
- Få en slutt på Muhammed-tegningene
(ABC Nyheter): Utenriksminister Jonas Gahr Støre var i går i Islamabad for å møte en rekke pakistanske politikere på et offisielt besøk i landet. Både møtepartnere og pressen ba om en forklaring på at både Aftenposten og Dagbladet har trykket det de kaller «blasfemiske» tegninger av Muhammed.
Ifølge utenriksdepartementets kommunikasjonssjef, Bjørn Jahnsen, tok utenriksminister Shah Mehmood Qureshi opp spørsmålet om karikaturene. Statsminister Yousuf Gilani tok ikke opp saken med Støre, men flere av de andre møtepartnere gjorde et poeng ut av tegningene.
- Det var flere som tok det opp ja, også utenriksminister Quereshi, sier Jahnsen til ABC Nyheter på telefon fra Afghanistan.
Ifølge avisen The Nation ga den pakistanske utenriksministeren uttrykk for følelsene i det pakistanske folket i forhold til den norske publiseringen av Muhammed-karikaturer, og ba Støre om å få en slutt på publiseringen av slike tegninger.
- Ytringsfrihet må være basert på respekt for andres religiøse følelser, sa Quereshi ifølge avisen.
Krevde unnskyldning
Tv-stasjonen Dawn forteller at Støre ble spurt om Norge skylder den muslimske verden en unnskyldning etter trykkingen av tegningene.
- Jeg er overbevist at ytringsfrihet er avgjørende for å ha religionsfrihet. Du kan ikke ha frihet til å velge den religionen du vil, hvis du ikke kan uttrykke det, sier Støre ifølge tv-stasjonen.
Utenriksministeren understreket at de fleste avisene og mediekanalene i Norge hadde valgt å ikke trykke tegningene. Han la videre til at i Norge er det redaktøren som avgjør om en sak skal trykkes eller ikke.
- Uproblematisk
Han fikk også spørsmål om det hadde vært eksempler på at det muslimske miljøet i Norge radikaliseres. Til det svarte Støre at det hadde vært tilfeller av muslimsk misjonering mot yngre menn, og at det er noe politiet i Norge følger med på.
- Det er uproblematisk for Støre å svare på disse spørsmålene. Han redegjør bare for hvordan ting fungerer i Norge, sier Bjørn Jahnsen til ABC Nyheter.
Møter Karzai
Jonas Gahr Støre er i dag i Afghanistan der han blant annet skal møte president Hamid Karzai. London-konferansen i januar åpnet for en mye større grad av involvering av Taliban i fredsprosessen.
– Jeg er interessert i å få et inntrykk av hvordan de ser for seg den politiske prosessen framover i lys av forsoning og reintegrering, sier Støre og understreker at en løsning må være politisk, ikke først og fremst militær.
Ikke bare Karzai, men også USA og andre sier nå at Taliban, eller i hvert fall moderate kretser av Taliban, må trekkes inn i prosessen for å få en løsning.
– Men prosessen i dag er likevel preget av at det pågår en større militær offensiv i Helmand-provinsen i sør, sier Støre.
Støre kommer til Afghanistan etter å ha besøkt både New Delhi og Islamabad, der han blant annet har drøftet forbindelsene mellom India og Pakistan.


Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Ottar Røren
4. mars 2010 - 12:35
Blasfemi
Muslimene her i landet må få noen år på seg til å klimatisere seg.
Samtidig må vi ikke tolerere radikalisme og terror for å fremme sin sak.
Ottar Røren
4. mars 2010 - 12:35
Blasfemi
Muslimene her i landet må få noen år på seg til å klimatisere seg.
Samtidig må vi ikke tolerere radikalisme og terror for å fremme sin sak.
Oddbjørn Stabbforsmo
4. mars 2010 - 12:50
Demokrati
Selv om mange islam-tilhengere føler seg støtt over noe de tror er manglende forståelse for sin religion må de også bli kjent med at øvrige religioner, inklusive den grunnleggende kristendom vi har bekjent oss til som statsreligion inntil for kort tid siden, har fått tåle omtaler av like lite respektfull karakter som muhammedtegningene.
Derfor: Ingen grunn til spesialbehandling av islamsk trosoppfatning.
Rune Roan
4. mars 2010 - 13:05
Lurer på om hvor mange som
Finn-Arne Knutsen
4. mars 2010 - 13:10
Forholdet til muslimske land
Når jeg leser hva Støre sier så slår det meg at det er ingen ting i deres lære som omhandler ordet dialog.
