ABC Nyheter

En student med niqab står med bagasje utenfor en studentbolig i Cairo og slipper ikke inn. Nye regler i Egypt hindrer adgang for folk som bærer niqab. (Foto: Cris Bouroncle, AFP Photo)

Et spørsmål om ære

Er det ikke bedre å endre forståelsen av æresbegrepet i mannens hode enn å lappe kvinnens jomfruhinne?

Kommentar

FORKJEMPER

I den nye spalten «Uten grenser» har vi samlet spaltister fra hele verden som lever utsatt til. Prosjektet ble dratt i gang av det norske ukemagasinet Ny Tid for første gang i 2006 med bidrag fra den russiske journalisten og Putin-kritikeren Anna Politkovskaja. (1958-2006)

 Formålet med prosjektet er å la stemmer fra andre deler av verden komme til orde i vår hjemlige debatt.

Dagens spaltist er Nawal EL-Saadawi (79). Hun er egyptisk lege, forfatter og ytringsfrihetsforkjemper. Nawal har vært fengslet for sine meninger og skriver eksklusivt for ABC Nyheter og Ny Tid.
Les mer om samarbeidet på bloggen vår: ABC-bloggen

 

 

 

 

KAIRO (ABC Nyheter/Ny Tid): Jeg leser i avisene, igjen. Først om at den høyeste rådsforsamling til Al-Azhar-universitetet (en ledende utdanningsinstitusjon innenfor sunni-islam, red. anm.) nå i oktober har sagt at de vil forby bruk av ansiktstildekkende niqab i alle sine utdanningsinstitusjoner.

Så leser jeg om en ny bestemmelse fra Egypts helsedepartement. De vil forby salget av såkalte «kinesiske jomfruhinner».

Og det er da jeg spør meg: Finnes det en forbindelse mellom bruk av heldekkende klær og seksuell eller moralsk løssluppenhet? Eller hvordan kan det ha seg at markedsføringen av den «industrielle jomfruhinne» er blitt så stor? Og hvordan kan synet av et kvinneansikt få menn til å forlate sine koner og heller følge etter disse jomfruene? 

Og hva med de tusener av ugifte unge menn som ikke har råd til å gifte seg, arbeidsledige, som kun tenker på å utvandre eller begå selvmord, eller legge an på kvinner på gata?

Det var etter å ha deltatt på en konferanse i Makedonia at jeg i en utenlandsk avis leste om disse to sakene fra Egypt: Bruken av niqaben og markedsføringen av kinesiske jomfruhinner.

En tyrkisk mann satt ved siden av meg på flyet fra Skopje til Istanbul: Vi diskuterte situasjonen i Tyrkia og Egypt. Mannen støttet bruk av niqaben: Den er ikke religiøs pliktig, men den er moralsk fortreffelig, sa han. Jeg spurte: Hvor treffer burkaen den moralske fortreffeligheten?

Han tenkte litt før han svarte: Burkaen beskytter kvinner fra mannens blikk på gata.

Jeg spurte han på nytt: Kikker du på kvinner når du er ute og går? Han ble fornærmet og svarte: Selv gjør jeg ikke det, men de fleste mennene i Egypt og i Tyrkia gjør det. Jeg spurte igjen: Hvorfor gjør du ikke det? Jeg har høyere moralske verdier, svarte han.

Jeg spurte han på nytt: Vil det si at de fleste i Tyrkia og i Egypt er umoralske? Han kikket ned og sa med lav stemme: Dessverre, ja.

Da blir hovedproblemet at de fleste mennene er umoralske, spurte jeg. Ja, sa han.

Jeg: Så da dekker vi øynene til disse mennene, i stedet for å dekke til kvinners ansikt?

Han ble sittende stille resten av turen.

Da jeg kom hjem til Kairo, leste jeg en erklæring fra noen muslimske rådgivere som støtter lapping av jomfruhinne - fordi Gud har bedt dem om å hjelpe de som faller i unåde.

En kvinnelig professor, spesialist i islam, erklærte at medisinske operasjoner for å lappe jomfruhinnen – eller kjøp av de industrielle jomfruhinnene – ikke er religiøst forbudt. Årsaken er at islam støtter en moderne utvikling for kvinner som blir utsatt for voldtekt, under krig eller i mørke gater.

Selv opponerer jeg mot denne logikken: Det oppmuntres til å lyve. Og så er det samtidig den moralske kjernen: Jeg kan forestille meg selv som en brud på min bryllupsdag, med falsk jomfruhinne inne i kroppen min. Og jeg skjelver av redsel for å bli avslørt. Nattens glede og kjærlighet snor seg og blir til det styggeste mareritt i livet. Jeg lyver for min mann under vår første intime kveld. Hvordan kommer det til å bli om en måned, et år eller flere år framover?

