ABC Nyheter

I skjul sjekker Arbeids- og velferdsetaten NAV pasientenes fortrolige journaler. Nødvendig i jakten på trygdesvindlere, mener de. - Uforståelig, sier pasienter og leger. Illustrasjonsfoto: Scanpix
NAV på hemmelig svindeljakt:

Vil se hele mappa di

I all hemmelighet kan NAV lese din fortrolige pasientjournal.

Nyheter

NAVs begrunnelse er at dette skjer for å avsløre leger og pasienter som svindler med trygda. Derfor har NAV fått presisert sin rett til å innhente hele og uredigerte journaler uten å informere pasienter.

Både pasienter og leger reagerer på at NAV insisterer på nødvendigheten av hemmelig innsyn i pasientjournaler. De reagerer på ordningen og mener det undergraver både personvern og tilliten mellom leger og pasient.

- Det vil ikke være kontrollerbart hvis vi skal informere pasienten først, sier derimot Magne Fladby som er NAVs direktør for kontroll og innkrevning.

- Vi driver ikke med stikkprøvekontroller, men sjekker journaler på konkret mistanke. I de sakene vi går inn på, har vi skjellig grunn til mistanke.

- Vi holder oss innenfor det regelverket som lovgiver har satt. Der er det slik at man ikke behøver å informere pasientene. Og det vil være nærmest ukontrollerbart hvis vi skulle informere først, sier Fladby til ABC Nyheter.

- Kan uansett sjekke

Han sier at NAV utfører få slike kontroller, men at «av de sakene vi har undersøkt så er det ofte et samarbeid mellom lege og pasient». Fladby anslår at NAV kun har hentet fullstendige journaler fra fem leger eller behandlere i løpet av de siste tre årene.

- Pasientene må informeres, mener Legeforeningens president Torunn Janbu. Foto: Scanpix- Pasientene må informeres, mener Legeforeningens president Torunn Janbu. Foto: Scanpix

Men dette synet vinner lite gehør hos de som etterforskes:

- Jeg stiller meg uforstående til at NAVs kontrollarbeide blir umulig hvis pasientene informeres først. De vil jo uansett kunne kontrollere journalene, sier Torunn Janbu som er president i Den norske legeforening, til ABC Nyheter.

- Dette er skremmende. NAV er et svært system med masse mennnesker ansatt. Her kan jo naboen din jobbe..., sier helse- og sosialombud i Oslo, Petter Holm.

- Med dette får mange tilgang til omfattende opplysninger. Det kan føre til at pasienter ikke opplyser alt eller at det opprettes skyggejournaler. Det er mer skummelt enn et litt svekket kontrollapperat, sier Holm.

Han sier at han allerede har hørt historier om at pasienter ber om at opplysninger ikke nedtegnes, deriblant en lege som selv ble lagt inn på sykehus.

- Dette er en uthuling av taushetsplikten og personvernet som er viktig for at pasienten i fortrolighet skal kunne fortelle legen om vanskelige ting.

- Urovekkende

Torunn Janbu er entydig i sin kritikk av ordningen:

- Pasientene må informeres når opplysningene sendes videre. Og taushetsplikten er grunnleggende for all legevirksomhet. Det er på bakgrunn av trygghet for taushet at pasientjournalene nedtegnes.

- Det er urovekkende hvis pasientene vegrer seg for å fortelle alt til legen. Vi opplever allerede at enkelte pasienter ber om at legen ikke skriver ned alt og har mistanke om at enkelte unnlater å fortelle alt. Men legen har en dokumentasjonsplikt og er dermed forpliktet til å skrive ned opplysninger av betydning for oppfølging og behandling, sier Legeforeningens president.

Det er i en pågående høringsrunde til Personvernkommisjonens rapport, at uenigheten fremkommer.

I NAVs høringssvar, som ABC Nyheter har fått innsyn i, skriver arbeids- og velferdsdirektør Tor Saglie - med henvisning til personopplysningsloven, at direktoratet legger til grunn «at pasienten ikke har krav på varsel om innhenting av opplsyninger».

