– Ren kriminalitet, ikke bare pøbelstreker
Manglerud politistasjon kaller inn 14 ungdommer under 18 år til bekymringssamtale med foreldrene til stede etter herjingene i Oslo sentrum de siste dagene.
Målet er å gjennomføre individuelle samtaler med samtlige i løpet av inneværende uke, med foreldre og for enkelte også barnevernet til stede.
- Nå må vi smi mens jernet er varmt. Det er viktig at vi handler raskt slik at de unge skjønner alvoret i saken. Gjennom samtalene skal vi få dem til å forstå at dette ikke bare er pøbelstreker, men ren kriminalitet og at samtalen gjelder deres fremtid, sier stasjonssjef Gro Smedsrud til NTB.
Sint minoritetsungdom
Byrådsleder Erling Lae (H) har innkalt til et ekstraordinært møte i politirådet i tirsdag ettermiddag for å diskutere opptøyene i Oslo sentrum sist uke.
Politirådet er et samarbeidsorgan mellom toppledelsen i Oslo kommune og toppledelsen i Oslo politidistrikt, og ledes av byrådsleder Erling Lae.
Byrådslederen vil også omgående invitere til et møte med justisminister Knut Storberget (Ap) og barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt (Ap) for å informere om Oslo kommunes forebyggende tiltak og hvordan kommunen vil følge opp denne konkrete situasjonen.
Erling Lae er ikke den eneste som bekymrer seg. Forskerne Laila Bokhari og Petter Nesser, begge ved Forsvarets forskningsinstitutt (FFI), frykter at militante islamske grupper benytter opptøyene til å rekruttere sint minoritetsungdom, slik det har skjedd i utlandet.
13-åringer
Torsdag og lørdag ble rundt 200 unge i alder helt ned i 13 år innbrakt etter opptøyene som fulgte lovlige demonstrasjoner mot Israels bombing av Gazastripen. Manglerud politistasjon, som har lang erfaring med å håndtere opprørsk ungdom, vil konsentrere seg om de yngste fra deres stasjonskrets.
- Men først må vi få oversikt over hvem, alder og bosted. Jeg regner med at vi kommer i gang med innkalling allerede tirsdag, og at vi har fått de unge og deres foreldre i tale i løpet av uken, sier Gro Smedsrud.
Foreløpig har stasjonen registrert 14 under 18 år, den yngste 14 år, og 18 over 18. Mange er kjent for politiet fra før, mens noen er ukjente. De fleste er gutter med minoritetsbakgrunn.
Hun understreker at det ikke blir noen dill-dall-samtale. Dette er alvorlig og gjelder de unges liv og fremtid. Kanskje blir det den viktigste samtalen i deres liv.
Viktige foreldre
Ungdom over 18 år kan vente seg klekkelige bøter, eventuelt straffesak hvis det foreligger anmeldelse. Tidligere har det vært antydet bøter opp til 9.000 kroner, i tillegg til erstatning for skadeverk.
- Men vi er ikke ferdig med å vurdere reaksjonene. For de yngste har det trolig lite for seg med bøter, for en bot blir som regel betalt av foreldrene. For dem kan det være mer hensiktsmessig å reagere med krav til opprydding og opplæring i hvordan et demokrati fungerer. De må lære at man har rett til å ytre seg, men ikke herje vilt slik vi nå har sett. At vi velger riktig reaksjon er en ren investering i fremtiden.
- Det er også viktig å få foreldrene til å skjønne alvoret. De har tross alt latt sine håpefulle dra ned til sentrum og stelle i stand bråk. De må forstå at dette er kriminalitet, ikke vanlige rampestreker, sier hun. (©NTB)

Her er de rikeste lagene
- Minst 50 snømenn halshugd
Flere kandidater til vervet som ny Venstre-nestleder
Lesernes kommentarer
Åge Martinussen
12. januar 2009 - 15:45
Opptøyer
Nicolai Myklebust
12. januar 2009 - 16:08
Uff...
Ivar Hansen
12. januar 2009 - 16:42
innvandrings politikkens sanne ansikt
innvandring til det gode for landet ja greit det, men hva har skjedd i praksis? de siste dagers episoder i Oslo viser med all tydelighet den snillismen som herjer. Nå er det Nok. men foreldrene selv må si ifra til sine barn. og sette makt bak sine prinsipper.
Ivar
Katarina Olsen
12. januar 2009 - 16:53
De har en annen oppdragelse og kultur
Jeg er ikke ,rasehater,-men ser at det blir feil å blande så mange ulike kulturer med det norske folk.
Opprør og demonstrasjoner vil nå bli en landeplage.Disse gruppene klarer ikke å føre en fredelig demonstrasjon.Det er mye vold og ødeleggelser.De kaster stein og respekterer hverken norsk lov eller vår nasjon.
Jeg er for: Stopp innvandringen!
12. januar 2009 - 16:12
Pøbler
Kanskje kunne foreldrene være med sine håpefulle og rydde opp etter pøbelstrekene,så hadde begge parter kanskje lagt litt bånd på seg neste gang.
Men foreldrene har vel mange å ta hånd om med en fødselsrate på 5.7 ( !.4 hos etnisk norske) så da er det vel ikke så greit. Det er vel det norske samfunnet som har gjort at de får unger i fleng også?
Israel ettete Daniel
12. januar 2009 - 16:20
Hvorfor bekymret Dere, det
Det best at Politikerne hjelper situasjonen.
