- Norge trues av ekstremvær i høst
(ABC Nyheter): Temperaturrekord i Atlanterhavet hvor temperaturen ligger mellom en og to grader over normalen kan gi seg utslag i sterke orkaner inn mot Karibia, Mexicogolfen og deler av USA.
– Forlengelsen av disse værsystemene kan gi store nedbørsmengder hos oss. Det øker faren for ekstremvær her, sier klimaforsker Helge Drange ved Bjerknessenteret for klimaforskning i Bergen til Dagbladet.
Det er flom det er størst fare for i Norge, ifølge ekspertene. Og i Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) følges det nøye med.
– Det
ser ut til at det kan bli en dramatisk orkansesong, noe som har
sammenheng med El Nino-syklusen i Stillehavet, sier forsker Lars Andreas Roald til Dagbladet.
Det er ventet at ekstremværet kan treffe Norge hvor som helst langs kysten, fra Lofoten til Sørlandet.
- Kommer nesten aldri som orkan
Ifølge Stein Kristiansen, førstekonsulent ved klimadivisjonen ved Meteorologisk institutt, er det ikke uvanlig at vi får rester av orkaner inn i våre områder:
- Nå er vi først og fremst påvirk av lavtrykk i Nord-Atlanteren, men det hender at rester av orkanene svinger og kommer vår vei.
- De når ikke oss med tropisk orkan-styrke, men kan komme som storm, sier han til ABC Nyheter og legger til at storm uansett ikke er noe uvanlig i våre områder.
Ifølge Kristiansen er det vanskelig å si hvor lang tid det tar fra en orkan oppstår til vi merker effekten av den her:
- Det kan variere hvor lang tid det tar. Det er avhengig av styrken på den. Noen ganger kommer de fort og andre ganger kommer de til oss lenge etter, sier han til ABC Nyheter.
Ifølge værvarslingen ved Meterologisk institutt er det ikke noe ekstremvær i sikte foreløpig.
Sjekk hvordan været blir der du er.
Forsidebilde: AP / Scanpix.

Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Dette bildet er historisk
Forbannet på SSB
Lesernes kommentarer
27. august 2010 - 8:09
Klimahysteri
Hans Jacobsen
27. august 2010 - 9:05
Klimahysteri
Kenneth Wulff
27. august 2010 - 10:42
Klimahysteriet er ødeleggende for menneskeheten
Øyvind Røen
27. august 2010 - 10:57
Hald deg til fakta!
Viss ein ser på tre månader til, dvs. første halvåret av 2010, var det ny varmerekord både for den nordlege halvkula og for heile "kula". Den globale temperaturen for land og sjø var 0,68 grader over gjennomsnittet for 1900-talet.Særleg var landtemperaturane høge: 1,07 grader over gjennomsnittet.
Det er greitt nok å vera såkalla "klimaskeptikar" (eller klimafornektar), men det er òg veldig greitt å halda seg til fakta i staden for lause påstandar.
Anne grethe Eikrem
27. august 2010 - 8:09
Ekstremvær...
27. august 2010 - 8:13
Ekstremvær?
27. august 2010 - 8:23
Vet ikke hva ekstremvær er.
Roar Skogstad
27. august 2010 - 8:53
ha ha
Ottar Røren
27. august 2010 - 9:33
Klimakvoter
27. august 2010 - 14:10
Lurte litt på det selv.
Espen Lund
27. august 2010 - 9:25
Mye nedbør gir fulle
Lurer på hvordan det å tjene penger påvirker været slik enkelte her synes å tro... :)
Ingen har noen sinne klart å bevise at menneskene har noen som helst form for påvirkingskraft på klima og vær. Det er gjetninger som i de senere år synes å være feil. Jordkloden er i konstant utvikling noe den har vært siden den ble skapt og det er ingenting vi mennesker kan gjøre med det. Temperaturen har gått opp og ned i sykluser siden før menneskenes inntog. Det er på tide at folk innser dette nå.
Men dette betyr ikke at vi ikke skal ta vare på jorda. Vi bør redusere skadelige utslipp og ta vare på ressursene, men slutt å lyv om påvirkningen vi har på klimaet. Dere dummer dere bare ut.
Odd Johannessen
27. august 2010 - 9:44
Klart for nye avgifter?
Det gamle utsagnet om avlat er nok gyldig enda: Når pengene i kisten klinger, sjelen ut av skjærilden springer!
Hans Jacobsen
27. august 2010 - 9:49
hehe, jeg tror ikke du har
Espen Lund
27. august 2010 - 10:47
Du sier følgende: " Vi lever
Hans Jacobsen
27. august 2010 - 11:00
Espen!
Dette er to eksempler på hvor menneskers overforbruk, har fått, eller før eller senere vil få innflytelse på klimaet. Jeg sier ikke at det er dette som er grunnen til at vi har det været vi har i dag, men det spiller ingen rolle. Mye tidligere enn nødvendig vil dette få sterke innvirkninger på de som kommer etter oss. Greit nok at verden kanskje går under om 1 million år eller mer eller mindre, men vi kan i det minste prøve å gjøre livet på jorden godt for de neste 1000 år.