- Må informere pasienten

Legeforeningen mener det er paradoksalt at NAV har større mulighet til å innhente pasientjournaler i jakten på trygdesvindlere «enn politiet har for å innhente informasjon i en drapssak».

- Vi mener pasienten må informeres. Det er allerede mange unntak fra lov om taushetsplikt, og NAVs praksis uthuler denne. Taushetsplikten er grunnleggende for å skape tillit mellom lege og pasient, sier Janbu.

- Å informere pasienter på forhånd, vil gjøre kontrallarbeidet umulig, mener NAVs Magne Fladby. Foto: Scanpix- Å informere pasienter på forhånd, vil gjøre kontrallarbeidet umulig, mener NAVs Magne Fladby. Foto: Scanpix

- Det må være forutsigbarthet for pasienten hvor opplysningene havner, når NAV innhenter en uredigert og hel pasientjournal så brukes opplysningene til noe annet enn det journalen er skrevet for, sier Legeforeningens president.

- Legeforeningen er veldig enig med Personvernkommisjonen som krever en gjennomgang av de ulike lovverk som åpner for unntak for taushetsplikten.

Da lovendringene ble diskutert for et par år siden, ble NAV kritisert for å ikke informere legene. Også det ble avvist.

- Dersom NAV skulle informere legen om mistanke, vil viktige opplysninger kunne holdes tilbake dersom dette er i legens egen interesse, sa NAVs kontrolldirektør Magne Fladby den gang.

Kommentarer (24)

NAV leser min journal

Nå er det nok!

Her skal altså NAV bryte den tillitt som er mellom lege og pasient.
Som pasient med mange og langvarige plager, vil jeg kreve at NAV får FORBUD mot å lese min journal. Det har før vært en sak om at visse personer ved mitt lokale NAV kontor ikke får lese eller behandle mine opplysninger, da den som var utvalgt til å ha min sak, også var den værste mobberen på min skole.
Hva skal jeg gjøre dersom disse opplysningene skulle komme i hendene på en slik person?

Nei, nok er nok. NAV skal ikke ha tilgang til fortrolige dokumenter mellom pasient og lege. De har faktisk ikke lov til å forlange at slike journaler skal oversendes dem, og det er et brudd ikke bare på personværnet at slike dokumenter kommer dit, men også et lovbrudd.

Pasientjournaler er personlige dokumenter mellom lege og pasient (det er også slik at en pasient ikke får se hele sin journal selv om han spør etter det, så hvorfor skal utenforstående, som ikke har greie på medisin da kunne lese den?)

Stopp lovbryterne på NAV, legg ned skiten og la oss få tilbake det gamle systemet med Arbeidskontor, sosialkontor og trygdekontor, adsilt fra hverandre.

"Storebror ser deg" er Nav i et nøtteskall

Slike tilstander som beskrevet hører kun hjemme i land og stater som jeg ikke vil være innbygger av.

Det ser ut som om vi lever i et diktatur. Hvordan skal dette gå om vi må lide oss gjennom 4 nye år med den sittende regjering.

La oss håpe på et regjeringsskifte etter 14. september og få på plass politikere som kan og vil rydde opp i denne galskapen før det er forsent.

Det er helt klart at NAV må kunne drives etter andre metoder enn det gjøres idag.

Øye på allmuen .......

De som stemmer på disse sosialistene får bukke/neie og glede seg over de store seiere ideologien deres skaffer dem !