Kenneth Lysøe
12. januar 2009 - 16:29
pøbel
La alle dem som ble tauet inn få rydde opp etter seg i tillegg til en bot som svir for foreldrene, de er tross alt ansvarlige for snørrungene sine
Rino Silden
12. januar 2009 - 16:32
Jeg gir meg tvers over å se
Ivar Hansen
12. januar 2009 - 16:35
innkallig fra Erling Lae
men det nok flere møter på plass fremover også fra storting og myndigheter.
imamer ,skoler,foreldre,barnevern.politikere.
Når en 8 åring sier hvorfor kaste stein på oss når de er lei seg????? noe for en ungdom å ta inn over seg. håper ungdommen som kastet stein og fyrverkeri i losjen , kan få snakket med de barna som ble rammet , og at undommen kan se de i øienene å si unnskyld. såpass forventer jeg av en oppegående gruppe ungdom, som har vært involvert her. håper politiet får silt ut den værste gjengen.
Hilsen Ivar
Roy axel Danielsen
12. januar 2009 - 16:53
Samtaler !!!
Gi foreldrene bøter som svir skikkelig så de gidder og ta vare på /se etter ungene sine.
De skal få bøter opptil 9000 kr !!! Jeg får 10000 kr i bot for å stå og tisse bak en busk.
Hvor er disse partiene SV og AP nu ? De har stått fremst for og ta inn alle utlendingene og bråk makere
til landet, men når det smeller er di som sunket i jorda.
Har ikke hørt noe fra dem om bråket (det er vel sånn passelig greit, ungdommen er vel bare "frustrert")
De som arrangerer disse demonstrasjonene kjører barn med leke blod på klærne helt fremst i toget da de har lært det der dei kommer ifra.( med god støtte fra Sv,LO,og diverse palestina komiteer)
Nu må noen våkne i dette landet
Hans Thomassen
12. januar 2009 - 17:06
Hvorfor lot politikerne dette skje?
Gi beskyttelsenår det er behov for det, men begrenset i tid.
Innvandring er noe annet og her kan og må vi stille krav til søkerne. Det er vel ingen grunn til å la personer uten vilje eller evne til å bidra i yrkeslivet slippe inn i landet. Vi har sendt ut oppegående folk som kunne dokumentere evne og vilje til å innpasse seg i vårt samfunn, ofte allerede i full jobb. Nei send slike ut, de er ikke ydmyke nok for oss byråkrater!
Er det noen politikere som tør og være ærlige nok til å svare på hvorfor så mange fra totalt fremmede kulturer reiser til Norge? Ikke mange vil stå frem. Det er vel ingen som kommer hit på grunn av klimaet? Eller våre vakre blå øyne. I sine hjemland kaller de oss gjerne for skitne hunder og våre kvinner for horer. (Noe mange fortsetter med etter ankomst). Hvorfor ikke reise til land som ligger mye nærmere? Med behagelig avslappet livsstil og tilnærmet samme religion. Muslimer krangler gjerne værre seg imellom enn kristne nordmenn gjør.
Vi har også ønsket kriminelle fra tidligere Sovjetunionen, og noen andre land, velkommen. Dette burde vel gi grunnlag for å tiltale saksbehandlerne for tjenesteforsømmelse? Tenk på alle sosial- og trygdeklienter vi har importert fra ulike land. Mange får pensjon uten å ha innbetalt en krone til fellesskapet. Men det krangles med den vanlige nordmann om det minste beløp når det gjelder skatt og avgifter.
Det som har skjedd i Oslo de siste dagene var det ingen grunn til at skulle skje. Hva var det som gjorde enkelte så forbannet på politiet at de angrep disse? Ingen verdens ting! Dette var giddeløse, lavpannede pøbler som tror de blir så fryktelig tøffe når de opptrer i flokk. Enkeltvis er de feige og hyler bare de får en flis i fingeren.
Nei la oss få politikere som både vil og kan se virkeligheten som gjerne finnes veldig nærme deres egne bosteder. Og deretter bidra til å stille krav til å følge lov og orden her i landet.
Trond Ellingsen
12. januar 2009 - 17:22
jaja
Det blir fint når di i løvebakken har spart så mye penger til den neste generasjonen som da skal forvalte oljefondet. applaus for dem som styrer i dag.
Se på historien?? har noen gang folk med to forskjellige religoner klart å leve i fred sammen?
Det skal bli kult når muslimer og kristene flyr rundt i oslo med gatekamper slik vi ser i utlandet.
Og så vil jeg benytte å si til di i løvebakken! Takk for et fint flerkulturelt samfunn vi har fått. Drømmen om at vi i trygge lille norge side om side uansett trosrettning. Jeg savner en mann med bart. desverre øker dette rasisme. Jeg er lei meg, gråter om hvordan Oslo er blitt.
Helge Hoff
12. januar 2009 - 17:27
Nuvel
Terje Johannessen
12. januar 2009 - 17:40
Norge er vel blitt verdens
Øyvind Jørgensen
12. januar 2009 - 17:43
send mobben hjem!!!
Dem har ingen rett til å rasere hjen landet vårt!!!
12. januar 2009 - 17:50
Det er godt det er så mange
Terje Johannessen
12. januar 2009 - 18:06
Her kommen jammen enda en
Gjertrud Tveitevåg
12. januar 2009 - 17:56
Bøter også til de under 18
Hvorfor skal de som vandaliserer Oslo behandles mildere???
Egil Strøm-Olsen
12. januar 2009 - 18:13
Ikke bare pøbelstreker?