Hvorfor later jeg som jeg er jomfru? Er det et tegn på høy moral at jomfruhinnen er intakt? Finnes det ikke kvinner som praktiserer seksuelle handlinger uten å ødelegge sin jomfruhinne? Blir ikke 25 prosent av jenter født uten slik hinne? Eller med elastisk hinne som ikke blør på bryllupsnatten? Eller med en veldig tynn hinne som blir ødelagt under hendelser som ikke er knuttet til sex? Som ridning eller sykling eller andre sportslige aktiviteter?

Og jeg forestiller jeg meg selv som en mann som oppdager på sin bryllupsnatt at bruden i sin kropp har en falsk hinne, slikt har skjedd. Hele dette sosiale fenomen er et resultat av en misforståelse av begrepet «ære».

Vi har dobbeltmoralske sider i alle andre saker i livet: Både innenfor sosiale, politiske, lokale og internasjonale forhold. Vi lever i en verden styrt av et globalt system som ikke skiller seg fra de lokale forhold.

Dette er en militær, imperialistisk sivilisasjonskultur som er støttet av religionen, basert som den er på tvetydighet på alle moralske nivåer, fra generalforsamlingen i De forente nasjoner (FN) til soveværelsene og kjærlighet mellom kjønnene.

For snart 60 år siden publiserte jeg boka Kvinner og sex. Jeg avdekket der den utbredte moralske tvetydigheten som ødelegger forståelsen av æresbegrepet.

Jeg ble oppdratt av mine foreldre og min bestemor til at det å være ærlig, det betyr å være troverdig, ikke å holde seg kun til det som er skrevet ned på et ark. Det å lyve og stjele går imot det å være ærlig og troverdig. Det samme gjelder for å pakke inn hodet mitt med slør, eller lappe min jomfruhinne, eller være utro mot mannen min, eller godta min manns utroskap med en annen kvinne, eller å overgi seg for undertrykkelse på grunn av økonomisk avhengighet: Alt betyr det samme.

Æresinnholdet bør gjelde likt, uavhengig av kjønn, religion eller klasse. Og det betyr at vi lever i et samfunn uten moralske kjerne. Vi holder oss fast til overflaten, slik de få bloddråpene som kommet ut etter bryllupsnatten. Og om de dråpene er beviset på kvinnenes ære, hvordan måles da mannens ære?

Er kvinnens seksuelle legning eneste målestokk for hennes ærlighet? Henger ærlighet på den nederste delen av en kvinnes kropp? Er ikke ærlighet bundet direkte til mannens eller kvinnens holdninger i deres hverdag?

Er det ikke da bedre å forandre forståelsen av æresbegrepet i mannens hode enn å lappe kvinnens jomfruhinne? I stedet for å støtte bedrageri og utroskap i et ekteskap? Er det ikke bedre å støtte mot, åpenhet og troverdighet?

Moralske verdier har utviklet seg sammen med samfunnet. Menneskets mentalitet har også utviklet seg, innen politikk, økonomi, filosofi, medisin, kunst og historie. Vi har hatt omfattende revolusjoner innen vitenskap og historie. Teorien om at sola snur går jorden, har falt. Teorien om skapelsen fra Det gamle testamentet, er også borte. Et flere hundre tusen år gammel kvinneskjelett i Etiopia beviser utviklingsteorien.

Men denne store vitenskapelige hendelsen fikk jeg vite om i en utenlandsk avis. Lokale medier i Egypt har mistolket hendelsen, som blir kommentert av religiøse. Men hvilken forbindelse har de religiøse til verdensrommet og astrologien?

Alt i vårt land er nå preget av de religiøses meninger. Noen av dem har uttalt at den nye oppdagelsen motsier Darwins teori. Men det eneste de religiøse kjenner til, er at Darwin skal være en jødisk vantro, og at han påstår at mennesker har utviklet seg fra aper, i kontrast til ordene i Guds bok: «Mennesker er skapt av jord.»

Utviklingslæren har tatt verden med storm, men her hjemme avsluttet en elev i videregående skole sitt prosjekt rundt utviklingsteorien. Årsak: Hun mener at teorien er feilaktig og basert på vantro.

Oversatt fra arabisk av Hanna Lind. Her er originalteksten til innlegget. Initiativtaker til «Uten grenser» er ukemagasinet Ny Tid.

Til de med "høyere moralske verdier".

"Så da dekker vi øynene til disse mennene, i stedet for å dekke til kvinners ansikt? Han ble sittende stille resten av turen."
Det er med slike ordvekslinger vi til slutt skal grei å kneble disse religiøse eller såkalt "høymoralske" menn.