Storebror etc

Slik som det er nå, har det vært i den tiden jeg har jobbet i helsevesenet - nesten 40 år. Mer redelig i begynnelsen - trygdevesenet tok ikke rent sjelden kontakt direkte med pasienten og spurte om hva som hadde funnet sted, etter at jeg hadde blitt varslet, og sammenlignet med det jeg hadde oppført i notater og regningskort. Det syntes alle parter var greit, tror jeg. Jeg hadde sagt mitt i og med refusjonskravet, og pasientene svarte (tror jeg!) like greit på trygdekontorets henvendelse. Hadde aldri problemer med det. Men:
Det var og har alltid vært uhederlighet iblant oss, og der er et behov for kontroll med krav på refusjon. Dessverre. Selv institusjoner som helhet "snyter" i jakt på mer penger under stykkprisfinansierings-systemet.
Dette har ikke med den sittende regjering eller politiske partier å gjøre - det er systemet som man driver helsevesenet etter, derunder refusjon for utført arbeid. Og der snytes over en lav sko. Ikke rart at det offentlige synes det bør kontrolleres.
Men du har like meget rett - dette går på personvernet og tilliten løs.
Problemet er hevet over partipolitikken. Det har med individuell etikk og samfunnsetikk å bestille, og finner ikke noen avgjørelse i stemmeurnen en bestemt dag.
Om Fladby - jeg tror det er greit at han såpass plumpt har fortalt oss hvordan forvaltningsorganene og deres personell synes de skulle forvalte oppgavene sine. Så nå vet vi hvor vi står....


Vanvittig

Dette er rystende. Det finnes en rekke forhold som fremkomer mellom pasient og helsevesen som andre ikke har noe med. Derfor har dette vært strengt sekretessbelagt i lang tid. Det er sikkert mange, arbeidsgivere, fotballklubber osv, som kunne ha stor glede (ikke minst økonomisk) ved å ha innsikt i andres sykejounaler. Men fordi samfunnet har valgt å beskytte de svakeste, har alle forsøk på slik snik innsikt blitt kontant avvist. Fremdeles er det en rekke forhold som er sterkt stigmatiserende og som vil kunne stenge enkeltpersoner ute fra både det en og det andre om det ble alment kjent.

Nå viser det seg alltså at NAV, en gigantisk nysamensluttet offentlig organisasjon, som så langt ikke har hatt pinibel orden internt, er gitt slik tilgang. Dette gjør meg rasende av mange grunner. Det plausibelt å ville ta trygdemisbrukere, men det offentlige må akseptere å leve efter de samme lover og regler som resten av samfunnet, og burde ikke under noen omstendighet få lov å kikke i epikriser og andre strengt personlige opplysninger. Det ser desverre ut til at de som avdarte mot datalagring og misbruk av slik informasjon for drøyt 20 år siden, er i ferd med å få rett i sine mest negative fremtids visjoner. Og synderen er det store Norske offentlige dyret...

1. Hvem har gitt denne dispensasjonen ? (departement/direktorat/ ansvarlig stadsråd)
2. Hvilke politiske partier støtter denne ordningen ?
3. Hvordan håndteres denne informasjonen internt i NAV ?
4. Lagres denne informasjonen i NAV's database ?
5. Hva slags taushetsplikt er NAV ansatte underlagt ?

Greit å vite, det jo valg i høst. Dette er mye viktigere for meg enn de 3-4 andre hovedsakene alle partier kappes om å være best i !!!!

marius

Hvem får se hva?

Personlig har jeg ikke noe å skjule overfor NAV, men hvis de skal få tilgang til alle mine journaler, får de litt av en jobb.. Jeg derimot får ikke tilgang til mine saksdokumenter selv om jeg har krav på dette etter forvaltningsloven § 18. Det er tydeligvis forskjell på å ha rett og å få oppfylt rettighetene. NAV fortsetter å gjøre som de selv vil.

NAV-personalet er jo bare mennesker, dessverre!

Norge er et lite land, "alle kjenner hverandre".

Jeg har jobbet i flere helseinstitusjoner hvor det er taushetsplikt, men denne fungerer ofte meget dårlig.
Når det var rapportert om at enkelte ikke overholdte taushetsplikten var det bare en muntlig "fy!"-bemerkning til vedkommende, ikke noe annet.

