ABC Nyheter

kultur

Reisebrev fra Baku i Aserbajdsjan:

Med Grieg i kofferten

Etter å ha fløyet tusenvis av kilometer og tre tidssoner mot øst, er det merkelig å stå opp til den norske nasjonalsangen, bunader og fenalår.

Ved klaveret

Pianist Signe Bakke, konsert i Tbilisi.

 

Reisebrevet er skrevet av Kristin Svarstad.

Hun jobber til daglig i stiftelsen MusicaNord med program- og webdesign/-tekst. Hun er med på turneen til de tidligere sovjetiske republikkene.

 

Les forrige del av reisebrevet her.

Les første del her.

 

ABC Nyheter følger musikerne Michael Süssmann og Signe Bakke på deres turné til Georgia og Aserbajdsjan.

Les forrige del av reisebrevet her.

3. del:

Dagen før dagen innledes andre del av turneen, og truppen, bestående av Michael Süssmann, fiolin, Signe Bakke, klaver, samt undertegnede skribent, setter vi oss på flyet mot Baku, hovedstaden i Aserbajdsjan.

Det eurasiatiske landskapet strekker seg ut under oss, vidt forskjellig fra den norske fjellheimen. Høyslettene ligger som modellert i leire med grønn filt drapert over i myke folder. Her og der stikker det gulaktige fjellet opp gjennom det grønne dekket. Her finnes ingen grå granitt. I sør trenger spisse fjell gjennom skyene, det er den lille Kaukasus-fjellkjeden vi skimter i blått. Frodigheten blir etter hvert erstattet av tørt steppelandskap.

Baku ligger på en halvøy i Kaspishavet og er tydelig preget av overfloden på olje og mangelen på vann.

Hotellet SAS Plaza som vi blir innlosjert på, er en stor kontrast til Tbilisi Mariott hotel. Elegansen fra det ærverdige, nyrestaurerte hotellet i Georgias hovedstad er byttet ut med luksuriøs funksjonalisme. Fra 15. etasje skuer vi ut på en merkelig, organisk by der det ser ut som de nye, staselige høybyggene vokser opp av falleferdig slum, som løvetann på en avfallshaug.

Neste morgen møter vi en 17. mai-kledd spisesal befolket med våre landsmenn, festkledd i anledning dagen. Vi synger nasjonalsangen ute på terrassen akkompagnert av et bittelite korps, mens ungdom i speideruniform ruller ut de norske flaggene.

Michael Süssmann under konserten Tbilisi.Michael Süssmann under konserten Tbilisi.

Da vi setter oss til bords, tar det ikke lang tid før vi alle har funnet felles kjente. Vestlandet er ikke stort i utlandet. Ambassadøren og festkomiteen holder taler for dagen, og Süssmann og Bakke blir presentert for forsamlingen som kveldens store attraksjon. En misforståelse fører til at Bakke skiftet både etternavn og person, men ambassadørens lille feiltagelse blir tatt imot med godt humør.

Øvingen før konserten blir nesten en reprise på viderverdighetene i Tblisi, ­på tross av Gøril Johansens, ambassadørens førstesekretær, forsikringer om at lokalet står til deres disposisjon. Aserbajdsjans filharmoniske orkester har uventet okkupert scenen i Bakus konsertsal. Som allerede erfart i Tbilisi, er forståelsen for ro i salen ikke alltid like stor, og Süssmann ber høflig, men bestemt ambassadørens håndlangere forlate salen så det går an å få ro til å øve.

Liana Hærum, den norske konsulen i Tbilisi som har fulgt oss til Baku, har gjentatte ganger fremhevet dette folkets forkjærlighet for kultur, og det tror vi så gjerne – konsertsalene er alltid fylt til randen. Men det er tydelig en helt annen måte å forholde seg til punktlighet og ro i salen enn det vi er vant til hjemme.

Også kveldens konsert bærer preg av denne kulturforskjellen. Arrangementet blir grundig forsinket, da kveldens innbudte taler, visepresidenten, drøyer sin ankomst med tre kvarter. Ambassadørens ser seg til slutt nødt til å starte sin innledningstale, og blir tydelig lettet da visepresidenten endelig gjør sin entré.

I motsetning til Georgia, som er i en demokratiseringsprosess, er Aserbajdsjan et rent diktatur. Presidenten, Ilham Aliyev, er sønn av den foregående presidenten, så presidenskapet går tydeligvis i arv. Selv om landet utad stolt påpeker sin store toleranse overfor forskjellige religioner – det finnes ingen statsreligion i Aserbajdsjan – så er presse- og talefriheten begrenset. Den siste tiden har flere journalister blitt fengslet på grunn av sin opposisjon mot regimet.

