
VIRUS: Forskere har funnet viruset XMRV i blodet til 68 av 101 (67%) pasienter med ME. Nå mistenker de sterkt at viruset kan forårsake sykdommen. (Illustrasjonsfoto: Colourbox.com)
Knytter virus til ME
Amerikanske forskere knytter et virus til kronisk utmattelsessyndrom (ME).
Nyheter
Mer om ME
Kronisk utmattelsessyndrom er en tilstand med unormal følelse av energisvikt og utmattelse av over 6 måneders varighet og som hemmer dagliglivets funksjoner.
Betegnelsen syndrom henspiller på at tilstanden er sammensatt av en rekke ulike symptomer og tegn.
Syndromet er ikke ensartet, og det finnes ingen enkeltstående sykdomsmekanisme.
Diagnosen stilles på grunnlag av pasientens beskrivelse og legens utelukkelse av annen sykdom.
Kilde: Pasienthandboka.no
Siste fra forsiden
(ABC Nyheter): Viruset, som også er vanlig blant mennesker med en spesiell type prostatakreft, er identifisert hos en stor andel av ME-syke, melder New Scientist.
Det er forskere fra The Wittemore-Peterson Neuro Immune Institute (WPI) ved Universitetet i Reno i Nevada som står bak studien.
De understreker at man foreløpig ikke har avklart om viruset (XMRV) forårsaker ME, eller om det bare er mer vanlig å finne hos personer med sykdommen.
Nå håper forskerne at funnet kan føre til at sykdommen kan kureres med legemidler.
- En somatisk sykdom
Det har lenge vært diskutert hvorvidt ME er en fysisk eller psykisk tilstand.
Styremedlem i European Society for ME (ESME), Svein Harvang, mener at det nye funnet bidrar til å bekrefte at ME er en somatisk sykdom.
- Hvis man ser på de dårligste pasientene, så skjønner man det. De som sier noe annet, har ikke sett de dårligste pasientene, sier han til ABC Nyheter.
Harvang viser til ny metode for utredning og behandling av ME, utviklet av den belgiske professoren Kenny De Meirleir.
- Det man har funnet frem til er at ME skyldes enten et virus eller en bakterieinfeksjon. På bakgrunn av dette har De Meirleir utviklet klinisk behandling som er suksessfull i 70 prosent av tilfellene, forteller Harvang.
- Metoden går ut på at man gjennomfører en rekke blodprøver som identifiserer hva som er problemet hos den enkelte pasienten. Tidligere har disse blodprøvene ikke vært gjennomført i Norge, men vi har nå kommet dit hen at vi har én klinikk som gjør det, sier han.
Fant viruset hos tre av fire pasienter
Forskerne fant viruset XMRV i blodet til 68 av 101 (67 prosent) pasienter med ME. I en gruppe på 218 friske personer ble viruset kun funnet hos åtte (3,7 prosent).
Judy Mikovits ved Whittemore Peterson Institute i Nevada og hennes kolleger understreker at studien bare viser at det er en forbindelse mellom viruset og sykdommen, ikke at viruset forårsaker ME.
Men mistanken om at viruset forårsaker sykdommen er sterk. Mikovits forteller ifølge New Scientist at hun har funnet antistoffer mot viruset i 95 prosent av de nesten 300 ME-syke personene hun har testet, men at disse resultatene ennå ikke er publisert.
Og ifølge Mikovits kan kliniske forsøk, der man behandler ME-pasienter med en kombinasjon av ulike legemidler, starte med en gang. Forskerne ser for seg at man prøver en kombinasjon av medisiner som brukes mot aids, kreft og betennelser.























































Kommentarer (2)
May-Beth Røe
9. oktober 2009 - 13:26
Virus knyttet til ME
Bare så veldig synd at ABC-nyhetene har klart å legge pasienthåndboken's definisjon av sykdommen i tilknytning til artikkelen.
Denne definisjonen er svært langt fra virkeligheten for de virkelig syke ME-pasientene, noe som også blir nevnt i artikkelen,
Nå må vi bare håpe at norske helsemyndigheter åpner øynene og tar på seg ansvaret for behandlingen av disse pasientene.
AAse Madsen Lammethun
11. oktober 2009 - 11:12
Gledelig!
Eg har sjølv hat store problemer som sette meg ut av arbeidsituasjon utan noko som kunne seia kva det var.
Andre i familjen har også vore gjennom det.
Det som har vore den store fortvilinga er at ein ikkje blir trudd.Eg valgte å ikkje ta mot medisiner andre i familjen gjorde det på grunn av at det var legande sin ambefaling.Valget med fysisk systimatisk trening har gjort meg så å seia heilt frisk,men for den som valgte leganes behandling har det gått ille.
Det har ført til at personen som valgte legene sin anbefaling har vorte avheng av tunge rusmiddler har i mange år vore utan tilbud om anna behandling og vore inn i døden mange gonger.
I mange år har eg arbeid for å få nokon til å ta ansvar for dette,men her er helsevesenet taust.
Har vel vore inn om alt som er av orgaisasjoner,depertiment,fylke og kommune.Alle veger går til den ansvarlige kommunelege,men etter 1år med fleire brev og purringar om å komma i kontakt med han har vore til lite nytte.No ligger ballen hos ordføraren,så får ein sjå kva som kommer ut av det.