Enten det, eller så får du

Enten det, eller så får du en kniv i brystet, bombesprenginger på tog, fly og busser, og opptøyer i gatene og norske politikere som står på podiet med pekefingeren rettet mot deg, og brøler at det er du som er den farlige personen her.

Innsiktsfullt og reflektert

Dette var godt!
Her blir noen grunnleggende ting satt på plass og da kommer hykleriet straks til overflaten. Nok en bekreftelse på at vi må verne om våre rasasjonelt baserte verdier -også mot religiøs innflytelse.

Under lesningen av denne

Under lesningen av denne artikkelen kommer jeg til å tenke på Galileo Galilei (1564 - 1642). Han la grunnlaget for den moderne, eksperimentelle vitenskapen. Han oppfant ikke kikkerten, men han konstruerte et teleskop, og etter at han hadde rettet det mot himmelen, ble verden ikke lenger hva man hittil hadde trodd den var. Han ble overbevist at verden var heliosentrisk - dvs. at jorden gikk rundt solen, ikke omvendt. Men for å si det kort, så var dette i strid med kirkens syn, og i 1633 ble han tvunget til å avsverge sin støtte til en "feilaktig lære" - og han fikk husarrest resten av sitt liv.
Her i Vesten har vi i flere hundre år gått en lang vei for å bli kvitt de religiøse fordommene gjennom opplysningstideni, den franske revolusjon, etc.

Innen islam har man ikke hatt en liknende utvikling. Det er derfor mange er urolige over den kraftige innvandringen av muslimer i Europa. Dette har ikke noe med rasisme å gjøre. Det er en berettiget engstelse for å komme i midretall, slik at for eksempel ytringsfrihet, demokrati og synet på forholdet mellom kjønnene skal bli bragt flere hundre år tilbake i tid. Vi leser jo daglig om avhugging av hender, steining, æresdrap, etc. i muslimske land.

Islam trenger en opplysningstid. Og det er opp til muslimene ta tak i dette. Inntil så skjer, er det ytterst berettiget og legitimt for eksempelvis etniske nordmenn å være skeptisk til det "multikulturelle samfunnet", som det evfemisk (forskjønnede) betegnes. Det hele er et stort eksperiment med et uvisst utfall.

110 % enig!

Kjempebra artikkel. At dette blir tatt opp seriøst nå er jammen på tide. Jeg er ikke rasist men samtidig tar jeg sterk avstand fra de som DYRKER SIN TRO så det går ut over andre. Og prøve å snike den inn bakveien er heller ikke bedre.

Og vi må ha lov til å si at et flerkulturelt samfunn er ikke løsningen på alt, heller vil jeg si at det er et EKSPERIMENT uten hold i hva folket vil, og det finnes ingen plan.
Det virker som om noen politikere tror at om vi blander alt til en smørje så slutter vi å slåss? Joda det stemmer det når det gjelder i en bikube. Om du er rask nok (noen sekunder) til å blande flere familier/kuber så blir de så overrasket at de fleste godtar hverandre. Men da må en først drepe sjefen/dronninga så det er bare en sjef igjen, og så blir vi alle like!

Et spørsmål om ære

Som konvertert til islam, føler jeg at æresbegrepet ikke hører hjemme i religionen, men er et kulturelt basert begrep. Derfor blir det feil å blande ære med religionsutøvelse, fordi all din ære ligger i forholdet mellom deg selv og din Gud, ikke i forhold til hva andre mennesker måtte mene om deg. Meg bekjent hadde i alle fall to av Profetens (fvmh) koner vært gift tidligere, blant annet hans høyt elskede første hustru Khadija, så møydom burde ikke være en forutsetning for ekteskapet. At seksuallivet hører eksteskapet til i islam, er en annen sak.

Å bland niqab med jomfruhinner forstår jeg ikke helt poenget med. Hijab-påbudet ble gitt kvinnene etter de søkte Profeten(fvmh) om hjelp for at de ble trakassert på lik linje med prostituerte når de gikk til markedet. Åpenbaringen om hijaben sier at kvinner skal bære den for "å gjenkjennes som troende, og få gå i fred". Videre påbyr Koranen menn å senke sine blikk overfor kvinner, og gi dem sin respekt.Beklageligvis er mange menn lite nøye med de påbud som gjelder dem selv.

Jeg har brukt niqab on-and-off i arabiske land, da for å unngå uønsket oppmerksomhet fra innpåslitne lykkejegere, og hyseriske selgere, og det virker. Man får mindre oppmerksomhet og mer respekt fra fremmede menn, og dette er svært behagelig. Slik er kulturen (merk: KULTUR, ikke religionen islam). Videre kan man bevege seg fritt omkring, uten at noen vet hvem man er, og unngår sladder som: "Jeg så ...gå ned mot...". Niqaben gjør også at kvinner stiller likt utseendemessig, og ikke bedømmes etter utseende eller klær, noe som kan virke latterlig her, men i land der forskjellene er store på folk, er det en sosialistisk vinkling. Men her går gjerne de fleste menn i hvite kjortler også. Man kan gjerne påstå at niqaben er undertrykkende, men den frigjør også kvinnen fra samfunnets press og krav, dersom man snur flisa.

