- Viktige spor kan ha blitt borte
MALMÖ (ABC Nyheter): 58 år gamle Marian Clita sitter fortsatt i varetekt i den svenske byen Malmö, nesten et døgn etter at han meldte seg for politiet der. I København stresser nå dansk politi med å få utleveringen gjennomført. Viktige biologiske spor kan ha gått tapt.
Når Clita blir utlevert vil han bli kjørt rett til rettsmedisinsk institutt for sporsikring.
Ifølge Finn Abrahamsen, som tidligere var sjef for voldsavsnittet ved Oslo-politiet og er en av Norges mest erfarne drapsetterforskere, er sporsikring essensielt.
- Viktige timer
- Når han meldte seg vil han normalt ha blitt kjørt rett inn på en glattcelle uten tilgang på vann. Det er viktig fordi han ellers kan vaske av seg DNA-spor og lignende. Hvis det går lang tid uten at han blir undersøkt kan sporene uansett bli borte, sier Abrahamsen til ABC Nyheter.
Les også: - Uvirkelig for hele familien
Svensk politi vil ikke si noe om hvordan sporsikringen deres har foregått. På direkte spørsmål fra ABC Nyheter sier Cindy Schönström-Larsson at de ikke kommenterer detaljer om hvordan håndteringen av den mistenkte har foregått.
- Ingen kommentar
- Jeg kan ikke kommentere hvilke tekniske beviser vi har sikret, og jeg kan heller ikke si om klærne blitt beslaglagt, sier Schönström-Larsson, informasjonsarbeider ved Skåne-politiet, til ABC Nyheter i Malmö. Ifølge henne er det papirarbeidet som har forsinket arbeidet med å få Marian Clita utlevert til Danmark.
Den mistenkte skal ikke ha blitt avhørt i Sverige i dag, men det ble i går gjennomført et avhør. Der kom det blant annet frem at Clita har gjennomført et tyveri på et hotell i Malmö 27. februar.
Nitidig gransking
Ifølge Finn Abrahamsen ville en person mistenkt for drap i Norge ha blitt gjenstand for en nitidig fysisk gransking før han ble sluppet inn på en vanlig celle.
- Han vill bli undersøkt av en lege eller en rettsmedisiner for å kartlegge eventuelle skader på kroppen. Det ville også blitt gjennomført DNA-avstryk og lignende. Man ville behandlet mannen selv som et åsted, sier Abrahamsen.
Les mer: - Ja, jeg drepte henne
Sporene man kan finne på en gjerningsperson kan være avgjørende for å fastslå om det er ham som har gjennomført drapet.
- Det er viktig at man tenker sporsikring i denne sammenhengen. Hvis ikke kan viktige spor gå tapt, sier Abrahamsen.
- Vet ikke
Mens svensk politi ikke vil si noe om deres sporsikring eller behandling av den drapsmistenkte rumeneren, sier dansk politi at de ikke vet om svenskene har gjort noen tekniske undersøkelser på mannen.
- Jeg vet ingenting om hvilken sporsikring svenskene har gjennomført. Men jeg tror ikke at det kommer til å være et problem av noe slag, sier Henning Schou Kofoed til ABC Nyheter.
Det er tydelig at dansk politi ivrer etter å få 58-åringen over broen fra Malmö.
- Vi har håp om at han skal komme hit i dag. Det er det viktigste, slik at vi får gjort avhør her i København, sier Schou Kofoed.
- Hva er det som tar tid med utleveringen?
- Det er nok bare formelle juridiske utfordringer på svenskenes side. Jeg vet rett og slett ikke, sier dansken som ved drapsavsnittet i København-politiet.
- Anvendt kniv
Vera Vildmyren ble funnet drept på rom 2025 på SAS Radisson Blu-hotellet i Amager i Danmark.
Politiet beskriver drapet som voldsomt.
Les mer: - Det var et voldsomt drap
- Hun har fått massive skader etter kraftig vold mot hodet og den øverste delen av brystet. Det ble også anvendt kniv, sa Henning Schou Kofoed ved drapsavsnittet hos København Politi til Ekstra Bladet onsdag ettermiddag.
Tidligere drapsdømt
Marian Clita ble dømt for drap i Romania i 1985. Offeret var en dissident - en av det kommunistiske styrets største kritikere.
Politiet identifiserte Marian Clita allerede tirsdag og forsøkte å oppspore ham i København. Hotellene i København fikk bildene av ham i håp om at noen skulle kjenne han igjen som en gjest.
Ikke motsatt seg utlevering
- Han har ikke motsatt seg utlevering. Det er derfor ingen grunn til at han ikke skal kunne bli utlevert, sier Larsson.
Marin Clita ble etterlyst av politiet onsdag. ABC Nyheter hadde kontakt med mannen på telefon. Han opplyste først at han var i Danmark, og deretter at han var Malmö for å melde seg for politiet der.
Les også: - Jeg er på vei til politiet
- Har meldt meg for politiet
- Jeg har meldt meg for politiet i Malmø og har levert fra meg en del dokumenter. Jeg står på utsiden og venter på at politiet skal skaffe en tolk. Jeg snakker flytende rumensk og italiensk, men det gjør ikke politiet, sier Marian Clita på telefon til ABC Nyheter.
Han innrømmet også over telefon at han tok livet av en kvinne på SAS Radisson Blu-hotellet i København.


Høytlesning gir skoleflinke barn
Grekere retter sinnet mot EU