Åtte norske soldater skadet i Afghanistan
Soldaten som ble livstruende såret i et angrep i Ghormach-distriktet i Nord-Afghanistan søndag, ble operert mandag morgen, melder NTB.
- Tilstanden har stabilisert seg, men det er for tidlig å si noe endelig, sier John E. Lien til ABC Nyheter.
En annen soldat som ble alvorlig såret, ble også operert i løpet av natten. Tilstanden er stabil, opplyser Forsvaret.
Til sammen åtte norske soldater ble såret da de ble angrepet søndag. Den norske styrken på 15-20 soldater var på vei for å møte afghanske sikkerhetsstyrker og lokale ledere da de ble angrepet.
Én av de seks soldatene er livstruende skadet, mens tilstanden til en annen er alvorlig, men stabil.
- Angrepet skjedde i forbindelse med et møte med afghanske ledere og sikkerhetsstyrker. Det er en del av de viktige oppgavene vi gjør. Styrkene ble altså angrepet, og til sammen seks stykker ble skadet, sier oberstløytnant John Espen Lien, kommunikasjonssjef i Forsvarets operative hovedkvarter, til ABC Nyheter.
Den norske stabiliseringsstyrken PRT Meymaneh ble angrepet ved 14.00-tiden lokal afghansk tid. Styrken er et såkalt MOT team.
Opprørerne som angrep de norske soldatene brukte håndvåpen og granater.
- Hvor mange opprørere var det snakk om?
- Det har vi ikke tall på.
- Hva skjer videre nå?
- Først og fremst er vi opptatt av de to som er hardest skadd. De ble evakuert til det tyske sykehuset i Camp Marmal i Mazar-e Sharif for videre behandling, etter å ha først fått stabiliserende behandling.
- Det vil alltid være reaksjoner når man havner i slike hendelser. Samtidig har vi en viktig jobb vi må gjøre. Sånn sett er situasjonen ganske preget nå. Med det som har skjedd, og sikkerheten som skal ivaretas samtidig, forteller Lien.
Han beskriver Ghowrmach-distriktet som et urolig område.
- Det har vært en god del hendelser der de siste månedene, og det er ikke uvanlig at det skytes i dette området. Selve leiren har vært angrepet flere ganger. Det skjer relativt ofte når de er ute i felten, at de blir beskutt.
De øvrige fire soldatene som ble såret, slapp unna angrepet med lettere skader.
Pårørende til de to alvorlig skadde er varslet, og soldatene som ble evakuert til Meymaneh med lettere skader har selv varslet sine pårørende.
Ghowmach er i samme område der en norsk soldat ble drept 25.januar i år.
Vis større kart


Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Dette bildet er historisk
Forbannet på SSB
Lesernes kommentarer
Hans Delbæk
3. mai 2010 - 9:37
Afghanistan
Ja hvem var det av våre ministre som sa det? Var det forsvarsministeren?
Uansett, trekk våre soldater ut av Afghanistan omgående! Selv våre politikere, må vel nå se at det er krigshandlinger som forgår der nede. At Norge deltar i denne krigen hjelper ikke Afghanistan i det hele tatt! Det blir bare et "hakk" verre for befolkningen for hver dag som går.
Terje Kristiansen
3. mai 2010 - 10:24
Trekke seg ut?
Fri og bevare meg vel for et ønske!
Wiggo Pedersen
3. mai 2010 - 10:04
Krig? Nei fy..
Det er godt at soldaten(e) er utenfor livsfare, men disse, og deres kamerater, vil uansett for alltid i livet gå med utryggheten om at det kunne gått langt verre, og at det kun var tilfeldighetene som var i deres favør akkurat i dag, men hva med neste gang..?
Når det gjelder jobben som soldatene våre gjør der: Joda, det er vel og bra at afghanerne får gå på skole, og kan hende vil - om noen tiår - Afghanistan bli et bedre land å bo i, men hvordan skal man så få Afghanistan til å BLI et "bra" land..?
Hva skal de leve av, om det noen gang blir noe etterpå..? Bli muslimske byråkrater, hele gjengen..?
- 99% muslimer, 50% arbeidsledighet, minimalt med dyrkbar jord, og ellers svake fremtidsutsikter.. Det tegner vel heller dårlig, og da har man som afghaner i all hovedsak to alternativer: A) Begynne med dyrking av "ting" som gir best økonomisk avkastning (familien må jo tross alt ha mat, på ett eller annet vis, og da behøver man penger, uansett hvordan man skaffer seg disse!), eller B) Studere videre.
- Jeg håper bare ikke at brorparten av disse 6 millionene begynner på presteskole da, etter at de har lært å lese Koranen.. For de åndelige lederne som er der fra før har vel egentlig skapt mer enn nok trøbbel som det er..!?
Så hvilke alternativer er der, egentlig?
- Hva er "the grand masterplan" for å få krigsherrene til å slutte fred med hverandre, fjerne de indre religiøse motsetningene, for å få landet dyrkbart og ut av den mørke middelalder.. Og hva med det store hatet mellom dem som kjemper, og tar liv, på hver sin side i denne konflikten nå, hvordan skape fred og forsoning mellom disse?
Noen som vet..?
3. mai 2010 - 14:01
Hva har vi i vente, her hjemme?