Niqaben er en motsatt form for kvinnefrigjøring: Du kan ikke se meg, du kan ikke styre meg, du kan ikke bestemme hva jeg skal kle meg i eller sminke meg, eller mene noe om det jeg har bestemt å ha på meg idag. Og jeg må påpeke at flertaller av niqab-bærende kvinner kler den på høyst frivillig og etter eget ønske. Og hvorfor skal de ikke få lov til det, når folk ellers får lov til å kle seg i hva de vil, uten at "alle" skal skrike sånn opp om hva de har på seg? I arabiska land klarer folk å kommunisere problemfritt med en kvinne i niqab, - hvorfor klarer de det ikke her? I arabiske land arbeider niqabkledde kvinner overalt - butikker, kontorer osv, hvorfor kan de det ikke her? Niqaben er ikke problemet, men miljøet rundt som ikke klarer å se lengre enn til niqaben.

Ingen skal tvinges, men vi tvinges alle av kultur. Også her på berget. Ta bare eksempler dersom man velger å ikke feire jul? Folk reagerer. Dersom man velger å kle på seg hijab. Folk reagerer. Dersom man som kvinne barberer av alt håret sitt. Folk reagerer på de som gjør ting annerledes, også i muslimske land - selv om valgene de tar ikke har noe med islam å gjøre i det hele tatt.


Kjempebra

repotasje, som setter fingeren på et stort problem. Hvorfor skal så mange menn kreve at "deres" hustru skal være "jomfru"? Samtidig som de gjerne voldtar andre, både alene og i grupper. Noen ganger som straff? Går i døden ved selvmordsangrep, for å få jomfruer i himmelen etter døden... Hvor pokker får de alle jomfruene fra da? Og hva gjør de med dem etter bruk i himmelen? Da er de jo ikke jomfruer lenger...Noen burde ta til vettet snart.
Det som også er problemet med en niqab, er at vi ikke ser hvem vi prater med. Og om du jobber i butikk med niqab, kan man ikke som kunde si; jeg skulle gjerne pratet med "hun med niqaben" om du ville prate med samme person en annen gang. Derfor er det i vårt samfunn bedre med et åpent ansikt man kan kjenne igjen. Hodeplagg ok, men tildekking, nei takk.

Men, hvordan . .

hvordan kan jeg "se", eller forholde meg til mennesker som ikke ønsker å bli sett. Disse menneskene ønsker å forsvinne i samfunnet. Hvordan kan man kommunisere problemfritt med mennesker som ikke er der? Hvordan kan de forlange å bli "sett", når ikke de ønsker å bli sett. Det er tullete, vet du.

Stakkars, Tanja.

Bare for å ta en tøvete påstand i ditt innlegg: " I arabiska land klarer folk å kommunisere problemfritt med en kvinne i niqab, - hvorfor klarer de det ikke her?" Er det dette som kalles å snu ting på hodet? Hva vet du om f.eks. Saudi Arabia? I vesten kan vi snakke med kvinner både med hijab og uten - til og med niqab og burka tolereres, selv om folk kan glo, det skulle nesten bare mangle. I Saudi Arabia kommer de unge selvsikre mataw-ene (religiøst politi) og forteller deg dersom for mye av hånden din vises. På en uutholdelig varm dag der kvinner har tatt av seg strømpene under sine sorte kapper og går barfot i sine sandaler, får de piskeslag mot føttene med beskjed om at sokkene skal på. Det er dødsstraff for ikke-muslimer å dra til Mekka, muslimenes hellige by, men det er også dødsstraff for å konvertere, så jeg tenkte "stakkars deg" når jeg leste at du hadde konvertert. Gjør det beste ut av livet ditt. Du har gitt avkall på friheten, men lid i stillhet, ikke opponer og vær en oppofrende hustru og fød mange guttebarn, så kan det gå deg godt. Jeg håper du aldri finner på en annen dumhet: Å flytte til et islamsk land. Husk at både muslimer og ikke-muslimer har det best i det frie vesten. Dine tøvete påstander om niqab som kvinnefrigjørende gjelder bare så lenge du ønsker å ta den på. Den dagen du ønsker å ta den av, er du plutselig ikke så fri lenger. I mange av de islamske stater er du bokstavelig talt en fange og vil ikke få pass uten din manns samtykke. Lykke til. Jeg har vondt av deg.

