
Slakter utspill om Fredriksen
(ABC Nyheter): Avløyps forbund organiserer rundt 50 medlemmer i Fredriksens riggselskap Seadrill.
– Hva enkeltmedlemmer i regjeringspartiene uttaler, håper jeg de andre overser. Det er for lettvint å avfeie store norske eiere uten tanke for hva de er verdt.
– Sikter du nå til utspillet fra Inga Marte Thorkildsen om at Fredriksen ikke bidrar til fellesskapet?
– Jeg vil ikke kommentere navn, for jeg er mer interessert i den helhetlige politikken. Men dette er en milliardindustri, og du kan ikke legge rammene ut fra nasjonale følelser. John Fredriksen er uten tvil verdifull for norsk maritim industri - akkurat som øvrige rederier - blant annet med tanke på å finansiere norske velferdsordninger, sier Hilde Gunn Avløyp til ABC Nyheter.
Les også: Flagger ut fordi han blir syk av Norge
Forstår Fredriksen
Direktør for Norsk Sjøoffisersforbund (NSOF), sjøkaptein Hans Sande, deler Avløyps syn på utspillene. Han mener det er unødvendig av enkeltpolitikere å prøve å slå politisk mynt på saken.
– Det er synd at John Fredriksen snur og flagger fem skip fra Norsk internasjonalt skipsregister (NIS) til Marshall Islands, men det er ikke noe man kan klandre verken næringsminister Trond Giske eller regelverket for, mener Sande.
Generalsekretær Hilde Gunn Avløyp er fornøyd med regjeringens maritime politikk, men hun forstår samtidig John Fredriksens argument om at rammevilkårene er ustabile.
Avløyp sikter blant annet til nettolønnsordningen, som er en støtteordning for norske rederier som har båter registrert i Norsk Ordinært Skipsregister (NOR). Ordningen går ut på at staten refunderer beløpet sjøfolkene betaler i skatt, slik at rederiene i virkeligheten bare betaler nettolønnen. Støtteordningen har blitt endret over 20 ganger siden 1996.
Les også: - Trist at Fredriksen blir syk av Norge
Spent på statsbudsjett
– Støtteordningen til norske sjøfolk har vært i fare mange ganger, men det har heldigvis vært rolig den siste fireårsperioden. Hvis denne endres, vil det ha mye å si for om vi har norske sjøfolk i fremtiden, mener Avløyp.
– Jeg er derfor spent foran statens arbeid med neste statsbudsjett. De har sagt at de ikke skal endre rammebetingelsene, og da stoler jeg på det, fortsetter hun.
Avløyp sier Maskinistforbundet selvfølgelig er interessert i at John Fredriksen flagger hjem så mange skip som mulig.
– Hvis regjeringen viser stabilitet i politikken, så tror jeg det kan bli aktuelt for ham.
Per 1. januar 2009 fantes det 770 norsk registrerte skip, 192 utenlandske med norsk internasjonalt flagg og 385 norskeide NIS-skip, ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB).
Det er få norske sjøfolk som arbeider på Fredriksens flåte. Ifølge TV 2 dreier det seg om en eller to nordmenn per skip.

Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Dette bildet er historisk
Forbannet på SSB
Lesernes kommentarer
26. august 2010 - 13:52
JOHN FREDIKSEN
dette til felleskapet.
JILL
Reidar Balstad
26. august 2010 - 14:01
pensj. sjøoffiser
Hva skulle Norge vært uten skipsfarten. Det ser ut som noen tror at man kan leve på miljø og gras.
Oddgeir Andersen
26. august 2010 - 14:05
Kyniske SV-politikere.
Tor Haavik
26. august 2010 - 14:40
Kanon komentar :) få inn
26. august 2010 - 14:50
Støttes 100%!
Stein Bergh
26. august 2010 - 14:07
Sjakkmatt
Stein Bergh
26. august 2010 - 14:02
Kanskje snart vise litt respekt?
Stein Bergh
26. august 2010 - 14:21
Parasitt??
26. august 2010 - 15:03
Bra sagt Stein!
Kjell Hjemmen
26. august 2010 - 14:25
Parasitter
Rederibeskatningen er Stortingets enstemmige vedtak. Om enkelte har brukt dette på begge sider og tatt store sjanser for å bygge formuer er det vel ikke automatikk i at du og dine skal ha noe som helst av dette ? Indoktrinert ?
Stein Bergh
26. august 2010 - 14:29
Snyltere
Niri Baklid
26. august 2010 - 14:35
Stakkars sjuke Fredriksen
I går var det at han ikkje kan vera i Norge meir enn 90 dagar i løpet av ein 3-års periode utan å betale skatt. I dag er det at han er så bekymra over at han ikkje får norsk mannskap på skipa.
