyggingen.
Langt VERRE er det at samferdselsministeren; Liv Signe Navarsete (Sp), IKKE vil ha bedre veier???!
Og hva er argumentasjonen for dette? Jo, de har fine veier i Tyskland, men flere ulykker på veiene enn oss? Vi trenger vel ikke å innføre fri fart på veiene slik som i Tyskland fordi om vi bygger bedre vei?
Og skal man blande inn alkohol og fyllekjøring i denne diskusjonen så må det vel være klart at vi heller ikke trenger å oppta tysk og fransk alkoholkultur selv om veiene blir bedre?
Jeg trodde det var samferdselsministeren sin jobb å arbeide for bedre veier i Norge. Jeg har visst ikke skjønt dette her jeg...eller?
Frode Larsen
12. juli 2008 - 8:36
Skjerpings!
FrP vil bygge veier som er vesentlig bedre enn de vi har idag. Videre vil FrP redusere skatter og avgifter slik at vanlige folk også kan få råd til å kjøpe trafikksikre biler. Sittende "kommunist regjering" er de som er "gal" - de bevilger ikke (og vil heller ikke) penger slik at vi kunne unngått masse dødsulykker på norske veier samtidig med at de "flår" alle slik at de ikke har råd til nye miljøvennelige trafikksikre biler!
Videre er Frp's velgere meget oppegående personer som vet hva som er tillatt i dette landet - trenger ikke noen skremsels propaganda - du burde skamme deg for å kalle FrP's velgere for "fyllekjørere".
Ha en flott dag :-)
Tor Amundsen
12. juli 2008 - 8:53
Ingenting....
Nå ble dette også en avsporing, men søkelyset må rettes mot menneskets adferd og ansvar. Det tør ikke politikere fra noen partier. Og der er faktisk FRP verst. I frykten for å miste velgere legger de ansvaret på omstendigheter og omgivelser, i stedet for å ansvarligjøre enkeltmennesket. Det er puusih\g av et parti som er så fokusert på enkeltmenneskets rettigheter.
Ingenting skal ta fra meg trua på at det er der vi må begynne, sjøl om det kanskje vil koste litt anstrengelse. Husk at livet er ikke bare å kreve, det innebærer plikter og. Det har de fleste glemt.
Tor Amundsen
12. juli 2008 - 8:56
Selvsagt skal det stå
Stian Guttormsen
12. juli 2008 - 15:57
Tildels veldig enig
Generelt synes jeg også folks holdninger til fyllekjøring er eksemplariske etter å ha vært en god del i utlendighet og fått sett hvordan folk flest forholder seg til alkohol og kjøring der.
Jeg passerte ikke mindre enn 3 fartskontroller og 1 promillekontroll på litt over 4 timer for noen uker siden så forebygginga er allerede på plass etter min mening. (selv om vi nok kan diskutere frem og tilbake i det uendelige om det er nok og hva som er mest effektivt)
Men det er da vel ikke dermed sagt at vi ikke samtidig kan minimere sjansene for dødsfall og varige men når uhellet først er ute? Hva er så skremmende med å akseptere at folk flest kan komme til å tråkke i salaten en gang i blandt? Folk er ikke perfekte og kommer aldri til å bli det. Det er utopi å tro at forebygging og holdningsendringer skal redusere ulykkesstatistikken til null selv om jeg er helt enig i at det kan gjøres mye bra på det feltet.
Hva journalisten ønsker å oppnå bortsett fra usaklig frp-hets skjønner jeg ikke. Jeg synes det er et interessant innspill siden det dør ganske mange og enda flere blir varig skadet på norske veier hvert år men den innpakninga det fikk av journalisten her anser jeg som et arbeidsuhell av heller smakløs karakter. Dette avler ikke annet enn en tåpelig, utmattende og formålsløs pissekonkurranse mellom røde og blå.
På tide å kutte skittkastinga og heller diskutere saklig.
Prøv å ignorer hvilket parti dette kommer fra og se på innholdet i stedet.
Odd Johannessen
12. juli 2008 - 10:12
Selvsagt er det bak mål
Men hva Sandberg virkelig sa og hvilke ord journalisten har lagt i munnen på han, vites ikke.
Det er selvsagt sjåføren som er ansvarlig, ikke veien.
Stadig ser jeg bilister uten sikkerhetsbelte, som sitter bak rattet med mobilen klistret til øret. Det fomles med CD'er, justeres på radio. I det hele tatt; uoppmerksomhet. Ja, jeg har sittet ved siden av en som i 80 km tastet tekstmeldinger!
Det er litt stille om prikkbelastning. Jeg syns det er en fin ordning. Den beste straffen for utilbørlig oppførsel i trafikken er å frata førerkortet for kortere eller lengere periode.
Svada Endamersvada
12. juli 2008 - 10:17
Husk å lese hvor komunistlight propagandaen kommer fra
Oddvar Nilssen
12. juli 2008 - 10:21
Per, du lyver........og tror på det selv!
Per Sandberg fyller fort opp sin kvote med dette utspillet, som føyer seg fint inn i rekken av populistiske utsagn!
Noe må ha gått han hus forbi da førerkortet måtte fornyes for en tid siden.
Jeg har selv ikke problemer med å huske hva min sjåførlærer banket inn i MITT hode i 1967 når det gjelder ansvar og adferd i trafikken!