Religiøst eller kulturelt basert?

Ifølge Tanja : Jeg føler at æresbegrepet ikke hører hjemme i religionen, men er et kulturelt basert begrep. Derfor blir det feil å blande ære med religionsutøvelse, fordi all din ære ligger i forholdet mellom deg selv og din Gud, ikke i forhold til hva andre mennesker måtte mene om deg.

Religiøst eller kulturelt basert?
I det kulturelle begrepet ligger alt hva et samfunn har å by på av menneskelig innvirkning; det intellektuelle, fornuft, selvstendighet, frihet, tradisjoner, det religiøse, uforstand, tvang.....

Dersom all din ære kan knyttes til din gudedyrkelse, har ikke dette da noe å gjøre med religionsutøvelse?
Henger ikke din gudedyrkelse og religion sammen?
Eller praktiserer du religion uavhengig av gud, eller hengir du deg til din gudedyrkelse uten at dette knyttes opp mot det religiøse?

Og siden du nevner dette med julefeiring, så anser jeg en voksen person som ferdes rundt til daglig med julenisse drakt som en særs original person eller retter sagt en ordentlig tulling.
Men det kunne jo vært særs morsomt å blitt tatt i fartskontroll av politi i julenissedrakt.

Hvorfor må du bruke niquab

Hvorfor må du bruke niquab for å få respekt fra muslimske menn? Respekterer de deg ikke som den du er?
Ser du ikke hykleriet her? Det er ikke deg de respekterer, men at du har underkastet deg primitiv overtro fra den mørke middelalder.

Ære eller kultur......

Det Tanja Hassan her skriver at niqaben er en motsatt form for kvinnefrigjøring, er jo feil tenkemåte ut fra det hun selv mener/skriver.
Sitat: Ingen skal tvinges,men vi tvinges av kulturen,sitat slutt.
Dermed ER DET TVANG, uansett om det er kultur eller religion.Videre sier hun at æren ligger i forholdet mellom henne og gud og ikke hva andre mennesker mener om henne. Da spør jeg: Hvorfor bruker du da din niqab on and off( som du selv sier) for å gå i fred og ikke bli sammenlignet med prostituerte eller vise hvor du går eller hvem du deltar med??
Viss du mener det du skriver at DIN ÆRE ER MELLOM DEG OG GUD.Da har det vel ikke noe og si hva andre mener om deg...??Personlig har jeg ALDRI trodd eller ment at kvinner som dekker seg til med niqab,hijab eller burka har mere ÆRE eller bedre enn andre kvinner.Ei heller mere religiøs enn andre kvinner.
Det finnes både gode og dårlige kvinner med niqab ol, som det finnes ellers blandt oss uten.Samtidig ser jeg problemer som ikke Tanja ser.Jeg vil ikke ha en lege med niqab,pleier,lærer osv....Jeg vil se vedkommende jeg prater med.Jeg er ingen rasist men realist.Ser virkeligheten.Julen er det mange med meg som IKKE feirer her i Norge.Det har blitt IN med sydenturer i julen for mange,så her på "berget" er vi under utvikling og løsrivelse fra Gamle ritualer/skikker heldigvis.

ÆRE....

Håper mange leser denne artikkelen.Det er noe av det beste og mest gjennomtenkte jeg har lest på lenge.Det er så mange viktige spørsmål som blir stilt.Slik at en ser vanviddet i diverse ting som gjøres og menes.Meget bra....!!

Oppfordring til muslimske menn og kvinner.

At vi i Norge tillater at kvinner sperres inne i telt (niqab og burka) uten dom vekker avsky. Når ble det en forbrytelse å bli født som kvinne? Jeg jobbet med muslimske menn i Norge for 30 år siden som hevdet at det var kvinnens skyld dersom mannen ikke kunne kontrollere sine drifter i møte med lettkledte kvinner. Hvorfor forlanger ikke heller muslimske ledere at at muslimske menn bør ha portforbud etter mørkets frembrudd og ikke inneha jobber hvor de kan bli alene med lettkledte kvinner?
Alternativt kan muslimske ledere ta sterk avstand fra tildekking av kvinner og muslimske kvinner ta ansvar for å omprogrammere muslimske menns adferd gjennom eksponeringsterapi.

Gi imamene opplæring!

Helt enig Glen. Men når man importerer imamer fra landsbygda i Pakistan som også her i Norge lever adskilt fra den moderne verden blir det ikke lett. De velger den letteste vei, nemlig å holde på tradisjonene selv om de er ulogiske. Dette gjelder dessverre også veldig mange fra andre muslimske land. Nei, blanding av tro og overtro, tradisjon og religioner ikke av det gode!

