
Pardans forbudt på nyttårsball på Sunnmøre
Ledelsen ved den kristne friskolen i Herøy satte foten ned for pardans under elevene sitt nyttårsball, skriver Sunnmørsposten.
– Vi ser annerledes på dette enn mange offentlige skoler, og det er vi stolte av. Skolen har et opphav som gjør at vi står i en tradisjon der pardans ikke har vært naturlig, sier rektor Arve Fiskerstrand.
Rektoren peker i tillegg på at pardans kan oppleves problematisk av flere grunner.
– Det viktigste er at vi mener pardans er mer ekskluderende enn inkluderende i et slikt arrangement. Mange tør ikke, har ikke lyst og vil føle seg utenfor, sier han.
Rektoren avviser at forbudet har å gjøre med at de frykter at dansen kan føre til usømmelig atferd, eller at de ser på dans som syndig.
Skolen som er stiftet av Sunnmøre Indremisjon, har 107 elever fra 1. til 10. klassetrinn, og det var 6. til 10.-klasse som var på ball fredag.
(©NTB)

EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Dette bildet er historisk
Lesernes kommentarer
22. januar 2011 - 14:17
BALL
JILL
Espen Lund
22. januar 2011 - 14:19
Det er skremmende at rektoren
Terje Bunes
22. januar 2011 - 14:39
hehe rektor.
Runar Sæther
22. januar 2011 - 18:43
Helt enig Terje, han bruker
Svein-åge Angell
22. januar 2011 - 15:52
???
Min bestemor er kristen, og snakker om livets port som bare kristene folk slipper gjennom. Helt ærlig, så e æ kjæmpe gla for at æ ikke ska inn den porten. Min beste venn og min far er jo utenfor. Dæken det må være bra kjedelig dær inne.
Turid Olaisen
22. januar 2011 - 16:09
Tåpelig
Jeg er selv kristen, og syns det er forkastelig att unge blir inpregnert met ett slikt syn på dans..
Dans som par eller en og en får da være valgfritt...og pardans er da alldeles ikke ekskluderende... Om noen ikke tør eller vil får da være opp til den enkelte...det gjelder da mange ting!! Det er da mange som ikke tør både det ene og det andre... Og en eller annen sektleder kan da ikke sitte forby alle disse tingene..bare for att noen kan føle seg utenfor..!! Nei fjern denne rektoren!!!!
Lars H Arnesen
22. januar 2011 - 16:41
Kristendommens fundamentalister
22. januar 2011 - 16:51
usømmelig adferd??
Kjære rektor Arve Fiskerstrand. Jeg tror, nei jeg VET ungdommen idag utfører mye mer usømmelig adferd helt uten dansing. Indremisjonens forbud mot pardans bare føyer seg inn i rekken av regler som hører til en sivilisasjon som levde for flere tusen år siden. Vi trodde tross alt at Jorda var flat en gang også. Ting endrer seg.
Og ta nå programmet "SKAL VI DANSE" på TV2. Gikk deltakerene rett på bakrommet og drakk seg stup fulle og hadde usømmelig sex med hverandre etter sending? Tror ikke det, rektor. Trodde du det??
K. B.
22. januar 2011 - 17:13
Dans
PÅ SEG SELV KJENNER MAN ANDRE BEST.
Runar Sæther
22. januar 2011 - 18:47
Arve Fiskerstrand. no må du
Geir Vikn
23. januar 2011 - 18:08
Ta din hatt og gå