Fra venstre: Michael Süssmann, ambassadør Jon Rambeerg, Signe Bakke, konserten i TbilisiFra venstre: Michael Süssmann, ambassadør Jon Rambeerg, Signe Bakke, konserten i Tbilisi

Som ambassadør for et fritt og demokratisk land, ser Jon Ramberg det som sin plikt å nevne denne problemstillingen i sin tale. Og han får svar på tiltale fra en visepresident som ikke virker helt edru. Visepresidenten trekker i sitt svar frem en teori som Thor Heyerdal visstnok skal ha lansert: at nordmenn egentlig stammer fra Aserbajdsjan-traktene og at vi kan takke dette asiatiske landet for vår rikdom, da anseelige oljeinntektene herifra gir Norge og nordmenn gode kår. Det er vanskelig å få med seg alt han sier, da han gjør det vanskelig for Elmira Mirzayeva, ambassadørens assistent og tolk, ved stadig å avbryte oversettelsen hennes. Men han gratulerer oss flere ganger med feiringen av den norske nasjonaldagen.

Så kommer tiden for selve konserten. Süssmann og Bakke kan endelig fylle salen med Griegs sonater. Forsinkelsene i forkant har dessverre satt sitt preg på publikum, så det blir aldri helt ro. Menneskene bak scenen er tydeligvis ikke klar over hvor høylytt praten deres er og forstyrrer begge artistene gjennom deler av konserten. Lysforholdene er også varierende. Bakke forteller i etterkant at hun måtte spille siste del av sistesatsen utenat, da lyset nesten forsvant helt. Men alt i alt en tapper innsats fra begge og stor applaus fra publikum.

Konserten blir avrundet med en lokal sangerinne som fremfører sanger av Grieg med en flott, varm stemme, men fremførelsen ble kanskje vel affektert for oss nordmenn. Rart å høre Solveigs sang med aserbajdsjansk aksent.

Etter konserten er det mottagelse for alle de 650 innbudte gjestene. Ute på den gedigne marmorterrassen blir det budt på tradisjonell norsk mat, som fenalår, eggerøre og mengder av drikke – velkjent for oss nordboere, men eksotisk for aserbajdsjanerne. Mange kommer bort og hilser på artistene og gir sitt bifall til konserten. Men heldigvis er slike mottagelser rimelig korte. Det tar på å spise stående i festskrud og med høye hæler en hel uke .

Fredag er siste dag på turnee. Bakke og Süssmann skal holde en liten konsert på en musikkskole i en liten by kalt Shamakha, omtrent to timers kjøring fra Baku.

Det ørkenaktige landskapet med fattigslige skur spredt utover, forsvinner bak oss og åsene blir stadig mer frodige. Vi kjører forbi mengder av beitende sauer, geiter og krøtter, men det er svært lite jordbruk i disse myke, bølgende steppene.

Etter en lang, humpete kjøretur kommer vi endelig frem. Der står en hel delegasjon med ordføreren i spissen og venter på oss. Det blir hilsing og håndtrykk. Stolt vises det nye sportsanlegget frem og vi legger ned blomster på monumenter over diverse krigshelter. Hele tiden blir vi fotfulgt av tv-kamera, den lokale tv-stasjonen skal forevige arrangementet.

Stuntkonsert på musikkskolen i ShamakhaStuntkonsert på musikkskolen i Shamakha

Vi blir ført inn i et langt, smalt rom med en vindskeiv scene. Stakkars Bakke må spille i nedoverbakke på et ustemt flygel. Publikum sitter allerede klar, salen er nærmest overfylt. Det kan nesten kalles stuntkonsert: rett på, uten innledende prøver.

Nå begynner vi nesten å bli vant til bråket: Midt under konserten kommer en mengde piker inn bakfra med blomsterbuketter, og de fikler sånn med cellofanen at det overdøver konserten. Og selvfølgelig, den sedvanlige summingen av stemmer. Det blir ikke ro før Süssmann smilende, men bestemt hysjer på publikum.

Griegs siste fiolinsonate gjør underverker på publikum, og applausen bryter løs. Det blir pakker og blomster - alle jentene i rommet under tjue år har en bukett å bli kvitt. Til og med undertegnede har plutselig favnen full av pakker og blomster.