Forbud mot ansiktsdekkende niqab i Egypt.

Det er verdt å merke seg at selv i enkelte muslimske land, har de flere restrikjoner mot hodeplagg enn i Norge! Kirgisistan og Frankrike Har forbud mot hijab på skoler. Belgiske Flandern har innført forbud på alle skoler der, etter at 2 ungjenter ble kraftig mobbet av medelever, for ikke å bære hijab. Tyrkia og Tunisia har forbud mot bruk av hijab på offentlige steder. TV-kanalene i Egypt, Irak, Libanon og Syria, følger samme forbud. Så nå synes jeg det er på tide å : "Forby hijab på norske skoler", som også er tittelen på min nyopprettede facebook-gruppe. Meld dere gjerne inn om dere støtter ett forbud.

offa meg

Det er trist å lese iallefal eit innlegg her.....bare se på bildet øverst i reportasjen. Er dette den du vil møtes av i banken? eller på bilforhandleren?
Og så reagerer eg sterkt på at det finnest meninger om at kvinnen skal bygge seg inn i telt for ikkje å bli forvekslet med prostituerte?! Fy fabian for eit folkeslag,,,,, Måtte svineinfluensaen rense unna alt svineri.

Religiøst eller kulturelt basert?

Ifølge Tanja : Jeg føler at æresbegrepet ikke hører hjemme i religionen, men er et kulturelt basert begrep. Derfor blir det feil å blande ære med religionsutøvelse, fordi all din ære ligger i forholdet mellom deg selv og din Gud, ikke i forhold til hva andre mennesker måtte mene om deg.

Religiøst eller kulturelt basert?
I det kulturelle begrepet ligger alt hva et samfunn har å by på av menneskelig innvirkning; det intellektuelle, fornuft, selvstendighet, frihet, tradisjoner, det religiøse, uforstand, tvang.....

Dersom all din ære kan knyttes til din gudedyrkelse, har ikke dette da noe å gjøre med religionsutøvelse?
Henger ikke din gudedyrkelse og religion sammen?
Eller praktiserer du religion uavhengig av gud, eller hengir du deg til din gudedyrkelse uten at dette knyttes opp mot det religiøse?

Og siden du nevner dette med julefeiring, så anser jeg en voksen person som ferdes rundt til daglig med julenisse drakt som en særs original person eller retter sagt en ordentlig tulling.
Men det kunne jo vært særs morsomt å blitt tatt i fartskontroll av politi i julenissedrakt.

Dekk til "dyrets" øyne heller.

Likte artikkelen. Spørsmålet om å dekke til muslimske menns blikk likte jeg spesielt godt!
Det ville vært helt på sin plass, da det er mannen som er den usømmelige som går rundt å glor og vurderer kvinnene med sexuelt blikk og undertone, om det er nettopp dette som er årsak til at de muslimske kvinner må gå med heldekkende "telt". At de muslimske menn ikke kan styre sine drifter må de stå ansvarlig for selv og kan ikke de selv gjøre dette, så må man sette bind for øynene eller fotlenke på muslimske menn, så de ikke kan fortsette sin umoralske aktivitet mot flotte kvinner. Jeg stiller samtidig spørsmålet, ifbm denne artikkelen; Er muslimske menn som forsvarer disse "teltene" som dyr i sine drifter og adferd? Her i Europa lever vi heldigvis i en sivilisert verden, hvor kvinner kan være stolte kvinner med den kropp de er gitt, om den er gitt av utvikling fra apene eller Gud.

Gratis jomfruhinner til alle som vil ha!

Nawal El-Saadawi er en kjent, egyptisk feminist som i mange år har avdekket egyptiske menns kvinnehat. Hun har skrevet flere bøker om emnet, bl a "Kvinne på nullpunktet", en biografi om en prostituert kvinne som etter å ha blitt voldtatt og fornedret av familiemedlemmer, politi og andre menn, endte med å drepe halliken sin. El-saadawis poeng var ikke å skrive en skandalehistorie, men å fortelle om hvordan det er å leve som kvinne i land der kvinner ikke har reelle rettigheter. For den som bir utsatt for vold og overgrep er det jo revnende likegyldig om det skyldes "religion" eller "kultur"!

Det å LA VÆRE å koble kultur, religion, "ære", bruk av tildekkende hodeplagg/klær, jomfruelighet og omskjæring er vel å tilsløre saken, heller enn å forklare noe? Dette handler om kontroll med kvinners seksualitet og kvinners manglende menneskeverd og menneskerettigheter.