Folk er jo nygjerrige. Dersom et navn dukket opp som var interessant, og det var ofte, så var det enkelt å finne ut om vedkommende, og så ble det snakket videre om dem - til andre ansatte, venner og kjente, i matpausen, i kaffeselskap, syklubber.

Det er ingen som helst grunn til å tro at NAV-personalet er pålitelige eller at de respekterer taushetsplikten. De er bare mennesker.

mappa di

Ikke nok med at dem kan se mappa di.De kan tilog med klare å somle bort papirene dine. Nav Hamar har klart å somle bort 50 sider med mine papirer fra fastlegen min, samt en opperasjonsbeskrivelse fra Ullevål.Hvordan går dette ann? Snakker om tillit.

legg ned NAV

Nav er det verste som har hendt det norske folk.Det er ett steg videre mot kommunisme vi skal overvåkes overallt.Denne regjeringen har nådd ett lavmål uten like.Der skal folk snuse i personlige opplysninger og de har nesten ikke noen utdannelse blir ansatt av staten (partiboka spiller inn) Det er ett formidabel overgrep på folks intregitet.Vekk med NAV. tilbake til de gamle kontorer de hadde mer troverdighet enn disse nye byråkratene.

NAV og pasientjournaler

Der kom den endelige bekreftelsen på at Arbeiderpartiet og resten av regjeringen i virkeligheten er et kommunistparti på lik linje med Nord Korea. På tirsdag skal jeg til legen min og da skal jeg be han slette alt i min jornal, selv om jeg ikke har noe som helst å skjule.
Hvis ikke NAV klarer å finne ut om noen jukser på en annen måte skal de finne seg noe annet å gjøre. Der forsvant den siste tilliten jeg hadde til den etaten.

Nav leser min journal

Er vel forsøk på å få oss uføretrygdet vi Nordmenn som er så dyr i drift.Kom med fler utlendinger så staten og bedriftene kan tjene mest mulig penger... Dette er dårlig av staten og nav... Bare ennå mer korrupsjon. Slik vil det fortsette uansett hvem som styrer landet vårt. Dette er vel takken vi skal få av staten til gutta på golvet. Hilsen Roger.

Nok er nok!

Jeg skal i hvertfall be legen min om å slette sensitive opplysninger om meg, hva pokker`n har sladrebøttene på NAV med hva jeg forteller min lege i all fortrolighet? Det blir bare verre og verre i dette landet, ingenting skal være personlig. Men spør noen en politiker hva diverse budsjetter blir brukt til, nei, da er det plutselig ikke for offentligheten.... Fy flate for ett møkkaland, styrt av møkkamennesker!

NAV vil vite alt

Til de av dere som starter den evinnelige klagesang om kommunisme og sosialisme. Det var den forrige og borgerlige regjerings hjertebarn denne mislykkede NAV reformen. Det viser bare at trangen til å overvåke og kontrollere er likt fordelt i begge leire. For hvilke partier har så langt stått opp mot det byråkratiske maktuhyret NAV har blitt. Alt bunner i den såkalte arbeidslinjen som førte til et uanstendig råkjør mot syke mennesker for å finne frem til det som kaltes "restarbeidsevne". Et begrep som ville passet utmerket i nazistenes utryddelsesleire. Og i slike systemer passer alle Magne Fladbyer i verden godt inn og trives. Men jeg har ennå til gode å høre en eneste politiker si i fra at vi ikke vil ha det slik. En deprimerende sannhet for det norske folk.

Navs hemligheter.