Ferden går videre på enda mer humpete veier, til vi ankommer en liten restaurant langt oppi en avsidesliggende åsside. Inne i et trangt, knallrosa rom får vi oppleve et måltid av dimensjoner. Det bugner av kald, marinert kylling, grillet og stuet lam, stekte auberginer, olivener, velsmakende youghurt, ris, kjempechilier, spennende rå urter i en herlig blanding. Maten går unna, noe som tydeligvis gir kokken pannikk siden vi da vi oppdager at det slaktes en høne rett utenfor vinduet vårt.

Ordføreren av Shamakha og to lokale prominenser verter. De forteller at selv om Aserbajdsjan har en overvekt av muslimer, så er alkoholen som finnes på bordet, en kulturarv fra det tidligere Sovjetsamveldet. Hvis man er et dannet menneske, kan man ikke drikke alkohol uten taler og tilhørende skål. Drikk uten taler, og man blir betegnet som alkoholiker, forteller ordføreren med et glimt i øyet.

Overdådig måltid i Shamakha. Fra venstre: Gestikulerende ordfører, førstesekretær Gøril Johansen, Signe Bakke, Michael Süssmann.Overdådig måltid i Shamakha. Fra venstre: Gestikulerende ordfører, førstesekretær Gøril Johansen, Signe Bakke, Michael Süssmann.

Derfor blir det holdt taler for presidenten, fiolinisten, de skjønne kvinnene, våren, ordføreren og hans beste venn, maten, Norge, Aserbajdsjan og likheten mellom de to landene. Vodkaglassene blir hevet og stemningen er stadig stigende – helt til Johansen, på vegne av ambassaden, ser seg nødt til også påpeke ulikhetene mellom de to landene, om enn på en forsiktig, men allikevel klar og tydelig måte.

Stemningen er litt mer dempet etter det, og snart bryter selskapet opp. Vi takker vårt vertskap i den lille byen for gjestfriheten. Mette på både eksotiske inntrykk og fantastisk mat setter vi oss inn i minibussen. Det ligger noen timer med humpete vei mellom oss og Baku. Men opplevelsen var virkelig verdt den lange reisen.

Grytidlig neste morgen entrer vi flyet til Wien, etter endeløse sjekker av pass og bagasje. Süssmanns forhåndsbekymringer viser seg å være reelle, mistenksomme tollere dissekerer fiolinen med blikk og spørsmål, men blir heldigvis beroliget av medbrakt dokumentasjon om instrumentets tilhørighet.

En bedagelig Wienfrokost senere, og adskillige mil tilbakelagt langt over jordens overflate, kan vi endelig plukke opp bagasjen fra rullebåndet på Gardermoen – slitne og rutinerte sjekker vi inn koffertene til Bergen, tar oss en vaffel i kaféen før vi nok en gang viser passet ved gaten. En uke i annerledesland, vi har så vidt fått klort littegrann i overflaten på disse spennende landenes skikker, kultur og tenkemåte. Men det frister til gjentakelse, å få komme menneskene og kulturen mer under huden. Kanskje en annen turné, en annen gang?

Les del 2.

Les del 1.

Siste fra forsiden

- Kan bryte menneskerettighetene

Opposisjonen og Datatilsynet kritisk til nytt hjerteregister. Nå sjekkes sikkerheten til Folkehelseinstituttet.

Kronetillegg viktig for likelønn

Økonomi Likelønn og rett til hel stilling og fast ansettelse, vil være blant hovedkravene til Fagforbundet ved lønnsoppgjøret senere i år.

Hadde 6000 fiktive medlemmer

Økonomi «Sentrale personer» hos Norges velforening skaffet plutselig dugnadsorganisasjonen hele 6000 nye medlemsforeninger.

Totalmiss av Bjørndalen

annen sport De norske skiskyttergutta skuffet hjemmepublikumet.

Bauer: – Northug er kongen

annen sport – Han er kongen, sa Lukas Bauer og ga Petter Northug et klapp på skulderen i Falun torsdag.

- JihadJane innrømmet drapsplaner

Verden Det sier kilder nær etterforskningen av drapsplanene mot Lars Vilks.

PSG stopper billettsalg etter supporterdød

eliteserien Paris St Germain slutter å selge billetter til bortekamper resten av sesongen, etter at en fan døde av skadene han pådro seg under et supporteroppgjør.

Rørvik-treff i EU-parlamentet

Politikk Landbruks- og matministeren fra Rørvik møtte landbrukspolitikeren Marit Paulsen fra Rørvik - i EU-parlamentet.

De beste fastrenteinnskuddene

Nyheter Fastrenteinnskudd gir høyere rente enn vanlige høyrentekontoer.