På ett punkt er jeg imidlertid helt uenig med El-Saadawi: Jeg ser ikke på bruken av kunstige jomfruhinner først og fremst som et spørsmål om den enkelte kvinnens ære og troverdighet, men som en måte å bekjempe den undertrykkingen som blodet på lakenet representerer. Jeg tror og håper at den utbredte bruken av disse kan være med på å uthule hele jomfruelighetstøvet, og skape et rom for debatt om kvinners egenverd i patriarkalsk undertrykkende samfunn.

Ordene moral og etikk er

Ordene moral og etikk er like tøyelige som en gummistrikk. De tøyes alltid slik at de er i samsvar med
de sterkeste gruppenes interesser.
Menn har høy moral/etikk når de vil forme og kontrollere kvinner etter egne interesser.
Kvinner har ikke høy moral/etikk hvis de vil forme og kontrollere menn etter sine interesser.
Deres høye moral/etikk har helt motsatt innhold.
Hvordan kan de samme ordene helt skifte innhold avhengig av kjønn?
Burde det ikke snart gå opp for oss at ord som moral og etikk bare er rå,stygge maktord?

Burka, ære og fornuft

Nawal El-Saadawi står for meg som et fremragende eksempel på at en ensidig debatt om antrekk kan ende opp feil, fordi man glemmer det viktigste. Nemlig hva undertrykkelsen av kvinnen som fornuftsvesen i mange islamske land kan føre til for landenes totale utvikling. Man må her unnta land som Palestina, Libanon, Tyrkia og endringer som er på gang i Marokko. I Iran er det faktisk flere kvinner enn menn som studerer ved universitetene. Sett totalt er det neppe klesdrakten, men diskrimineringen av kvinnen som annenrangs fornuftsvesen som holder mange muslimske samfunn under et mørkemannsstyre som bremser for åpenhet og mer liberal frigjøring av landenes potensiale. Hvordan hadde det stått til med disse landene i dag, hvis ikke Vesten og den nye stormakten Kina i øst ikke hadde vært totalt avhengige av arabernes oljeressurser?

Hvorfor så liten utvikling?

Kjempebra og tankevekkende artikkel.
Men det er noe med muslimske land jeg lurer på; hvorfor er de aller fleste så tilbakestående rent teknologisk? Mange av disse landene var jo langt fremme med sin kultur og sammfunnsstruktur men vi vel lagde rare lyder og løpte rundt med treklubber.
Etter at olje ble funnet i Nordsjøen tok det ikke mange år før vi nordmenn var på hugget og tok over fra utlendingene.
Mange av landene har mye moderne teknologi og vel utdannede innbyggere, men forskjellen er stor, også innen oljerike nasjoner. Men......................................................
Er det ikke tiltak i folket i muslimske land? Og hvorfor vil de i det hele tatt bosette seg i vesten blandt hunder og hedninger, horer og gudløse (iht dem selv)?

Burka, fornuft og utvikling

Hva du skriver om, er meget komplisert å svare kort på, og jeg er heller ikke den rette å spørre. Det er riktig at på kalifatets tid (800 år siden) var araberne Europa overlegen både militært, økonomisk og kulturelt. Det virker som om det er storhetsfølelsen fra den tid som ikke klarer å ta inn over seg at deres prestisje har vært i sjokkerende fritt fall siden. Det mangler ikke på teorier, men jeg er ikke rasist og vil angripe alle som prøver å hevde at arabere er dummere enn andre folkeslag. Det er bare latterlig. Men Koranens mektige status er interessant. Akkurat som Bibelen holdt den vestlige vitenskap i tømme helt opp til vår tid, har et allmektig presteskap mange steder prediket at det ikke skal finnes noen annen bok enn Koranen. Dette førte bl.a. til ca. tre hundre års forsinkelse før man fikk i stand boktrykkerier med arabisk skrift. Følgene for regionens vitenskap og teknikk merkes den dag i dag, ettersom infrastrukturen til disse landene lå på middelaldernivå til langt ut i det 19. århundre. Og deres ufattelige oljerikdom har kun kommet noen få familier til gode (Bin Laden's f.eks.) Libya har latt innbyggere fått litt delaktighet. Er det rart at de arabiske massene er rasende, når prestene forteller dem at det er den Store Satan USA som er den skyldige, i og med at i hver minste vanærende detalj, fra maskinpistoler til kjøleskap, fra oljeteknologien til romfart, så er det Vesten som står bak. Det prestene unnlater å si, er at det er livsfarlig å tenke selvstendige tanker. Som er vestlig ingeniør en gang sa i et intervju: -Joda, selvsagt kunne araberne også ha funnet opp alt dette - men de ville antakelig ikke fått lov til å bygge det. Sånn kan man spekulere, men det er trist, for som det ser ut er det araberne selv som etter hver må betale den høyeste og blodigste prisen.

