
Dag Frøland er død
Nyheter
Siste fra forsiden
OSLO (ABC Nyheter): Revyforfatter- og skuespiller dag Frøland er død, 64 år gammel.
Dag Frøland ble født 16. september 1945 i Volda, og er mest kjent for sine mange revyoppføringer på forskjellige scener i Oslo på 1960- og 70-tallet.
Debuterte som syvåring
Frøland debuterte på radio som syvåring i 1952, på plate i 1956 og på scenen i 1962. Hans revytekster ble første gang oppført på Edderkoppen i Oslo i 1962, og som iscenesetter debuterte han på Chat Noir i 1971.
Frøland trakk seg tilbake fra revylivet på begynnelsen av 1990-tallet.
Revylegenden døde hjemme hos seg selv, melder Dagbladet i sin nettutgave, som skal ha fått bekreftet nyheten fra hans bror, Stig Frøland.
Takket nei til fortjenestemedalje
Frøland sa i 2005 nei til Kongens fortjenestmedalje i gull. Begrunnelsen var at han mente det var galt å rangere mennesker.
- Jeg vil ikke slå meg for mitt bryst, smykket med en gullmedalje, i et rikt land hvor vi har flere hundre tusen fattige. Jeg er imot å rangere mennesker, min trossetning har alltid vært og vil alltid være at det ikke er forskjell på kong Salomo og Jørgen Hattemaker, skrev Frøland i sitt brev til kong Harald, meldte NTB i 2005.
Dag Frøland vil bli spesielt husket for sitt store parodiske talent.
1973: Tore Ryen (t.v.) og Dag Frøland laget radioprogram som fikk folk til å le. «Har du lyst, har du lov», het underholdningsprogrammet i NRK. (Foto Ivar Aaserud, NTB/SCANPIX)
1964: Dag Frøland var revystjerne allerede som 19-åring. Men i 1964 ville han si farvel til revylivet og konsentrere seg om medisinstudiene, slik det sømmer seg en preseterist til Examen artium. (Foto: Storløkken/Aktuell/Scanpix)
1987: Chat Noirs 75 års jubileum. Skuespillerne Leif Juster (th) og Dag Frøland under jubileumsforestillingen på Chat Noir. (Foto: Bjørn Sigurdsøn, Scanpix)
1984: Dag Frølands revy «Slottstappet» på Chat Noir. Her skuespiller Dag Frøland som festivalgeneral i Østre Slindre i «Slottstappet». (Foto: Inge Gjellesvik NTB/Scanpix)
1996: Fra venstre Dag Frøland med blått skjegg, Vibeke Løkkeberg og Terje Kristiansen under hagefesten til Aschehoug.(Knut Falch, Scanpix)
2008: Den avdøde skuespilleren og komikeren Arve Opsahl hylles på Oslo Nye Teater. Prisene "Arvegull", "Arvingen" og "Sølvhatten" utdeles. Otto Jespersen vant prisen "Arvingen". Dag Frøland delte ut prisen. (Foto: Sara Johannessen, Scanpix)



















































































Kommentarer (3)
Pål Vedeld Djupvik
26. januar 2010 - 14:19
REVYTALENTER og KOMIKERE
Tom Wulff
26. januar 2010 - 16:09
Dagens komikere
Gerd Bratli
26. januar 2010 - 17:36
Så sørgelig sant