Nakensjokk etter brann på transebordell

Naken bordellgjenger knipset da han prøvde å redde seg ut etter brann på bordell i Sveits.

Gjenforent med foreldrene

Verden De 33 barna som ble forsøkt tatt med fra Haiti til USA av amerikanske misjonærer i januar, er gjenforent med familiene sine.

Drept med seks øksehogg

Norge Aktor har lagt ned påstand om fengsel i 13 år for 28- åringen som er tiltalt for drapet på Thomas Haukebø (32) fra Molde.

Evakueres etter ras i Sunndal

Norge Det har gått et stort snøskred i Sunndal.

Sammenlignet med Dylan

Litteratur Jenta som luktet på sokken sin får en amerikansk kritiker til å sammenligne Jo Nesbø med Bob Dylan.

Vil ikke være superstjerne

annen sport OL-dronningen Magdalena Neuner sjokkert over stjernestatusen etter Vancouver.

Fant tysk ubåt i Byfjorden

Ved en tilfeldighet dukket den tyske ubåten U-1053 nylig opp utenfor Bergen.

Dette er ikke juks

Merkelig video fra motorveien i England.

TV 2 fikk 750 000 kroner i bot

Sport Sportsanker brakk ryggen under opptak.

- Har brukt min ene mulighet

annen sport Raphael Poiree med nytt syn på livet.

Svak norsk dag

annen sport Tyske Simone Hauswald skjøt prikkfritt og vant med snaut fem sekunders margin på hviterussiske Darya Domratsjeva.

Alle tiltalte i Rasool-familien dømt i lagmannsretten

EU-toppmøtet dropper Island

- Velkommen til skoletur, statsråd Brekk

Politikk - Landbruksminister Lars Peder Brekk kan lære om EU, men ikke påvirke dem.

Rødgrønt fall på ny meningsmåling

Politikk Rent flertall til Høyre og Fremskrittspartiet.

Biskopene sier nei, nonnene ja

Helsereformen i USA splitter.

Muse til Bergen

Musikk Inntar Koengen i juli.

Fantasier fra virkeligheten

Litteratur 30. mars kan danske Ida Jessen få Nordisk Råds litteraturpris.

Velger Oprahs nattbord

Litteratur Synne Sun Løes er ukens bokfjes.

Flertall sammen med Høyre

Alex Chilton er død

Musikk Big Stars frontmann og kultikon ble 59 år gammel.

Inngår rammeverksavtale med Darfur-opprørere

Røkke: - Det plager meg

Økonomi Kjell Inge Røkkes tap under finanskrisen er større og verre enn tidligere anslått. Nå ser Aker seg i speilet gjennom diktet «The Guy in the Glass».

Politiet kan ha brutt regler i bildrapssak

Slipper med budsjettkutt på to milliarder

25.000 drept i bombingen av Dresden

Verden De alliertes bombing av den tyske byen Dresden under andre verdenskrig krevde rundt 25.000 menneskeliv, konkluderer en offisiell rapport.

Første rettssak om sexkjøp

Politikk En mann i 70-årene som ble bøtelagt for forsøk på kjøp av sex i Bergen like før jul, nekter å godta boten. Nå kan han bli den første i Norge som prøver en sak om sexkjøp for retten.

Vurderer egen fredsplan for Midtøsten

Sovnet fra pizza – dømt til fengsel

Hund døde under Finnmarksløpet

annen sport For første gang siden 2007 døde en deltakerhund under Finnmarksløpet.

Haiti: Alle i barna bortføringsdramaet har foreldre

Vil ikke spekulere om nei til F-35

Magiske Messis beskjed til Rooney

Situasjonen for homofile bekymrer

Verden Arrestasjonen av homofile i Malawi den siste tiden skaper bekymring blant donorland.

Tatt for bombetrusler på Værnes

Økonomi En mann i 40-årene ble pågrepet på Trondheim Lufthavn Værnes onsdag etter å ha hevdet at han hadde noe som kunne sprenges i bagen.

Mohyeldeen: - Jeg er utvist fra islamskolen

Norge 24 år gamle Mohyeldeen Mohammad fra Larvik er blitt utvist fra universitetet i Medina i Saudi-Arabia, og ventet onsdag kveld på å bli deportert hjem til Norge.

Fiskeriministeren erklærer seg inhabil

Økonomi Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen (Ap) sier seg inhabil til å behandle en sak om gebyrer overfor oppdrettsnæringen.

Nordmenn føler seg eldre enn andre

Politikk Nordmenn føler seg ikke unge like lenge som andre europeere.