Så ivrig Fredriksen alltid har vori etter å sleppe å betale skatt til Norge, er vel den mest sannsynlige grunnen at han ikkje synest han har nok pengar. Pengesorger kan gjøre livet tungt for mange.
Stein Bergh
26. august 2010 - 14:49
Ja - grafs til oss!
Jakob Kirkholt
26. august 2010 - 16:28
Hva vi gir Fredriksen.
26. august 2010 - 17:15
John Fredriksen betaler mellom
Ca 7000 av 10 000 arbeidsplasser er i Norge...Disse får da lønn og betaler skatt til Norge istedet for å motta ledighetstrygd..
Og...Fredriksen bor ikke i Norge, og bruker NULL av norske velferdsordninger uten å betale der og da gjennom egen forsikring.
Det han flagger ut er skipene sine og ikke seg selv. Fredriksen har hatt kypriotisk pass i flere tiår..
Da synes han og andre med han at det er noe som ikke stemmer når en person fra "Langvekkistan" har lov til å oppholde seg i Norge 90 dager, mens Fredriksen med 7000 arbeidsplasser og betaler mellom 5 og 6 milliarder i skatt ikke får være i Norge mer enn 60 dager for å drive firmaene sine.
Forstår du nå ? Dersom ikke noe skjer, ser han seg nødd til å flagge ut flere arbeidsplasser til et land han har lov til oppholde seg. Så jævlig så enkelt er problemet Fredriksen..
26. august 2010 - 17:20
Og antall arbeidsplasser
Stein Bergh
26. august 2010 - 18:24
Fredriksen bidrar mer enn nok!
Kåre Kristoffersen
26. august 2010 - 14:34
Skipsfartspolitikk.
26. august 2010 - 14:56
Norsk skipsfart
26. august 2010 - 15:27
STÅ på FREDRIKSEN
Oddbjørn Stabbforsmo
26. august 2010 - 16:03
Forklar forskjellene
Jeg håper inen mistenker meg for å tilhøre den s.k. venstresiden i det politiske landskapet. Unnlat derfor vanlig massiv bruk av skjellsord, men forsøk å gi en rimelig forklaring på Fredriksens holdning, - det er nemlig det debatten bør dreie seg om!
Selv om det innenrikske skattenivået ikke er tilfredsstillende, må statens økonomi dekkes gjennom skatter og avgifter. Den samme stats ytelser har tidligere tilfredsstilt både Fredriksen og hans familie, men det er tydelig at han flere ganger har vært fraværende under dekningen av regningene uansett hvilken politisk styring landet har hatt.
26. august 2010 - 16:58
Bare for å bruke en smule ironi...:
Jan erik Gjertsen
26. august 2010 - 16:03
Fredriksen
Dette er ikke en ny trend, alerede da jeg var ung så hadde flere rederi store deler av flåten registrert i utlandet.
Har ikke komentar til flåsete bemerkninger fra SV politikere.
Det er vel mange som ser i ettertid hvor feil det var å stemme rødgrønnt.
Oddbjørn Stabbforsmo
26. august 2010 - 17:01
På'n igjen
Tror faktisk jeg har en smule tidsperspektiv på erindringen som skriver seg fra før vi hadde besøk av mer effektive bestyrere av landet enn demokratisk valgte. Da var intet av rederimiljøet flagget ut og det var en næring som var stolt av sitt land på tross av fattigdommen som faktisk rådet.
Disse er for lengst byttet ut og i likhet med den øvrige befolkning erstattet med egoister av reneste vann.
Stein Bergh
26. august 2010 - 18:30
Jamring?
Oddbjørn Stabbforsmo
26. august 2010 - 19:50
Stein Bergh
Eller??
Selv om du så vel vet hvilke verdier personen Fredriksen har skapt, må det være et tankekors at andre bedriftseiere tåler å ha sin virksomhet beskattet i dette umulige landet mens nevnte person bare vil nyte godene ved bl.a. helsestell og utdanning.
Odd Thomsen
26. august 2010 - 18:31
Fredriksen og skatt til norge ?.
Hva med Ap. politikerne Gro Harlem Brundtland og Jagland ?.
Betaler disse skatte og avgiftskåte sosialistene skatt til norge etter utflaggingen fra landet ?.
Odd B Hansen
26. august 2010 - 21:39
Få dem ut.
Enhver grynder, reder, bedriftseier, ja alle arbeidsgivere som tjener over gjennomsnittet, få dem ut.
Arbeidsledighet er ikke noe problem.
Det er bare å opprette nye stillinger i stat og kommune.
Kenneth Wulff
27. august 2010 - 10:57
Ja for penger trenger ikke Norge.
Han skjønner ikke hva vi nordmenn klager over, dvs at det er så mange fremmedkulturelle som får sine penger fra NAV, han fortsatte, det er jo NAV sine penger, det er ikke skattepengene våre.
Ikke rart noen av oss lurer på hva enkelte har å tenke med.