
Bruce Springssteen bidrar på plate til inntekt for vern av norsk ulv. Her fra en konsert i Belfast, Nord-Irland fra desember i fjor (Foto: Peter Morrison, AP)
Bruce skal redde norsk ulv
Nyheter
Siste kommentarer
Leder Kurt Oddekalv i Miljøvernforbundet er svært fornøyd med at de i 2008 skal gi ut en cd til inntekt for vern av norsk ulv. Miljøorganisasjonen har en kampanje gående for å sette fokus også på andre arter som bjørn, gaupe og kongeørn, men det er spesielt ulven som skal ha tent de internasjonale artistene som er inkludert på platen Mother Earth Blues - Vol 1.
Oddekalv sier at han selv så mulighetene for en slik internasjonal kjendissamling fordi han har en mann fra platebransjen i styret som er engasjert i spørsmålet.
- Vi har et prosjekt som tar for seg truede dyrearter. På oppdrag fra meg fikk Dag Wærner i oppgave å se på mulighetene for en samleplate. Jeg synes dette er et veldig spennende musikkprosjekt og har ikke peiling på mulige salgstall. Dette er uansett penger som skal inn i krigskassa vår, sier han til ABC Nyheter.
Ulvetider
Dag Wærner driver Strawberry Records og forteller ABC Nyheter at det var ulven som utslagsgivende for at artistene ble med. Blant dem som er inkludert på platen er Elvis Costello, Emmylou Harris, Mark Knopfler, Little Feat, Elliott Murphy, Mark Olsen, Bruce Springsteen, Tony Joe White og Victoria Williams.

Min protest kommer bla. i form av en cd. For å få medias oppmerksomhet bestemte jeg meg for at den måtte inneholdeknallsterk musikk og ditto kjente artister. Stor var min forundring da Tony Joe White mailet meg og foreslo å kalle cd´n Mother Earth Blues. Enda større da faxen om at selveste Bruce Springsteen ville delta tikket inn.
Duett
Springsteen har selv ikke bidratt med en egen låt, men synger sammen med Elliott Murphy på Everything I do som opprinnelig ble gitt ut på Murphy-platen Selling the gold fra 1995. Murphy og Springsteen er gamle kompiser, og Bruce synger andrevers på låten.
Markedsdirektør Erik Eken i den norske avdelingen av Sony BMG, Springsteens plateselskap, sier det er uproblematisk for dem at Bruce deltar på platen.
Ifølge Wærner skal Springsteen selv, gjennom Jon Landau Management, ha involvert seg for å støtte den norske ulven. Etter forespørsel fra ABC Nyheter om å få bekreftet dette fra det amerikanske moderselskapet, sier Eken i Sony BMG at de verken har fått en bekreftelse eller avkreftelse på Springsteens synspunkter på norsk ulv. Det har heller ikke lykkes ABC Nyheter å få tak i representanter for Jon Landau Management.
Omstridt rovdyr
Den norske ulven har fått plass på den såkalt rødlisten som finnes i Artsdatabanken og som er basert på en internasjonal standard i forhold til truede dyrearter. Den slår fast at ulven er utrydningstruet i Norge sammen med andre større rovdyr i Norge som brunbjørn, gaupe og jerv.
Miljøvernforbundet mener det finnes under ett dusin ulver på norsk jord, men det finnes en større svensk-norsk ulvestamme (egentlig skandinavisk, med finsk-russisk opprinnelse) på 139-169 hvor de aller fleste har tilholdssted i Sverige. Den norske andelen skal ligge på mellom 19 og 23 ulver, ifølge Direktoratet for naturforvaltning.
- Vi mener det bør være plass til mellom 400 og 800 ulv i Norge. De formerer seg raskt, men trenger plass, for eksempel på Hardangervidda. Det er det plass til. Ulven har kun noen minimumskrav; mat og skjul og minst mulig mennesker, sier Miljøvernforbundets leder Kurt Oddekalv til ABC Nyheter.
Forbundet viser til en svensk undersøkelse som slår fast at det minst må være 200 ulver for at den over tid skal overleve og unngå innavl. Men en økning av ulveforekomsten i Norge er svært omstridt all den tid ulven skader og dreper andre dyr. Tall fra direktoratet viser at det ble betalt ut erstatning for 2.377 dyr som skal ha blitt tatt av ulv i Norge i fjor.





























































