ABC Nyheter

Frykter Al-Qaida-wannabes

Terroreksperten Russell D. Howard er takknemlig for norsk innsats, men bekymrer seg for «hjemmedyrkede» terrorister.

TERROREKSPERT:

Russell D. Howard. Foto: The Jebsen Center for Counter-Terrorism Studies.
- Min største bekymring er Al-Qaida-wannabeene som lærer alle disse greiene på internett og siden gjennomfører terroranslag på egenhånd, slik vi har sett i Storbritannia og Spania, sier den pensjonerte brigadegeneralen Russell D. Howard til ABC Nyheter.

Han er direktør ved The Jebsen Center for Counter-Terrorism Studies, som han har grunnlagt sammen med den norske finansmannen Jan Henrik Jebsen.

Les ABC Nyheters intervju med Jebsen her: Styrtrik nordmann mot terror.


Senteret ligger ved The Fletcher School of Diplomacy and Law på Tufts University i Medford, Massachusetts.

Norge
- Jeg tror USA setter svært stor pris på Norges deltakelse i kampen mot terror. Jeg synes absolutt det Jebsen gjør er svært proaktivt. Han har bedt meg om å prøve å forutse problemer som kan komme. Å prøve å se hva slags grupper terroren vil komme fra i fremtiden, sier Howard.

I intervjuet med ABC Nyheter sier Jebsen at det kun er et spørsmål om tid før vi vil se et terrorattentat i Norge.

- Jeg er ikke sikker på om Norge er i fare på samme måte som Storbritannia, Frankrike og Nederland. Jeg tror hele Europa er i fare, men noen områder er mer utsatt enn andre, sier Howard.

- Filantrop
- Vi setter svært stor pris på Jebsens innsats. Han er faktisk litt av en filantrop. Han bruker pengene sine for å prøve å sikre en bedre, tryggere, verden. Det er svært beundringsverdig.

- Hvilke innsikter sitter man igjen med etter årene som har gått siden angrepene mot USA 11. september 2001?
- Noe av det vi virkelig har lært er at USA ikke kan gjøre dette unilateralt. At dette ikke bare er et amerikansk problem, men et internasjonalt spørsmål. Og noe vi burde lært tidligere er at det militære ikke kan vinne denne striden på egenhånd.

- Vi er nødt til å identifisere alle områdene der al-Qaida er i ferd med å starte sin virksomhet nå. Jeg er særlig bekymret for Afrika sør for Sahara og noen av de tidligere Sovjet-republikkene.

- Når du sier «al-Qaida», tenker du da på al-Qaida som organisasjon eller jihadismen som ideologi?
- Begge deler.

- Forebyggende
- Jebsensenteret er antakelig det eneste i sitt slag der hoveddelen av arbeidet blir gjort av studenter. Selve senteret har kun tre fast ansatte, sier Howard.

- På engelsk er det en distinksjon mellom «anti-terror» og «counter-terror.» Counter-terror handler om å gå etter terroristene på mange måter, ikke kun militært eller med politi. Det handler om mer enn kun å beskytte grensene eller en bygning. Det handler også om å bekjempe al-Qaidas ideologi.

- Hvordan gjør man det?
- Vi er nødt til å mobilisere moderate muslimer slik at de blir i stand til å bekjempe ekstremistene som, slik jeg ser det, har kapret religionen deres. Vi arrangerer konferanser der vi forsøker å invitere slike mennesker. Vi har også finansiert forskningsprosjekter om kvinnelige deltakere i terror og kvinnelige selvmordsbombere.

Hemmelig bidrag
- Jeg og Jebsen ble introdusert av en felles venn for fem-seks år siden. Han var interessert i arbeidet jeg hadde gjort ved Combating Terrorism-senteret jeg etablerte ved West Point i 2003 (West Point er den eldste utdanningsinstitusjonen for militære i USA, journ. anm.).

- Jebsen er vår viktigste støttespiller, økonomisk sett.

- Hva bidrar han med?
- Det vil jeg ikke fortelle deg.

Senteret har også oppdrag for The Bradley Foundation og det amerikanske Forsvarsdepartementet.

Kommentarer (1)

VI SKAL SKREMMES TIL VI GIR OPP FRIHETEN...

"Han bruker pengene sine for å prøve å sikre en bedre, tryggere, verden. Det er svært beundringsverdig."

Kansje du som leser kan se følgende video og se selv...

Hvem er skurkene her?


Terrorstorm på Youtube:

Second Edition (1 av 12 deler)

http://www.youtube.com/watch?v=2dYWP9AOGBo

Første utgave(116 minutter)

http://video.google.com/videoplay?docid=-5948263607579389947


Og ikke minst.. Hvor lenge skal vi la oss lure?

Spør deg selv om hvor mange ganger noen trenger å fortelle deg om "garanterte" kommende terrorangrep, før DU tror fullt og fast på det du og?

Hitler og hans medsammnsvorne var også gode på dette med masseindoktringering av løgner og unødvendig frykt. Det er ikke vanskelig å se hvor disse folka henter inspirasjonen sin fra:-)

Ser du TerrorStorm, ser du også løgnene denne pensjonerte militærfyren farer med.

Hausing av frykt er for alvor igang...

Siste fra forsiden

Frykter gigant- utbrudd på Island

Miljø Folk som er evakuerte etter vulkanutbruddet på Island, vet ikke når de kan dra hjem igjen.

Klart for avgjørende avstemning

Helse Demokratene ser ut til å ha sikret seg den nødvendige støtten til helsereformen. Men ingen tør ta seieren på forskudd.

Konturene av noe stort

Plateanmeldelser The Besnard Lakes er relativt innadvendte.