Samtidig trakaseres Samferdselsministeren for nettopp dette, som faktisk er nedfelt i vegtrafikklovgivningen og trafikkreglene. Hva er det man (han) prøver seg på!
Nei, det er atter et typisk FRP-utspill hvor temaet er tatt ut av sin sammenheng i samfunnet, men hvis hensikten er å vinne enkle sjeler til neste års valg, så.............!
Tenk deg om, Per Sandberg: Med førerkort for tunge kjøretøy vet jeg at du har vært gjennom pensum og her skuffer du meg!
Vibeke Næss
12. juli 2008 - 10:38
tuling
Bjørn trygve Kvisvik
12. juli 2008 - 10:47
fyllekjøring
Geirulf Olsen
12. juli 2008 - 11:35
her var det vist et par idioter ute med kjeften
Er dere som rakker ned på det han har sagt så nedsnødde eller poliisk korrekte at dere ikke greie tenke klart eller lese stykket først,herregud...........
Det han mener er at HVIS ulykken først er ute,uavhengig av årsak,så er det bedre muligheter for et heldig utfall hvis veistandarden er god.
Det har selvfølgelig noe og gjøre med føreren også,men å påstå at den norske veistandaren er god må være århundrets vits.
Hadde for ikke lenge siden en kamerat som fikk vannplaning og fikk bilen vraket og har selv hatt det men var heldig.
Det er veldig lett at ting kommer ut av kontroll når hjulsporene i veien er 5+cm dype,dette gjelder på både
vått og tørt føre.
Når jeg leser slike innlegg blir jeg mer og mer bestemt på å stemme frp,vi må få fjernet de inhabile idiotene som sitter der nå.
Uansett hvis det bare skulle være idioter i frp,så blir det i hvert fall våres egne idioter,ikke som de vi har nå.
de vi har nå er noen hjelpesløse idioter som er mer opptatt av utredninger og prat enn å virkelig gjøre noe.
Vil påstå at frp er et bedre alternativ for folket enn de vi har idag.
geirulf
Steinar Barstad
12. juli 2008 - 11:45
Per Sandbergs sikre fyllekjøring
Det å si noe så inn i hampen tåpelig som det han nå har sagt bør jo få konsekvenser for personen.
Dersom vi lager bedre veier økes farten, fyllekjøring i lav hastighet er ille nok, men når vi ser for oss fyllekjøring på en firefelts motorvei i 110 km. hastighet, da kan det fort gå noen liv....
Men vi lever i et fritt land, stortinget bestemmer reglene og Sandberg er i komiteen som skal komme med forslag. Lykke til, Per!
16. juli 2008 - 7:44
Fyll og mobilsnakk
Linn Bjørg Grytøyr Strønen
12. juli 2008 - 12:28
Veistandard
Når det gjelder fyllekjøring og dødsulykker tror jeg neppe veiene kunne hindet noe som helst uansett hvor bra de var. Er man ruset, er man drastisk mindre oppmerksom, og dette er vitenskapelig bevist enten det er en vei man kan kjøre i 50 eller 100 på.
Og hva med de ulykkene der en person kjører på andre trafikanter? Det er jo også ofte dødsulykker, uavhengig om den andre har et motorisert kjøretøy eller ikke. Dette er et problem som ikke kan løses ved hjelp av veistandard, men mer ansvarlige og oppmerksome sjåfører. Dermed vil jeg si at Sandbergs utsagn "Flere fotobokser, kontroller, fartsbegrensninger og kampanjer er ikke veien å gå for å få tryggere trafikk" er helt på trynet. Selvsagt hjelper det!
Dersom Frp hadde fått makten i norge ville det gått rett på trynet! De er altfor vant med å være opposisjon, si imot sittende regjeringer og å være populistiske til å selv klare å holde styr på en regjering. Det de er gode til er det de er nå: å være opposisjon. Dette gjelder også paritet Rødt, selv om de er totalt motsatte i sine meninger.
Håper ikke det norske folk lar seg friste av Frp's smisking og lokking.
John Pedersen
12. juli 2008 - 12:59
RISIKOFRI FYLLEKJØRING
Sandberg gikk ut i media å foreslo seg selv som en fremtidig samferdselsminster. Han sa også at Frp ikke hadde noen vanskeligheter med å finne 80 dyktige personer i partiet som kunne fylle regjeringskontorene.
For landets skyld får en håpe at disse personer ikke er av samme kvalitet som Sandberg.
Selv om det er tillatt å feile, er dette utsagn fra Sandberg så grovt at det bør diskvalifisere han som en fremtidig samferdselsminister.
Kjell Alsaker
12. juli 2008 - 13:33
Fyllekjøring
Kai Stick
14. juli 2008 - 11:30
Veienes beskaffenhet??
Men skal vi slippe dødsulykker (utforkjøringer) må vi polstre det meste av veier, biler og fjell i umiddelbar nærhet av veien.
Eller ganske enkelt begynne å bruke hue når vi kjører bil. For der ligger det meste av feila...
Helge Nakken
17. juli 2008 - 10:25
Veistandard
På den annen side så VET jeg att det er mange steder i landet som veiene er direkte livsfarlige spesielt der svingene er feil dosert !!