Kommentarer (7)
Geir Toften
11. januar 2008 - 8:00
Hvor norsk er ulven???
Da jeg gikk på skolen i en fjern fortid, så var den norske ulven pr. definisjon utdødd. Så noe sted må den ulven vi nå har komme fra. Selv vil jeg våge en liten påstand om at den ulven vi har i landet ,er innvandret til Norge, sannsynligvis fra Kola halvøya. Undersøkelser av genmateriale hos ulven kan gjerne underbygge eller avkrefte dette.
Det er i alle fall ingen tvil om at Ulven i den norske faunaen er kontroversiell. Den fører til at følelser settes i sving på begge sider, og har skapt steile fronter.
Sterkt beklagelig, for en skulle hatt mer positivt syn på landbruket i Norge. Norsk klassisk landbruk er mye mer truet enn ulven.
På den annen side ville landbruket hatt mye igjen for å samarbeide med naturvernerne.
Gunnar Dalen
11. januar 2008 - 11:15
Ulv
Nå har jo bjørnen blitt den store stygge. Bra for ulven og dårlig for bjørnen i dette molbolandet.
Uansett så har alldrig ulven vært noe trussel for oss mennesker, man må gå tilbake over 100 år at det har blitt registrert at et menneske skal ha blitt angrepet. Synd at et av de mest fasinerende rovdyrene vi har i norge skal bli utryddet av uvitenhet.
Før i tiden brukte man gjetere, men dere bønder tenker vel bare penger..
Geir Toften
11. januar 2008 - 13:21
Det er penger som utrydder bøndene.
Men bare heng i, en dag kan det hende en angrer, men da er det for sent. Ulven blir nok berget, men landbruket har snart sultet i hjel.
Odd Johannessen
11. januar 2008 - 11:59
Skammelig
Når det gjelder skadeverk på både mennesker og dyr er løshunder de verste.
Geir Toften
11. januar 2008 - 13:24
ja vi utrydder det vi ikke liker.....
De tallene på rovdyrskader var lite konkrete. Det stod ingen ting om hva slags dyr som var tatt.
Arne Nilsen
11. januar 2008 - 12:23
Feil
1. Det finnes ingen norsk ulvestamme. Derimot er ulvene i Skandinavia en del av den store russiske ulvestammen som teller flere titalls tusen dyr.
2. Den skandinaviske grenen av ulvestammen er ikke utrydningstruet, men øker med mellom 10 og 20 % hvert år
3. Antallet ulv som er nevnt her er et minimustall for de ulvene som forskerne har noenlunde oversikt over. Husk at ulv som krysser grensa mellom Norge og Sverige ofte ikke telles med i norsk statistikk, og at vi i tillegg har en mengde streifulv som heller ikke telles med.
Det synes som om Oddekalv har behov for midler til å finansiere sin virksomhet, og hva er bedre da enn å kjøre de fire store rovdyrene foran seg?
Hva med de 100 artene på rødlista som står i fare for å forsvinne fordi beitedyra forsvinner fra deres område på grunn av stort rovdyrpress?
Kai Pettersen
17. januar 2008 - 11:02
Samfunnsfiende?
Som regel er det sauer som blir angrepe, men det har vært hunder og andre dyr mange tilfeller. Norske bønder får kompensasjon av staten hvis dei miste dyr pga rovdyr. Eit kopplam koster under 100kr og det er få utgifer med, siden dem beiter ute og treng lite oppmerksomhet (går ute mye av året). Det er feks nok med eit halsbånd som registrerar stressnivået til sauen og som viser kor den er.
Ulver treng eit stort område, og det er enkle tiltak for bevare våre artar. Når bonden registrer eit dødsfall blant sine dyr, raporterar han til myndigheitane og på den måten ha kontroll.
Ulver er sky dyr, og eg trodde ulver foretrakk vilt framfor sauer.. Men er den desperat så tar den nok det den får tak i. Når det er sagt så er ulver og åtseldyr, og når dei angrip så tar dei de svakeste (og i mange kansje flest tilfeller sjuke dyr).
Bonden får betaling for kjøttet etter kor bra kvalitet det er, og hvis ein sau som er syk blir drept av ulv så får bonden meir pengar for ein sats på forsvunnet dyr en hvis det er sykt.
Håper politikerne kan gjøre noe med dette, men må nok vente til det er for sent. Må si eg beundrar svenskane for jobben dei gjer på mange måtar, synd Norge ikkje hører på dem.