Utleveringsbegjæringen frafalt fordi det ikke ville være aktuelt å fengsle Shahid Rasool om man fikk ham utlevert. Foto: Politiet / Ole Peder Giæver.

- Ikke aktuelt å fengsle Rasool

Norske myndigheter besluttet etter en vurdering at det ikke vil være aktuelt å fengsle Shahid Rasool om man fikk ham utlevert. Derfor ble utleveringsbegjæringen til Brasil frafalt.

Torsdag meldte ABC Nyheter at brasiliansk høyesterett har bestemt at Shahid Rasool skal løslates fra fengselet der han har sittet i varetekt siden 2007.

Avgjørelsen ble tatt etter at norske myndigheter frafalt kravet om å få Rasool utlevert til Norge.


Les også: Shahid Rasool blir løslatt i Brasil

Fredag forklarer statsadvokat Terje Nybø bakgrunnen for avgjørelsen:

- Etter en vurdering fant man at det ikke ville være aktuelt å be om fengsling i Norge for de forholdene som lå til grunn for utleveringsbegjæringen. Vi ønsket ikke å bidra til en fengsling i Brasil basert på forhold i Norge som ikke gir grunnlag for fengsling her, sier statsadvokat Terje Nybø til ABC Nyheter.

- Hvorfor har det tatt så lang tid å komme til denne beslutningen?

- Generelt tar rettslig samarbeid lang tid, særlig med samarbeid der det kreves oversendelser via Justisdepartementet. Dokumenter skal oversettes, og det tar lenger tid med rettslig samarbeid med Sør-Amerika enn Europa, det sier seg selv, sier Nybø.

Brødre dømt

I Norge er Rasool tiltalt for trygdebedrageri, og i et økonomikompleks hans brødre har blitt domfelt for. Rasool er også siktet, men ikke tiltalt, for Sandaker-drapet i 2004.

- At utleveringsbegjæringen er frafalt betyr ikke at siktelsen nødvendigvis er frafalt i disse sakene. Det var kun fengslingsspørsmålet vi vurderte, sier Nybø.

Rasool ble pågrepet med falskt pass i Natal i 2007. Flere andre nordmenn ble pågrepet i mai samme år, der hovedanklagene dreide seg om hvitvasking av penger, skatteunndragelse og forfalsking av dokumenter.

Les også: - Forstår at de har blitt brukt

Aker Brygge-skytingen

- Han har sittet i varetekt i Brasil i 3,5 år. Jeg har i hele denne perioden arbeidet for at han skal løslates, det siste året med fokus på at utleveringsbegjæringen skal trekkes. Påtalemyndigheten har valgt å trekke begjæringen etter henvendelser fra meg. Dette har sin bakgrunn i at Aker Brygge-saken ble henlagt, sier Rasools advokat Marius Dietrichson til ABC Nyheter.

Aker Brygge-saken dreide seg om skudd avfyrt på Aker Brygge i Oslo sommeren 2006. I forbindelse med denne episoden ble Rasool etterlyst.

- Han var bedt utlevert på grunnlag av denne. Nå som den er henlagt måtte de også trekke utleveringsbegjæringen, sier Dietrichson.

- I realiteten var det Aker Brygge-saken som begrunnet utleveringen, ikke de andre sakene politiet hadde på ham.

I Brasil er han tiltalt for et tilsvarende økonomikompleks som i Norge. Saken har gått sin gang for retten i Brasil, men dommen har ikke falt.

- Gitt den lange varetekten han har måttet utholde i Brasil håper vi at han ikke vil få noen videre fengselsstraff når dommen kommer, sier Dietrichson.

Lesernes kommentarer

Nei hvorfor ikke?

Selvsagt skal tunge kriminelle miljøer skånes. I andre saker med trygdesvindel ser man tydeligvis alvorligere på gjerningsmennene.
Mulige andre grovere forbrytelser ser heller ikke ut til å veie nevneverdig.

KRIMINELLE

Dette er Norge i ett nøtteskall.



JILL

Helt i tråd med Norges syn på kriminelle.

Det er vel den måten kriminelle skal behandles her i landet.
Straffeforfølge ei alenemor som trår litt feil i trygde systemet er en prioritert oppgave, da er det ikke så viktig med disse store missbrukerne.
Blir kvalm av rettsystemet i dette landet.

Ja men han er jo innvandrer

Ja men han er jo innvandrer og vi må jo være snille med di.. Di kommer jo tross alt fra en plass der di ikke har hatt det no godt.. Få han ut av fengsel og gi han no penger hilsen jens stoltenberg... Lenge leve jæv... Norge, er flau av å bo her

asylpoitikk

jeg er helt enig med deg. og en annen ting som er helt sykt er at alle som er på asylmotak får 982kr i uka, og det er jo mer en ennn en nordmann ville fått på NAV. eller en nordmann får 1250 i uka men da skal det holde til alt av mat og regninger, mens asylsøkerne får 982 i rene lommepenger"lurer på hvorfor alle vil til NORGE"

Livredd!

En gang jeg gikk fra jobben, for noen år siden, kom en stor svart Volvo i høy fart i Dronningensgate i Oslo. 20 m forbi meg stoppet den med skrikende dekk. Den rygget fort opp på siden av meg og de bøyde seg mot, meg i bilen, så på meg, snakket litt sammen, så på meg igjen og ristet på hodet. Dermed raste de avgårde! Den ene av dem var Rasool selv, altså han ingen tør og vitne mot eller annet. Han gjorde ikke meg noe og jeg kjenner'n ikke, så det er greit. Blei litt skremt, ja! Storberget er en vits !

Slike kjeltringer burde

utsettes for merkelige hendelser.

Rasshol

Ser ut som om noen slipper unna alt,bare de ikke er helt som oss!
Men prøv å kjøre 5 km for fort,da ligger ordensmakta klar i veigrøfta med avgiftsblokka!