Håkon Albert Olaussen
27. august 2010 - 9:57
Overbefolkning
Kenneth Wulff
27. august 2010 - 10:31
Helt riktig Håkon.
Eksempler, det vil være nok mat, nok drikke vann, osv osv.
Hans Jacobsen
27. august 2010 - 10:50
Overbefolkning??
Odd Johannessen
30. august 2010 - 17:36
Vestlige befolkningen?
Knut Bråtane
27. august 2010 - 10:54
Overbefolkning
Spørsmålet er, hva kan man gjøre med det?
Og det har faktisk vært gjort svært mye på dette området de siste tiårene. Chinas 1-barns politikk er bare ett eksempel. Over hele verden har fødselsratene gått kraftig ned de siste 20-30 årene.
"Befolkningspyramidene" for 1990 og tidligere var direkte skremmende for mange utviklingsland. Dette har endret seg drastisk for alle de land jeg har sjekket. Statistikk med befolkningspyramider er lett tilgjengelig og er spennede å studere. Gå inn på:
http://www.census.gov/ipc/www/idb/country.php
Velg ut et land og et årstall, klikk på Submit, og velg til slutt "Population pyramids".
Nederst på skjermen kan du så skifte land og årstall.
Knut Bråtane
27. august 2010 - 11:43
Overbefolkning 2
Så vidt jeg vet er det enighet blant fagfolk at krig og fattigdom fører til høye fødselstall, og det skal mye til før barnedødligheten blir så stor at det stopper veksten.
Europa er i den andre enden av skalaen. Portugal(1,37), Polen(1,39) og Italia(1,41) har blant de laveste fødselsratene i verden (OECD 2008), på langt nær nok til å opprettholde befolkningen (til det trenges ca 2,1).
Norge hadde en fødselsrate på 1,96 i 2008 på tross av gode ordninger. Og ifølge SSB får andre og tredje generasjons invandrerkvinner nesten like lav fødselsrate.
Vi kjenner altså metoder for å begrense befolkningsveksten, og metodene er i bruk over hele verden. Dessverre går det ikke fort fordi så mange allerede er født.
Kjærand Moe
27. august 2010 - 12:21
Å begrense overbefolkning.
27. august 2010 - 9:52
Kommentarene ovenfor...
Ingar Nilsen
27. august 2010 - 9:55
At "vi"blir tatt på senga?
"Tror du på ekstremvær skal det gå deg godt og du får leve lenge i landet."
Hvis dette ekstremværet tar oss så jævlig kraftig på senga - hvor er du da? Sitter du ved værgudens høyre hånd........
Som nevnt tidligere her, så har vi vær. Hverken mer eller mindre. Vi kan kalle det pent eller dårlig, men fremdeles er det vær.
Vi har hatt stormer i alle år og kommer til å få det i fremtiden.
Disse klimakvotene, hvem selger dem? Værgudene? Kjøp deg et par klimakvoter så regner det ikke på åkeren din før du har høstet?
Hva forårsaket istiden? Hvordan smeltet isen etter istiden? Er det utenkelig at været på planeten vår skifter hele tiden og at vi ser begynnelsen på et skifte nå?
27. august 2010 - 10:06
Selvmotsigelser
Kenneth Wulff
27. august 2010 - 10:21
Kom deg ut av boblen du Gunnar.
Dersom du vil forstå noe om været bør du finne ut hvilke krefter som driver El Nino, Da har du med stor sannsynlighet årsaken til mye av dette ekstremværet ditt.
27. august 2010 - 12:08
Tullpreik.
Her hvor jeg befinner meg nå, opplever vi noe som heter Scirocco. Og de siste årene såpass ekstremt at vi må spa oss vei til avkjøringen!
Kenneth Wulff
27. august 2010 - 12:28
Ja da er du flink Gunnar.
27. august 2010 - 12:40
Unødvendig.
Og javisst er jeg flink...!
Nå skal man ikke ta alt som står på internet og sluke det rått, men det er et browserverktøy som heter "Google". Legg inn søkeordet "El Ninjo", så vil jeg anta at du vil finne mange svar der, i stedenfor at jeg skal fylle hele kommentarsiden på ABC for å forklare deg det her. Du kan også lese masse om fenomenet på Wikipedia. Men, hvis det er noe uklart av det du finner gjennom disse medier, står jeg gjerne til tjeneste for å svare.
Lykke til!
27. august 2010 - 14:45
For øvrig...
http://illvit.no/spor-oss/hvordan-oppstar-el-nino
for ordens skyld, her er innledningen til artikkelen:
"El Niño, som betyr guttebarnet, henger sammen med et annet værfenomen kalt jentebarnet, La Niña.
De er to ekstremer av en naturlig værsyklus i det tropiske Stillehavet."
EKSTREMER Kenneth... Fenomenene karakteriseres som EKSTREME...