Siste fra forsiden

Kongeparet reiste med falskt pass

Livet Da kong Harald og dronning Sonja dro til Hawaii på bryllupsreise som kronprinspar i 1968, reiste de med nye pass i navnene Tom og Eva Manstad.

Hjellegjerdes skjebne avgjøres fredag

Økonomi Møbelprodusenten Hjellegjerde er i økonomisk krise. Kassa er tom, og fredag forfaller et lån hos DnB NOR på 20 millioner kroner.

Fisker funnet død ved Sjusjøen

Mener Statoil pynter på resultatene

Bombe i Bangkok

IMF: USA trenger mer stimuleringspakker

Her blir tiger på rømmen tatt

Tigeren Panjo stakk av fra eieren i Sør-Afrika.

Tror folk vil godta økt skatt

Økonomi Nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap) åpner for økte og øremerkede skatter. Han tror partiet får medhold hvis velgerne vet at pengene går til skoler og sykehjem.

Tar innvandringslov til høyesterett

Politikk Mens demonstrasjonene for og imot Arizonas omstridte innvandringslov fortsatte torsdag, fastslo guvernøren at hun har anket blokkeringen av loven.

Eldre mann omkom i trafikkulykke

Norge Frontkollisjon i Stokmarknes torsdag kveld.

Vålerenga fikk leksjon i ballspill

Forbereder seg på århundrets rettssak

Så nær var hun bronse i EM

annen sport Medaljen glapp for gråtkvalt Okparaebo.

– Flykaprer pågrepet i Russland

Her er isbjørnen som angrep Sebastian

Norge Sebastian Plur Nilssen (22) har sårskader over hele overkroppen, ansikt og nakke etter møtet med denne isbjørnen torsdag.

Vanskelig utgangspunkt for Molde

eliteserien Stuttgart ble for sterke på Aker stadion.

Her setter barna verdensrekord

Jogget inn til finaleplass

– Jeg vil forsvare Maradona til graven

Irak rammet av angrepsbølge

Lager øl med 60 prosent alkohol

– EU-plan hiver Island ut av EØS

Økonomi Islandsk økonomiprofessor forskrekket over EU-kommisjonens innspill til ABC Nyheter.

Statoil kan tape 600 millioner på oljekatastrofen

Moren tilstår drap på åtte spedbarn

Saken er den verste babydrapssaken i moderne fransk historie.

Sier ja til fredssamtaler

Politikk Palestinernes president står fritt til å gjenoppta direkte fredssamtaler med Israel.

– Han er fortsatt farlig

Den drapsdømte svensken anses fortsatt som farlig og vil dermed bli holdt innesperret.

– Hvorfor bomber de ikke i Pakistan?

Mann klemt mellom tre og traktor – døde av skadene

Krisemøte etter båtkatastrofe

Oppdaget hemmeligheten

Karri kutter ku-gasser

Trøtt Ndure slo tilbake med beste tid

annen sport Raskest i forsøksheatene på favorittdistansen. – Nå skal jeg sove.

BP-utblåsning påfører Statoil milliontap

- Politiet trikser med narkotall

Politikk Politiet skryter av høyeste oppklaringsprosent på seks år, men Riksadvokaten mener politiet bruker tallene feil.

Redder sommeren

Plateanmeldelser «The Runaway» er sommerens soundtrack.

Fikk monster-kanin på 20 kg

Kaninen spiser eieren nesten ut av huset.

Fire pågrepet for voldtekt på campingplass

Norge Politiet pågrep natt til torsdag tre litauere og en tysk mann etter at en ung kvinne meldte om at hun var blitt voldtatt på Oslo Fjordcamp.

Fra Avatar til skrekksamarbeid

Film - Dette kan bli en av de skumleste filmene noensinne.

Fant navnet på terror- sjef hjemme hos Davud

Turist drept i bjørneangrep

Tre turister ble angrepet av bjørn på to ulike campingssteder like ved den populære nasjonalparken Yellowstone i delstaten Montana.

Vinmonopolet har høyest sykefravær

Ulv bet av tær

Miljø En ti år gammel jente fikk skader i tærne da hun stakk foten inn i buret til en ulv i en dyrepark i Sverige.

Fra idol til cowboy

Plateanmeldelser Snow Patrols Gary Lightbody og R.E.Ms Peter Buck trives i hverandres selskap.

Maradona angriper «løgner» og «forræder»

Fotball-VM Slår tilbake etter vrakingen.

Mistenkt nazivakt tiltalt for 430 000 drap

Samuel Kunz (88) skal ha tatt del i drapene på 430 000 jøder under andre verdenskrig.

3000 eksplosive tønner flyter fritt

Miljø Kinesiske myndigheter har foreløpig bare fått opp 400 av tønnene med eksplosive kjemikalier fra elva.