ABC Nyheter

- Barnedrap må kartlegges.

37 barn drept i Norge siden 1995.

Nyheter

37 barn er drept i Norge de siste 15 årene, men for grov vold som ender med døden finnes det ingen oversikt. Redd Barna foreslår å opprette en kommisjon som skal granske og forebygge.

Ingen kan med sikkerhet si hvor mange barn som er blitt tatt livet av siden 1979 her i landet.

Det er flere årsaker til at statistikken har hull:

Kripos’ drapsstatistikk omfatter bare drap i juridisk forstand. Det betyr at legemsbeskadigelse med døden til følge ikke blir registrert i statistikken.

I tillegg blir mange saker henlagt på grunn av bevisets stilling.

Redd Barna mener at bedre innsikt i alle saker kan gi bedre grunnlag for forebygge tragedier:– I de tilfellene der barn dør som følge av voldsutøvelse fra omsorgspersoner vil barnet som regel ha vært utsatt for vold i lengre perioder. Det er derfor grunn til å utvide fokus fra det rent strafferettslige til arenaene rundt barnet: skole, barnehage, barnevern, idrettslag, korps, helsesenter og eventuelt krisesenter, sier Marianne Borgen som er leder av Redd barnas Norgesprogram til Aftenposten.

Barne- og familieminister Audun Lysbakken (SV) sier til avisen, gjennom sin pressetjeneste, at departementet «må ha denne saken til vurdering litt, før vi kommenterer om det kan bli nedsatt et utvalg for å utrede en modell».

Siste fra forsiden

Kreves for 440 millioner

Økonomi Rederiet BW Gas med erstatningskrav til staten etter at Stortinget gjennomførte grunnlovsstridig skatt.

Kongeparet reiste med falskt pass

Livet Da kong Harald og dronning Sonja dro til Hawaii på bryllupsreise som kronprinspar i 1968, reiste de med nye pass i navnene Tom og Eva Manstad.

Hjellegjerdes skjebne avgjøres fredag

Økonomi Møbelprodusenten Hjellegjerde er i økonomisk krise. Kassa er tom, og fredag forfaller et lån hos DnB NOR på 20 millioner kroner.

Fisker funnet død ved Sjusjøen

Mener Statoil pynter på resultatene

Bombe i Bangkok

IMF: USA trenger mer stimuleringspakker

Her blir tiger på rømmen tatt

Verden Tigeren Panjo stakk av fra eieren i Sør-Afrika.

Tror folk vil godta økt skatt

Økonomi Nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap) åpner for økte og øremerkede skatter. Han tror partiet får medhold hvis velgerne vet at pengene går til skoler og sykehjem.

Tar innvandringslov til høyesterett

Politikk Mens demonstrasjonene for og imot Arizonas omstridte innvandringslov fortsatte torsdag, fastslo guvernøren at hun har anket blokkeringen av loven.

Eldre mann omkom i trafikkulykke

Norge Frontkollisjon i Stokmarknes torsdag kveld.

Vålerenga fikk leksjon i ballspill

Forbereder seg på århundrets rettssak

Så nær var hun bronse i EM

annen sport Medaljen glapp for gråtkvalt Okparaebo.

– Flykaprer pågrepet i Russland

Her er isbjørnen som angrep Sebastian

Norge Sebastian Plur Nilssen (22) har sårskader over hele overkroppen, ansikt og nakke etter møtet med denne isbjørnen torsdag.

Vanskelig utgangspunkt for Molde

eliteserien Stuttgart ble for sterke på Aker stadion.

Her setter barna verdensrekord

Jogget inn til finaleplass

– Jeg vil forsvare Maradona til graven

Irak rammet av angrepsbølge

Lager øl med 60 prosent alkohol

– EU-plan hiver Island ut av EØS

Økonomi Islandsk økonomiprofessor forskrekket over EU-kommisjonens innspill til ABC Nyheter.

Statoil kan tape 600 millioner på oljekatastrofen

Moren tilstår drap på åtte spedbarn

Verden Saken er den verste babydrapssaken i moderne fransk historie.

Sier ja til fredssamtaler

Politikk Palestinernes president står fritt til å gjenoppta direkte fredssamtaler med Israel.

– Han er fortsatt farlig

Den drapsdømte svensken anses fortsatt som farlig og vil dermed bli holdt innesperret.

– Hvorfor bomber de ikke i Pakistan?

Mann klemt mellom tre og traktor – døde av skadene

Krisemøte etter båtkatastrofe

Oppdaget hemmeligheten

Karri kutter ku-gasser

Trøtt Ndure slo tilbake med beste tid

annen sport Raskest i forsøksheatene på favorittdistansen. – Nå skal jeg sove.

BP-utblåsning påfører Statoil milliontap

- Politiet trikser med narkotall

Politikk Politiet skryter av høyeste oppklaringsprosent på seks år, men Riksadvokaten mener politiet bruker tallene feil.

Redder sommeren

Plateanmeldelser «The Runaway» er sommerens soundtrack.

Fikk monster-kanin på 20 kg

Verden Kaninen spiser eieren nesten ut av huset.

Fire pågrepet for voldtekt på campingplass

Norge Politiet pågrep natt til torsdag tre litauere og en tysk mann etter at en ung kvinne meldte om at hun var blitt voldtatt på Oslo Fjordcamp.

Fra Avatar til skrekksamarbeid

Film - Dette kan bli en av de skumleste filmene noensinne.

Fant navnet på terror- sjef hjemme hos Davud

Turist drept i bjørneangrep

Verden Tre turister ble angrepet av bjørn på to ulike campingssteder like ved den populære nasjonalparken Yellowstone i delstaten Montana.

Vinmonopolet har høyest sykefravær

Ulv bet av tær

Miljø En ti år gammel jente fikk skader i tærne da hun stakk foten inn i buret til en ulv i en dyrepark i Sverige.

Fra idol til cowboy

Plateanmeldelser Snow Patrols Gary Lightbody og R.E.Ms Peter Buck trives i hverandres selskap.

Maradona angriper «løgner» og «forræder»

Fotball-VM Slår tilbake etter vrakingen.

Mistenkt nazivakt tiltalt for 430 000 drap

Verden Samuel Kunz (88) skal ha tatt del i drapene på 430 000 jøder under andre verdenskrig.

3000 eksplosive tønner flyter fritt

Miljø Kinesiske myndigheter har foreløpig bare fått opp 400 av tønnene med eksplosive kjemikalier fra elva.