Brakseier til venstresiden

Politikk Valg i Frankrike.

Tilbakekaller 60.000 biler

Økonomi Årsaken er en feil i styringssystemet.

– Politi slått i hodet med hammer

Norge Fikk flere brudd i ansiktet.

- Selvmord må ikke være tabu

- Trenger ikke være så avansert

Musikk Vi graver i Chand Torsviks platesamling.

Høybråten kaller surrogati menneskehandel

«Hjem» til Norge

Musikk Tom McRae er tilbake i Norge for to konserter.

Tévez skjøt Fulham ned på jorden

Manchester City - Se siste kamp Matchvinner da City tok viktig borteseier.

– Taper millioner på Facebook

Økonomi Danske arbeidsgivere taper millioner på ansatte som kaster bort tida på Facebook, advarer Dansk Erhverv.

Gutt alvorlig skadd i kvelningsulykke

Disse må Didrik slå

Musikk Norge kan på ny gå til topps i Melodi Grand Prix. Men disse Didrik Solli-Tangen bør passe seg for.

Verste tørke på 50 år

Miljø Tørken har rammet Sørøst-Asia hardt.

Heia Eia!

Vitenskap Det måtte Harald Eia til for å gi oss folkeopplysning og debatt av ypperste merke!

De fleste godtar selvangivelsen

Liten tro på renteøkning onsdag

Marits søte bursdagsfest

annen sport Alle hyllet Marit Bjørgen på hennes store 30-årsdag søndag.

Mellom bakkar og Berg

Musikk ...men ikke nødvendigvis ute ved havet.

Endrer forklaring i Faiza-saken

Norge 28-åringen som er siktet for medvirkning til overlagt drap har endret forklaring på flere punkter.

Forbered deg på tyske strømpriser

Nyheter Tysk kullkraft kan avgjøre strømprisen i Norge. - Bedre enn alternativet, mener Hafslund.

Fant bombe om bord indisk fly

Politiet skjøt mot bevæpnet mann

Norsk sølv i laghopp

Ville drepe, skrev bok

Musikk Da Operaen utsatte Øystein Wiiks stykke fikk han lyst til å drepe. Det ble en tenor som fikk unngjelde.

I politiavhør om slumfesting

Sport VM-aktuelle Adriano har måttet forklare seg for politiet om vennskapet med flere av Rios farligste menn.

- Økte ventetider, dårligere tilbud

Helse Pasientene måtte vente lenger på behandling i Helse Sør-Øst i 2009 enn året før.

- Sterkt med poeng her

eliteserien Men Vålerengas Martin Andersen dro fra Fornebu med blandede følelser.

- Skremte vettet av oss

Plateanmeldelser He's back! Lyttelua uttaler seg om Alice Cooper, Field Music, Broken Bells og Marc Bolan.

Uten sikkerhetsnett

Plateanmeldelser Primært dreier Drive By Truckers seg om å fyre på tre gitarer samtidig, en vegg av fuzz som likevel aldri stiller seg i veien for de gode melodiene.

Får han viljen sin i dag?

Helse USAs president Barack Obama er trygg på at Kongressen søndag vedtar den historiske helsereformen. Med reformen vil antallet amerikanere med helseforsikring øke med 32 millioner.

Raser mot Hells Angels-klubb for barn

Forlanger at «inhabil fiskeriminister» går av

Nå vil Norge ha Island ut av søla

Politikk Stortinget går nå enstemmig inn for å gi Island kriselån uavhengig av en løsning på Icesave-striden. Men - det er et men.

Suveren Northug

annen sport Han avgjorde langt på vei minitouren i Sverige.

Kents lille avsløring

Musikk Det svenske bandet er på vei til Norges.

Nektes å preke i Hamar bispedømme

Norge Helge Hognestad får ikke utøve ordinær prestetjeneste inntil videre.

Carew reddet Villa fra sjokktap

Wolverhampton Wanderers - Se siste kamp Scoret to mål i lokalderbyet.

Katastrofevarsel i Australia

Flere områder evakueres.

Nepalsk fredsmekler er død

Politikk Nepals tidligere statsminister, Girija Prasad Koirala, er død. Koirala var avgjørende for fredsavtalen i Nepal, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV).

Kronehopp gir rentestopp

Nyheter Men renten skal opp tre ganger før året er omme, tror sjefanalytiker Erik Bruce.

Ny norsk storeslem

Sport Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira og Therese Johaug på pallen.

- Mest grisete jeg har opplevd

Økonomi - Forbannede amerikanske drittsekker. Vi ble rundlurt, sier Jan Eiler Fleischer om Goldman Sachs.

Alt klaffet da Aukland vant Birken

annen sport Brukte 2.27.19 på det 54 km lange rennet.

Hevder CIA stod bak fransk galskap

Vitenskap Var det eksperimenter fra CIA som førte til at en søvnig fransk landsby ble rammet av kollektiv galskap i 1951? Ja, hevder amerikansk forfatter.

Oslo Ap går i mot olje- boring i Lofoten

Ammann verdensmester, Jacobsen nummer tre

iPhone-eiere bruker mest penger på mobilen

Beijing dekket av sand

Miljø Myndighetene oppfordret folk til å holde seg inne.

Ikke kaos etter BA-streik

Økonomi Det ventede kaoset ved Londons to største flyplasser uteble.

Ber om unnskyldning for overgrep

Pave Benedikt ber om unnskyldning for overgrep mot barn som katolske geistlige står bak.

Jerusalems forbannelse

Religionen har kostet dyrt.

Norge slo Canada i kjelkehockey-thriller

Snuser på ordførertittelen i Oslo