For tre år siden skrev jeg i lokalavisen: Nav som organisjasjon med et forvaltninsnivå i statelig regi og et kommunalt er nødt til å gå i grøfta. Mange vil falle mellom to stoler. Jeg ante ikke rett jeg kom til å få.
De som går på sosialtrygd, selvstendig næringsdrivede som har gått konk, rusmisbrukere, psykiske syke mennesker og innvandere tilhører denne gruppen.Kommunene prøver alt for å få disse over på yrkesrettet attføring, kvalifiseringsstønad eller uføretrygd. Da sparer de på kommunens budsjett og staten tar over.
Dette er det lang saksbehandlingstid på og jeg har opplevd at mange har gått i månedsvis uten penger.
Nav sosial har adgang til både skatteetaten og jeg har også opplevd at bankkontoer er blitt undersøkt.
Når Nav får tilgang om personlige opplysniger om deg, blir de mange ganger brukt i mot deg og din fastlege.
Det er jo saksbehandlerne på Nav som avgjør om du er syk nok og ikke fastlegen.Nav har i mange tilfeller bedere kvalifikasjoner, enn legene. Dette er svært beteklig. Har du mistet en arm eller et ben kan alle se det,men det som rører seg inne i et menneske, kan man jo ikke se med øye. Jeg tror de aller fleste leger har en profesjonell holdning til sin jobb, hvis de søker om uføretrygd for sine pasienter er det fordi de har gitt en diagnose som tilsir det. De aller fleste leger er ansvarbeviste voksene mennesker.
I dag overprøver Nav legene, det må det bli slutt på.
Hvis det er blitt slik at Nav får pasientjornaler,da bør saken anmeldes og prøves for domstolene.

Di kan opplyse om det etterpå

Dvs di kunne opplyst om det etterpå pga da kan hverken lege eller pasient forhindre utlevering av alle opplysningene legene sitter på. Jeg ville ikke følt meg trygg ang at NAV fikk noen som helst opplysninger utenom det du ber legen levere, pga feks i småbyer er det ingenting som heter taushetsplikt, den blir ihvertfall ikke overholdt på noen måte, det inkluderer hele NAV (Sosialkontorene,Arbeidskontorene,Trygdeetatene), AKS, Politiet, Leger og mangen andre instanser som liksom skal ha taushetsplikt.

Ufør ?

1 G tilsvarer 70.000 kr som man kan tjene ved siden av pensjonen. Minstepensjonen er 140.000. Er man da ikke 50% arbeidsfør hvist man tjener dette oppå pensjonen ? Merker at endel liker ikke kontroll av bistanden. Dårlig samvittighet ?

I svarte helsike.

Dette går F meg ikke ikke an! Her er en grense nådd for hva nysgjerrige fjols skal kunne ha tilgang på av informasjon. Hva jeg og andre pasienter diskuterer med lege/psykolog er ingen andres sak. Har de grunn til mistanke om trygdemisbruk, kan de vel for svarte få en rettslig tillatelse for å få frigitt journaler. Jeg trodde virkelig at vi ikke hadde kommet så langt i Norge, at en offentlig instans kunne foreta en slik inngripen.

Mail går herved ut til alle partier, det kreves åpenbart en lovendring til her.

Få fastlegen til å slette opplysninger om deg?

Sorry, no can do. Er ikke lov. Og DEN loven blir fulgt......

Ikke lov nei

Jeg har time hos lege snart, og skal ta opp dette. Men leger/psykologer har visstnok dokumentasjonsplikt, så å slette journaler, eller deler av den, kommer nok ikke til å skje. Men denne saken provoserer meg grenseløst. Jeg kommer til å sende mail til SAMTLIGE partier for å finne ut om noen av dem er villige til å ta opp dette, og evt gjøre noe med saken. Regner dog med at det er det samme som å kaste perler for svin å prøve. Og det er ment bokstavlig.

Ja, desverre....

Men jeg tror faktisk ikke at legen min hadde gitt ut noens papirer, heller, han er nokså bestemt og grei på hvem som har noe med hva...... You know what I mean...? ;)))

Dette at NAv leser journalen

Dette at NAv leser journalen uten informasjon til de som eier journalen er ille.
PÅ jakten etter de få som får ytelser de ikke skal ha utsettes vi alle for overgrep fra NAV.
Systemet er uoversiktlig,oppdelt og arrogant.
Oppfatningen er selvfølgelig at vi alle er kjeltringer.