Når man ser hvordan de oppfatter sin religion så vil jeg si at å skjule seg bak ytringsfrihet blir litt feil i forhold til disse tegningene. Man kan i allefall, etter min mening ikke komme etterpå og snakke om dialog for det vil ikke bli forstått. Sett også i lys av hvor mye norske og danske selskap er engasjert i disse landene så er det direkte uklokt. Det er nå min mening. På den annen side så må det arbeides mye hardere med å få mennesker fra disse landene til å forstå at når de flytter inn til Norge og kanskje blir boende her så er de nødt til å akseptere at vi har demokrati med ytringsfrihet, likestilling osv. hvis ikke så passer de ikke inn i det norske samfunn. Men, det er ikke nødvendig for oss å provosere frem konflikter.
Knut Myhre
4. mars 2010 - 14:11
Hvis det er slik at du, Finn-
Muslimer får anledning til å utøve sin religion i Norge, men skal ikke komme hit for å "snikmuslimisere" dette landet.
Anders Laugerud
11. mars 2010 - 14:03
ja vi skal ikke få lov tel å
Geir Lindahl
4. mars 2010 - 13:22
Støre får "refs" i Pakistan...
Walter Langøen
4. mars 2010 - 15:52
OJ-oj!
Heller kamp mot ytringsfrihet? Legge seg flat for dem som ser på ytringsfrihet som "vestlig dekadanse"? Akseptere tvang, ufrihet? La dem komme til vestlige land med alle sine fordommer og ikke si noe som kan oppfattes som kritikk, holde munn?
I sannhet en oppløftende fremtid for menneskerettigheter og folkestyre. Uten religiøs tvang!
Gudmund Havardsgard
4. mars 2010 - 14:29
Religionsfølelsen i vår verden
På 1980-tallet ble filmen "Life of Brian" forbudt i Europa. Den omhandlet visstnok - jeg har ikke sett filmen - en meget verdslig og sensuell nonne, som i helt konkrete drømmer hadde samleier med Jesus. Og Jesus røkte narkotika. Ikke så mye å trakte etter å se, spør du meg! Men å straffe de som laget filmen, og de skuespillerne som deltok? Nei, og atter nei! Ytringsfriheten skal være og er hellig! Det er slik vi blir frie og fritt tenkende mennesker, og ikke roboter av en religion eller maktmennesker som kjører religionen framfor seg i sin maktarroganse.
I Vesten er vi i det store og hele kommet dit at det er det enkelte menneske som blir religiøst. Ikke i flokk og følge altså. Da blir religionen inderliggjort, og slike blasfemiske uttrykk i ytringsfrihetens navn som nevnt ovenfor, betyr ingenting for det enkelte religiøse menneske. Jesus er den vedkommende finner i Bibelen, ikke den Jesus maktmennesker skisserer.
Slik håper jeg det blir for muslimene også i ikke for fjern framtid. At Muhammed og Allah blir inderliggjort for den enkelte muslim. Da blir blasfemi totalt ufarlig for religionen.
Vet at det er en vei fram dit. Og at visse ting i Koranen må nedtones. Men alt dette har skjedd med kristendom og Bibel. Hvorfor kan det ikke skje med islam og Koranen også?
Lars Bratlie
4. mars 2010 - 19:46
"Gudmund Havardsgard: På
På 1980-tallet ble filmen "Life of Brian" forbudt i Europa. Den omhandlet visstnok - jeg har ikke sett filmen - en meget verdslig og sensuell nonne, som i helt konkrete drømmer hadde samleier med Jesus. Og Jesus røkte narkotika. Ikke så mye å trakte etter å se, spør du meg!"
Da anbefaler jeg deg å se den, for dette blir som å si at Ghandi hadde røykte hasj hver dag. Helt feil, med andre ord.
Kort fortalt, Life of Brian, Livet til Brian, handler om en fyr ved navn Brian som vokser opp samtidig med Jesus og blir forvekslet som frelseren. Det blir parodiert med romerne, jøder, matvaner og alt som tilhører den tiden. En egentlig ganske uskyldig film, men kristenfolket eller hva nå det var, likte ikke helt filmens "setting".
Men nå har jeg heller aldri helt skjønt tankegangen til folk (religiøse) som ikke har egne meninger eller klarer å tenke selv da.
Gudmund Havardsgard
5. mars 2010 - 12:12
ok, Lars Bratlie
Etter det jeg nå har lest, står jeg fast på konklusjonen min ovenfor: "Ikke så mye å trakte etter å se, spør du meg!" Det betyr ikke at andre av en eller annen grunn kan finne den verdifull. Jeg ser på meg selv som ikke noen spesiell religiøs person, men jeg har min barnetro.
Hovedideen i den første kommentaren min er fortsatt akkurat den samme, selv om jeg bommet noe da jeg omtalte innholdet i filmen "Life of Brian".
Hans Bugge
4. mars 2010 - 15:46
Røren rører?
Urd Synøve Vandbakk
4. mars 2010 - 18:11
Nei..
