Von Helvete som Jesus
Hank von Helvete mener at Jesus var «krigersk og litt gæren».
Nyheter
Musikalen «Jesus Christ Superstar» skapte stor oppstandelse da den kom ut på 70-tallet, og ble av mange oppfattet som blasfemisk. Til høsten setter Det Norske Teatret opp sin versjon av fortellingen og i dag var det klart for de første leseprøvene.
Noe spesielt er det kanskje at vokalisten i hardrock-bandet Turboneger, Hank von Helvete, eller Hans Erik Dyvik Husby, spiller rollen som Jesus. Han mener mange har en misforstått oppfatning om hvem Jesus egentlig var.
- Det finnes skrifter utenfor den den vedtatte Bibelen som viser at Jesus faktisk var ganske krigers og litt gæren. Og det var det folk på den tiden ikke tålte. Han knuste vedtatte enigheter og satte etikk og sannhet på agendaen, og var villig til å dø for det, sier Husby.
Fortsatt aktuelt
Stykket handler om de siste dagene av Jesus liv på jorda, og særlig står forholdet mellom Jesus og Judas sentralt. Alt sammen blir formidlet gjennom sang. «Jesus Christ Superstar» kom første gang ut på plate i 1970, før den ble satt opp som sceneversjon i 1971. I 1973 kom filmen.
- Selv om verden i dag ser annerledes ut enn på 70-tallet, er det fortsatt viktig å sette vedtatte sannheter under lupen. Derfor mener jeg det har noe for seg å sette opp stykket også i 2009, sier Husby.
Uten kjortler
Regissør Erik Ulfsby, lover at stykket vil bli fritt for kjortler og søyler. Dette skal bli en forestilling lagt til nåtiden, i et beonglandskap med kryssende jernbanespor midt på scenen, ikke ulikt stedene der de narkomane og hjemløse i Oslo befinner seg i dag.
- Tanken er at det skal være kaldt. Det er kaldt å ligge ute, forklarer Ulfsby.
Også når det gjelder musikken vil det bli gjort grep. I denne versjonen beveger man enda lenger mot rocken.
- Det at vi prøver å få fram opprøret og det heftige gjennom musikken, tror jeg vil kle stoffet veldig godt, sier Frank Kjosås, som skal spille rollen som Judas.
Rundt 50 sangere og dansere skal innta scenen når «Jesus Christ Superstar» har premiere i Oslo 3. september.
Klikk på videoruta over artikkelen for å se video fra leseprøven.































































Mest debattert