Den generelle mistilliten til fok flest er en utvikling forårsaket av markedsliberalistisk ideologi.
Alt skal kontrolleres. Høyre foreslår en ny omdreining av skruen når de foreslår at andre leger skal overprøve fastlegens sykmelding.
Men kommentaren om at vi lever i et kommunistisk land er tåpelige i den sammenhengen.
Dere mener da sikkert at EU er kommunistisk?De leverer nå et datalagringsdirektiv som ingen behøver.
Overvåkningen skjøt enda mer fart pga "krigen mot terror" med allslags lover og rettet mot vanlige mennesker jfr. kontrollene å flyplassene og kravene fra USA om at alle som flyr er pålagt å opplyse om seg selv alt.
EU har gitt etter for kravene også for europeiske borgere.
Er USA kommunsistisk??
Bush trodde vel alt alle var like korrupte som ham.

Brit Lien

Ufaglærte NAV-ansatte skal IKKE lese våre pasientjournaler!

Jeg har opprettet en underskriftskampanje vedrørende denne artikkelen på FB med samme tittel som i overskriften. Den går slik;

"(...) ”I all hemmelighet kan NAV lese din fortrolige pasientjournal”.

Med dette har NAV uomtvistelig overtrådt alle etiske og forsvarlige grenser, og tatt seg til rette langt mer enn det som kan tolereres. En slik agering er fullstendig uakseptabel.

Konsekvensene av denne hodeløse overstyringen kan bli fatal.

Derfor protesterer vi på det sterkeste, og ber om at denne høyst uetiske og vilkårlige inngripen reverseres.

http://www.facebook.com/inbox/readmessage.php?t=114579085665#/group.php?gid=137450381367&ref=mf

NAV!

Etter å ha lest artikkelen,dukker det opp ord som -overvåking-krenking av privatlivet-osv.Men det ser ut som staten kan gjøre hva som helst,For en tid til bake var det en svensk politiker som kalte Norge for den siste kommunist staten,Snakk om å treffe spikeren på hue.

Må ikke tillates!!!

Syns nok at NAV må bite i det sure eplet her, og må søke bekreftelse fra uavhengig lege, for å få bekreftet om gitte opplysninger stemmer med journalene..
INGEN andre enn leger skal ha tilgang til journalene, og andre med hjemmel, kan spørre om de relevante "diagnoser"

Siste fra forsiden

– Chile blir fattigere etter jordskjelvet

Verden Det vil koste et beløp tilsvarende 175 milliarder kroner å gjenreise Chile etter jordskjelvkatastrofen i februar, sier landets nye president. Skjelvet har gjort chilenerne mye fattigere, fastslår Sebasian Piñera.

En alvorlig skadd i knivslagsmål i Oslo

Norge En mann er alvorlig skadd etter et slagsmål på et bilverksted ved Bryn i Oslo fredag kveld. To menn fikk lettere skader.

Kald vinter varsler kald vår

Norge Men kulden påvirker neppe sommerværet.

To bygder evakueres

Norge Innbyggere på Breivikeidet og i Oldervik i Tromsø kommune evakueres fredag kveld på grunn av skredfare.

- Ikke lenger gratis

annen sport Gratishaugen er en saga blott.

Nordmennene i skyggen av Ammann

Britisk par lot sjuåring sulte i hjel

Politikk Et britisk par er dømt til lange fengselsstraffer for å ha latt den sju år gamle datteren i huset sulte i hjel, selv om huset var fullt av mat.

Blodig dag i Lahore

Verden Minst 45 personer ble drept da to selvmordsbombere sprengte seg i lufta i den pakistanske storbyen Lahore fredag.

Flaskepost funnet etter 23 år

Livet I 1987 sendte Marko en flaskepost for å få en brevvenn. Nå får han kanskje ønsket oppfylt.

Sultet seg selv ihjel

Kommentar Dødelig streik, nødvendig boikott, skriver vår kommentator.

Fryktet at jente ble bortført

Norge Politiet avsluttet fredag kveld undersøkelsene i området ved Gran skole på Furuset i Oslo, der ei jente var fryktet kidnappet.