Det ble brukt i fjøs for å slippe å få fjøslukt i håret, og for å dekke ørene når det blåste kaldt....
Stein Hove
4. mars 2010 - 18:07
Skulle kjeftet tilbake
I mellomtiden kan vi stadig lese artikler om hvordan kristne blir diskriminert og utsatt for straffeskatt i Pakistan. Såvidt jeg vet er det også forbudt å konvertere til kristendom i Pakistan. Snakk om respekt for andres religiøse følelser ! Støre burde sagt: Vi krever at dere repekterer våre (kristne) religiøse følelser og straks stanser diskrimineringen av kristne i Pakistan!!
Støre burde samtidig bedt dem oppheve forbudet mot konvertering og å fjerne tilleggsskatten de blir kristne i Pakistan blir utsatt for.
Støre burde faktisk sagt at så lenge Pakistan holder på slik, vil Norge derfor forby konvertering til islam. Norge vil også innføre en straffeskatt for alle muslimer i Norge.
Selv mener jeg at vi burde forby islam og koranen, siden det er en religion/ideologi som er totalitær, fascistisk (ett parti-Sharia), anti-demokratisk og anti-menneskerettslig.
Men alt viser vel hvor svak islam egentlig er, når man ikke tør stille den fritt opp mot kristendom, ved å innføre religionsfrihet. Nei, det er altså forbudt å konvertere til kristendom !!
Som Paulus sier i et brev: kjærligheten krever ingenting.
Islam er IKKE kjærlighet, men fullstendig underkastelse.
Vi kan jo sammenligne:
-en martyr i kristendommen: en som dør for sin tro, uten å gjøre noe vondt mot andre mennesker.
-en martyr i islam: en som dreper (gjerne ved å sprenge seg selv i luften) vantro i Allahs navn, eller for islams sak.
Bør vi tillate slike ideologier ?
Gudmund Havardsgard
5. mars 2010 - 12:32
Grunnlovsendring må til for å oppfylle ønskene dine, Stein Hove
Vi lever i en rettsstat med forfatning som krever at endringer av våre lover skjer slik og slik. Så dine krav ville måtte gå gjennom endringer av vår grunnlov. Dvs. med flertall på Stortinget. Med stortingsvalg med et nytt flertall som er enig i endringene. Og med vedtak tidligst om ca 4-5 år.
Skjønner? Det er ikke bare å uttale seg i vilden sky for vår utenriksminister!
Anders Laugerud
11. mars 2010 - 14:21
ja hvorfor skal vi gjøra om
Ove Hauge
4. mars 2010 - 18:44
De snakker om at vi må
At kristne i India lar seg provosere sier meg mye om at det ikke er mye religion som ligger bak, men kultur. Kulturen er mye mer preget av religionen i enkelte deler av verden enn i den vestlige verden. Mangel på kunskap og bruk av tvang fører til at folket blir uvitende og lette å lede. Dette utnytter selvsagt lederene.
5. mars 2010 - 20:23
Her er norske medier litt sent ute....ja fryktelig sent ute...
Denne historien blusset opp igjen i Malaysia for ca en halvt år siden da en tamilsspråklig avis satte en av dissse tegningen på trykk etter å ha funnet den på internet lenge før, sier de i allefall. Det finnes nemlig flere....
Dette resulterte i at den muslimske regjeringen stoppet avisen i en måned som straff...
Men egentlig er tegningen/tegningene snart 3 år gammel med en noe mer omfattende historie....
http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?c=Article_C&pagename=Zone-English-News/NWELayout&cid=1187775988956
http://www.reuters.com/article/idUSKLR23471020070824
Her er også en link som viser at historien er gammel....
Jeg kan minnes at denne historien har vært mediene over hele verden flere ganger de siste årene...
Så "gudene" må vite hvorfor Norge kommer etter først nå....
http://thewanderingsumandak.blogspot.com/2007/08/cigarette-smoking-jesus-caricature.html
5. mars 2010 - 20:36
Hva religiøse symboler angår
Ved å lage/innføre restriksjoner på religiøse symboler så lenge vi har religionsfrihet, er fordommende og kneblende for oss etnisk norske.
Bare gjennom total frihet vil dette gå seg til med generasjonene, helt uten innblanding av noe vi norske kristne tydelig viser vi ikke forstår konsekvensene av...
Det er stor forskjell på kultur og krimmianalitet. Og så lenge det ikke er misshandling av noen, skal vi passe vårt, så de passe sitt. Se på jødiske bydeler nedover i Europa, ingen forbyr jødene å være jøder....så hva er problemet..
Ove Hauge
6. mars 2010 - 10:58
Tvang Sivert!
6. mars 2010 - 12:13
Griser og aper
Bjørn-Magne Jensen
11. mars 2010 - 14:43
ingen religion