ABC Nyheter

Bilde av en kinesisk oppskytingsrampe. Kilde: Federation of American Scientists

 

Kina har 25 prosent flere atomvåpen

Kina har økt arsenalet av atomvåpen med 25 prosent på bare to år.

Nyheter

 

En Pentagon-rapport til den amerikanske kongressen viser at Kinas atom-militære slagkraft har økt kraftig siden 2006. Ifølge rapporten har landet 25 prosent flere atomvåpen nå enn de hadde da.

Opprustningen skyldes at de tar i bruk en ny type langtrekkende ballistiske missiler og cruiserraketter.

Deler av økningen vil sannsynligvis utlignes etter hvert som landet faser ut eldre modeller de neste årene. Men trenden er likevel at Kina kommer til å ha flere atomvåpen i fremtiden, ifølge rapporten.

Dr. Morten Bremer Mærli har ikke-spredning av kjernefysiske våpen og forhindring av atomterrorisme som spesialfelt. Han, mener at det amerikanske rakettskjoldet forrykker hele tanken om ikkespredning av atomvåpen, og at det har gitt Kina en unnskyldning til å ruste opp.

- Hvis USA får opp et rakettskjold, så kan det antakelig ikke stoppe Russland, men det kan stoppe Kina, fordi de har hatt så få raketter. Et skjold vil forrykke Kinas gjengjeldelsesmuligheter fordi rakettene ikke vil slippe igjennom. Løsningen for Kina er da å ruste opp, hvis de skal klare å få noen missiler gjennom et forsvarsskjold, sier han til ABC Nyheter.

Med en uttalt doktrine om å holde atomvåpenaktiviteten på et minimum og lovnader om ikke å bruke kjernevåpen først, er det kinesiske atom-arsenalet lite i forhold til de andre atommaktene.

Men til tross for det så har Kina lenge vært utpekt som USAs neste store fiende av amerikanske militærstrateger. Tendensen har vært store spenninger mellom de to landene, og USA har hatt et stort fokus på Kina når det gjelder atom-våpenplanlegging.

Kina har gjennomført langt færre tester enn både USA og Russland. Kinas siste kjernefysiske testsprengninger fant sted i 1996, like etter Frankrike.

Noe som ikke omtales i rapporten, men som Pentagon tidligere har annonsert, er at USA og Kina har blitt enige om samtaler for å diskutere atom-våpenstrategi og -politikk. Representanter for det amerikanske forsvaret har sagt man i løpet av de neste to månedene skal ha samtaler mellom kinesiske og amerikanske offiserer og akademikere, skriver Federation of American Scientists.

Det er antatt at det finnes omkring 27 000 atomstridshoder i arsenalet til ni forskjellige land. Russland og USA kontrollerer fremdeles omkring 95 prosent av disse.

Les også: - Kan utrydde hele nasjoner

 

Siste fra forsiden

Kongeparet reiste med falskt pass

Livet Da kong Harald og dronning Sonja dro til Hawaii på bryllupsreise som kronprinspar i 1968, reiste de med nye pass i navnene Tom og Eva Manstad.

Fisker funnet død ved Sjusjøen

Mener Statoil pynter på resultatene

Bombe i Bangkok

IMF: USA trenger mer stimuleringspakker

Her blir tiger på rømmen tatt

Verden Tigeren Panjo stakk av fra eieren i Sør-Afrika.

Tror folk vil godta økt skatt

Økonomi Nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap) åpner for økte og øremerkede skatter. Han tror partiet får medhold hvis velgerne vet at pengene går til skoler og sykehjem.

Tar innvandringslov til høyesterett

Politikk Mens demonstrasjonene for og imot Arizonas omstridte innvandringslov fortsatte torsdag, fastslo guvernøren at hun har anket blokkeringen av loven.

Eldre mann omkom i trafikkulykke

Norge Frontkollisjon i Stokmarknes torsdag kveld.

Vålerenga fikk leksjon i ballspill

Forbereder seg på århundrets rettssak

Så nær var hun bronse i EM

annen sport Medaljen glapp for gråtkvalt Okparaebo.

– Flykaprer pågrepet i Russland

Her er isbjørnen som angrep Sebastian

Norge Sebastian Plur Nilssen (22) har sårskader over hele overkroppen, ansikt og nakke etter møtet med denne isbjørnen torsdag.

Vanskelig utgangspunkt for Molde

eliteserien Stuttgart ble for sterke på Aker stadion.

Her setter barna verdensrekord

Jogget inn til finaleplass

– Jeg vil forsvare Maradona til graven

Irak rammet av angrepsbølge

Lager øl med 60 prosent alkohol

– EU-plan hiver Island ut av EØS

Økonomi Islandsk økonomiprofessor forskrekket over EU-kommisjonens innspill til ABC Nyheter.

Statoil kan tape 600 millioner på oljekatastrofen

Moren tilstår drap på åtte spedbarn

Verden Saken er den verste babydrapssaken i moderne fransk historie.

Sier ja til fredssamtaler

Politikk Palestinernes president står fritt til å gjenoppta direkte fredssamtaler med Israel.

– Han er fortsatt farlig

Den drapsdømte svensken anses fortsatt som farlig og vil dermed bli holdt innesperret.

– Hvorfor bomber de ikke i Pakistan?

Mann klemt mellom tre og traktor – døde av skadene

Krisemøte etter båtkatastrofe

Oppdaget hemmeligheten

Karri kutter ku-gasser

Trøtt Ndure slo tilbake med beste tid

annen sport Raskest i forsøksheatene på favorittdistansen. – Nå skal jeg sove.

BP-utblåsning påfører Statoil milliontap

- Politiet trikser med narkotall

Politikk Politiet skryter av høyeste oppklaringsprosent på seks år, men Riksadvokaten mener politiet bruker tallene feil.

Redder sommeren

Plateanmeldelser «The Runaway» er sommerens soundtrack.

Fikk monster-kanin på 20 kg

Verden Kaninen spiser eieren nesten ut av huset.

Fire pågrepet for voldtekt på campingplass

Norge Politiet pågrep natt til torsdag tre litauere og en tysk mann etter at en ung kvinne meldte om at hun var blitt voldtatt på Oslo Fjordcamp.

Fra Avatar til skrekksamarbeid

Film - Dette kan bli en av de skumleste filmene noensinne.

Fant navnet på terror- sjef hjemme hos Davud

Turist drept i bjørneangrep

Verden Tre turister ble angrepet av bjørn på to ulike campingssteder like ved den populære nasjonalparken Yellowstone i delstaten Montana.

Vinmonopolet har høyest sykefravær

Ulv bet av tær

Miljø En ti år gammel jente fikk skader i tærne da hun stakk foten inn i buret til en ulv i en dyrepark i Sverige.

Fra idol til cowboy

Plateanmeldelser Snow Patrols Gary Lightbody og R.E.Ms Peter Buck trives i hverandres selskap.

Maradona angriper «løgner» og «forræder»

Fotball-VM Slår tilbake etter vrakingen.

Mistenkt nazivakt tiltalt for 430 000 drap

Verden Samuel Kunz (88) skal ha tatt del i drapene på 430 000 jøder under andre verdenskrig.

3000 eksplosive tønner flyter fritt

Miljø Kinesiske myndigheter har foreløpig bare fått opp 400 av tønnene med eksplosive kjemikalier fra elva.