Fire ganger mer tvang i Helse Sør-Øst

– Bløffet om overfallsvoldtekt

Norge Politiet i Ålesund henlegger fem overfallssaker fordi de mener det ikke har skjedd noe straffbart. Politiet vurderer reaksjoner mot kvinner som har avgitt falsk anmeldelse.

Norsk stafettseier i Finland

annen sport Flatland, Berger, Hanevold og Bø sikret norsk stafettseier.

Tilstår bortføring av baby

Verden En tolv år gammel pike tilstår at hun bortførte et spedbarn som ble funnet forlatt i en snøfonn.

Markedets dyreste bolig solgt

Nyheter ... og nå kommer et skred av luksuseiendommer på markedet.

Rører på seg igjen

Musikk Ny plate og turné fra The Strokes.

Moyes håper på streik

Everton For da kan han beholde Landon Donovan i klubben.

Tusenvis demonstrerte i Bangkok

Politikk Tusenvis av rødkledde har samlet seg i Bangkok for å støtte den avsatte statsministeren Thaksin Shinawatra. De planlegger store demonstrasjoner i helgen.

- Setter min ære i at dette kommer

Helse Helsepersonell ruser seg på jobben og setter liv i fare. Nå lover helseministeren at forskriften som skal åpne for rustesting, skal ut på høring før sommeren.

Fornøyd med SAS-ansattes ja til spareplan

Denne bilen går på sjokolade

Kan ha blitt drept av sine egne

Sperrer av i frykt for angrep

Politikk Israel har stengt kontrollpostene på Vestbredden.

Uavhengig av Hamrén - RBK bør vinne klart

Rentefesten fortsetter

Nyheter AS Norge går dårligere enn ventet. Det er gode nyheter for alle med boliglån.

Truer med å lamme British Airways

Økonomi De kabinansatte i British Airways går ut i streik i sju dager i slutten av mars.

100 biler i kjedekollisjon

Verden På glatt føre og i tåke oppsto en kjedekollisjon som omfattet over 100 biler på en motorvei i Tyskland fredag. 25 personer ble skadd.

Blir knall med Pall

eliteserien Nannskog har fått tilbake servitøren, men det er ikke nok til å vinne gull.

Mange drept i selvmordsangrep

Enormt bra!

Plateanmeldelser Full pott til Sundfør.

- Norsk lege bak 79 drap

Forbyr caps og lue – hijab er lov

Trekker seg fra milliardkamp

Økonomi Gir opp å kjøpe Terra Industries.

Kåret til Årets europeer

Politikk Europeisk Ungdom har utnevnt Erik Solheim (SV) til Årets europeer.

Milliarderstatning til Ground Zero arbeidere

Verden Tusenvis får erstatning etter støvskader.

- Leger syr uten bedøvelse for å straffe

Flere tas for rus i helsetjenesten

SAS lander skjebneavtale

Kan sone i Norge

Politikk De dødsdømte nordmennene Joshua French og Tjostolv Moland kan sone i Norge, sier Kongos justisminister.

Gasspedalen hengte seg opp - kjørte i 176 km/t

Bare dette truer seriestarten

Må flytte fansen

eliteserien Is og snø gjør at supportere må flyttes under Vålerenga-Viking.

Bunn-notering for Venstre

En historisk soulkveld

Konsertanmeldelser Motown-legendene bød opp til soulfest.

Kulturhistorisk gull

Musikk Motowns musikalske og kulturhistoriske betydning kan knapt overvurderes.

Himmelsk trio

Musikk Trioen Eddie Holland, Lamont Dozier och Brian Holland var en av de aller viktigste brikkene i legendariske Motown.

Amerikas største poet

Musikk På midten av 60-tallet utropte Bob Dylan Motown-legenden Smokey Robinson til «USA største levende poet».

Bak masken gråter klovnen

Musikk Audun Vinger skriver om Motown, mannen og kjærligheten.