Stein Nilsen (t.v.) går av som sjef for persontog i NSB. Her sammen med Terje Løvdok (midten) og konsernsjef Einar Enger.(Foto Morten Holm / SCANPIX)

NSB-sjef trekker seg

Stein Nilsen går av som leder for NSB persontog.

Etter to år går Stein Nilsen av som leder for NSB Persontog.

- Stein Nilsen leverte sin oppsigelse i midten av januar. Dette har ingenting med interne forhold i NSB å gjøre. Det har vært to lærerike år for ham, og han føler nå at det er riktig å søke ny jobb, sier kommunikasjonssjef Anne Rygg til ABC Nyheter.

Ifølge Rygg har det vært et ønske i NSB om at Nilsen skulle fortsette.

Til VG Nett opplyser Steinar Nilsen en av grunnene til at han ønsker å slutte.

- Hvis jeg ikke er i stand til å oppfylle de kravene som er knyttet til min stilling, tar jeg konsekvensene av det. Avstanden mellom det politikere sier og det de gjør er for stor, sier NSB-toppsjefen, og presiserer at han mener togproblematikken er et tverpolitisk problem, sier Nilsen til avisen.

- Fra ord til handling

Konsernsjef Einar Enger i NSB sier det er med stor beklagelse at han har mottatt Nilsens ønske om å slutte.

- Han har gjennomført en krevende forberedelsesfase for å kunne etablere et helt nytt produkt til våre kunder i Norge, sier Enger.

Stein Nilsen vil fortsette som leder av NSB Persontog frem til 1. april i år.

– Jeg håper jeg har bidratt til å sette NSB i stand til å levere den massive økningen i togtransport fra 2012 som kundene fortjener. Vi har vi opplevd en økende erkjennelse i de politiske miljøene for jernbanens utfordringer og jeg håper virkelig at de politisk ansvarlige i større grad går fra ord til handling, sier Stein Nilsen i en pressemelding onsdag ettermiddag.

- Trenger leder som er ærlige

Leder i Stortingets transport- og kommunikasjonskomité, Knut Arild Hareide (KrF), beklager sterkt at Nilsen går av.

– Han har turt å være veldig tydelig om hva jernbanens behov i Norge er, og har sagt fra om at med dagens investeringstempo vil det ta 30 år før vi har et fullgodt tilbud. Vi trenger ledere som er ærlige og snakker klart ut, sier Hareide til NTB.

Han mener det er et dårlig signal at en sentral sjef i NSB nå velger å si opp.

Lesernes kommentarer

Avgang

Og hva får han i avgangsbonus da?

Avgang

Det blir spennende å se, når NSB ikke har til å vedlikeholde med engang.

Hva hjelper det?

Hva hjelper det når det sitter flere igjen som burde sett at de er udugelig i jobben.
Se til Storbritania og lær jernbanedrift, de har erfaring og regularitet på sin jernbane.

Om å gå av...

Tror nok at det er nødvendig at HELE styret går av.
Dette med tanke på å få gjennomført forandringer i organisasjonen, som gjør den i stand til å få en mere kundeorientert struktur, som er i stand til å reagere raskere på forandringer i forhold til krav /behov fra kundene.
En organisasjon som inneholder en stor grad av ukultur, må nødvendigvis forandres/forbedres ved at den øverste delen av den, skiftes ut.
Det har vist seg at ingrodde holdninger , sitter i "veggene" og derfor er slike radikale forandringer, nødvendige.
De fleste kjenner sikkert til deler av dette fra organisasjonsfaget, angående enkeltkretslæring og dobbeltkretslæring.

Den nye norske trenden er å gå av!!!

Det lønner seg ikke å gjøre en god gobb og ha samme jobb til en går av med pensjon!! Neida, gjør en møkkajobb og ta med "oppsigelsesparaplyen", er kjenningsmelodien nå for tiden. Tragisk!!!!

Var det snakk om sluttbonus?

Han har sagt opp jobben fordi de krav politikkerne stiller er ikke rasjonelle i forhold til hvilke resurser de gir vedkommende som skal utføre dem.

Det blir det samme som om politikkerne skal si at en revisoren skal bygge boligblokker med egene hender og byggmesteren skal drive revisjon av firma. Det går ikke...De har ikke kompetanse eller resurser til det.

Jernbanen/veinettet har lenge vært forsaket etter 2'ndre verdenskrig. Det er slokket branner, men ikke reparert og forbedret. Dette er gjennomsyret i hele systemet i Norge og jernbanen er det store kostnader med små budsjetter....

DET ER BRA AT HAN SA OPP OG GIKK!!! Lykke til Stein Nilsen.
Du har levert bra under forutsetning!
Staten må ta konsekvens av hva de gjør og sier!!

Det blir Avgang!

Kanskje Stein Nilsens planlagte avgang 1. april blir en av de få ting som er i rute i NSB? Tror han har mye rett i at togproblematikken er tverrpolitisk, må jeg foreslå å legge et dobbeltspor? Stor avstand mellom ord og handling fra politikerne gir dårlig "signaleffekt", får håpe de "penses" inn på riktig spor snart. Når forutsetningene ikke ligger til rette, kan selv ikke den dyktigste bli god nok. Jeg ønsker Stein Nilsen lykke til med nye utfordringer!

Da er det bare å sette i gang

Da er det bare å sette i gang jakta på en avløser som vet hvordan man skal bruke en krone to ganger...

NSB kan som andre selskaper og organisasjoner sikkert gjøre en bedre jobb, men de må uansett ha økonomiske muskler for å gjøre det.