Thereses mamma, Inger-Lise Johannessen, sier hun hele tiden har trodde at politiet i Drammen og i Sverige tok feil. (Foto: Anne Lovise Dirdal/Drammens Tidende)

- Håper morderen blir tatt

Thereses mor har aldri trodd på Thomas Quicks skyld. - Nå er jeg veldig glad. Håper nå gjerningsmannen blir tatt, sier hun.

(ABC Nyheter): I går kveld ble hun informert av advokat Fridtjof Feydt om at svenske påtalemyndigheter i dag ville uttale seg om Sture Bergwall (dømt for drapet på Therese Johannessen som Thomas Quick)sin anke i saken.

Les også: Therese-saken åpnes igjen

Les også: - Jeg har jo tilstått tredve drap

Les også: - Jeg kan snart være fri!

- Jeg har nesten ikke sovet i natt. Nå er jeg veldig glad og håper at den virkelige gjerningsmannen kan bli tatt, sier Inger-Lise Johannessen til ABC Nyheter.

- Vi har hele tiden kjempet for at saken skal bli gjenopptatt.

Da saken var opp til doms i Sverige i 1998 fulgte hun saken. Hun har hele tiden ment at retten ikke dømte riktig mann fror bortføringen og det antatte drapet på hennes ni når gamle jente Therese i 1988.

- Vi har hele tiden trodd at politiet i Drammen, og Sverige, har tatt feil. Vi har prøvd å fått innsyn i bevisene, men ikke klart det. Dette har jeg ventet på lenge, sier hun.

Det har vært mange nederlag for Thereses mor etter at jenta ble borte. Nå håper hun inderlig at en ny etterforskning kan bli satt i gang. Hennes advokat, Fridtjof Feydt, sier til ABC Nyheter at han tror den virkelige gjerningsmannen finnes i politiets underlagsmateriale.

- Norsk politi har nektet oss innsyn. De dokumentene vi har fått har kommet fra Sverige, men da kun de som ble brukt i rettssaken der. Underlagsmaterialet som finnes i Norge har vi ikke sett, sier han.

Inger-Lise Johannessen kan nesten ikke tro det er sant at det nå kan gå imot en ny etterforskning.

- Jeg har gått og kjent på dette hele tiden. Nå begynner jeg nesten å gråte fordi jeg begynner å bli redd for at han likevel ikke blir frikjent. Dette er den andre saken hvor svenske påtalemyndigheter åpner for at skyldsspørsmålet skal prøves på nytt.

Etter det ABC Nyheter forstår betyr dagens avgjørelse i praksis at Sture Bergwall ikke lengre anses som sannsynlig gjerningsmann, og at han derfor vil bli frikjent - noe som formelt vil skje i en rettssal på et senere tidspunkt.

Bergwall er under navnet Thomas Quick dømt for åtte drap. Han har trukket tilbake alle sine tilståelser som også har vært det eneste bevis for at han skulle være Nordens største seriemorder.

I Therese-saken ble det funnet en gjenstand som en norsk rettsmedisiner mente var beinrester, men som svenske eksperter i en ny analyse avfeide som brent tre- og plastikk.

I dagens uttalelse sier sjefen for Riksenheten för polismål, Björn Ericson, at dette nok ikke er rester etter et menneske.

Lesernes kommentarer

Norsk politi

Norsk politi er vel stort sett bare dyktige på fartskontroller, og andre ting som får inn penger i statskassen. Når det gjelder å sørge for et trygt samfunn, hvor vanlige, lovlydige borgere kan føle seg trygg, så faller de helt igjennom.
Dette er jo helt i tråd med Ap sine ønsker. De har jo gang på gang vist at de heller har lyst til å straffe offeret, f.eks. i voldssaker.

Det er

helt utrolig hvordan detta (fungerer) Når Thereses mor også er sikker på att det feil mann som er dømt for ugjerningen. Føler att noe er galt, hun har ikke engang fått se politiets matriale. Bare det svenskene dømte den neddopa siktede for. Nå har det norske politiet mista mange år i etterforskning så forspranget til gjerningsmannen er så stort att dem neppe klarer å hente det inn. Se på Liland- saken, Moen- saken og nå den gjenlevende Torgersen- saken. Det er nok mange som soner eller har sona sine dommer uten å værra skyldige. I denna konkrete saken her syntes jeg det er rart at hverken adv. eller mor har fått se de norske dok. av saken. På meg virker det veldig merkelig, jeg har alltid trodd att drapsetterforskerne i Norge har vært usedvanlige dyktige.

Yhereses forsvinning!

Den morgenen etter hun var blitt borte kom jeg kjørende mot Sande fra vest dette var en liten stund før jeg hørte om forsvinningen. Jeg kjørte forbi en mann som så meget mistenkelig ut i sin handling når jeg hadde fått hørt dette på radioen. Jeg sendte dette tipset til Politiet, det var en automatisk telesvarer. Der sa jeg hva jeg så og siden hørte jeg ingen ting. Noe som gjør at jeg er ferdig med å høre av meg. Dette er politiets måte å sile ut ting som kan være mitt i blink, men ikke for politi på kontor. De kunne ikke se hvordan det så ut der jeg var.