Har funnet «jordlignende» planet

Vitenskap Forskere har funnet den første planeten utenfor solsystemet som ligner på «våre» planeter.

Fem tatt for kidnapping

Verden Fem personer er pågrepet i Spania og Frankrike i forbindelse med bortføringen av britiske Sahil Saeed (5) i Pakistan.

Kvinne skadd av takras i Oslo

Norge En kvinne ble onsdag ettermiddag lettere skadd av et takras på Majorstuen i Oslo.

Torturerte fordi det var TV

Verden Deltakerne i et fransk TV-eksperiment var villige til å gi dødbringende elektrosjokk til sine motstandere.

To barn smittet av giardia i Bergen

Helse To barn i en barnehage i Bergen har fått påvist smitte av giardia, og to andre barn har fått symptomer som kan tyde på infeksjon.

Nadim (11) savnet i Oslo siden fredag

Norge En elleve år gammel barnevernsgutt har vært savnet i Oslo siden fredag i forrige uke.

Demokrat sier han vil stemme for helsereformen

Helse Demokraten Dennis Kucinich kan bringe Obama ett skritt nærmere flertall for helsereformen.

Ekspertene snur om renten

Nyheter Makroøkonomene var altfor optimistiske til norsk økonomi. Nå tror nesten ingen på rentehopp neste uke.

Skylder på fruene

Musikk Scott Weiland gir Velvet Revolver-koner skylden for bruddet.

Slo fire svensker i finalen

annen sport Northug inn til andreplass i sprinten i Stockholm. Marit Bjørgen på tredje.

Nå tar Brussel mer styring over landene

Snakker kun med afghanske menn

Norske myndigheter har aldri spurt om situasjonen for afghanske kvinner.

- Vil vise sex folk ikke har sett før

Kultur – Det her har jeg lyst til, var Stellan Skarsgårds første reaksjon da han fikk manuset til «En ganske snill mann» fra regissør Hans Petter Moland.

Ingen strafferabatt for Aspergers syndrom

Norge Dommen på 16 års fengsel står fast for Oda Moes drapsmann.

Fildelingsgruppe uten håp om enighet

Musikk - Jeg har ikke store forhåpninger til at gruppa blir enige.

- Elevene bør få hjelp

Helse Elevene som mistenkes for brannen ved Tårnåsen skole bør ikke straffes, mener barnepsykolog.

Åtte granater bommet med to kilometer

Rapport om kampflyplass uten anbefaling

Politikk Embetsverket i Forsvarsdepartementet kommer ikke med noen stedsanbefaling i sin rapport om valg av kamflybase.

Savnede funnet i god behold etter snøskred

Norge Personene som politiet fryktet var tatt av et skred ved Kvannedalsvatnet i Ørsta kommune onsdag formiddag, er funnet i god behold.

Gyldendalprisen til Tomas Espedal

Litteratur Tomas Espedal fikk onsdag overrakt Gyldendalprisen for 2009.

- Økning i antall trillingfødsler

Helse - Mennesket er laget for å føde ett og ett barn, sier forsker Anne Tandberg.

Fotograf rammet av skred

Norge Johnny Bjøringsøy skulle ta bilder for lokalavisa da raset plutselig kom dundrende.

Alvorlige hodeskader etter takras

Norge Tilstanden er stabil for mannen i 20-åra som ble alvorlig skadd av et takras i Frognerveien i Oslo tirsdag.

Lek med ild årsaken til skolebrann

Norge Politiet tror lek med ild var årsaken til skolebrannen i Oppegård.

– Tiger-comeback størst siden Obama

Gunstigere fastrentelån

Nyheter Mange banker har nå satt ned renten.

Fant Led Zeppelin-skatt

Musikk Sjeldent opptak dukket opp på bruktmarked.

OLs første dopingsak

Vampyrfrieri til Sofia Coppola

Film Tilbud om å regissere «Twilight».

Facebook større enn Google

- Verste rasåret siden 1979

Den lange kuldeperioden har skapt ekstrem rasfare på Nordvestlandet. Og det kan bli verre.

Krever omtelling av stemmene

Gjenåpnet al-Aqsa-moskeen

Dørvakter dømt for grov vold

Norge Slo ned og sparket gjest utenfor utested i Oslo.

Ber Kina stramme inn pengepolitikken

– Gjemte opplysninger kunne frifunnet Quick

Baronesse krever Icesave-penger fra islendingene

Regjeringen utsetter bispestrid

Mourinho sendte Chelsea ut av Champions League

Chelsea Men utsatte feiringen.